Jump to content


Telekom pokrece IP TV(HDTV) putem ADSL-a


ScepanBG

Recommended Posts

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply
Iskreno, na SBB analogna kablovska i je vise nego ok. Na plazmi ima sasvim solidnu sliku (doduse zavisi od kanala), jedino mi smeta ne-wide format a na Samsung CRT slika je odlicna. Od IPTV kao i od D3 ocekujem DVD kvalitet slike, sve ispod toga mi je kvazi nevezano da li je oblje od analogne ili ne. Kao net sada 1Mbit za 1390din je bolje nego pre ali i dalje nije to to.
Link to comment
Share on other sites

ma gde ok, sbb je takođe smeće, samo malo bolje od ikoma. za njih bi žalio da plaćam preko 100 din.

telekom IPTV jeste malo loÅ¡iji od DVD-a, ali jeste ispunio MOJA oÄekivanja za SD sliku.

sa druge strane sbb d3 koji takoÄ‘e treba da bude DVD like, to definitivno nije, Äak je gori od telekom IPTV, ali naravno niko ovde nije pljuvao po D3, zato Å¡to vlada neki mit da je sbb "cool", "bori" se protiv zlog telekoma...

Link to comment
Share on other sites

evo jedne 576p slike

2lwlhxz.jpg

mada, ne dostavlja svako telekomu 576p sliku, te može biti 576i, što izgleda malo lošije. ali zato, hrt izgleda ko najbolji divx.

ja sam gledao na jedmom stvarno dobrom Samsung 100 Hz CRT-u, oduÅ¡evilo me je, za SD naravno. ali Äeka se ono pravo.

Link to comment
Share on other sites

Nakon dosta procitanih strana na raznim forumima (elite.., ovde, itd.) gde je bilo raznih iskustava sto se tice same slike, aktivacije itd. evo kakva su moja iskustva.

Dakle juce u dogovoreno vreme dosao covek iz TS , raspakovao metre kabla (crveni, zuti, narandzasti, :crno-na-belo ), povezao sve i upalio. Sve je proradilo iz prve (naime dosta korisnika se zalilo da imaju problem sa "Loading"-om - navodno povlaci SW sa servera -> kod mene proslo OK).

Kako izgleda: posto sam prikljucen na PTT KDS mogu zaista mirna srca reci - mnogo bolje...narocito vidljivo na domacim kanalima FOX, B92, RTS1,2...a takodje primetno bolje na stranim MTV, VH1, itd.

Lag izmedju menjanja kanala je kako kada - od sekunde do dve u najgorem slucaju. Najava programa sljaka - ostalo nisam imao vremena da probam.

Izbor kanala je OK narocito meni nakon PTT-a jer sada imam i HBO, neke dodatne NG i Discovery programe....

Ono sto mi nedostaje to su radio programi koje sam imao kod PTT-a...pa ako neko zna da li ce toga biti u ponudi neka javi...

Sve u svemu mislim da cu zadrzati ovo cudo pa sta bude u buducnosti bice...

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

PrikljuÄio sam iptv pre dva dana.TV je Panasonic plazma 42, i mogu reći da ima vidljive razlike u pozitivnom smislu iako mi je i SBB priliÄno dobar u odnosu na druge jer je na mom tavanu postavljen pojaÄavaÄ za okolinu.Zamerke se odnose na sporo otvaranje kanala,nesreÄ‘en redosled(ne ide od 1 pa dalje ) i po meni loÅ¡ meni.Za sada nema teleteksta i lokalnih kanala.Biće vremena joÅ¡ 20 dana da odluÄim dali ću ga zadržati.Nisam video D3 jer nema u KG

Link to comment
Share on other sites

Ja jesam test korisnik, i nemam LCD niti plasma tv tako da ne mogu da sudim o kvalitetu slike na taj nacin, ali GARANTUJEM da je slika bolja cistija i kvalitetnija od svih koje se daju na kablovskoj, pa cak i od one koju SBB daje sa digitalnim tjunerom (ako je suditi po onome sto komsija gleda na 72 crt SBB Digital a ja na 51cm crt Telekom IPTV). Ono sto ne mogu da poredim jeste Total TV jer ga nisam ni video na delu.

Sticajem okolnosti sam do sada imao dovoljno kontakta sa samom realizacijom IPTV servisa u Srbiji, jer sam zaposlen u IP NOC-u kod pomenutog monopoliste.

E sad, nije da se hvalim svime ovim, vec samo hocu da smirim strasti, jer kapiram da su ljudi zeljni nove tehnologije i broadbanda reda 20mb/s (iako su do juce imali v.92 na 56kbps) ali da takodje nisu upoznati sa unutrasnjim funkcionisanjem monopoliste, tempom i prioritetom instalacije opreme, tako da je najlakse da ih mrze i psuju, cinjenica je da nismo najsjajnija firma, ali opet...elem da ne sirimo temu....

Rado cu da odgovorim na par pitanja, koliko mogu i koliko mi pravila sluzbe dopustaju :plakanje

Set top box (STB) koji se dobija je AmiNet 125 http://www.aminocom.com/products/ipstb/aminet125.html i o HD-u za sada nema reci, jer, prvo HD signal treba da stigne iz tv studija, nije vam Telekom tu kriv, a drugo sami STB(set top box-ovi) podrzavaju H.264 ali od 2,5Mb/s, tako da je to daleko od pravog HD-a, sta vise, obzirom da je ovo u Srbiji u zacetku, trenutni model STB je proslogodisnje resenje pomenutog proizvodjaca, tako da nije nesto matoro, ali verujem da ce kada bude bilo potrebno(i realno) moci da se uzme i HD verzija.

Druga stvar, znate i sami, veca rezolucija signala zahteva veci protok.

Tako da je trenutna realizacija MPEG2 stereo, dok se kasnije planira prelazak i na MPEG4. Realno, 90 posto televizora na trzistu jeste crt 51cm(a koliko njih ima po jedan zvucnik), tako da se verovatno islo tom logikom, inace sama tehnicka realizacija HD nije toliki problem, samo je ono sto odredjuje stvari, potreba trzista i trenutna ekonomska isplativost.

Vec sada se brzina porta korisnicima usluge podize na 10Mb/s gde je 2Mb rezervisano za internet dok je ostalih 8Mb rezervisano za multicast signal IPTV-a jer razliciti tv studiji salju razliciti kvalitet signala i zauzimaju razlicit protok u stream-u.

Sva oprema je postavljena u TV studijima, ruteri i koderi i multiplexeri i odatle se ulazi u IP mrezu Telekoma gde dalje to ide ka korisnicima (da ne objasnjavam detalje).

Media server trenutno na sebi hostuje 105 filmova koji mogu da se gledaju u video on demand varijanti, i filmovi nisu neki blokbasteri, vec filmovi od pre koju godinu (21 gram, aleksandar...). To je opet pitanje sklapanja ugovora sa distributerskim kucama koji ce se filmovi hostovati.

Ostalih tv kanala ima oko 70 (nisam tacno brojao) od kojih (kao test korisnik) imam privilegiju da gledam i HBO i HBO Comedy kao i MGM gde idu samo filmovi, kao i tri kanala za odrasle. Vreme prebacivanja sa kanala na kanal jeste 1-2 sekunde, i manje od toga tesko da ce moci da bude, jer je sama tehnologija takva (radi se sa IP adresama a ne sa frekvencijama) a koliko sam imao prilike da vidim u svetu, ni tamo to ne ide glatko kao na klasicnoj kablovskoj.

Takodje, preko STB moze da se gleda vremenska prognoza za narednih 7 dana, da se podesava child lock (tacnije age rate, cime se pojedini programi automatski zakljucavaju ako je emitovani sadrzaj neprikladan za mladje od...) a omoguceno je i snimanje programa pojedinih tv stanica, direktno na server odakle kasnije moze sadrzaj da se pregledava u narednih dan - dva...Ono sto jos nije implementirano kao prateca usluga jesu, radio kanali, web browsing i chat preko STB (STB u sebi ima ugradjenu Operu).

Eto, toliko za sada, mozda sam rekao nesto sto vec znate, a mozda je ovo sve novo.

Link to comment
Share on other sites

par prostih pitanja:

- da li je taÄno mart 09 za HD kao Å¡to se priÄa?

- imaš li specifikaciju za HD

- koji STB će se koristiti za HD

i ono najgore, trenutno sam na sezamu, zbog HD-a bih bio primoran da pređem na telekom adsl, ali, postoje li planovi da se ovaj servis omogući i ostalim adsl provajderima.

Link to comment
Share on other sites

Tako da ne verujem da ce to bas tako da bude, a sto se HD-a tice, amerika tek ove godine definitivno prelazi na HD, tako da mislim da je za nas ipak malo rano, svako ima svoje potrebe (i ja bih voleo da imam 42'' plazmu i celokupan dozivljaj kucnog bioskopa, ali nemam, sirotinja sam bas kao i dobar deo ostatka srbije) :beer

Link to comment
Share on other sites

pa evo neke informacije od mene kao novog korisnika IPTV Telekoma Srbije..

cekao sam nekih 15 dana od pijave na IPTV do instalacije.

Najavili se dan unapred,dosli,povezali UTP kablom od ADSL rutera do STB nekih 8 metara(pitali jel hocu tako ili da busim kroz zid da ne vucem kablove kroz sobe)...a u TV scart...

U prici sa njima, objasnili da imaju problema sa korisnicima koji imaju LCD televizore ,jer su ovi ocekivali posto je to DIGITALNI signal ,da ce verovatno preko HDMI imati vezu ,ali za sad nista od toga...kazu slika na LCD-u je dosta losija zbog rezolucije,ali se u nekom narednom periodu ocekuje da ce plasirati STB uredjaje istog priozvodjaca sa HDMI konektorima,Wilreles vezom za sirenje signala na jos televizora ..itd...

Napomenuli su mi da je sve jos u fazi ispitivanja,isprobavanja,testiranja..i da se ponekad mogu javiti problemi u radu,ne zbog samog uredjaja vec zbog INTERNETA...jer sve je to jos uvek novo i za njih i za korisnike..znaci sasvim iskreno i posteno...

Test(besplatan) period je 30 dana , a moguce je i da ce se povecati na dva meseca...mozda!

Znaci nije bilo nikavih problema kod mene oko uspostavljanja veze,kako su povezali kablove ,upalili,sve je proradilo kako treba....rekose da je sreca jel se desavalo da po tri sata provedu kod nekog korisnika dok ne dobiju signal...zasto je to tako nisam pitao.Naravno svaki uredjaj ima svoj PUK kod koji je potrebno uneti samo prvi put dok se ne poveze sa serverom i od tad samo on/off

Slika KRISTALNO CISTA,JASNA,BISTRA na svim kanalima kojih ima negne oko 60....sa nesto vise osvetljenja nego sto je kod Kablovske(ikom) ili preko obicne antene LOGA 3,ali to se verovatno da podesiti preko menija u TV.

Dosta cesto se desava da slika zamrzava,i da u tim momentima na par stotinki nastane i smetnja u tonu... kao kad se preko you tube gleda neki video klip,ali nadam se da ce se to sve srediti,zato se ovo i naziva test period!!

ima mnogo mogucnosti koje nisam ni stigao da isprobam...ali ima vremena za vikend..

pozz

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...