Jump to content


Problem sa kulerom


nikk18adsl

Recommended Posts

Naime, imam maticnu ASUS A7V600-X i procesor AMD Athlon XP 2500+ Barton Box. Usled previse bucnog fabrickog kulera(60x60x15mm, star 4 godine, navukao prasinu, pa vise puta ciscen i na kraju nenormalno iritirajuce i podmuklo zavija i struze) resio sam da stavim jedan veci (osmica) iz rezerve posto se pokazao kao tisi. Skinuo sam fabricki i prilikom montaze ovog veceg zice(crvena i crna) nisu bile izolirane i jedna od njih(cini mi se crvena) slucajno je dodirnula sasiju napajanja i komp se momentalno ugasio. Kada sam ga upalio opet, kuler se nije ukljucio, pa sam ustanovio da je ovim kratkim spojem crkla 3-pinska uticnica na ploci gde se ubada CPU kuler(inace, pored crvene i crne, ide i zuta zica za kontrolu obrtaja kulera). Na ovom novom kuleru nisam imao kontrolu obrtaja, ali je radio ok i bolje hladio. E sad, posto je izgleda stradala ova uticnica za kuler na ploci, kako mogu bez menjanja ploce ili bilo cega drugog da prevezem onaj veci kuler da radi na procesoru punom parom? Probao sam da ga spojim preko 4-pinskog prikljucka(onog standardnog pljosnatog) na granu napajanja umesto optickog drajva, ali radi mozda tek upola snage, jer od te 4 zice koje idu u prikljucak, kuler ima samo dve-crvenu i crnu, a grana sa napajanja ima crvenu, dve crne i zutu. Znaci, kako ga prespojiti da radi na 12V punom snagom da bi mogao da hladi procesor, koji je inace sklon visokim temperaturama? :cheers Hvala unapred na pomoci!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...