Jump to content


AV Impuls


brca

Recommended Posts

To je zlo od kutija...

A9 ima ugraÄ‘ene sasvim proseÄne zvuÄne jedinice (visokotonac je Seas iz Prestige serije 29TFF/W koji je u maloprodaji 42 €/kom.), dok su u skretnici svi induktiviteti na feritnom jezgru.

Å to se mene liÄno tiÄe, to je vrlo daleko od vrhunskog. Naravno, kod drugih, može da zavisi i od toga gde je ko (sebi?) postavio granicu "vrhunskog".

InaÄe, i kod većine drugih (poznatih i izvikanih) proizvoÄ‘aÄa u toj cenovnoj klasi je sliÄna situacija, da ne bude zabune. Reklama je Äudo.

Link to comment
Share on other sites

A9 ima ugraÄ‘ene sasvim proseÄne zvuÄne jedinice (visokotonac je Seas iz Prestige serije 29TFF/W koji je u maloprodaji 42 €/kom.),

OdliÄno, to mi odgovara, poÅ¡to spalim dva seta tvitera po žurci :)

Ako neÅ¡to radi dobro, nije bitno Å¡ta je unutra ili od Äega je napravljeno. Ariel Atom je 300 kila lakÅ¡i od mog Pežoa 107, a ima 300 konja, od 0 do 100 za manje od 3 sekunde :wub:

Link to comment
Share on other sites

A9 ima ugraÄ‘ene sasvim proseÄne zvuÄne jedinice (visokotonac je Seas iz Prestige serije 29TFF/W koji je u maloprodaji 42 €/kom.), dok su u skretnici svi induktiviteti na feritnom jezgru.

Å to se mene liÄno tiÄe, to je vrlo daleko od vrhunskog. Naravno, kod drugih, može da zavisi i od toga gde je ko (sebi?) postavio granicu "vrhunskog".

InaÄe, i kod većine drugih (poznatih i izvikanih) proizvoÄ‘aÄa u toj cenovnoj klasi je sliÄna situacija, da ne bude zabune. Reklama je Äudo.

E odlicno, koliko kosta da mi napravis jedan klon A9? Verovatno ne vise od 500E? Ajde uradi mi, javno obecavam da placam pun iznos kad ga zavrsis i kad ga upredimo sa originalom, narvno pod uslovom da zvuci i izgleda potpuno isto. Posle toga ulazimo u serijsku proizvodnju i naplacivacemo par zvucnika 1500e. Ima da se oderemo od para. Jel vazi?

BtW, jel mozes da mi kazes koje drajvere oristi Spendor SP100 R2? Mozda osvojimo i proizvodnju stotke, sto da ne?

Link to comment
Share on other sites

E odlicno, koliko kosta da mi napravis jedan klon A9? Verovatno ne vise od 500E? Ajde uradi mi, javno obecavam da placam pun iznos kad ga zavrsis i kad ga upredimo sa originalom, narvno pod uslovom da zvuci i izgleda potpuno isto. Posle toga ulazimo u serijsku proizvodnju i naplacivacemo par zvucnika 1500e. Ima da se oderemo od para. Jel vazi?

BtW, jel mozes da mi kazes koje drajvere oristi Spendor SP100 R2? Mozda osvojimo i proizvodnju stotke, sto da ne?

Zašto bi bilo ko ozbiljan pravio klon bilo kod uređaja? Jednostavno se napravi bolji.

Siguran sam da bi zvuÄnik koji je napravio npr. SuperFi (Ekta Grande) oduvao A9 u direktnom poreÄ‘enju. A koÅ¡tao je max 40% cene A9.

SmeÅ¡ li da ih staviÅ¡ side-by-side u direktni box meÄ bez rukavica? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Zašto bi bilo ko ozbiljan pravio klon bilo kod uređaja? Jednostavno se napravi bolji.

Siguran sam da bi zvuÄnik koji je napravio npr. SuperFi (Ekta Grande) oduvao A9 u direktnom poreÄ‘enju. A koÅ¡tao je max 40% cene A9.

SmeÅ¡ li da ih staviÅ¡ side-by-side u direktni box meÄ bez rukavica? :lol:

Sta je Ekta Grande?

Zasto stalno moramo da vritmo istu pricu? Zar toliko nisi u stanju da shvatis sustinu stvari?

Ne sumnjam da je SuperFi napravio dobre zvucnike. Ne simnjam da su kostali 40% cene Spendora A9. Mozemo da ih uporedimo ali znas kad(?)... kad SuperFi registruje firmu, kupi, zakupi ili izgradi proizvodnu halu, zaposli bar 20-ak ljudi, obezbedi dilersku i distributersku mrezu na bukvalno svim kontinentima, odvoji sredstva za razvoj, marketing, pocne da placa porez..... e onda mozemo da uporedjujemo E Grande i Spendor A9 samo sto ce u tom slucaju cena E Grande verovatno biti 2-4x visa u odnosu na cenu Spendor A9. Nece biti problem sto ta "SuperFi" firma postoji "15-ak minuta" a firma Spendor bezmalo pola veka... To nema veze, tu cu da vam "progledam" kroz prste.

Ja se nadam da si sad konacno razumeo poentu.

p.s.

SuperFi je predpostavljam nick clana foruma? Zeleo bih samo da kazem da nisam zeleo da se doticni oseti prozvanim po bilo kom osnovu. Boki ga je spomenuo pa sam odgovorio u tom kontekstu. Ime "SuperFi" je iskorisceno kao personifikacija NN lica koje u slobodno vreme iz hobija, manje ili vise uspesno, pravi zvucnike za licnu upotrebu (amaterski), neko kome to nije posao, ko od toga ne hrani porodicu i svoj utrosak vremena ne racuna u "cenu kostanja" gotovog "proizvoda". Umesto imena "SuperFi" moglo je da stoji "Djura sa MIljakovca", "Paja iz Zrenjanina", "Djoka sa Karaburme"... sustina se ne bi promenila.

Zivi bili! ;)

Link to comment
Share on other sites

Sta je Ekta Grande?

Zasto stalno moramo da vritmo istu pricu? Zar toliko nisi u stanju da shvatis sustinu stvari?

Ne sumnjam da je SuperFi napravio dobre zvucnike. Ne simnjam da su kostali 40% cene Spendora A9. Mozemo da ih uporedimo ali znas kad(?)... kad SuperFi registruje firmu, kupi, zakupi ili izgradi proizvodnu halu, zaposli bar 20-ak ljudi, obezbedi dilersku i distributersku mrezu na bukvalno svim kontinentima, odvoji sredstva za razvoj, marketing, pocne da placa porez..... e onda mozemo da uporedjujemo E Grande i Spendor A9 samo sto ce u tom slucaju cena E Grande verovatno biti 2-4x visa u odnosu na cenu Spendor A9. Nece biti problem sto ta "SuperFi" firma postoji "15-ak minuta" a firma Spendor bezmalo pola veka... To nema veze, tu cu da vam "progledam" kroz prste.

Ja se nadam da si sad konacno razumeo poentu.

p.s.

SuperFi je predpostavljam nick clana foruma? Zeleo bih samo da kazem da nisam zeleo da se doticni oseti prozvanim po bilo kom osnovu. Boki ga je spomenuo pa sam idgovorio u tom kontekstu. Ime "SuperFi" je iskorisceno kao pesonifikacija NN lica koje u slobodno vreme iz hobija, manje ili vise uspesno, pravi zvucnike za licnu upotrebu (amaterski), neko kome to nije posao, ko od toga ne hrani porodicu i svoj utrosak vremena ne racuna u "cenu kostanja" gotovog "proizvoda". Umesto imena "SuperFi" moglo je da stoji "Djura sa MIljakovca", "Paja iz Zrenjanina", "Djoka sa Karaburme"... sustina se ne bi promenila.

Zivi bili! ;)

Vrlo dobro ti znaš šta je Ekta Grande (makar Google), zato smo i dobili ovakav odgovor. :lol: Ceo dan si smišljao šta da napišeš :lol:

I da se ne zagubi odakle je poÄelo, jer si veÅ¡t da promeniÅ¡ temu, i izokreneÅ¡ stvari kako ti odgovaraju.

Ja sam samo prokomentarisao da A9 ni pod razno ne može da bude vrhunski zvuÄnik, jer od medium range zvuÄnih jedinica ne može da ispadne vrhunsko ili "zlo" kako napisa jedan sledbenik.

U A9 su jedinice od po 40-50 €/kom. uz krajnju cenu para kutija od 5.000 €, dok su u Ekta Grande Scan-Speak jedinice od po 200 €/kom.

Za one sa jeftinijim ulaznicama, to je ono u YG Acoustic modelima, Äija je krajnja cena sa 5 cifara. :lol:

Pravljenje nisam prvi pomenuo, niti troÅ¡kove firmi, i sliÄno...

Samo sam dao komentar na "vrhunsko" za A9.

Kao što već rekoh, zavisi ko gde postavi (sopstvenu) granicu za vrhunsko.

Link to comment
Share on other sites

Da, samo se forumom po ceo dan bavim i strazarim kako bih odmah repliciro na temu.... mislis, nemam pametnija posla?

Jeste, postoji Google ali ga nisam konsultovao a za E. Grande u zivotu nisam cuo. Tebe sam pitao a ti vidim nisi raspolozen da das objasnjenje .

Sta je za koga "vrhunsko" moze biti subjektivna kategorija, tu se slazem medjutim kad bi tvoje poimanje "vrhunskog" bilo realno a kroz to i opste prihvaceno firma Spendor ne bi postojala duze od 15 minuta. Ipak, praksa te demantuje, pomenuti brend postoji i traje fakticki jos od pre tvog rodjenja. Da ne valjaju davno ih ne bi bilo; pa ti sad vidi "ko je tu lud".

Link to comment
Share on other sites

Jeste, svi ludi smo ti pametan....

Na stranu sto verovatno ni jedne od pomenutih zvucnika nisi slusao...

Nisi slusao ni Magico Q5 ali ima ko jeste i vidi sta kaze za Spendor A9

"...A few issues back, I waxed lyrical about the Magico Q5. Sadly, not

everyone has the amplifier girth, the room width or length or the wallet depth

to cope with so demanding a £65,000 loudspeaker. What happens for the

rest of us? The Spendor A9 happens. It gives you a lot of that Q5 sound for

nigh on 1/13th the cost, and doesn’t need a powerhouse amp or a stateroom

to hold court. OK, if you were comparing the two side-by-side in the sort of

environment that gives both an equal footing, you would quickly know why the

extra money was justified (especially if you like to play loud and like your bass

full-range) and where it had been deservedly spent. The point is, however,

is not to criticise the Spendor for not being a £65,000 loudspeaker, but to

highlight just how good you the A9 really is....

... I would imaging that in 20 years time,

when all the shiny ‘must have’ loudspeakers of 2010 are long forgotten, there

will still be a lot of people happily playing music through their Spendor A9s.

That might just make it the best investment in audio around today; not just in

future resale values, but because these are the sort of loudspeakers that get

handed down from father to son. That’s how good they are."

Mr Alan Sircom HiFi+

Narvno, ti znas bolje...

Prosto je carobno koliko su ogranicena tvoja razmisljanja...

Eto rekao si sta si hteo, lepo si se zabavio i nasmejao ajde sad molim te idi pravi sprdacinu na nekoj drugoj temi pa kad se uozbiljis i kad budes imao nekog licnog iskustva na temu ti se vrati. Slobodno.

Link to comment
Share on other sites

Uh,

zato se meni stuca zadnjih par sati :cheers

Ekta Grande nije klon nijednog komercijalnog zvucnika. U pitanju je projekat Troelsa Gravessena. Projekat koji je napravilo jako puno ljudi i na koji sam se ja odlucio iz vise razloga: nabavljivost drivera (pain in the ass, ali ipak izvodljivo za razliku od Accutona koje nisam mogao da nadjem tako lako), velicina i izgled kutije (WAF faktor), reputacija dizajnera i na kraju komentari ljudi koji su to napravili.

Link za moj projekat: http://www.troelsgravesen.dk/EktaG_Igor.htm

Ne znam posto je A9 ali mene su delovi za Ekte G kostali dobro preko 3k eura...8 meseci je trebalo da se dodje do finalnog stanja. Uradjeno je SVE sto se moze: Top Of The Line drajveri (sve cene su na netu, prosecno 250 eura/kom), Cardas ozicenje 500 eura, bi wiring wbt terminali i preko 500 eura za delove za skretnicu. Kutija nije od medijapana, brezov sper. Na strateskim mestima je debela 60mm. Prednjica je takodje 60mm (Filipe, 60mm) i kombinacija je plywooda (spera) i HDF-a u koji su sarafljeni drajveri (ideja od Dynaudia). Skretnica je na dnu, odvojena od glavnog volumena. Dampirace se peskom na prolece/leto. Teska je oko 54kg/komad.

Furnir je satenski orah, uradjen neverovatno precizno (citaj perfektno) pod presom i na visokoj temperaturi a lakiranje je radjeno 8 puta...Rucni rad...

Dampiranje: Mundorf Twaron, Angel Hair,...u zavisnosti za sta se koristi (srednjak ili bas).

Ja ovo ne bih mogao da ponovim sem da mi neko ne plati 8k eura...i pritom da ceka min 3 meseca. Nove kutije slicne koncepcije (da sam ja video) su oko 10k...http://www.6moons.com/audioreviews/xavian/360.html

Ali da se moze, moze se, za nekoga ko ima dovoljno vremena i majstore koji mu to mogu odraditi. Sta bolje svira? Nebitno...Siguran sam da je A9 odlicna kutija i da svira extra. Meni je varijanta DIY bliza jer ne moram odjednom da sve placam...

Sonic, sorry za off... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Uh,

zato se meni stuca zadnjih par sati :cheers

Ekta Grande nije klon nijednog komercijalnog zvucnika. U pitanju je projekat Troelsa Gravessena. Projekat koji je napravilo jako puno ljudi i na koji sam se ja odlucio iz vise razloga: nabavljivost drivera (pain in the ass, ali ipak izvodljivo za razliku od Accutona koje nisam mogao da nadjem tako lako), velicina i izgled kutije (WAF faktor), reputacija dizajnera i na kraju komentari ljudi koji su to napravili.

Link za moj projekat: http://www.troelsgra.../EktaG_Igor.htm

Ne znam posto je A9 ali mene su delovi za Ekte G kostali dobro preko 3k eura...8 meseci je trebalo da se dodje do finalnog stanja. Uradjeno je SVE sto se moze: Top Of The Line drajveri (sve cene su na netu, prosecno 250 eura/kom), Cardas ozicenje 500 eura, bi wiring wbt terminali i preko 500 eura za delove za skretnicu. Kutija nije od medijapana, brezov sper. Na strateskim mestima je debela 60mm. Prednjica je takodje 60mm (Filipe, 60mm) i kombinacija je plywooda (spera) i HDF-a u koji su sarafljeni drajveri (ideja od Dynaudia). Skretnica je na dnu, odvojena od glavnog volumena. Dampirace se peskom na prolece/leto. Teska je oko 54kg/komad.

Furnir je satenski orah, uradjen neverovatno precizno (citaj perfektno) pod presom i na visokoj temperaturi a lakiranje je radjeno 8 puta...Rucni rad...

Dampiranje: Mundorf Twaron, Angel Hair,...u zavisnosti za sta se koristi (srednjak ili bas).

Ja ovo ne bih mogao da ponovim sem da mi neko ne plati 8k eura...i pritom da ceka min 3 meseca. Nove kutije slicne koncepcije (da sam ja video) su oko 10k...http://www.6moons.co...xavian/360.html

Ali da se moze, moze se, za nekoga ko ima dovoljno vremena i majstore koji mu to mogu odraditi. Sta bolje svira? Nebitno...Siguran sam da je A9 odlicna kutija i da svira extra. Meni je varijanta DIY bliza jer ne moram odjednom da sve placam...

Sonic, sorry za off... :wave2

Hvala na detaljnim informacijama, sve ovo mnogo toga objašnjava.

Svaka Äast i uživaj u muzici kad ih zavrÅ¡iÅ¡!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Off: većina kutija praviÅ¡a koje sam sluÅ¡ao zvuÄe loÅ¡e ili oÄajno loÅ¡e - Äast izuzecima.

To je svakako zato Å¡to pored drajvera, koje je lako i jeftino nabaviti, na zvuk kutija jednako ili joÅ¡ viÅ¡e utiÄe - drvo. Garažnom entuzijasti je praktiÄno nemoguće da nabavi akustiÄki izmerljivo i predvidivo drvo, tako da se obiÄno zadovolji onim Å¡to naÄ‘e na lokalnoj strugari. A to neÅ¡to najÄešće ne zvuÄi dobro, bez obzira koliko novca i truda se uloži. AmeriÄki Stenvej ima sopstvenu Å¡umu na Aljasci - pogledati dokumentarac "Note by Note, The Making of Steinway L1037" - Ben Niles, 2007. Stenvej sam suÅ¡i svoje drvo u kontrolisanim uslovima, decenijama, i tajnu tog drveta Äuva kao Å¡to se Äuva recept za Koka-Kolu. Isti sluÄaj je i sa Jamahom, Äija fabrika je u samoj Å¡umi koju kultiviÅ¡e.

Drugo, resell value praviša je veoma mali, zato što pravljene kutije kasnije nije moguće prodati ni po ceni ugrađenog materijala.

Ipak, verujem da Ekta kutije mogu da zvuÄe dobro :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Thx svima, mada mislim da ovo nije pravo mesto, previse off-a

PS Filipe, kutije su gotove...usviravaju se vec tri meseca :-)

Milose, ovo nije drvo koje treba da rezonuje poput onoga u muzickom instrumentu...I nema nekog opsteg stava sta je bolje, medijapan, HDF, plexi, beton, sper, puno drvo...Sper je prilicno inertan materijal ali dosta skuplji od MDF i zato ga mnogi ne upotrebljavaju. Moje misljenje je da jeste bolji od MDF-a i zato sam radio kutiju od tog materijala. Tj kombinacija HDF-a i spera. Uopste ne mora da znaci da sam u pravu.

Kutije mogu da se tjuniraju sitnim 'cakama' tipa kolicina damp materijala, duzina bas reflex cevi itd i to je jos jedan plus u ovom slucaju. Pa samo damp je preko 100 eura...

U Srbiji ima mnogo prelepih i verujem vrhunskih diy kutija, pogledajte samo sta je gfx radio npr...Novi Bokijev projekat ce biti isto odlican, siguran sam.

Ja sam se trudio da i na oko kutija bude lepa a po kvaliteti zavrsne obrade i detaljima u rangu bilo cega dostupnog na trzistu. Mislim da sam uspeo.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Uh,

zato se meni stuca zadnjih par sati :cheers

Ekta Grande nije klon nijednog komercijalnog zvucnika. U pitanju je projekat Troelsa Gravessena. Projekat koji je napravilo jako puno ljudi i na koji sam se ja odlucio iz vise razloga: nabavljivost drivera (pain in the ass, ali ipak izvodljivo za razliku od Accutona koje nisam mogao da nadjem tako lako), velicina i izgled kutije (WAF faktor), reputacija dizajnera i na kraju komentari ljudi koji su to napravili.

Link za moj projekat: http://www.troelsgra.../EktaG_Igor.htm

Ne znam posto je A9 ali mene su delovi za Ekte G kostali dobro preko 3k eura...8 meseci je trebalo da se dodje do finalnog stanja. Uradjeno je SVE sto se moze: Top Of The Line drajveri (sve cene su na netu, prosecno 250 eura/kom), Cardas ozicenje 500 eura, bi wiring wbt terminali i preko 500 eura za delove za skretnicu. Kutija nije od medijapana, brezov sper. Na strateskim mestima je debela 60mm. Prednjica je takodje 60mm (Filipe, 60mm) i kombinacija je plywooda (spera) i HDF-a u koji su sarafljeni drajveri (ideja od Dynaudia). Skretnica je na dnu, odvojena od glavnog volumena. Dampirace se peskom na prolece/leto. Teska je oko 54kg/komad.

Furnir je satenski orah, uradjen neverovatno precizno (citaj perfektno) pod presom i na visokoj temperaturi a lakiranje je radjeno 8 puta...Rucni rad...

Dampiranje: Mundorf Twaron, Angel Hair,...u zavisnosti za sta se koristi (srednjak ili bas).

Ja ovo ne bih mogao da ponovim sem da mi neko ne plati 8k eura...i pritom da ceka min 3 meseca. Nove kutije slicne koncepcije (da sam ja video) su oko 10k...http://www.6moons.co...xavian/360.html

Ali da se moze, moze se, za nekoga ko ima dovoljno vremena i majstore koji mu to mogu odraditi. Sta bolje svira? Nebitno...Siguran sam da je A9 odlicna kutija i da svira extra. Meni je varijanta DIY bliza jer ne moram odjednom da sve placam...

Sonic, sorry za off... :wave2

SuperFi, kakav crni off??? Pa ovo je pogodak u centar mete!!! Prava replika i kontra argument onom blebetanju i budalastinama koje je izrekao samozvani "speaker guru" sa ovog foruma!

Sve sto si rekao i napisao potpuno je u skladu sa mojim stavom iznesenim nekoliko postova ranije... ti kazes "ne bih ovo ponovio za manje od 8k Eura i minimum tri meseca cekanja..." a ja se onda pitam: " cena proizvodnje za mene kao potencialnog kupca je cca 8K eura - sustinski neoporezovanih. Gde su svi ostrali troskovi koje sam pomenuo ranije???? Izvlacim zakljucak a znam o cemu govorim da bi finalna cena ovih kutija kada bi se uslo u serijsku proizvodnju BAR udvostrucila! Kazem BAR, verovatno bi bila i visa...."

... i sad dodje neko da glupeta i lupeta.... Ako ima imalo obraza, dostojanstva i samopostovanja ne bi se vise pojavio ne na ovoj temi nego na forumu... ali doci ce "taj", doci ce...

SuperFi, hvala iskreno na ukljucivanju u AV Impuls temi. Hvala na korisnim informacijama koje si sa nama podelio. Verujem da si mnogima skinuo mrak sa ociju.

Najiskrenije cestitam na izvedenom projektu.

Zvucnici su uradjeni fernomenalno.

Zelim ti da tu sviraju bar 3x bolje nego sto izgledaju!!!

Sve najbolje drugar! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...