Jump to content


CD Philips 850 ili Denon 1520


dude

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Ja sam prestao da delim uredjaje u digitalno ili analogno jer covek sa ovakvim cvrstim podelama moze mnogo da zahebe. Poceo sam da slusam uredjaje i da se ne opterecujem sta ima unutra , jel lampa , tranzistor ili cip. U zadnjih pola godine sam dobio po nosu sa mojim analogno je bolje , pa sada vrlo izbegavam da pravim podele.

Uostalom , koliko ljudi toliko i ukusa,za svakog ima po nesto na trzistu i vazno je da sami uzivate u onome sto vam je u sobi. Sta ce misliti forum - prilicno nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prestao da delim uredjaje u digitalno ili analogno jer covek sa ovakvim cvrstim podelama moze mnogo da zahebe. Poceo sam da slusam uredjaje i da se ne opterecujem sta ima unutra , jel lampa , tranzistor ili cip. U zadnjih pola godine sam dobio po nosu sa mojim analogno je bolje , pa sada vrlo izbegavam da pravim podele.

Uostalom , koliko ljudi toliko i ukusa,za svakog ima po nesto na trzistu i vazno je da sami uzivate u onome sto vam je u sobi. Sta ce misliti forum - prilicno nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Aleks,svidja mi se ovo zadnje sto si rekao,trebalo bi malo da uzivamo i u muzici,a ne samo u "zvuku"muzike,a ovaj nas jeftin hobi nema kraja.Mislim da svi previse jurimo savrsenstvo,koje je nedostizno,osim tamo gde se pravi muzika(tj.zvuk),u samom studiju.Voleo bih i ja da budem u prvoj ligi,ali mi finansije za sad dozvoljavaju(a i zena),da igram regionalnu ligu,a to znaci da se veselim uz zvuke Philipsa 850 mk II. :D

Link to comment
Share on other sites

Aleks,svidja mi se ovo zadnje sto si rekao,trebalo bi malo da uzivamo i u muzici,a ne samo u "zvuku"muzike,a ovaj nas jeftin hobi nema kraja.Mislim da svi previse jurimo savrsenstvo,koje je nedostizno,osim tamo gde se pravi muzika(tj.zvuk),u samom studiju.Voleo bih i ja da budem u prvoj ligi,ali mi finansije za sad dozvoljavaju(a i zena),da igram regionalnu ligu,a to znaci da se veselim uz zvuke Philipsa 850 mk II. :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

E ovo je da po*izdis.

Vec treci put u dva dana kada napisem pola strane teksta forum pobrljavi pa jovo nanovo.

U vezi ove teme evo par slika Denona 1520 iznutra ( bio na popravci - preskakao , mast na vodjicama se osusila posle podmazivanja OK).

Zao mi je sto nema lepog propratnog teksta ali zaista vise nemam volje da tipkam pola strane pa da se molim bogu da Vam stigne :D:blah8):blah

post-1917-128510688516_thumb.jpg

post-1917-128510688533_thumb.jpg

post-1917-128510688546_thumb.jpg

post-1917-128510688557_thumb.jpg

post-1917-128510688577_thumb.jpg

post-1917-128510688516_thumb.jpg

post-1917-128510688533_thumb.jpg

post-1917-128510688546_thumb.jpg

post-1917-128510688557_thumb.jpg

post-1917-128510688577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ajmo danas ponovo .................

Juce sam imao na stolu drugarov Denon koji me je uvek zanimao kako svira i kako je sastavljen i uradjen. Najzad sam imao priliku da ovo vidim , jer je primerku na gornjoj slici trebao mali pregled i podmazivanje mehanizma i kontrola gumica - ponekad problematicno zatvaranje vrata.

Da krenem od pocetka- prvo sto me je iznenadilo je tezina samog uredjaja , odokativno ima nekih desetak kila ako ne i vise. Krivac za ovo je jako solidno uradjeno kuciste izvedeno sa duplim metalnim plocama kako dole tako i gore. Kada se ove skinu i pogleda sta ostane - situacija je malo smesna - ne tezi vise od obicnog plastikanera. Sami smo malo krivi za ovakvu sitaciju - u nasim ocima ako je uredjaj tezak onda je i audiofilski ,, uradjen''. Za proizvodjace nista lakse , dve teske ploce ekstra i hopla , imamo ,,klasa '' uredjaj, jos kada stavimo magicne reci tipa antirezonantna sedvic konstrukcija stvar je do 00 ( ista stvar je i na mom SACD 1000 plejeru koji je jos tezi :P tj . sa vise gvozdja okolo). Ovo mi je i jedina kritika na racun uredjaja - ako su vec hteli na ovaj nacin da rade onda su trebali umesti 2 sloja metala da upotrebe samolepljivi bitumen. Ova kombinacija po mom misljenju daleko bolje sprecava nezeljene vibracije nego dve metalne ploce koje same po sebi hoce da zvone. Medjutim - cena proizvodnje je u drugom slucaju daleko veca, bitumen se mora precizno lepiti sto znaci ljudski ( skup ) rad dok ploca izadje iz prese sa troskom od par centi koji se kasnije daleko bolje unovci.

Transport

Bio sam odusevljen kvalitetom ovog transporta . Sve je postavljeno na metalnu plocu koja sluzi kao nosac , upotrebljeni laser je KSS 151 . Kao sto vec rekoh stara mast i tesko kretanje laserskog mehanizma je bio uzrok da CD pocne da preskace. Ciscenje i ponovno podmazivanje je resilo problem. Gumice su vec zrele za zamenu. Malo sam im finom smirglom skinuo uglacanu povrsinu u trenutno ladica radi kako treba ali je pitanje vremena kada ce se problem vratiti . Jednostavno posle dvadeset godina rada zrele su za zamenu. Na nacin kako je uradjeno ucvrscivanje diska na osovinu motora sam pao na teme. Klamp je uradjen od magnetnog materijala a osovina je metalna tako da kada se ruka sa klampom spusti na disk ovaj biva djavolski dobro pricvrscen na osovinu . Kapa dole majstori . :D:blah8):blah

Jednostavno je smesno i pomisliti uporedjivati ovakve ( kao CDM PRO ) mehanizme sa onim sto nam se danas podvaljuje kao Hi End , ovde mislim na transport SACD plejera koji kao da je izasao iz bilo kog petparackog DVD-a ili kompjutera ( da stvar bude jos gora masa HiEnd proizvoda je zasnovana na njemu Marantz ,Krell ,MF Trivista, Micromega je samo deo repertoara).

MB

Ovde nemam sta posebno da kazem . Vrlo solidno uradjeno sa kvalitetnim delovima , po jedan BB PCM64P po kanalu , standardni 5532 i 5534 opampi u izlazu ( ovde me drzite za rec , moguce da sam neki broj pogresno upisao) , Elne u napajanju i izlazu - vrlo lepo. Steta je sto u napajanju nisu upotrebili dva trafoa , po jedan za digitalni i analogni deo jer mesta ima. Cak ni sam trafo nije nesto posebno velik , cini mi se da 620 raspolaze vecim trafoom ako ovo nesto znaci.

Zvuk

Odlican plejer. Nemam nikakve zamerke za zvuk vrlo korektno i lepo odsvirani svi delovi spektra , zvuci dovoljno tesko i autorativno da se cak i zatvorenih ociju moze cuti da se ne radi o obicnom svakodnevnom plejeru. Medjutim nedostaje mu ona sposobnost da vas kucka po ramenu i da vam konstantno skrece paznju na muzicki materijal sto bi ga uvrstilo u kategoriju izvrsnih masina. Sa manjim modifikacijama u analognom delu i jos par stvarcica verujem da bi spadale gace kako bi prosvirao. Ali fabrikant je morao da sacuva municiju i za ,,jace '' modele :cry:

Koliko sam pratio cenu na SH trzistu , sada se krece od 100 - 200 eura . Licno bih uvek pre isao na ovog denona nego na danasnje novotarije sve do nekih 500- 600 eura. Jedini rizik u svemu ovom je sam laser, koji se tesko nalazi i prilicno je skup , medjutim opsti utisak je kao i kod vecine masina pravljenih u tom periodu - ozbiljno i trajno.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ljudi jedna stvar mi nije jasna.

Laser se tesko nalazi.......laser je skup....za taj model ne može da se nadje laser....zbog nemogucnosti zamene lasera treba se manuti starijih, skupljih playera.... itd. Pri ovom mislim na Sony kss lasere.

Meni je crkao laser na Denon-u 1460 (u pitanju je cini mi se kss150). Majstor je u roku od tri dana nasao novi original (verujem mu) sony kss210-213 (tako nesto) i stavio ga, iako ovo nije laser predvidjen za ovaj cdp. Sve radi ok i bez greske, ja sam za novi laser dao 20 eur i cekao 4 dana da se zavrski popravka.

Sad vi meni recite, zar nije moguce u vecinu starih cdp-ova sa kss laserima, umesto originalnog predvidjenog staviti neki drugi, noviji laser. Mislim stvarno, barem kod mene, nikakve razlike nema....koliko mi je poznato laser ne utice na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Transport

Bio sam odusevljen kvalitetom ovog transporta . Sve je postavljeno na metalnu plocu koja sluzi kao nosac , upotrebljeni laser je KSS 151 . Kao sto vec rekoh stara mast i tesko kretanje laserskog mehanizma je bio uzrok da CD pocne da preskace. Ciscenje i ponovno podmazivanje je resilo problem. Gumice su vec zrele za zamenu. Malo sam im finom smirglom skinuo uglacanu povrsinu u trenutno ladica radi kako treba ali je pitanje vremena kada ce se problem vratiti . Jednostavno posle dvadeset godina rada zrele su za zamenu. Na nacin kako je uradjeno ucvrscivanje diska na osovinu motora sam pao na teme. Klamp je uradjen od magnetnog materijala a osovina je metalna tako da kada se ruka sa klampom spusti na disk ovaj biva djavolski dobro pricvrscen na osovinu . Kapa dole majstori . :blah8):D:blah

Jednostavno je smesno i pomisliti uporedjivati ovakve ( kao CDM PRO ) mehanizme sa onim sto nam se danas podvaljuje kao Hi End , ovde mislim na transport SACD plejera koji kao da je izasao iz bilo kog petparackog DVD-a ili kompjutera ( da stvar bude jos gora masa HiEnd proizvoda je zasnovana na njemu Marantz ,Krell ,MF Trivista, Micromega je samo deo repertoara).

Ne bi bilo loshe skinuti i gumene "dampere" sa samog transporta i ostaviti ih neko vreme u casi mlake vode ili josh bolje, zameniti novima . Ovime bi se poboljshalo apsorbovanje vibracija od strane transporta, obzirom da su damperi poprilicno stari i da je guma najverovatnije dosta izgubila na elasticnosti...

Shto se tice samog transporta, jedina mana bi mu bio Sony-ev izor motora sa cetkicama za spindle motor, u odnosu na ekvivalentni "brushless" motor - koji je, cini mi se koriscen u srodnim skupljim BU-E1 transportima. Dobra strana je da ga je za razliku od slicnih konkurentskih reshenja daleko lakshe zameniti kada otkaze.

BTW: Izgleda da se i vlasnik teme slaze sa tobom, obzirom da prodaje Philips-a...

Pozdrav! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...