Jump to content


Grupni projekat : Pojacavac + pretpojacavac


Boban

Recommended Posts

Znate kako sam ja sve ovo video od pocetka (samo se kasnije izrodilo u nesto drugo ili ja od starta nisam dobro ukapirao)?!

Video sam to u stilu:

-prvo se odlucimo koja sema se radi

-onda svako kod kuce ulozi napor da sam sto bolje ume konstruise plocicu i svi to objave na forumu

-sledecih 5-10-15 postova raspravljamo o greskama i poboljsanjima plocice i eventualnim modifikacijama i poboljsanjima seme i kad se dodje do najboljeg resenja, uradi se toliko komada plocica koliko ima zainteresovanih. To nece ici brzo ali je osnovno i mnogo vaznije da se sto vise nauci (po mom misljenju!).

-materijal se moze nabaviti iz jednog najpovoljnijeg izvora, a onda svako sam kod kuce to sve sklapa i pusta u pogon.

-bice mogucih problema... nece svakom odmah sve super proraditi itd. pa ce se to kroz niz postova na forumu polako ispravljati

-tada se odlucujemo da li ce svi prihvatiti isti dizajn kutije ili ce to svako za sebe resavati shodno licnom ukusu i svemu onom o cemu je PINCO pisao jer i to ima uticaja

-kada se sve zavrsi, dogovorimo se svi i nadjemo se negde gde cemo ih sve zajedno testirati i slusati

Ceo proces ovoga tipa ne moze biti kratak, ali ako je osnovna ideja cele akcije NAUCITI STO VISE onda to i nije tako vazno. Ako je osnova da u STO KRACEM ROKU imate zavrsene uredjaje, onda sve ovo o cemu sam pisao pada u vodu.

Meni licno je vise-manje svejedno jer sam vec dovoljno naucio i napravio pojacala, ali mnogima ne bi trebalo da je svejedno. No, odluka je na svima vama ali i na svakom od vas ponaosob!

Tek sam sad video ZOCKY-ev post. Pa tesko je reci koje je najbolje jer zavisi i od drugih momenata. Od onih koja su objavljena na sajtu Sigma je sigurno u negde u vrhu ali nisu daleko ni Studio a ni Techno mada bi verovatno bili nesto jeftiniji sto se materijala tice. Na kraju krajeva, ko kaze da to uopste mora da bude neki od mojih projekata?! Mogu vam navesti barem jos dva koji su isto tako vrhunski i provereni!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 461
  • Created
  • Last Reply

Boro,

ne mora tvoje, može bilo Å¡ta provereno dobro. Svi konkretni predlozi, za sada, su iz tvoje palete a nije mala stvar da konstruktor neÄega Å¡to pravim bude prisutan ako negde zaÅ¡kripi.

U Äemu su konstruktori iz "belog sveta" u prednosti!?! Samo u tome sto imaju mogućnosti (finansijske) da eksperimentiÅ¡u do 101 i nazad, ne mislim da im je ingenioznost Bogom dana, prema tome ... zaÅ¡to ne baÅ¡ tvoje (ako sam dobro shvatio, bio si u poziciji da koristiÅ¡ blagodeti svetsk)!

Znate kako sam ja sve ovo video od pocetka (samo se kasnije izrodilo u nesto drugo ili ja od starta nisam dobro ukapirao)?!

Video sam to u stilu:

-prvo se odlucimo koja sema se radi

-onda svako kod kuce ulozi napor da sam sto bolje ume konstruise plocicu i svi to objave na forumu

-sledecih 5-10-15 postova raspravljamo o greskama i poboljsanjima plocice i eventualnim modifikacijama i poboljsanjima seme i kad se dodje do najboljeg resenja, uradi se toliko komada plocica koliko ima zainteresovanih. To nece ici brzo ali je osnovno i mnogo vaznije da se sto vise nauci (po mom misljenju!).

-materijal se moze nabaviti iz jednog najpovoljnijeg izvora, a onda svako sam kod kuce to sve sklapa i pusta u pogon.

-bice mogucih problema... nece svakom odmah sve super proraditi itd. pa ce se to kroz niz postova na forumu polako ispravljati

-tada se odlucujemo da li ce svi prihvatiti isti dizajn kutije ili ce to svako za sebe resavati shodno licnom ukusu i svemu onom o cemu je PINCO pisao jer i to ima uticaja

-kada se sve zavrsi, dogovorimo se svi i nadjemo se negde gde cemo ih sve zajedno testirati i slusati

Link to comment
Share on other sites

E,a sta mislite o ovome?Ja ne znam nista o kvalitetu ovog pojacala.

Sta kazu strucnjaci?U izlaz se moze staviti i IRF9540 i IRF540(koji su jeftini) ali sa manjim naponom tj. +/-35V DC. Sa tim tranzistorima i tim napajanjem,pojacalo daje 63W na 8oma i 105W na 4 oma,ulazna impedansa 48Koma,slew je 20V/uS,odnos signal sum >99dB

Harmonijska izoblicenja(60W 8 oma): 0,05%

Sta misle strucnjaci i hoce li strucnak da nakaci te dve seme?

post-310-128510427168_thumb.gif

post-310-128510427168_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Kolko vidim to je IGBT od elektora, ako staviÅ¡ te tranzistro onda postaje hexfet , mislim da bi bilo onda bolje raditi njihov Crescendo ME, da ja mogu sudjelovati vjerovatno podržao ono Å¡ta kaže Bora, imam jedno napravljeno pojaÄalo iza sebe ( joÅ¡ ga triba uklopit u kutiju ), Studio od Bore, tu sam dosta toga naućija, ali sada kada sam gotov s ploÄicom koja radi, od ideje da napravim neko pojaÄalo preraslo je u hobi, mada pojaÄalo radi super i veoma sam zadovoljan, sada bi radija neÅ¡to drugo, a ovo Å¡ta Bora predlaže je prava prilika za neÅ¡to naućiti, sudjelovat u nećemu takvom bi bilo zabavno ( mada mogu zamislit moju ploÄicu kako bi izgledala javascript:emoticon(':-?')

javascript:emoticon(':-?'),

Mada je za ovu akciju moram priznati prikladniji neki gotovi projekt, a par iskusnijih mogu uz pomoć Bore nešto pokušat napraviti...., Sigma mi djeluje dosta moćno, samo neznam kako su ti izlazni mosfeti dobavljivi, a u Farnellu im je malo cijena paprena, ima li neka zamjena?, možda je bolje razliku novca uložit u bolje napajanje ( kvalitetniji filterski kondenzatori, veći trafo, dva greca po kanalu.....),

Link to comment
Share on other sites

Te dve druge seme na koje sam mislio su Crescendo Milenium (koju je i PINCO pomenuo... Dobrodosao PINCO!!!) ili LowTIM od W.M.Leach-a. Obe seme su stvarno izvanredne i bilo bi mi tesko da se tek tako odlucim za jednu od njih pre nego za drugu. Ipak, mozda za nijansu bih prednost dao LowTIM pojacalu. To su moji predlozi kao alternativa nekom od mojih projekata, a na vama svima je da odlucite. Ja sam svojevremeno za neke narucioce razradjivao moja resenja plocica za Leach-ovo pojacalo i to za TO247 kucista i za MT200 kucista pa vam svima to stoji na raspolaganju ako se za to pojacalo odlucite. Iskreno, u dusi, vise bih voleo da to bude neka od mojih sema, ali neka se niko time ne rukovodi i ne opterecuje.

Link to comment
Share on other sites

Sigma mi djeluje dosta moćno, samo neznam kako su ti izlazni mosfeti dobavljivi, a u Farnellu im je malo cijena paprena, ima li neka zamjena?, možda je bolje razliku novca uložit u bolje napajanje ( kvalitetniji filterski kondenzatori, veći trafo, dva greca po kanalu.....),
Link to comment
Share on other sites

Ako nekoga zanima mogu da mu poÅ¡aljem u pdf formatu kompletan tekst iz elektora o Crescendo ME pojaÄalu, imam i skoro cijelo prevedeno uputstvo za izradu LowTim Amp ( leach pojaÄala ), tu dajem prednost Borinoj izvedbi ploÄice sa TO247 tranzistorima jer mi se nekako nesviÄ‘a spajanje tranzistora žicama, mada ima na netu i verzija sa TO-3 s montažom na ploÄicu, samo je ploÄica malo poveća, iako mi se ćini da bi bilo najbolje raditi neko Borino pojaÄalo jer on tu može dati najveću podrÅ¡ku, po meni je Studio super pojaÄalo i radi bez greÅ¡ke, praktiÄki bi mi proradilo iz prve da nisam malo zeznija kod izrade ploÄice.......na greÅ¡kama se ući, bjt tranzistori su ipak lakÅ¡e dobavljivi, jeftiniji i imaju dosta zamjena i manje problema s njima, a kada bi se mogla napraviti verzija studija sa po dva izlazna tranzistora u paru....to bi po meni bilo idealno, o tome razmiÅ¡ljan već neko vrime

Link to comment
Share on other sites

Za Sigmu jos jedan glas. Mogu sutra da napravim spisak delova i da sracunam koliko ce izneti. Samo osnovna sema Sigme, bez napajanja.

Boro, kako se Sigma ponasa prilikom ukljucivanja? Kako reaguju zvucnici? Treba li neko Slow Start kolo ili neki zastitni sklop na izlazu?

Preporuci napajanje, koliko uF, koje jacine trafoi...?

Boban

Link to comment
Share on other sites

Ma pravi problem je u "kvorumu", nikako da postignemo kritiÄnu masu uÄesnika pa da stvar eksplodira u pozitivnom smislu.

Izgleda da svi negde jure golu egzistenciju i, na žalost, nemaju vremena da se zabavljaju radeći nešto za svoju dušu :o

Link to comment
Share on other sites

>Boro, kako se Sigma ponasa prilikom ukljucivanja?

Uljudno i po Bon-Tonu...

>Kako reaguju zvucnici?

Neki se "napale" ko babuni, a neki samo kazu: Joj razlike... drasticne!

Treba li neko Slow Start kolo ili neki zastitni sklop na izlazu?

Pa svakako! Gde si video High-End bez Dethump sistema i ostalih zastita?

Preporuci napajanje, koliko uF, koje jacine trafoi...?

Kao minimum po kanalu: 2x15000uF (bolje je 6x4700uF), grec 400V/35Amp, trafo 2x50V AC/250W toroidni. Sve preko toga je bonus i nece stetiti (sem novcaniku!). Pa hocete High-End! Oni ciji novcanici imaju dobru anesteziju (pa ne osecaju sta im radite), mogu da sanjaju i o stabilizaciji napajanja.

Link to comment
Share on other sites

Ma pravi problem je u "kvorumu", nikako da postignemo kritiÄnu masu uÄesnika pa da stvar eksplodira u pozitivnom smislu.

Izgleda da svi negde jure golu egzistenciju i, na žalost, nemaju vremena da se zabavljaju radeći nešto za svoju dušu :o

Link to comment
Share on other sites

Sada sam u nekoj guzvi. Popodne kad stignem kuci. Nekoliko firmi koje prodaju komponente imaju on-line kataloge sa cenama: MG Electronic (Nis), Radio Klub (BG), Elementa (Subotica) i jos neki koje ne mogu da se trenutno setim. Ponavljam, bice samo cena za "golu" Sigmu. Trazicu iskljucivo no sto je Bora dao na semi, nikakve zamene. Cena ce biti sigurno manja, ako se uzmu vece kolicine.

Boban

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...