Jump to content


DIY clamp


nenad

Recommended Posts

За тај мотор није битна тежина, мада није пожељно претеривати :thumbsup2

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Vidim da niko ovde ne spominje, ali mene brine korišćenje clamp-a ili tega, svejedno. Å¡ta sa udubljenjima koja postoji kod pojedinih matova na mestu gde se nalazi centar ploÄe i etiketa.

1210 npr. ima udubljenje veliÄine etikete na gumenom matu. Neki Thorens matovi dodiruju ploÄu u samo dva koncetriÄna kruga, jedan na rubu ploÄe, drugi neÅ¡to pre etikete. Ako kod takvih matova pritisnemo ploÄu na mestu etikete, teoretski, ploÄa se krivi u oblik levka i svojim spoljaÅ¡njim rubom će se slabije prisloniti uz mat. U extremnim sluÄajevima će se i odvojiti.

Teg ima smisla kod potpuno ravnih matova bez udubljenja pri sredini. Ali ima dosta ploÄa koje su u sredini neÅ¡to deblje nego deo sa zapisom. Zbog njh se i prave ta udubljenja. Smisla možda ima teg (il' clamp) u kombinaciji sa onim prstenom Å¡to pritiska ploÄu i po spoljnjem obodu....

Link to comment
Share on other sites

Vidim da niko ovde ne spominje, ali mene brine korišćenje clamp-a ili tega, svejedno. Å¡ta sa udubljenjima koja postoji kod pojedinih matova na mestu gde se nalazi centar ploÄe i etiketa.

1210 npr. ima udubljenje veliÄine etikete na gumenom matu. Neki Thorens matovi dodiruju ploÄu u samo dva koncetriÄna kruga, jedan na rubu ploÄe, drugi neÅ¡to pre etikete. Ako kod takvih matova pritisnemo ploÄu na mestu etikete, teoretski, ploÄa se krivi u oblik levka i svojim spoljaÅ¡njim rubom će se slabije prisloniti uz mat. U extremnim sluÄajevima će se i odvojiti.

Teg ima smisla kod potpuno ravnih matova bez udubljenja pri sredini. Ali ima dosta ploÄa koje su u sredini neÅ¡to deblje nego deo sa zapisom. Zbog njh se i prave ta udubljenja. Smisla možda ima teg (il' clamp) u kombinaciji sa onim prstenom Å¡to pritiska ploÄu i po spoljnjem obodu....

Ispravno razmisljanje. Zato se i pravi taj "obruc" koji pritiska spoljnu ivicu ploce. Ako neko zna gde ima da se jeftino nadje, neka prijavi. :)

Link to comment
Share on other sites

Vidim da niko ovde ne spominje, ali mene brine korišćenje clamp-a ili tega, svejedno. Å¡ta sa udubljenjima koja postoji kod pojedinih matova na mestu gde se nalazi centar ploÄe i etiketa.

1210 npr. ima udubljenje veliÄine etikete na gumenom matu. Neki Thorens matovi dodiruju ploÄu u samo dva koncetriÄna kruga, jedan na rubu ploÄe, drugi neÅ¡to pre etikete. Ako kod takvih matova pritisnemo ploÄu na mestu etikete, teoretski, ploÄa se krivi u oblik levka i svojim spoljaÅ¡njim rubom će se slabije prisloniti uz mat. U extremnim sluÄajevima će se i odvojiti.

Teg ima smisla kod potpuno ravnih matova bez udubljenja pri sredini. Ali ima dosta ploÄa koje su u sredini neÅ¡to deblje nego deo sa zapisom. Zbog njh se i prave ta udubljenja. Smisla možda ima teg (il' clamp) u kombinaciji sa onim prstenom Å¡to pritiska ploÄu i po spoljnjem obodu....

Zato se i preporuÄuju clamps sa zavrtnjem. Kao Å¡to je Mitchell (http://www.needledoc...ll-Record-Clamp)(ja imam stariju version, kao Å¡to je ovaj na slici: PICT0332.jpg

koji se može, pravilno, postaviti i uÄvrstiti, pre nego Å¡to poÄne da izobliÄava ploÄu...

Tegove ne bih, mirna srca, preporuÄio...

Link to comment
Share on other sites

Da pomenemo da i zadebljanje spoljne ivice ploÄe služi (sad se može sesti na stolicu) da se ploÄe ne bi meÄ‘usobono grebale kad se naslaže desetina njih jedna na drugu u record charger player...

Zato postoje matovi ciji je precnik par milimetara manji od precnika ploce (takodje imaju i plitko ulegnuce na sredini gde je nalepnica), tako da ploca na matu lezi sasvim ravno.

Link to comment
Share on other sites

Milovane, cini mi se da si sve vise i vise "vinylski negativac" i pesimista :(

Dragi prijatelju nindžo,

iskreno reÄeno - najviÅ¡e sam ambivalentan - od prilike do prilike. Ima sluÄajeva da me vinili, pa joÅ¡ prastari, zaprepaste kvalitetom reprodukcije (pri Äemu apstrahujem krckanja i pucketanja), a onda, odmah malo kasnije se razoÄaram nekim neÅ¡to novijim izdanjima.

Možda je to tajna priÄe: nikad ne biti zadovoljan i uvek tragati za... svetim gralom...

A vidiš da i klovn bljuje dugu iz ustiju...

Ovo sa zadebljanjima spoljaÅ¡njih ivica je bilo Äista konstatacija, ako je nekome potreban i taj podatak, Äisto da se zna. Interesantno je i to da singlice nikad nisu imale navedena zadebljanja, kao Å¡to je joÅ¡ interesantnije da je postojanje zadebljanja kod LPjeva moglo da služi i ukrućenju kod geometrije tanjih ploÄa...

Link to comment
Share on other sites

Nije kritika, samo mala "opaska" na nesto sto mi se pricinjava zadnjih mjeseci. Ja se obicno razocaram novijim izdanjima a obradujem starijim.

... a i poceo sam da uzivam samo u svom misljenju i muzici. Svejedno mi je, ili je LP, ili je CD, ili mp3 ili sa kompa a i spotify je tu. Ploce mi dodju kao lijek od daljinskog.

A i cini mi se i da su mnogi puno "tmurniji" vec duze vrijeme.

Link to comment
Share on other sites

Zato postoje matovi ciji je precnik par milimetara manji od precnika ploce (takodje imaju i plitko ulegnuce na sredini gde je nalepnica), tako da ploca na matu lezi sasvim ravno.

Da, mat na 1210 je taÄno toliko manji i poÄinje gde i zapis.

A to ulegnuće kod nalepnice, sve je jasno osim kada se tu postavi teg ili clamp, svejendo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ono Å¡to sam uvek mislio i potvrdilo se - klampovi i sliÄne stvari u sredini ploÄe mogu Äak i da pogorÅ¡aju reprodukciju zbog Äujnijih rezonansi ovako "zategnute" ploÄe.

 

 

Tako je klamp bolje prenosi rezonancije na ploÄu jer se priteže na osovinu gramofona. Moje miÅ¡ljenje je da je bolji teg on manje prenosi rezonancije na ploÄu.

 

:wave2 

Link to comment
Share on other sites

Da li je u pitanju teg od anti-rezonantnog materijala (ProJect, Ortofon) ili praviša?

 

Ja imam od tog anti rezonantnog materijala , kupio sam ga na ebay - u ( cena oko 40e ) preko kolege Danijela koji taj isti koristi na svom Sony - ju ps 6750 samo sto je njegov za DD tezak 450 gr  a moj 250 gr s obzirom da je lastis u pitanju pa da mu ne opterecujem previse pogon :plakanje​ . Nisam primeti da nesto utice na zvuk  ali sam potpuno siguran da nije losije sa tegom. Ja sam ga prvenstveno uzeo zato sto mi je malo ukrasio gramofon  a ima i malu libelicu  :)  na vrhu tega u sredini koja je ulevena  i kompaktna sa tegom

Link to comment
Share on other sites

Možda sam dosadan sa jednim te istim, ali nešto i dalje mislim da bi ovo, dole citirano, moglo biti problem.

 

Vidim da niko ovde ne spominje, ali mene brine korišćenje clamp-a ili tega, svejedno. Å ta sa udubljenjima koja postoje kod pojedinih matova na mestu gde se nalazi centar ploÄe i etiketa.

1210 npr. ima udubljenje veliÄine etikete na gumenom matu. Neki Thorens matovi dodiruju ploÄu u samo dva koncetriÄna kruga, jedan na rubu ploÄe, drugi neÅ¡to pre etikete. Ako kod takvih matova pritisnemo ploÄu na mestu etikete, teoretski, ploÄa se krivi u oblik levka i svojim spoljaÅ¡njim rubom će se slabije prisloniti uz mat. U extremnim sluÄajevima će se i odvojiti.

Teg ima smisla kod potpuno ravnih matova bez udubljenja pri sredini. Ali ima dosta ploÄa koje su u sredini neÅ¡to deblje nego deo sa zapisom. Zbog njh se i prave ta udubljenja. Smisla možda ima teg (il' clamp) u kombinaciji sa onim prstenom Å¡to pritiska ploÄu i po spoljnjem obodu....

 

Dakle, ako ploÄu pritisnemo u sredini (bilo Äime), kako ona naleže na mat na rubu?!? Pogotovo ako mat ima udubljenje na mestu etikete (a većina ih ima).

Link to comment
Share on other sites

Možda sam dosadan sa jednim te istim, ali nešto i dalje mislim da bi ovo, dole citirano, moglo biti problem.

 

 

Dakle, ako ploÄu pritisnemo u sredini (bilo Äime), kako ona naleže na mat na rubu?!? Pogotovo ako mat ima udubljenje na mestu etikete (a većina ih ima).

Za razliku od (u)tega clamp se može control-isati veoma detaljno tako da do krivljenja ne dođe... Ako bi i pretilo da do istog dođe...

Link to comment
Share on other sites

Tako je klamp bolje prenosi rezonancije na ploÄu jer se priteže na osovinu gramofona. Moje miÅ¡ljenje je da je bolji teg on manje prenosi rezonancije na ploÄu.

 

:wave2 

Mislim da si u pravu, samo treba ispitati.

Ovo su u pitanju vrlo neugodne rezonanse pri reprodukciji ploÄa Diskos i potiÄu od pobuÄ‘enih oscilovanja zbog karakteristike materijala (stiren).

Naprosto se promeni spektar smetnji i pomeri debelo u Äujno podruÄje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...