Jump to content


ESL u Subotici!


stein

Recommended Posts

Nakon petljanja po ebayu, pade mi na pamet da popriÄam sa prijateljem koji je uz pomoć kolege s posla napravio sopstvene elektrostatike. I - guess what? Tokom proteklih nekoliko godina, gospodin kolega s posla (za sada ću da prećutim sve detalje tipa imena i sl.) intenzivno je radio na usavrÅ¡avanju samogradnje do nivoa da trenutaÄno ima listu Äekanja za par panela! :wink:

Svejedno, malkice smo poriÄali, brljali po slikama, malo CAD crteža i tako, i u naÄelu smo se nagodili za par panela za mesec 8-9, Å¡to će viÅ¡e zavisiti od moje sposobnosti da skupim i prosledim finansijska sredstva nego Äoveku da ih sagradi. Znam da je ovome možda viÅ¡e mesto u forumu samogradnja, ali poÅ¡to ne radim ja i to Å¡to ne radim ima debelo da platim (mada zapravo mizerno u odnosu Å¡ta bi me isto koÅ¡talo da kupim neÅ¡to od renomirane firme) mislim da pre spada u ovu kolumnu. Zbog nekoliko oktava razlike... hmm, možda radije samo jedne, razlika u ceni je oko 4 puta pa sam prihvatio da idem na kompromis i zadovoljim se parom panela cca 250x1000x7mm (dubina bez drvene konstrukcije) i zadovoljim se prenosnim opsegom od cca 70Hz. To će mi biti skroz ok poÅ¡to sam već svakako zagrizao u open baffle sub za koji mi je već sve reÅ¡eno, jedino fali prostor za razmeÅ¡taj i sluÅ¡anje.

ÄŒim budem imao malo vremena, idem na inicijalno sluÅ¡anje nekih već napravljenih i da vidim u Äega se upuÅ¡tam i da li se uopÅ¡te upuÅ¡tam u to. Ako mi se dozvoli, poneću i foto aparat i videti kakve detalje smem da objavim kako po pitanju tehnikalija, tako i detalja o samom izvoÄ‘aÄu radova.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

@Ljuba: Meni je Å¡to se cene tiÄe reÄeno okvirno oko tisućinka ali isto tako može da se pregovara a poÅ¡to ja planiram da sam sredim subwoofer koji ide odvojeno i dodaću drvenariju po specifikacijama koje mi Äovek da, onda mogu da raÄunam na oko 800€. Isto tako sam video i jedan od projekata koji je u toku (deluje monstruozno) i cena je u 4K klasi... Naravno, sve Å¡to Äovek uradi, daje i garanciju, ne upitah ga koliko...

@Impuls: Superfija sam baÅ¡ koji dan zvao na mobitel ali se nije javio pa ne mogu niÅ¡ta da kažem da li je reÄ o istoj osobi, a s druge strane, Subotica ima oko 150000 stanovnika sa okolnim naseljima pa poÅ¡to je reÄ o veoma specifiÄnoj stvari, da mi se naslutiti da je "svet veoma mali" i da je reÄ o istoj osobi. ÄŒinjenica da dotiÄni komunicira sa gospodinom Å indrićem (Tibor) navodi na zakljuÄak da se sve radi dovoljno temeljito i kvalitetno poÅ¡to koliko poznajem potonjeg, Äovek zna biti pristojan i diplomata ali i veome kritiÄan prema svemu Å¡to nije sam vrh... Dakle, neće reći da je neÅ¡to sr@nije, reći će da je "ka-ka" ali to mu doÄ‘e isto... :wink:

@Cheda: Zanima i mene, samo moram uskladiti i svoje i njegovo vreme i otići na bar jednu sesiju gledanja, slušanja, a ako mi se dozvoli, i redistribucije slika...

edit: procureo je jedan detalj, uz panele ide napajanje koje radi konverziju sa 230V/50Hz na 230V/30KHz što spada u cenu, takođe trafoi (step-up?) ratio=1:200 (ne vem koliko je to KV?) ali pošto sam stvarno samo svrnuo na deset minuta s posla pa kući, nije ni bilo vremena za toliko detalja...

Link to comment
Share on other sites

@stein,

divim se tvom entuzijazmu. Ne bih da ti kvarim planove, niti da odvlaÄim lokalnom wunderpanelaÅ¡u muÅ¡terije, ali kad već imaÅ¡ lookav plan da investiraÅ¡ u extra subwoofer + da se pocepaÅ¡ do visine 100 dekaevra, zaÅ¡to ne razmotriÅ¡ i opciju horna + sub? ne mora to da bude automacki lavor á la Graunubis, ali za te novce bi se svaÅ¡ta moglo ugurati i u front- i u rear loaded trubu...

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: ...ne bih više o tome (da ne zagađujem temu) sem još par primedbi:

...kolko sam ja upućen, paneli imaju

-dipolnu karakteristiku zraÄenja (iliti neÅ¡to poput položene "osmice") kao i

-z*j*b*nu usmerenost glede podešavanja sweetspot-a koja se meri sa mukama fulrejndžera kao i

-glad za vatima i

-z*j*b*n* karakteristiku impedanse/zahtev za poštenim damping faktorom, da bi pokazali ono šta mogu.

Kao lampaÅ¡ po opredeljenju ( bez namere da ovde zapoÄinjem novi solid state/ tubz/ cold ampz war ) na ovoj taÄki bih poÄeo da razmiÅ¡ljam o sledećem:

...optužuju ljubitelje Lowther-a da im se vremenom "iskrivi" muziÄki repertoar u kući samo zbog toga da ga prilagode tome da dobro zvuÄi na njihovim srednjotoncima. To u mom sluÄaju nije taÄno, Å¡to mogu da potvrde moji dosadaÅ¡nji dragi gosti, koji su imali prilike da sluÅ¡aju sve i svaÅ¡ta na mojim skalamerijama. ...to je opet neka Å¡esta tema... Paneli bi mi znaÄili verovatno i poÄetak nove spirale ludila sa OTL pojaÄalima i dvo/trocifrenim vatima po kanalu...forget about Stradivari...blablabla...

...nego: ja se pribojavam, da kad bih se drznuo u panele, da bih bio prinuÄ‘en da ih pozicioniram kao i stvari ispred njih u prostoru, kao i dodatnoi stvari iza njih i pripadajućeg parÄeta zida. Na 20m2 dnevne sobe nemam taj luksuz niti bih naruÅ¡avao krhko primirje u kući koje mi po nepisanom uputstvu garantuju ukućani jedino pod uslovom da nikad nema viÅ¡e od jednog para svirajućih zvuÄnika u dnevnoj sobi s tim da njihova ukupna zapremina nikad ne sme da premaÅ¡i 1000 litara :wink: Paneli ne bi imali zapreminu, ali bi stajali verovatno negde usred sobe mameći nesmotrene gostinjske a bogami i domaćinske noge na Å¡utanje-i-spoticanje kako u njima tako i u pripadajućim kablovima...

Ja trenutno nisam spreman da se upuÅ¡tam u sliÄnu avanturu uglavnom iz gore navedenih razloga. Izvinjavam se Robertu kao i ostalima zbog zagaÄ‘enja teme, i ujedno javno se namećem poznanicima spomenutog proizvoÄ‘aÄa ESL-a iz Subotice da mi poÅ¡alju neke kontakt-generalije dotiÄnog radi organizovanja sluÅ¡aÄkog izleta ka SU... ako je to moguće/nije nametanje... napominjem da mi je u celoj priÄi radoznalost najviÅ¡e prevagnula. Ona koja je ubila macu (pri tom ne mislim na Sofiju).

Link to comment
Share on other sites

Ispada da mi je ceo život bio usmeren u tom pravcu, odatle ludilo za panelima. 2006 smo kupili kuću za 8.5 tisuća ojra sa 1090m2 placa. Pre mesec dana, or-so, kupio sam udžericu na placu pored i sruÅ¡io je, sada imam oko 1400m2 dvoriÅ¡ta i konaÄno viÅ¡e od 1.8m pored kuće. Sledeći koraci su dogradnja kotlarnice + spremiÅ¡te za ogrev + garaža za 2 renova5 i skidanje starog krova, zamene istog novim, većim, koji treba da pokrije postojećih 70 + novih n? m2. U prostoru ispod tog krova biće cirka oko 60-65m2 korisnog prostora gde treba da se preseli lemilica, komp, viÅ¡ak sedeljki, par novih radijatora, dva ES panela, viÅ¡ak zvuÄnika, pojaÄala, nesvrÅ¡enih projekata i dolazi najlepÅ¡i deo priÄe: sloboda prostora i kretanja u istom. Nix igraÄke, nix vaze sa cvećom, nix kujnja, nix nepozvani gosti, samo "Private", Å¡to bi rekli galebovi (iz animirca o potrazi za Nemom) My, My, My!

Daklem, dotiÄni manufakturant ESL-a ima reviziju Quad405 ojaÄala sa VT sekcijom namesto diskretnog OP-a a ja ću s poÄetka joÅ¡ jednom skucati jedan 405 po svojim standardima, ploÄice sam već davno razradio i naruÄio, imam ladnjake, a ostalo ću polako. Aktivni sub nije daleko od gotovog jer sam sve već napravio, sprobao i Äekam strpljivo na prostor. Dakle, ne dotiÄe me se ni jedan od uobiÄajenih problema koje imaju ljudi sa proseÄno malim prostorima za stanovanje i sluÅ¡anje muzike. I to me Äini veoma srećnim. Jes, sve će ovo da bude puno Äekanja, strpljenja i naravno, novca, ali sve se plaća... Naravno, biće tamo i horni i SE, a originalni Stradivari ostaje dole kod supruge sa novim parom kutija a ja za poÄetak imam moj TBGC i t d...

Link to comment
Share on other sites

Jedno od mogucih resenja za poboljsanje disperzije (koja je katastrofalna mana ESL-ova) je zakrivljeni panel... Posto je to jako tesko izesti u samogradnji i ogranicava maksimalnu velicinu pojedine sekcije (zbog toga sto folija ne zeli da zadrzi iskrivljeni oblik :listen ).. meni kao pristojno resenje deluje ono sto je rod elliot radio, (ima na njegovom site-u http://sound.westhost.com/project1052.htm

Poz

Link to comment
Share on other sites

alo narode !!

ajd da se batalimo teoretisanja .........

SuperFi mi rece da to jako lepo svira ( a siguran sam da je to TO - nema sanse da dva coveka u SU prave istu tu stvar) ............

treba cuti i videti - kome se svidja , svidja .......

kom se ne svidja , idemo dalje ;

ja verujem Igoru ,kad on kaze da to svira .......

e sad - dal' je to your cup of tea, to je druga stvar .........

iskreno - ja nisam cuo puno panela, al' sve koje sam cuo - vredeli su te pare ;

Link to comment
Share on other sites

danas sam razgovarao sa gdinom Mikovićem (ako se ne varam) Zove se Zoltan, ili kako je poznatiji, Zolika, a uz njegovu saglasnost i odobrenje, evo brojeva telefona na koje ga možete kontaktirati sa pitanjima vezanim za elektrostatike koje proizvodi... Fiksni (pretpostavljam kućni), pa stoga molim da vreme poziva birate s koliko toliko obzira na to da ima porodicu, ukljuÄujući i malo dete i evo fiksni 024/ 525-485 i mobilni 064-247-12-29. Pitao sam za web prezentaciju, a na žalost, odgovor je da je nema jer je osoba koja je trebala da to odradi priliÄno nezainteresovana da posao zavrÅ¡i pa do daljnjeg nix online browsinga. MeÄ‘utim, obećao mi je da će mi pripremiti neku koliÄinu fotki i tehnikalija koje ću pokupiti na USB stick i prebaciti kod mene na server i dati linkove do slika i tako. TrenutaÄno radi fini tuning panela visine 180cm pa je priliÄno isfrustriran Å¡to nije skretnicu zakucao u onu taÄku gde bi bio zadovoljan pa mora da radi doradu, ali sumnjam da će ga to spreÄiti da pripremi slike. Naravno, reÄeno mi je da sam i ja dobrodoÅ¡ao da ga posetim sa foto-aparatom i slikam do mile volje i naravno na ÄaÅ¡icu sluhiranja pa da iznesem utiske na forumu. Upozorio sam ga da ako i doÄ‘em ne oÄekuje da ga uzdižem u visine samo da ne ispadnem zloban, i zamolio ga da proÄita Å¡ta sam napisao o Yarlandu pa da bude spreman da neću biti nerealan i kritizirati ili hvaliti tek tako. Moći ću eventualno da iznesem neke impresije ali meni realno uvek treba vremena, nekoliko dana uzastopce sa raznim vrstama muzike i u raznim trenutaÄnim raspoloženjima... Kaže nije problem. Veoma samopouzdano... Mora da pravi dobre sprave... :listen

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam stigao kući i uplodovao slike koje sam dobio od Zoltana. JoÅ¡ nisam bio kod njega (vreme, vreme, vreme...huh) ali evo nekih slika. Neke pokazuju i Zoltanova pojaÄala koja pravi a sada ne mogu o detaljima jer ni on nije stigao da nabaci neÅ¡to tehniÄkih podataka Å¡to bih mogao da napiÅ¡em ovde. PoÅ¡to su slike malkice velike, prekonvertovao sam ih u 60% kompresije ali nisam smanjivao. Najveća je oko 240kb tako da oni koji imaju baÅ¡ sporu vezu ipak joÅ¡ jednom razmisle pre nego kliknu na link...

http://www.steintrikes.com/esl/img002.jpg

http://www.steintrikes.com/esl/img004.jpg

http://www.steintrikes.com/esl/img006.jpg

http://www.steintrikes.com/esl/img008.jpg

http://www.steintrikes.com/esl/img010.jpg

http://www.steintrikes.com/esl/img011.jpg' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam stigao kući i uplodovao slike koje sam dobio od Zoltana. JoÅ¡ nisam bio kod njega (vreme, vreme, vreme...huh) ali evo nekih slika. Neke pokazuju i Zoltanova pojaÄala koja pravi a sada ne mogu o detaljima jer ni on nije stigao da nabaci neÅ¡to tehniÄkih podataka Å¡to bih mogao da napiÅ¡em ovde. PoÅ¡to su slike malkice velike, prekonvertovao sam ih u 60% kompresije ali nisam smanjivao. Najveća je oko 240kb tako da oni koji imaju baÅ¡ sporu vezu ipak joÅ¡ jednom razmisle pre nego kliknu na link...

Uživajte.

Link to comment
Share on other sites

Šta :cheers ? Ne sviđa ti se?

BTW, na jednoj od slika (img007.jpg), vidi se laptop i mirkofon (namerno) tako da sve Å¡to se uradi, meri se i analizira, sluÅ¡a, uraÄ‘uje i doraÄ‘uje, pretežno skretnice i tako... Å to se tiÄe pojaÄala, možda zvuÄi glupo , ali Äovek pravi varijantu Quad-a 405 , ali sa Sanken tranzistorima i cevkom namesto operacionog pojaÄala, gradi hibride i Å¡tatijaznam. Neću reći da mi liÄi na ludilo da je tokom gradnje kuće (deo se vidi na slikama) kompletnu elektroinstalaciju radio isto kao Å¡to izgleda ono parÄe mrežnog kabela do pojaÄala. Da li to utiÄe na zvuk, ne znam, ali da meni to predstavlja nemogućnost, sigurno...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...