Jump to content


Pojacalo u Klasi A v AB v B??? kako? zashto?


jox

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

A klasa = bolji zvuk

AB klasa = losiji zvuk

salim se...

Ti verovatno znas vise o tehnickim karakteristikama A ili AB klase, a sto se tice samog zvuka - ja sam jednom prilikom cuo pojacalo koje je radilo u A klasi do 25 W, a do 100 u AB klasi... zvuk je bio pun, cist; "ispeglan" sa malim izoblicenjima; s tim sto sam prvi put cuo taj sistem tako da ne mogu bas da ocenim... Uglavnom sam ja shvatio da su u pitanju izoblicenja (distorzija). "Idealni uslovi" koje pojacalo mora da ispuni da bi radilo u A klasi daju zvuk sa sto manje izoblicenja tj. HI-FI...

p.s. nisam bas najbolje objasnio, ali...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

hmmm

koliko se ja secam iz skolskih dana, ovo se odnosi na radni tacku tranzistora u pojacavackom sklopu. Kod A klase, radna tacka se nalazi na sredini "radne krive" tako da kroz njega stalno teÄe jaka struja i u plus i u minus poluperiodi ulaznog napona, kod B radna taÄka se nalazi u samom dnu radne krive tako da struja prolazi kroz njega samo prilikom pobude odredjene poluperiode (kod ovih pojacala postoje tranzistori odvojeno za + i za - poluperiodu), problem kod B klase je poÄetni napon od 0,7V koji je potreban na bazi da bi se pobudio tranzistor i nekih 0,2V da bi se dostigao linearni deo krive i zbog toga je stvorena AB klasa

B tamo gde je potrebno samo da se "cuje" ili kod nekih energetskih uradjaja (kao prekidaci ili drajveri) a postoji i C klasa ali to vise nije tema za HI FI

ovo je bio cisto tehnicko-laicko objasnjenje, ako vas vise zanima izbunaricu, skeniracu, poslacu ....

Link to comment
Share on other sites

Mozda je najlakse ovako zaokruziti diskusiju i reci da je ono sto imam najbolje, ali polazeci od samoga sebe gotovo sam siguran da 95% nas koji se srecemo ovdje nema zivoga mira kad se tice HiFi-ja.

Hocu reci kad sam kupio pojacalo prije dvije godine "tvrdo sam obecao" supruzi da zadugo necu nista promjeniti. Al`ne lezi vraze!

Pojacala klase A kao i sva druga (manje ili vise) imaju svoje vrline i svoje mane, ali je mislim nepobitno da ako u jednom te istom sistemu promjenimo samo pojacalo AB klase pojacalom A klase, zvucna slika se bitno mjenja. Naime smanjenje izoblicenja na minimum kao posljedicu ima otvoreniju zvucnu sliku to je nepobitna cinjenica.

Da li to nama i nasem uhu odgovara sad je drugo pitanje, ali mane pojacala A klase nisam iskusio da padaju u podrucje zvuka, nego su mu mane vise fizicke prirode. Onog tipa da zena nece ni da cuje za grdosiju od 30-40-ak kilograma u boravku, da tata hoce da te istuce kad mu dodje racun za stuju ili da na avgustovskih 35 stepeni celzijusa samo idioti imaju "ukljucen radijator" u sobi.

:):lol::)

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

hteo sam samo da pitam Sula kolike snage mu je pojacivac kad ima sporet od pojacivaca,a sem toga mozda bi trebalo malo porazmisliti o D klasi pojacivaca ili najnovijoj T klasi,Sony vec ima takve pojacivace sa stepenom iskoriscenja od 90%,a sony je sony,mada komercijala je komercijala,pa kao sto auti ne moze da ide 200 na sat sa 4 litra benzina pa bio BMW ili Ferrari,za sada,tako ni odlican zvuk ne moze sa napajanjem baterijskim,sve ima svoju cenu,ne zaboravite da sve jake firme idu na komercijalu,na ustrb kvaliteta,pa i soni,pa i maranz,pare brate,kakav kvalitet,pa to kosta,a i najbolji automobili su rucno pravljeni,pa sta mislite da je drugacije za audio pojacivace,mislite ako ima hrpu cipova,pa to je najbolje,opticka varka,svaka cast zastitama i sijalcicama,ali sve danas sto se pravi je losijeg kvaliteta,od istog pre 10 godina-komercijala.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...