Jump to content


Kutije sa Ei driver-ima


nikk18adsl

Recommended Posts

U iskusenju sam da sam napravim dve zvucne kutije,a za driver-e bih uzeo Ei Akustika. Kopao sam na njihovom sajtu i naisao na kompletan potrebni materijal. Kutije bi trebale da budu po 100W na 8oma. Interesuje me da li je neko pravio slicne kutije i kako su se pokazale? Da li je bolje da budu dvosistemske ili trosistemske? Kupio bih i njihovu fabricku skretnicu.Problem je sto za tu snagu nemaju trosistemsku skretnicu.http://www.ei-akustika.co.yu/catalog/10_6.php Za bass sam gledao zvucnik AZ 1201 od 300mm http://www.ei-akustika.co.yu/catalog/1_17.php. Posto je njegova frekvencija od 25-6000Hz, on bi zamenjivao i srednje tonove(neki srednjetonci ovde rade od 500-5000Hz, dok ovaj bass ide do 6000Hz). Od visokotonaca sam razmisljao da uzmem Horn Tweeter (AZ 500) http://www.ei-akustika.co.yu/catalog/1_3.php, ali mi se ne svidja sto ne ide vise od 16000Hz. Kakvu kombinaciju mi predlazete da napravim sa ovim Ei drajverima? Sve informacije i njihove karakteristike mozete pogledati na http://www.ei-akustika.co.yu/joomla/index.php/sr/Katalog/Katalog.html Bitno je samo da snaga kutije bude oko 100W. Hvala unapred na svim predlozima i savetima.

Link to comment
Share on other sites

Da, i ja mislim da su kalotni prikladniji. Jedino sto u ponudi nemaju neke adekvatne kalotne za takvu kutiju kakvu ja zamisljam. Imaju samo dva modela koji idu do 20000Hz, snage 50W. Mislim da mi treba takav neki jaci, pogotovo ako radim dvosistemsku kutiju. Koji mi predlazete? I koju skretnicu za sve to? Jos se dvoumim da li da idem na varijantu 3-way ili 2-way...

Link to comment
Share on other sites

Ei bas ima dva peeka 800Hz i 1000Hz veoma izrazena...

dobar je ali za sub i trosistem...

rezonance se jako tesko ispravljaju

i u kombinaciji sa medijapanom koji rezonuje otprilike na 800Hz

katastrofa

membrana moze da se premaze akrilom

kalotni visokotonci kopije philipsa, uglavnom nisu dobro centrirani i zahtevaju neke sitne dorade

ali mogu da budu OK slusao sam preradjene

inace odnos cena kvalitet jako dobar

skretnice su im lose

Link to comment
Share on other sites

@Majda

Znaci smatras da taj drajver za bass nije pogodan i za srednje registre zbog peek-ova na 800Hz i 1000Hz? Da li to znaci da je bolja varijanta da ga iskoristim samo za bass, a da stavim posebno jedan srednjetonac i tako napravim trosistemsku kutiju? Sta se dobija ako se membrane premazu akrilom? Za materijal kutije planiram medijapan, naravno dumpirane i oblozene izolacijom iznutra? Od visokotonaca razmisljam da ne uzimam Ei program, nego DP35 iz SAL-a. Slusao sam ga, nije los za te pare (oko 1500din), sinusna snaga 80W, sasvim odlicno radi i sa jacim kutijama.

18572.jpg

Za skretnice ne znam sta da radim, da li da kupim isto SAL-ove do 200W ili sta drugo da radim?

Link to comment
Share on other sites

Prvo napisi sta ocekujes od te kutije, da li ti treba za normalno kucno slusanje ili bi je koristio za zurke?

Ja imam modifikovane kutije od HSR 140 (trosistemske sa basom od 300mm) i preporucio bih ti da probas da nadjes takve polovne za pocetak - uglavnom im je cena prava sitnica a onda mozes da se igras do mile volje. Samo da znas da su one 4Ohma...

O modifikacijama EI draivera je na forumu bilo dosta price. Prelistaj malo Samogradnju, nece da skodi :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jos samo jedno pitanje: Koji odnos snage da bude izmedju bass-a, srednjeg i visokog? Srednji i visoki treba da budu slabiji, posto bass vuce najvise snage...

Ove kutije bih najvecim delom koristio za kucnu upotrebu, u prostoriji od 20-tak kvardata. Za zurke slabije...

Ja bih najvise voleo da nadjem ovakve vec gotove polovne kutije, normalne cene, koje bi mi zavrsile posao i ustedele vreme i trud. Ako neko ima nesto da predlozi za prodaju, samo napred!

Link to comment
Share on other sites

Sal-ov DP35 nikako koristiti kao hi-fi visokotonac.

Ima ostre "srednje visoke" (ono oko 3khz) a najvisi spektar je odsecen. Ne znam da li uopste moze da odsvira 14-15Khz. Kada mu se odsrafi phase plug iz sredine onda se dobije nesto niza efikasnost ali zvuk postaje mnogo blazi i finiji (da ne kazem meksi :wink: )

Odnos snaga? Da ne ulazimo u neku veliku filozofiju da to zavisi i od muzike a i od reznih frekfencija, primer bi bio: bas 100w, srednji 50w, visoki 30w. Sto ne znaci da ce cela kutija biti 180w!! Uglavnom se snaga cele kutije deklarise po snazi bas jedinice.

Link to comment
Share on other sites

Bas sam i ja hteo da pitam kakvi su Celestion driver-i za ugradnju u vece kutije? Recimo 10" ili 12" za bass. Isto pitanje vazi i za JBSystems.

@Ivan

Znaci da DP35 brisem sa liste visokotonaca... Nisam znao za te njegove mane, mada ga nisam ni slusao nesto preterano dugo. Koji bi mi visokotonac preporucio za ugradnju? Sto se tice ovog odnosa snage, nisam ni mislio da bi na tvom primeru to iznosilo 180W, vec naravno 100W po bass jedinici. Za srednji sam isto smatrao da je 40-50W RMS-a sasvim dovoljno, jedino sam mislio da visoki bude malo jaci, recimo do 80W najvise, jer oni uglavnom prvi vrisnu... :wink:

Da ne duzim, koji bi mi set bass/srednji/visoki preporucio za ugradnju za kutiju od 100W-150W i sa kojom skretnicom da sve to uparim? Ne ogranicavam se samo na Ei ponudu. Hvala unapred! :order

Link to comment
Share on other sites

To premazivanje akrilom ima zadatak da ucvrsti membranu basa, i pripremi je za eventualno fabanje tnkim slojem boje u spreju, takodje tih par grama materijala dodatno oteza membranu i Fs je za nijansu niza,

ali kako su svojevremeno i SAMu tu modifikaciju nazvali prbenstveno estetskom...

niski visokotonci su bolji od sal...

EI bas 1200 je dobar mislim da su novi oko 2500 din.

Trebalo bi pogledati i jedan polu full-range model koji mislim da je vrlo dobar (model sa trubicom, papir 12in)

moja preporuka:

EI bas za SUB ukrstanje aktivno tamo gde srednji-bas prirodno pada

EI full range kompresiona kutija

EI 2 visokotonaca susret na visim f posle 6k...

Link to comment
Share on other sites

Nik18... siguran si da je samogradnja dobra ideja sa tako (ne ljuti se) malo elementarnog znanja?

Ako vec zelis to da napravis, nadji nekoga ko zaista poznaje stvari da te uvede u problematiku, do onog stadijuma kada budes mogao i sam da lepis nove informacije za stabilnu podlogu znanja.

Dok ne znas sta su Qts, Qms, BL, MMs... ne pocinji.

Takodje, smatram da svaki samograditelj treba sam da proracunava skretnicu, namotava, da gura eksercice u kalem basa dok ne dobije ono sto zeli, pa poptom skidaj, namotavaj... eeeeehh, osamdesete!!!

Da uziva u SVOJIM uspesima i neuspesima, da mu noc bude preduga pa da se budi po par puta i iznova slusa kutije (doziveo mnogo puta).

Ovako, ovaj dopisni kurs koji mi forumasi, ljudi sa puno dobre volje pokusavamo, je prilicno neupotrebljiv za tebe. To je kao da si mlad vozac, pa udjes u kruzni tok i pitas nas telefonom "koliko da okrenem volan..?"

Knjigu u sake!!

Link to comment
Share on other sites

Mislim da odustanem od ove ideje sa samogradnjom,iz sled. razloga: da bi se odusevio zvukom koji napravim,treba da vrsim obimna merenja,stelovanja,uklapanja i sl.stvari,a nemam sada vremena(iskreno,izgubio sam i volju) za takve komplikacije,a da angazujem nekog kvazi majstora za taj poduhvat,zar mislite da ce on da racuna parametre,kroji proracune kroz razne programe i da gubi vreme s tim,kad jednostavno moze da kaze: Daj mi 20e i kupi materijal i kutije su ti gotove do sledece nedelje.U tu cenu izrade naravno ulazi sklapanje kutije proizvoljne litraze,sa driver-ima i skretnicama koje mu ja gurnem,ili on sam proceni,prilepi sve to,isporuci to sve tako sklepano i ocekuje mene zadovoljnog... Pa to bih dao da mi odradi samo profesionalac,a posto se ta varijanta novcano ne isplati,i nema cari sopstvenog zadovoljstva izrade,onda odustajem od toga,dok sam opet ne resim sa vecim iskustvom da to profi odradim.Pravio sam do sada nekoliko kutija,s kojima sam bio zadovoljan,ali sad cu ipak da se opredelim za fabriku.Poz

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko imao iskustva sa AZ1201 ? Vidim da ima veliki SPL (94dB) i nisku Fs (25Hz), pa bi se mogao iskoristiti za neki jeftini ( aktivni ) sub !?

I ranije sam razmisljao o ovom drajveru, ali mi se nije bacalo 2600din na eksperiment :plakanje koji mozda nece biti uspesan.

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko imao iskustva sa AZ1201 ? Vidim da ima veliki SPL (94dB) i nisku Fs (25Hz), pa bi se mogao iskoristiti za neki jeftini ( aktivni ) sub !?

I ranije sam razmisljao o ovom drajveru, ali mi se nije bacalo 2600din na eksperiment :) koji mozda nece biti uspesan.

Link to comment
Share on other sites

Pojacalo i kutija nisu problem - jer to sam radim.

Kada si poredio efikasnost sa drajverom od 200mm, na koji si drajver mislio ? Ja imam kutiju sa AZ880, koji ima 90dB (izmereno) - i to smatram prilicno efikasnim.

Mozes li da okacis slike tvojih kutija ?

Pretpostavljam da moze ispasti solidan sub od ovog drajvera.

Alternativa mi je Kenwood KFC-W112, koji je iste cene. On je mnogo bolje nasminkan , ali verujem da nije ( mnogo ) bolji po performansama od AZ1201. Fs i SPL su ( na papiru ) bolji kod AZ1201, ali o kvalitetu izrade ne treba ni pricati.

Inace, ovo ce biti sub za kola, mada, na kraju mozda ispadne i nesto drugo.

:plakanje

Link to comment
Share on other sites

Budimo ozbiljni :)

Nisam pokusavao da uporedim Kenwood i EI. Osvrnuo sam se na konkretan drajver od 30cm sa cenom od 2600din - a napravio ga je Kenwood ! Njegova cena unosi sumnju u kvalitet :plakanje

Poenta price je da cu lakse preboleti razocarenje u EI, nego u Kenwood.

Link to comment
Share on other sites

Oko EI nIs drajvera: prevazidjeno.....

Drugo ,jel momci a gde to da kupite u kojoj prodavnici, kad nijedna nema EI NIs drajvere, to sto je bilo ,bilo je iz magacina ,iz zaliha.Sada na njihovom sajtu vidite i sami da rade kako kazu oko 40-ak radnika ,kao posebno odeljenje,pitanje dali su u sklopu Niske industrije EI NIS elektronika,ko kontrolise sad taj kvalitet,vise to nije velika firma,jos uvek prave papirne membrane,odakle nabavljaju papir,sigurno ne iz Nemacke-mozda iz Kine?

Ni dan danas nemaju visokotonce sa ferofluidom,mozda imaju ribon visokotonce-sta mislite?

Ili mozda prave zvucnike sa neodmijum magnetima,polipropilenskim membranama,ili bar udvojenim membranama-papirnatim.

Nista nisu promenili od kad postoje,da mozda su dobre kutije , i kec je dobar auto ali prevazidjen!!!

I zasto su povuceni Niski drajveri iz prodavnica,Ja sam pitao u Bohor-u u Uzice i rekli su mi ,kako su to zadnje zalihe i kako su imali dosta reklamacija, kako im dolaze probusene ,membrane,isusene od stajanja membrane.......a druge prodavnice u Srbiji: Neke i nepostoje vise, a druge nemaju Niske drajvere.

Trece, ja volim da mi pravimo i dobre zvucnike, i dobra kola....ali vreme nas pregazilo,Sal zvucnici,naravno da su locikavi, ali za te pare ,to je to,oni bar imaju izbor,nisam cuo da propada ta fabrika u Kini, a nisu ni ludi Madjari da propadnu,oni su sad zapad za nas.

I Cetvrto, moze li malo da razmisljamo i o aktivnim skretnicama,mozda malo skuplje ali mnogo i prednosti .

Pa Boro je pravio Tocatu sa aktivnim zvucnicima i to Salovim i rekao je da se prijatno iznenadio i da imaju korektan zvuk-misleci na taj drajver ,mislim da je SBX 2530, u sta nesumnjam.

Pozdrav i molim vas upitajte one iz Svrljiga zasto nemaju kontakt telefon, da ih pitamo gde da kupimo njihove zvucnike,naravno sa Atestom i garancijom? :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre oko 12 godina pravio kabinete sa niskim driverima

i koristio sam taj AZ1201, tada sam zamolio ljude iz EI da mi posalju SPL

za 1201 onaj njihov srednjak i kalotni visokotonac...

kutija je bila oko 80-90 litara za bas a srednji i visoki su bili na maloj ploci na kutiji

kao kod SBI 1 SAMovog projekta iz 1980...

Na SPLu basa su bila 2 velika peeka oko 5db na 600-800Hz i na 1200-2000Hz nisam siguran...

inace ostali deo spektra je bio na oko 89-90db...

kalota je bila mala i dosta duboko unutra pa je zvucnik isao neverovatno visoko...

Baso vi su bili jako dobri i u kompresionoj i u bas reflex verziji...

Ali problem su bila ta dva peeka koja je bilo nemoguce ispeglati sa standardnom skretnicom

posto su upravo veoma blizu mesta susretnih frekvencija srednjetonca...

.

jos jedna stvar pogleadao sam skoro taj isti model iz recentne proizvodnje,

i izgleda dosta drugacije, druga je kalota veca, papir je drugaciji i vesanje je od drugacije gume

ubedjen sam da su osnovni TS parametri promenjeni i da to vise nije isti driver...

.

Moje misljenje je da je driver veoma upotrebjiv samo kao sub,

ali sa ponovno izmerenim TS parametrima i projektovanim kabinetom na osnovu njih.

takodje za upotrebu ispod 150Hz ONLY...

.

Zaboravite pasivne skretnice sa ovim driverom...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da niÅ¡ki zvuÄnici, bar kako sad stvari stoje na naÅ¡em tržiÅ¡tu, nisu vredni nekog ozbiljnijeg razmatranja. DoduÅ¡e kvalitet niÅ¡kih drajvera nikad nije bio na nekom svetskom nivou, membrane Äuvenih niÅ¡kih 8" basića su mekane, debele i loÅ¡e presovane; dvanestice sa gumenim veÅ¡anjem su priliÄno trome i imaju debele membrane, kvarovi na njima su uglavnom vezani za otkaz same membrane, spoja membrane/Å¡pulne ili pletenica. Lepkovi koje su koristili su sve sem dobri, konzistentnost i kontrola kvaliteta nikakva: nailazio sam na toliko razliÄite centratore na basovima u jednoj istoj seriji zvuÄnih kutija da je to smeÅ¡no...

Jedini zvuÄnik koji je koliko toliko liÄio na neÅ¡to je njihov Äuveni visokotonac. Umeo je priliÄno lepo da radi... mada ni on nije imao pletenicu od zavojnice do kleme već je žica direktno iÅ¡la sa zavojnice na kleme: rezultat su Äesti otkazi usled preopterećenja tog slobodnog dela žice koji se usled nemogućnosti hladjenja faktiÄki ponaÅ¡a kao osiguraÄ... poredjenja radi SAL-ov DTF visokotonac na tom kritiÄnom mestu ima pletenicu.

Ako mene pitaš SAL ih šije kolko oćeš za iste pare...

IMHO

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...