Jump to content


Leach pojacalo -Predimenzionisani izvor za napajanje - savet


velicko

Recommended Posts

U toku je izrada Leach pojaÄala. Dva mono bloka.

Pažljiv izbor komponenti...

NaruÄio sam EI transformatore - 800W po kanalu - ovo je daleko iznad realne potrebe...

Biće pažljivo namotani i dobro istestirani po pitanju pada napona pod opterećenjem...

1.

Dakle, trebaju mi saveti po pitanju izolacije transformatora (spreÄavanje rasprostiranja zraÄenja).

2.

Koliko mF el kondenzatora bi vi stavili staviti u filter sekciju... ?

Link to comment
Share on other sites

1. napravi konzervu od permeabilnog lima ; lako se spaja lemljenjem

ako ne mozes da nabavis isti - konzerva od gulasa :ruganje , graska ili sl ........ sto veca , pa seci ; ako imas srece - mozda se pogodi precnik,pa je samo skratis i zapertlujes ivicu

2 . 800vA po kanalu ne pije vode ako neces staviti bar 40mF u plus i toliko u minus . po trafou .

Link to comment
Share on other sites

Ako vec radis monoblokove sto je super zbog posebnih napajanja, u napajanje ubaci i prigusnice (trafo-rect-C-L-C) primer je kako je pass uradio za ZEN seriju...

BTW zato zenovi i zvuce osrednje jer svi izbacuju L...

Potrebno ti je 4 (2 za svaki mono blok -+)prigusnice, sto deblja zica, telo sa vazdusnim procepom, velicina otprilike kao mrezni trafo ili za nijansu manje...

dobro je sto si predimenzionirao mrezni trafo...

Mada pretpostavljam da je standardni industrijski transformator...

Za ubuduce od vitalne vaznosti za kvalitet napajanja i zvuka:

indukcija primara 0.7Tesla moze i 0.5T(a ne 1 1.2 ili 1.6 Tesla...)

telo, primar i sekundar odvojiti slepim namotajima ili bakarnom folijom (otvoreni krajevi )

za simetricno napajanje Ne jedan sekundar preko drugog nego jedan pored drugog, isti DC otpori...

odgovarajuci Vazdusni procep ili GAP zavisi od velicine lima (Lc duzine magnetnih linija sila)

papirna izolacija posle svakog namota (Layera)

srafovi koji stezu lamele od ne-magnetnog materijala (moze mesing)

i ne dodiruju lamele iznutra...

Izolacija tela se radi tako sto se ubace I E i I lamele od nemagnetnog materijala izmedju transformatorskih limova na 3 do 5 mesta u telo, moraju takodje biti izolovane papirnom izolacijom svaka, ne smeju imati kontakt sa EI lamelama tela...

one se spajaju na chasis ground kao i slepi namotaji, ili se ostavljaju NC...

na kraju jedan slepi namotaj preko upakovanog transformatora...

to je sve.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na iscrpnim savetima.

Pošto, je trafo motao jedan lokalni "majstor", meni lako dostupan, proveriću kako je šta radio, pa će izvršiti i prepravke ako treba... ;)

Ovako mi tvrdi da su trafoi korektno urađeni, da su testirani pod raznim opterećenjima... videćemo tek kad mi stignu kondenzatori...

Ne žurim sa izradom.. :D

Nisi pomenuo lakiranje? (Potapanje u trafo lak, bez napona i pod naponom)?

Dodatno oklapanje nekim limom?

Link to comment
Share on other sites

Mene je Leach pojaÄalo privuklo iz sledećeg razloga:

- Ceo projekat je u svetu urađen zaista mnogo puta, i ne predstavlja ništa ekstremno, ni po šemi, ni po delovima..

- AB klasa, jer nisam bio spreman da pravim grejalicu od 4 KW u A klasi da bi dobio 2x100W...

- NiÅ¡ta naroÄito preko toga...

A Å¡to se tiÄe kvaliteta zvuka, važi sledeće:

- Bez obzira koliko je projekat/Å¡ema kvalitetna, sa komponentama osrednjeg/loÅ¡eg kvaliteta, dobijate loÅ¡e pojaÄalo.

- Loša implementacija može da upropasti i najkvalitetniju šemu i najkvalitetnije delove...

Dakle, Leach amp za mene znaÄi:

- Korektan projekat

- Komponente kvalitetne koliko mogu finansijski da izdržim (projektovani trošak za delove mi je trenutno 650 EUR, i lagano klizi naviše...)

- PojaÄalo mi radi dobar prijatelj, profesionalac sa preko 30 godina iskustva u elektronici, ima dobru laboratoriju, precizan, pedantan, (lemi i SMD...:D, i želi da potroÅ¡i neograniÄeni broj sati na mom pojaÄalu... ;)

Videćemo kako će da zvuÄi, Bože zdravlje za nekoliko meseci.

Objaviću u posebnom threadu fotografije i detalje, kako projekat bude odmicao...

Link to comment
Share on other sites

Moram i ja da se ukljucim u ovu raspravu.

Covek o kome pricate se tacno zove W.Marshall Leach,Jr. i on je profesor na Georgia Institute of Tehnology - School of Electrical Engineering,Atlanta Georgia.

Nemojte da me pitate kako znam, znam.

Inace pojacavac u originalnoj verziji se zove Double Barreled Amplifier, zato sto je kad se pogleda shema potpuno simetrican.

Veoma kvalitetan Amp. i sa veoma malim izoblicenjima( IMD;THD ).Napajao se sa + - 85 V.

Ako me secanje dobro sluzi taj pojacavac je svetlost dana ugledao 78/79.

Nazalost tada nije bilo toliko kvalitetnih komponenti kao sad, pa su mu PCB bile velike.

I dalje stojim iza toga da je to veoma kvalitetan pojacavac.

Evo i moje verzije istog sa modernim komponentama.

Pozdrav zeoN_Rider

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako:

za ulazni dif.stepen ja sam koristio 2N3811 i 2N2920,

za strujni izvor(ccs) MPS-U10 i MPSU-60

drajveri 2SA958 i 2SC2168, a kasnije 2SA1668 i 2SC4382

izlazni 2SA1295 i 2SC3264, a kasnije 2SA1302 i 2SC3281

svi ostali transistori su MPS-A42 i MPS-A92.

I najzad stavio sam uz male prepravke 6+6 izlaznih tranzistora.

Toliko o komponentama.

Pozdrav zeoN_Rider

Link to comment
Share on other sites

Ako si pocetnik bez iskustva, nije preporucljivo da se upustis u gradnju ML ampa...

Mozda da nabavis neki provereni kit i da onda pazljivo sledis uputstva...

koristan je savet nekoga ko ima iskustva da ti pomogne.

Po misljenju vecine koji su napravili neki od ML ampova oni su jako dobri.

Mene malo topologija super ampa podseca na treshold design,

mislim da je to OK...

Ako se vec odlucis za gradnju tako kvalitetnog ali i kompleksnog ampa

pokusaj u formi mono blokova, malo je skuplje, ali zato je mnogo bolje i sigurnije za izradu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...