Jump to content


Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio


williamwallace

Recommended Posts

Verovatno je jos rano pricati o Blu-Ray i HD DVD filmovima i audio formatima koji oni nose, ali interesuju me da li neko ima iskustva sa ovim novim formatima, i da li su oni vredni prodaje starih risivera i kupovine novih koji podrzavaju novi standard ?? Danas sam bash svratio do 4 Audia i decko mi nista konkretno nije rekao, po njemu, mada nije delovao ubedljiv, nije vredno up-grade-a. Citajuci misljenja kupaca sa Amazona sto se tice samih Blu-Ray i HD DVD izdanja, koja su jako podeljena, sticem utisak da sve to nije vredno prelaska na High Definition DVD izdanja. Za neka izdanja kazu da su samo malo bolja, po pitanju slike, od obicnih DVD-jeva, a zvuk u vecini slucajeva ni ne pominju, tako da mi nije bash najjasnije to oko novog audio formata....

Danas sam video Sony-jev Blu-Ray plejer, mislim u Tehnomarketu, za oko 35 000 din, tako da je to vec dostupno, a i sam PS3 je donedavno bio najjeftinije Blu-Ray plejer.

Dakle, da cujem, vasha iskustva??

Link to comment
Share on other sites

Veliki majstor prevare P.T. Barnum je jos krajem XIX veka definisao osnovni postulat nepostenog marketinga - svakog dana rodi se novi micha (everyday a new sucker is born),

znaci, kad pocnes da varas uvek ce biti budala koje ce da nasednu.

Novi digitalni audio formati zahtevaju izlaz preko HDMI konektrora i to u verziji 1.3

Postavlja se pitanje, a gde ce da se ukljuci taj konektor? U Plazmu i onda da slusa preko ugradjenih zvucnika? :heat

Procesora koji imaju HDMI 1.3 ulaz i sposobnost da konvertuju nove signale jos uvek nema na trzistu. Ako se koristi koaksijalni ili opticki izlaz, signal se konvertuje u lossy DTS.

Jedina prakticna opcija koja ostaje Ostaje je da se koriste analogni izlazi plejera, ali je onda bass management problem.

U cemu je prevara?

HDMI je nezrela tehnologija koja se menja brzinom PC industrije (svakih nekoliko meseci) a ne brzinom elektronske industrije. Verovatno ce se stabiliovati kod verzije 2.0 za jedno 3-4 godine.

U medjuvremenu, proizvodjaci opreme rizikuju da ih potrosaci napuste. U svega nekoliko meseci, Pioneer je zameni spic Blu ray model BD94 (HDMI 1.2) modelom

95 (HDMI 1.3) i kuipci se oseju prevarenim. Dali su $1000 za nesto sto je zastarelo preko noci i nece moci da se koristi za nove lossless HD audio formate.

Ista stvar ce se dogoditi i sa procesorima i zbog toga proizvodjaci oklevaju.

U ovom momentu jedino ima smisla kupiti HDDVD ili Blu ray plejer zbog upsamplinga obicnih SD DVD-ja na 1080p pod uslovom

da plejer ima HQV ili neki slican procesor. Za nekih $500 se kupi upsampling koji moze da se uporedi sa DVDO upsamplerom koji kosta 5x vise.

Link to comment
Share on other sites

Inace, BR i HD DVD diskovi mogu da se kupe u Beogradu u prodavnici Treci svet u Sava centru... Tamo je i inace izbor CD, SACD, DVD izdanja odlican, samo su cene prejake.

http://www.trecisvet.com

Kod njih BR diskovi kostaju 2000-2500 dinara, ali nikakav problem nije naruciti diskove iz Amerike (vecina filmova nije zonirana) ili iz UK. Prosecna cena diska je u Americi oko 20 dolara, sto je smesnih 1100 dinara.

Kvalitet slike je zajebano dobar u odnosu na obican DVD.

Link to comment
Share on other sites

Ok, koliko vidim novi risiveri iz Yamahe i Denona podrzavaju HDMI 1.3 a i naravno imaju ugradjene dekodere za HD audio formate. Mene konkretno interesuje taj HD zvuk, na papiru je razlika ogromna, ali interesuje me "in real life." DA li je vredan ulaganja od 2000-3000 E, jer treba kupiti displey koji pordzava 1080i, znaci minimum 1000 E, novi risiver, isto oko 1000 E i neki HD DVD i Blu Ray plejer...

Citao sam review za par HD DVD i Blu RAy naslove, i vecina naslova je uradjena samo u Dolby Digital Plus formatu, koji je neznatno bolji, po utiscima drugih, od ovoga sto vec imamo. Cak ni neki blokbasteri nisu uradjeni u nekom od HD audio formata, tipa Transformers. Posto je samo izasao na HD DVD-u, studio je morao da bira, zbog "malo" mesta na HD DVD-u ( 30 GB ), da li ce izdanje da ima dosta bonus materijala ili lossless audio soundtrack. Blu Ray nema tih problema, ali opet, njihova izdanja nemaju toliko bonus materijala ???? UZAS !!! I cinjenica da neki filmovi izlaze i na HD DVD-u i na Blu Ray-u je sramota, tipa "300", sta sad, treba da kupim oba ?!?!?!?! A za neke starije filmove koji su izdati na nekom od HD formata kazu da je slika, maltene, ista kao na SD DVDz.

Ti Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio, moraju da budu VRHUNSKI da bi bili dobar razlog za prelazak sa SD-a na HD format, pogotovo sto sam nasao samo par naslova koji me interesuju a da imaju neki od ova dva formata...

Tako da ako je neko gledao neki naslov u bilo kom od ova dva formata neka nam prenese utiske.

Link to comment
Share on other sites

Do sada sam imao priliku da cujem u hd audiu samo POTC At the worlds end i to

English PCM 5.1 Surround (48kHz/24-Bit/6.9mpbs) gde samo zvuk zauzima oko 8.6 gb. Slusao sam preko denona 2808 povezanog sa ps3 preko 1.3a hdmi-ja i nisam primetio neku razliku u zvuku u odnosu na standardni dts. Ako sam i cuo neku razliku, ona mi nije bila vredna da pljusnem 800 evra za ovaj risiver. Naravno, najbolje je da i sam isprobas pa procenis da li bi se tebi isplatilo.

Sto se samog br/hddvd-a tice, najpovoljnije je kupovati preko ebaya gde sam po smesnim cenama nabavljao br naslove, mada preko neta mogu da se bez problema nadju i full verzije br filmova od po 40-tak gb-a koje su istog kvaliteta kao i originali pa eto prilike za ustedu. Na taj nacin mozes da procenis koji ti se naslov stvarno isplati i gde postoji razlika izmedju 1080p/720p/obicnog dvd-a a gde je u stvari rec o nasminkanoj verziji filma da bi se po ko zna koji put prodao, samo u drugom formatu.

Link to comment
Share on other sites

Do sada sam imao priliku da cujem u hd audiu samo POTC At the worlds end i to

English PCM 5.1 Surround (48kHz/24-Bit/6.9mpbs) gde samo zvuk zauzima oko 8.6 gb. Slusao sam preko denona 2808 povezanog sa ps3 preko 1.3a hdmi-ja i nisam primetio neku razliku u zvuku u odnosu na standardni dts. Ako sam i cuo neku razliku, ona mi nije bila vredna da pljusnem 800 evra za ovaj risiver. Naravno, najbolje je da i sam isprobas pa procenis da li bi se tebi isplatilo.

Sto se samog br/hddvd-a tice, najpovoljnije je kupovati preko ebaya gde sam po smesnim cenama nabavljao br naslove, mada preko neta mogu da se bez problema nadju i full verzije br filmova od po 40-tak gb-a koje su istog kvaliteta kao i originali pa eto prilike za ustedu. Na taj nacin mozes da procenis koji ti se naslov stvarno isplati i gde postoji razlika izmedju 1080p/720p/obicnog dvd-a a gde je u stvari rec o nasminkanoj verziji filma da bi se po ko zna koji put prodao, samo u drugom formatu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...