Jump to content


Zvucnik za ceo zivot


lemic

Recommended Posts

Nakon niza godinja lutanja i 5 godina siroko pojasnog zvuka, konacno do vrha, Lowther ili popularno, Lauder,model 6c u Teresonic Integrum izvedbi.Pored su, Audio Nirvana 12' u kutiji sa otvorom,potpis Zoltan Lazar i Fostex 167 u Voight Pipe kutiji po Hiraginom nacrtu, koji me je uveo u FR.Moje putesestvje kroz kabinete je pocelo nekad davno Qudralovim trosistemcima.Godinama se slusalo sve i svasta, kako je nalagao trend i pomodarstvo.Kao krajnosti,Dynaudio pokojnog V.Bradaca,Jans Zen,hibrid sa elektrostatikom i Tannoy dual concetric.Uz put, proslo je kroz slusanje jos Apoge Duete,Proaci,Magnaplanari,Jblovi...sa mnogo skupih komponenti.

Sa pokojnim Viktorom sam pricao o Lauderima jos 81, ali je to tada bilo dalje od Plutona, a ja slusao disko muziku.Masovna pojava SE topologije je izbacila u prvi plan efikasne zvucnike kojima je dovoljno par vati a i price po netu su bile jako uticajne.Laudere sam cuo pre desetak godina ali mi se nisu dopali, da li kutija,sistem ili ja nisam bio spreman, ne znam,tek kasnije je Fostex doprineo razumevanju i prihvatanju kvaliteta, a Hedlund horna,Zoltana i Ferenca me je zalepila za Lauder.

Zasto jednostazni zvucnik?Svaki FR je po pravilu veoma efikasan sto mu daje odlicnu rezoluciju.Prihvata pojacavac i od 1vata, znaci neme potrebe za nizom pojacanja i kablova i problemima koje sve to nosi..Nema skretnickih elemenata koji jedu i boje signal,obrcu faze i brljaju zvucnu sliku.Osnovni ton i harmonici su istog karaktera jer poticu od istog materijala.Izvor je jednak teoretskom idealu, tacki, znaci ne svira hor.Izbor kabineta ide od obicne ploce pa bukvalno do svakog tipa.Tu je i izbor gabarita i dizajna sarolik i moze zadovoljiti svaciji ukus, pa cak i supruzin, sto ponekad biva i presudno.Rade odlicno u veoma malim sobama.Cena drajvera ide od dvadesetak evra za Radio Shakove pa do par hiljada, ali sve to spada u jeftini rang, pogotovu za ono sto pruza.Osnovni i najvazniji kvalitet je velika i nemilosrdna verodostojnost.

Ali,ima i mana koje se ne mogu bas uvek resiti.FR su uglavnom svetlog tona koji moze biti agresivan u neadekvatnim kabinetima.Opseg uvek bude malo kratak sa jedne strane,"ko vojnicko cebe-Dabic", pa je potrebno dovijanje da se to nadoknadi.No, to su teoretski nedostaci koji su zaista minorni u odnosu na sve prednosti i ko ih zavoli, nikad nece ici nazad.Ja sam licno veoma osetljiv na fazne pomeraje a FR ih nema i to je ideal.

Teresonic je Voightova lula sa egzibicijom Gospodina Dabica,Sase Cernea i Buce Maricica, sa Helmholz rezonatorima koji peglaju opseg i transformisu anomalije iz gornjeg spektra u dubok bas,bez gubitka energije, umesto dampiranja i norch filtera.Konstrukcija tunela, izbor,nacin i mesto dampiranja, doprinose da zvucnik radi ceo opseg pune dinamike.

Lauder, kad je nov ima rezonancu od 56hz a razgazen 36.Uobicajena razrada je 600 sati, 200 da bi iole zazvucao.Ja sam opcinjen magijom koja dolazi od izuzetne vernosti i zivosti sa meni do sada necuvenom rezolucijom.

Kao sto to kod nas inace biva, dobili su nagradu na sajmu u SAD, prodaja ide odlicno preko bare i na ostrvu.Vavac i Audio Note ce ubuduce verovatno svoje sisteme predstavljati uz pomoc Teresonica.

Naslov je i zakljucak.

post-865-128510570834_thumb.jpg

post-865-128510570855_thumb.jpg

post-865-128510570869_thumb.jpg

post-865-128510570834_thumb.jpg

post-865-128510570855_thumb.jpg

post-865-128510570869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Ovim tredom, namera mi je da malo obnarodujem svoja iskustva o zvucnicima, posebno sirokog opsega kao pravilanog izbora dobrog zvuka.I AN i Fostex su naravno FR.

Da se malo vratim na svoju istoriju.Daynaudio, by Bradac, sa jonskim visokotoncima je kostao 10.000dm i na svu srecu, izbegao sam ga za dlaku..Jans Zen je vredeo 5.500dm i toliko je bio dobar da mi je muka bila da ga slusam prilikom prodaje, uz Tannoye.Tannoyeva 15' je cuven drajver, koristio se godinama za studijski monitoring i razglas, Radio Beograd,Narodno Pozoriste... i danas, njegov naslednik svira u Westminster Royalu.Mnogo sam ga voleo i teska srca rastao sada.Slusao sam ga u Arden bas reflex kabonetu ali sa skroz uproscenom skretnicom,kalem i kondenzator, umesto gomiletine elemenata, mislim da je bilo 12 lemova.(Zahvalan Hodalicu i Aci Ribonu).On je imao odlican mekan bas i sa malo faznog pomaka jer je tackast izvor.Inace,bas membrana sluzi kao nastavak visokotonske horne od nekih 500hz.U odnosu na fabricko skretanje, zvuk je bio neuporedivo bolji.Velika membrana visoke efikasnosti,93db, je bila suprotna malim i lenjim Daynaudiima.Kada je Fostex sa slike usao u sobu, naspram "ves masina", beli Ardeni, nasmejao sam se. Ali,bukvalno,nakon 30 sekundi,na prvi ton,definitivno je FR zvuk usao u mene.Tannoya nisam vise slusao ali nisam se usudjivao da ga prodam iako je trazeno od mene, sve racunajuci da ce mi zatrebati za eventualnu bas oktavu.U jadnom stanju, placen je 1.000dm plus zamena membrana.

AN kosta 198USD a Fostex 150€.Slusao sam i Sakove i sve to radi sjajno.Naravno,Lauder je svet za sebe, ali svi ovi zvucnici su na istoj strani sa manjim karakteristikama ali i dalje pruzaju visok kvalitet i FR ton, ali sa opasnoscu da razotkriju slabe karike u sistemu i onda je to mnogo razocaravajuce.U svakom slucaju,velika preporuka za one koji lutaju i bacaju daleko vise para.

Na sledecem linku se moze videti najkompletnija ponuda FR drajvera sa cenama i parametrima.http://www.spectrumaudio.de/

-producte-Breitbandlautsprecher

Misel ceka da dobije phono sekciju.Ovih dana cu ga sklopiti i pozajmicu riu.

Moj jedan drugar kaze kad neko nece da cuje da je nesto bolje, slon mu pr*no u uvo.

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam, skoro sam sluÅ¡ao jedan Tanoj 15" i niÅ¡ta mi se to neÅ¡to posebno nije svidelo (doduÅ¡e kutija je bila ruÄno pravljena, ne originalna fabriÄka), cela slika je bila "ukucana" u jednoj taÄki...

Sa druge strane Lockwood-i u Radiju (tzv. aktivni Tanoji sa Quad pojaÄalom u svamom) su veoma Äistog, preciznog zvuka i posle 35 godina neprekidnog rada i beskrajnog "akanja".

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam, skoro sam sluÅ¡ao jedan Tanoj 15" i niÅ¡ta mi se to neÅ¡to posebno nije svidelo (doduÅ¡e kutija je bila ruÄno pravljena, ne originalna fabriÄka), cela slika je bila "ukucana" u jednoj taÄki...

Sa druge strane Lockwood-i u Radiju (tzv. aktivni Tanoji sa Quad pojaÄalom u svamom) su veoma Äistog, preciznog zvuka i posle 35 godina neprekidnog rada i beskrajnog "akanja".

Link to comment
Share on other sites

Svaki zvucnik u neadekvatnom kabinetu ce svirati losije.Konkretno, Tannoyeve 15' sa mekim vesanjem traze velike zapremine.Moj bivsi drajver je trazio 500l, a Arden je imao 175, a radili su ga i u Berkliju od 90l.Normalno i elektronika kojom se gura je bitna,mada je Tannoy prilicno zahvalan po tom pitanju.Takodje, nisu ni drajveri svi isti.U starim Lokvudima je bio HPD 385,ili Gold Monitor, oba sjajna.Od tamo neke godine, oko 83, radili su cetvrtaste korpe i to vise nije bio zvuk koji je proslavio Tannoy i svi su ga napustili.Cak ni ova novija serija ne zvuci dobro, osim preskupog Westminstera, koji je u stvari modifikovani HPD 385 i on je ponovo povratio slavu, ali i cenom od preko 800& za go drajver. Zato ovi stari modeli imaju visoku vrednost.Ima dosta modela 15', cak se i kod nas mogao naci jedan koji je procureo na trziste ali to nije bilo ni blizu ovom pravom, tako da je upravo Mmilovan cuo i taj los, a i ja sam imao prilike.Uz to, problem je originalno vesanje pa su kod nas majstori trpali gumu iz Pazove,jednu tvrdu ko kamen, a drugu pa pre meku.Ova tvrda ne zvuci nikako.Nije sve isto iako izgleda da jeste, mislim na pojam petnaestice.

Da ne sirimo pricu o Tannoyu.Uvek cu ga se lepo secati i pohvaliti, ali ga vise necu slusati.

Lauder je izgurao prvih sto sati, malo burnin cdea a bogami i tihih 10hz.Evo, danas je osetno omeksao,dobio meso i dubinu.Bice veceras uzivancije.

Link to comment
Share on other sites

Gold monitor ima tvrdo vesanje i namenjen je horni.

Sitnih 10hz razbija membranu i znatno ubrzava usviravanje ali je veoma opasno.Razrada se postize i takozvanim ruzicastim sumom koji bude snimljen na raznoraznim burn in cdeima.Ali konacni smek se postize slusanjem raznovrsne muzike, i to traje.Sto stariji drajver, to bolje.Govorim o papiru naravno.

Link to comment
Share on other sites

10hz je sub frekvenca i ne svira nista, samo se cuje kao neko tiho krkljanje, moze da se vidi mrdanje membrane.Na povecanju snage bi izleteo drajver.Specifikacija je data na Teresonic sajtu i ona ne znaci mnogo, mada je impresivna, kao ni bilo koja druga.Mnogo je vaznije kako to u stvari radi, muzikalnost pre svega,detalji,prostor... a za to nema tehnickih parametara.Ista je prica sa SE uredjajima gde su tehnicki pokazatelji uglavnom losi a zvucno ipak superiorni.FR se takodje ne mogu pohvaliti impresivnim grafikonima, ali to u osnovi nije bitno.Ne sasatoji se muzika od 20,30hz ili 2okhz.Kad se svuce na ekvilajzeru ceo spektar i ostave samo ovi ekstremi,ne dobije se nista, samo mumlanje i sum.Cela muzicka informacija koju mi ustvari razaznajemo i gde opredeljujemo los i dobar stav je u rasponu 1khz pa do nekih 12khz i odatle mi dobijamo ono uzivanje.Ako je tu losa reprodukcija, sigurno ekstremi nece doprineti nasem uzivanju.Ne kazem da ne treba da postoji pun opseg, ali je primaran kvalitet u ovom delu.E, tu je FR zvucnik daleko,daleko nadmocniji od visestazne postavke, i ta predominacija je toliko lepa da se uopste ne oseti potreba da se vrata ljuljaju i zvrce case.

FR su po pravilu plitki dole, ali se i to moze doterati pravilnom kutijom.Horna moze dati dubok bas iz minijaturnog zvucnika ali je potrebno veliko akusticko pojacanje, duzina i velika povrsina izlaznih usta, a to ne staje u nase ambijente.TL je limitiran rezonancom samog drajvera, ali ipak jako dobro cini posao.TQWT je posebna konstrukcija koja se oslanja na transmisiju i hornu a i koristi rezonancu klasicnog bas refleksa, tj, ima akusticko pojacanje ispod rezonance i na taj nacin dubi spektar.Da pojednostavim, duvanjem u otvor flase, iz nje izlazi neverovatno dubok bas.Duvanjem u one tanke a dugacke rogove,izlazi sub bas da se sve trese.Pravilnim dizajniranjem TQWT kutije, svaki FR drajver ce dati vise nego sto bi se poverovalo u tim ekstremima, uz svu svoju muzikalnost.

Na trzistu postoje RTO i Visaton drajveri, i za sitan novac se moze doci do pravog karaktera.Ne mora se ici na Laudere i Teresonic.Fostexi i gomila slicnih, takodje su vrlo jeftini.A ni sam Lauder nije skup poredivsi ga sa cenama bezskrupuloznih nemuzikalnih kutijetina.Svima koji imaju dilemu i predrasudu, neka ja posluzim kao primer, kada sam kao stari roker, gde je bas lomljava osnov svirke, presao na suptilan FR.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...