Jump to content


Sansui


dado

Recommended Posts

Sa materijalom a radi i ostale marke - zasto ne bi, i na njima se uzimaju pare kao i na Sansuiu i Acuu . Jel si mozda nesto hteo da poravljas , restauriras ili vec sta ?

Alex ja u mom Acuu kompletu kad sam radio upgrade nisam menjao napajacke elektrolite. Bili su na merenju i aparat je pokazao da im je kapacitet 90 %, zasto bih bacao pare ako mi je covek 5 x lepo rekao da su ok i da je moja stvar ako hocu da besnim promenice on i to - to je najmanji problem. U snagasu su bila 2 ogromna elektrolita po 50.000 i komad je kostao 150 eura tako da sam stvarno shvatio da je covek u pravu , zasto bi bacio 300 eura ako za to nema potrebe. Cela prepraka oba uredjaja je kostala 900 eura a samo 2 elektrolita su trebala da budu 300e i to iz besa. Fabricki u njemu se Elna for Audio i takve firme poput Acuu su u to vreme stavljale samo najbolje sto je bilo na trzistu - da traje . Komplet tih Acuu P 330V I C 300V je 89 -te kostao 13.000 dm koliko i jedan nov VW Golf II . isto je vazilo i za sve potenciometre, prikljucke za zvucnike i ostale pratece stvari , jednostavno cela izrada je bila na dosta visem nivou bila nego kod komercijalnih firmi. A tek o izgledu i kvalitetu kutije , vu metri, sampanj boja , itd , o tome i da ne pricam. Stavrno su lepi, takvu kutiju i dizajn nikad ne bi mogao da napravim

Tako da sad imam ono sto volim da vidim a slusam ono sto zelim da cujem. Sto se tice Sansuia verovatno cu ga prodavati, vrtim se po kuci par dana i trazim mesto gde da stavim B sistem ( Sansui AU 519, Zvucnici T+A TB 160, CD Player - Dac Klasse cdp.5 ) i jednostavno mesta nema jer su zvucnici ogromni. Radije cu te pare + doplata da ulozim u A sistem i uzmem Contour s 5.4 ili Confidence C2 i da uzivam u mom novom DY , kojeg inace obozavam :loveface

Hvala na inf.,ako nema smetnji, posalji mi njegov broj na pm...Hteo bih da mi pregleda moj integralac Luxman l 540 koji je inace skroz ispravan, i da neki savet o jos nekom upgrade-u sto me zanima...Inace ja sam taj posao zamene elektrolita obavio jos pre, isto su bile na signalu crvene elna for audio- sada su elna silmic i Bgate. U napajanju stavljen kvalitetan Mundorf. I ovaj amp je iz tih godina, i na testu kod svaba je bio 2 ili 3, prvi akufejz 406 ili 405, ne secam se tacno, to je bilo '90 ih...Jesu stavljane kvalitetne komp.,ali sad ima i boljih...Mene je pot zezao, a bio je kvalitetan alps, trodelni a ne kao ovi budget dvodelni- jeftini, pa je umesto njega dosao dact atenuator, najbolja stvar koju sam na amp stavio. Ako budes menjao pot, od ovoga malo ima boljih, a za neverovati je da je cujno doneo vise nego zamena 80 % starih elektrolita. Odsetasmo od teme, valjda se pokretac nece ljutiti...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Poštovani Sansuisti , potrebna mi je vaša savetodavna pomoć i mudrost.

 

Uzeo sam sebi za kreiranje B sistema receiver Sansui 331. Deluje kao zanimljiv mali receiverÄić za spavaću sobu. Kupljen je skoro sluÄajno bez prethodnih informacija o kvalitetu ili nekvalitetu istog. Jednostavno, lep izgled te povoljna cena su ga doveli u moj dom.

 

Ima li koga sa viÅ¡e iskustva o njemu, u dve reÄenice da saznam Å¡ta sam pazario?  :)

 

Ono Å¡to sledi je kupovina kutija. Hteo bih takoÄ‘e vintage varijantu, nikako skupu, idealno do 100e max a poželjno i jetinije. Sa Äime se Sansui slaže? Ima li Å¡togod u tom cenovnom rangu da se upari sa njim a da iole vredi? Soba je tek 10-ak kvadrata.

 

U te matore kutije se razumem kao Marica, pa vas molim za pomoć prijatelja. Gledao sam trenutnu ponudu na raznoraznim oglasima, ukljuÄujući forumske, ali ne ide, blenem kao tele u Å¡arena vrata a u glavi promaja...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

2) Ovo pod 2 je po zelji vlasnika i kosta 30 eura , on predlaze i to jer su u njemu neki losi tranzistori a kod polovine koje je imao na servisu cak ni tranzistori nisu bili originalni. Znaci zamena svih tranzistora sa Motorolom odnosno moze i On Semi Conductor model MJ 15024 ILI 15025

Zašto? Ja imam loše iskustvo sa zamenom pomenutih Motorola sa On Semi naručenim iz inostranstva i uparenim, u monobloku Kenwood L-07. Originalne Motorole rade bolje. A još ako ćeš ih nabavljati ovde - zaboravi na rabotu i ne diraj izlazne tranzistore ako su zdravi.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Par godina intezivno se družim sa gramofonom  Sansui SR838 i do sad koristio sam iskluÄivo MM zvuÄnice Grado (gold/red/blue),Stanton 681EEE i trenutno Shure V15 type IV. Poželio sam malo eksperimentirati sa zvukom   mjenjanjem MM zvuÄnica sa MC.I tu sad dolazi do problema koji ne mogu rijeÅ¡iti .Naime da bi po nekakvim pravilima  struke pronaÅ¡ao najkomatibilniju "najbolju" MC zvuÄnicu za moju  kombinaciju ( gramofon Sansui SR838 /phono Sansui C2301 )  trebaju mi odreÄ‘eni podaci... Imam sve  osim težine Sansuijeve  ruÄke. Tražio sam po tvorniÄkom manualu raznim specijaliziranim (vinil) forumima i nisam mogao pronaći  taj podatak.Pa molim ako mi netko može pomoći u potrazi  da pronaÄ‘em informaciju  koliko je teÅ¡ka ruÄka na Sansui SR838 gramofonu?

Link to comment
Share on other sites

Razgovarao sam sa svojim Inzinjerom koji je meni radio Amp + Preamp i rekao mu da sam uzeo AU - 519 i da bi me mozda zanimalo da uradim osvezavanje Sansuia. Rekao mi je da ih je dosta restaurirao i da su veoma pouzdani i kvalitetno uradjeni pogotovo za ono vreme i on predlaze svima koji se odluce na to da se uradi sledece.

1) Zamena svih sitnih elektrolita osim napajackih koji su velikoj vecini uglavnom ok + zamena trimer potenciometara i podesavanje mirne struje + ciscenje svih prekidaca i potenciometara u ultra zvucnoj kadi - 70 eura

2) Ovo pod 2 je po zelji vlasnika i kosta 30 eura , on predlaze i to jer su u njemu neki losi tranzistori a kod polovine koje je imao na servisu cak ni tranzistori nisu bili originalni. Znaci zamena svih tranzistora sa Motorolom odnosno moze i On Semi Conductor model MJ 15024 ILI 15025 + zamena njegovog loseg logaritamskog potenciometara na tonskoj kontroli koji jako kolorise zvuk sa preko 200 kilo oma . To sve generalno utice sa jos nkih 20 % kvaliteta na zvuk. Damping faktor tako ide sa fabrickih 50 na 80 - 90 sto uopste nije malo

Kaze da tako sredjen AU 519 ILI 719 u bilo kojoj izvedbi od ove dve SVIRA JAKO , JAKO OZBILJNO. Na merenju su ti Sansui integralci pokazivali malte ne duplo vise snage nego sto su fabricki deklarisani , mada i onako su bili dosta prediomenzirani za njihovih kako oni navode 70w po kanalu :wave2

Å uco, samo potpuna neznalica može da ne zameni i glavne elektrolite, jer oni prvi i najvoÅ¡e stradaju. Ljudi se pogreÅ¡no orijentiÅ¡u samo ka merenju neto kapaciteta, a maltene niko se ne seti da im premeri izlaznu impedansu, koja vremenom prirodno raste. Tako da oni možda i imaju nomialni kapacitet, ali im je brzina isporuke struje ograniÄena, i eto problema. Uspore ga, i Å¡ta ti sada vredi Å¡to je on samo po sebi jako brz, kada ga elektroliti koÄe?

Drugo, pozdravi tvog inženjera i reci mu da malo pogleda Data Sheet-ove za tranzistore koji su originalno postavljeni i te koje on predlaže. Uzgred, Motorola i ON Semi su jedna te ista firma, Motorola je naprosto osamostalila fabrike poluprovodnika i malo ih drugaćije nazvaÄa (kao i Philips, koji je vlasnik firme NSX, a delimiÄno i BC Components). Tako se lakÅ¡e prate radni rezultati, kada svako ima sopstveno knjigovodstvo. Ako to uradi, primetiće da originalni tranzistori imaju Ft od 50 MHz, a pomenute Motorole od 4 MHz - nije baÅ¡ da nije neka razlika. To neće dovesti toliko do opadanja performansi, ali Motorole su bitno sporije od originala, a to će se već i te kako Äuti. Malo će porasti i THD i IM, ali poÅ¡to će ostati na jako niskom nivou, recimo da to i nije bitno. Za uzvrat, Motorole nisu 130 i 150 W komad, nego 250W komad, dakle potencijalna snaga izlaznog stepena raste drastiÄno. Zato Å¡to su sporije, imaju tendenciju da budu i stabilnije, pa će se bolje hvatati u koÅ¡tac sa kompleksnim opterećenjima, ALI samo ako se nanovo preraÄunaju zaÅ¡titna kola, inaÄe će se ponaÅ¡ati kao da imaju slabije tranzistore.

I treće, ako će se već menjati za Motoroloe, zaÅ¡to stara generacija MJ15024/15025, a ne vrhunski modeli joÅ¡ novije generacije, MJ 21193/21194? Na tržiÅ¡tu su već 20 godina, dobro se zna sve o njima, to su retki tranzistori sbage koji su specifiÄno projektovani za audio i imaju veoma mala izobliÄenja; MJ1502x serija je serija opÅ¡te namene.

Poenta je, nije to tek tako. Zamena izlaza, posebno u ovom sluÄaju, podrazumeva i zamenu podudnih tranzistora, jer cela ta Motorolina serija (i MJ1502X i MJ2119X) imaju bitno mnanje faktore pojaÄanja od originalnih, pa im trebaju u bitno jaÄi pobudni tranzistori. Nije Motorola onako bez veze napravila MJE15030/15031 pobudne tranzistore sposobne da propuste i celih 8 ampera struje. Naravno, mogu se i oni ubaciti, ali tada već to debelo postaje prerada celog pojaÄavaÄa, jer sa tim zamenama, menjaju se i SVI parametri kompenzacija, pa sada i to treba preraditi. MožeÅ¡ ti da i ne zameniÅ¡ pobudne tranzostore, ali onda teÅ¡ko da ćeÅ¡ izvući deklarisanu snagu.

Nego, reci ti tvom inženjeru da pogleda Motoroline MJL 3281 i MJL 1302. To su izlazni tranzistori jako nalik originalnim u Sansui-ju, ali su od po 200W, pa opet dobijaÅ¡ jaÄe i robusnije bez zamene pobudnih tranzostora.

Veruj mi na reÄ, 100% svega Å¡to sam ikada uradio se oslanja na Motorola izlazne tranzistore unazad 25 godina. Ako iÅ¡ta dobro poznajem, njih znam u duÅ¡u. U ormanu držim moj privatni lager i jednih, i drugih tipova i nikada nema manje od 10 parova svakog tipa. Sigurno to ne bih radio da nemam duboko poverenje u njih.

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to? Ja imam loÅ¡e iskustvo sa zamenom pomenutih Motorola sa On Semi naruÄenim iz inostranstva i uparenim, u monobloku Kenwood L-07. Originalne Motorole rade bolje. A joÅ¡ ako ćeÅ¡ ih nabavljati ovde - zaboravi na rabotu i ne diraj izlazne tranzistore ako su zdravi.

Ovo potpisujem i podvlaÄim sa tri crte.

Originalno je samo ono što se kupi direktno od ON Semi. Jeste zezanje, jeste komplikovano, ali bar dobiješ pravu stvar. Ja tako radim unazad preko 20 godina i nikada se bilo šta ružno nije desilo.

A moj dobar drugar ode kod domaćih prodavaca da kupi "Motorole". Za jedno poslepodne, pregori mu 6 parova na 35V, a kao bajagi izdržavaju 250V. Jesu mu vratili pare, ali džaba ti posao ako treba da izmenjaš ceo lager da nađeš dva koji rade kako treba.

Na stranu što je Willi u pravu - nemoj da ga "popravljaš" ako lepo radi.

Link to comment
Share on other sites

Jucer je nesto opet forum stekao, pa evo tek sad idem postati post kojeg sam najavio u temi od Retra....

 

Dakle... kako sam zapoceo u temi "Retro Man-rezime pristiglih uređaja u kolekciju" G22000 receiver je unikatan uredjaj, i zaista treba sa velikom paznjom odraditi podmladjivanje na njemu, jer svaka greska se skupo placa, za njega nema dijelova ni za lijek, a kada se i pojavi nesto na netu... odeeee cijena u nebo!

Pa volim kazati da su me samo 4 komada glavnih napajackih elektrolita i izlaznom dijelu dosli malo vise od 240 EUR!! A di je ostalo! No tu nema kompromisa, ili odraditi sve kako spada, ili ne mijenjati onda nista!

Jednom sam na audiofil.netu pokusao malo poblize nesto kazati o refreshu i restauriranju... pa mozda je to zanimljivo i ovdje ponovit.

Da sada ne ponavljam sve ponovno... evo linka sa SN foruma pa ....  (samo mala napomena, paznju usmjeriti na plavi tekst,  posto je cijeli post napisan malo cudno zbog toga sto me admin sa audiofila protjerao sa tamosnjeg foruma, pa sam odgovor napisao na SN forumu)

http://sound-news.net/forum/10-hi-fi-pljuvanica/3484-audiofil-net?limitstart=0#6410

Link to comment
Share on other sites

Ajde kad vec govorimo o G22000 evo malo nabacanih slika tijekom kopanja po tom unikatnom receiveru....

 

Posto vecina zanemaruje rad na tuner plocici kod ovg receivera, evo kazati cu sto je sve potrebno da bi se uopce pristupilo raditi na toj plocici....

 

... uz kabele koje je potrebno odspojiti sa gornje strane, treba odspojiti i ovu shumu kabela...

 

DSC00499_zps6da3837e.jpg

 

vecina ih dolazi sa plocice napajanja za tuner

 

DSC00501_zps65cfbdd9.jpg

 

... ovdje ponovno naglasavam, da je potrebno pazljivo rukovanje kod odlemljivanja ovih stopica pomocu kojih se kabeli leme na plocu, jer ako se ne posisa cijeli lem, podigniti ce se stampa kod povlacenja stopice, a opet ne smije se mnogo stopica grijati lemilom jer ce se rastaliti izolacija kabela....

 

i evo plocice vanka....

 

DSC00518_zpsfd3e0798.jpg

 

 

sada se tek moze raditi na tuneru. Mozda netko  radi i recapping i bez skidanja kabela, ali onda time izlaze se opasnosti da mu se kod stalnog pomjeranja plocice kabeli pokidaju!

 

Nakon zamjene elektrolita, potrebno je odraditi ponovno proceduru podesavanja, a to NIKAKO raditi bez FM signal generatora i scopa te bar mjeraca izoblicenja (ja imam odlicni LEADER LAV-192A koji je dvokanalni sa dvije kazaljke na istoj osovini, tako da i najmanji debalans kanala odmah ocitan u realnom vremenu)...

 

Evo i Power Meters

 

DSC00538_zpsa7273a33.jpg

 

ovdje je vrlo zeznuto ako ode driver od power metera, Sonyev IC oznake CX 67 koji je sada nenabavljiv, ja sam imao srece svojedobno nabaviti jedan jedini NOS (nekoristen), i cuvam ga ko oci u glavi za moja dva g22000, zlu ne trebalo... dobra je stvar sto bas ne odlaze cesto...

 

... evo jos jedan detalj

 

DSC00540_zps62cbf339.jpg

 

ovo su vide sa kojima su pricvrsceni tranzistori za stabilizaciju u napajanju tuner-preamp dijela, i kako je to ujedno i spoj kolektora, a uslijed grijanja tranzistora, taj spoj moze olabaviti, i onda ja pod obavezno lemim te matice, time se osiguravam da spoj bude uvijek OK (normalno nakon lemljenja potrebno je ocistiti maticu od necistoca koje se generiraju tijekom emljenja).

 

evo te ploce....

 

DSC00543_zps79fd27c6.jpg

 

... eto samo par crta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...