Jump to content


Sansui


dado

Recommended Posts

Ma ne Kale imas pravo! Onaj koji nema znanja i iskustva sa reparacijama,restauracijama i sl. neka samo zaboravi na takve stvari.

Ono sto sam ja mislio je "obicna" zamjena nekoliko kondesatora, sto ne bi trebalo predstavljati neki problem.

Restaurirati cijeli uredjaj moze samo onaj koji ima originalnu shemu aparata i koji zna gdje ide koji saraf, otprilike kao ono sto ti radis..

Pozdrav

Aaa, oprosti onda sam krivo shvatio tvoj post :lol: !

A evo malo slika prilikom restauracije Sansui G901DB:

G901DB_service2.jpg

G901DB_service1.jpg

G901DB_service3.jpg

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Kale, koji posao da se uradi sa jednim takvim monsterom!

Vidim da ima slicne kondezatore/oni veliki/ kao AU919 ili se varam, sta kazes ti?

Je li u pitanju bila restauracija ili nesto drugo?

Pozdrav

Je to su isti "ovalni kondici"! BTW evo slika njihove unutrasnjosti prenesene sa jednog stranog foruma (http://www.audiokarma.org).

Dakle nista posebno. Ali da bi sacuvao originalni interijer od uredjaja u kojem dominiraju ti ovalni kondenzatori i trafo, nisam ih dirao, ali zato doti jedan drugi je zamijenjen sa ELNA i NIchicon MUSE, a u napajanjima i Rubycon. Inace postoji postupak kako zamijeniti unutrasnjost tih velikih ovalnih kapaciteta sa novim i sacuvati vizuelni indetitet uredjaja, ali vlasnik Sansuia je odustao jer je cijena za ucinito to visoka (zbog kupovine 8 komada kvalitetnih kondezatora koji bi bili ugradjeni u kuciste ovih ovalnih).

Pozdrav!

post-2698-128510566778_thumb.jpg

post-2698-128510566794_thumb.jpg

post-2698-128510566807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kale, imas li releja za AU417,517,717,919 ?

E sad trebao bi mi postati sliku, ili bar procitati sto pise na releju. Imam nove original OMRON releje koji idu u Sansui G receivere (oba tipa releja).

Pozdrav!

PS: Evo vidim da sam i ja postao neki ing. :lol: Samo cime sam to zasluzio :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam mozda ako imas originale, inace mogu nabaviti nove zamjene.

Nego kako "izgledaju" cijene Sansuia u Hrvatskoj?

Pa OMRON i je ORIGINAL! Naime Sansui je ugradjivao u svoje uredjaje OMRON releje, te kako sam prije naveo, imam NOVE originalne Omron releje koji su za G receivere. Ja prilikom restauracije obvezno mijenjam releje, tako da imam i lijepu kolekciju koristenih a jos vrlo dobrih releja. Jer kad covjek plati oko 200 EUR za restauraciju, ja ne mogu rizicirati da nakon mjesec dana ode neki kontakt na releju, stoga ih ja obvezno mijenjam bez obzira na stanje.

A sto se tice cijena, evo ovaj Sansui G5000 sam prodao za oko 300 EUR, ali ima i oglasa za G9000 skoro i 900 EUR.

Link to comment
Share on other sites

No u onih nekaj dana uvjerio sam se, da ima nekaj na fami o Sansui integrircima. Pa sam onda na dulje vreme udojmio ovoga osirotelog maliÅ¡ana, koji je tako dobio topao dom :D (ajde, da budem iskren - kod prijaÅ¡njeg vlasniku mu se vrlo lijepo godilo - i imao sam VRLO veliko sreÄu, da je on pograbio prilikom i udojmio veÄeg brata moga DRa - t.j. 907DR):

post-3067-128510568796_thumb.jpg

post-3067-128510568818_thumb.jpg

post-3067-128510568878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

PprimozS, zamisli da neko izvuce slike Brigitte Bardot od pre dve-tri godine i kaze

Blah. a ovaj babac... kaj je to neka riba?

AAAA, e tacno, to je ona sto protestuje za kucice, macice i tako... ma jok, - nikakva riba.

To sto si napisao je tacno za Sansui danas, ali gledas u pogresne godinu.

Sansui o kome mi govorimo je iz 1970-82

Link to comment
Share on other sites

PprimozS, zamisli da neko izvuce slike Brigitte Bardot od pre dve-tri godine i kaze

Blah. a ovaj babac... kaj je to neka riba?

AAAA, e tacno, to je ona sto protestuje za kucice, macice i tako... ma jok, - nikakva riba.

To sto si napisao je tacno za Sansui danas, ali gledas u pogresne godinu.

Sansui o kome mi govorimo je iz 1970-82

PA nadam se, da si shvatio, da je bila zafrkancija ... inaÄe - ak bi zaista mislio samo loÅ¡e o Sansui-ju - ne bih udojmio ovoga gore, jel? :D

Al zaista sam tužan kad pomislim kakva firma je to bankrotiral i kaj je danas nastalo iz nje ...

NO ja bi ovu granicu od '82 ipak pomaknuo sve do '99 - ali za (naj)bolje modele, koji su rijetko vidjeli svijet izven Japana ... Opet Å¡teta i tuga u srcu mom ... :D

Link to comment
Share on other sites

Primoz, mozda najbolji primer zloupotrebe imena je Marantz. Ono sto je Saul Marantz radio i sve posle nema blage veze.

Prvi Fisher za koji sam cuo je bilo neko djubre sa pocetka osamdesetih. Tada nisam ni znao za Fisher lampase i 500 i 800 risivere.

Nakamichi je takodje tuzna prica, Akai takodje. Pravo na upotrebu imena starih respektabilnih firmi kupuju sve sami divljaci koji sa audio tehnikom nemaju blage veze, pa misle da ce kiteci se tudjim imenom lakse da uvale svoje djubre.

A ima i onih koji su kreativni pa izmisljaju 'svoj' brend sa stranim imenom. Recimo kineski zvucnici Von Masoch. Ne zezam se, ziva istina.

Link to comment
Share on other sites

@Primoz

Kopajuci po net-u ispostavilo se da cela X serija kao i kasnija Alpha serija vuce korene iz AUD 11 mk2 pojacala. Cak mi se cini da tvoje i moje pojacalo imaju iste izlazne tranzistore. Proveri , ako imas negde sliku njihovu da li je zaista tako.Radi se o takozvanom LAPT 3 izlaznom paru.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Modificiranje je ipak nesto drugo. Ja govorim o restauraciji iako radeci restauracije, neizbjezno je u odredjenoj mjeri i modificiranje, jer je tesko danas naci elektronicke elemente koji su tada koristeni, a da su novi.

Naime, ti bypass kondici su folijski koji ne stare i vrlo malo mijenjaju karakteristiku tijekom vremena, dok elektroliti stare i to je cinjenica.

I jedna napomena, kod zamjene elektrolita, vecini prva pomisao je na velike konzerve u napajanjima, po meni je kriticnija stvar sa malim elektrolitima (jer je drasticniji pad perfomansi kod malih nego kod velikih kapaciteta). Ali nakon 20 - 25 godin nema tog elektrolita koji nije za mijenjanje, samo je pitanje u kojoj mjeri doprinosi sa degradiranjem ukupnih prfomansi nekog uredjaja!

Pozdrav!

Slazem se da kvalitetni film kondenzatori jako malo gube na karakteristikama sa vremenom.Shto se sansuia tice veci problem (od starih elektrolita) je lepak kojim su lepili kondeznatore (za plocu) na pojedinim modelima.Taj lepak promeni svojstva (posle toliko godina),pocne da nagriza provodnike na elementima i cak postane elektroprovodan.

post-2341-128510569767_thumb.jpg

post-2341-128510569782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo jedan AU317mk2 med Fujitsu relej:

au317mk2fujitsu24vly2.th.jpg

Ne znam ako je Fujitsu-Omron isto, a uredjaj ne izgleda kao da je dosao sa reparacije!

A evo i Omrona u jednom AU217:

au217omron24vvr0.th.jpg

Uf, oprosti za ovako kasno javljanje! Slike nisu bas najbolje, aj ti meni lijepo procitaj sto pishe na njima, pa cu ona vidit o cemu se radi. Omron releji su vrlo kvalitetni.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Prvo jedan G701, ovako je izgledao kad sam ga dobio:

G701_a.jpg

pa ovako je izgledao usred posla

G701_b.jpg

G701_c.jpg

pa onda jedan G8000 kako je izgledao kad sam ga dobio:

power_spply_ii.jpg

nakon dijela posla je izgledao ovako:

pwr_spply_clean_ii.jpg

tuner dio od G8000, ociscen, ali jos sa starim elektrolitima

tuner_cleaned_ii.jpg

Ima tu jos, ali i ovo je samo dio Sansui legende!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
@Primoz

Kopajuci po net-u ispostavilo se da cela X serija kao i kasnija Alpha serija vuce korene iz AUD 11 mk2 pojacala. Cak mi se cini da tvoje i moje pojacalo imaju iste izlazne tranzistore. Proveri , ako imas negde sliku njihovu da li je zaista tako.Radi se o takozvanom LAPT 3 izlaznom paru.

Pozdrav

Bok,

mislim da sam zaboravio odgovoriti na to.

Mislim da si zaista u pravu. Više o tome bi znao prijašnji vlasnik moga 707DR - ali da - mislim da jeste istina LAPT 3 par na izlazu.

Link to comment
Share on other sites

Bok,

Akai jeste stigao. NeoÅ¡teÄen od transporta :ruganje. Onda sam najprvo dugo Äistio vanjÅ¡tinu - sa alkoholom i kozmetiÄkim vatama - bilo malo nesnage - masnoÄe od prsta ipd; unutraÅ¡njost OK.

Svira odliÄno. Zadovoljan puno. Za dobrih 100Eur dobar nakup.

A bogami - izgleda ko tenk - i sa skoro 10kg i jeste ko tenk ... dobro da nimam kakog lahkog integrirca, koji bi tako dobio manjvrednostni kompleks :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...