Jump to content


Sansui


dado

Recommended Posts

Evo nakon nekoliko desetina godina da se ponovo docepam moje omiljene marke. Htio sam jedan AU717, na kraju sam sakupio cijelu AU seriju sa izuzetkom AU-X1. Doci ce i on jedanput, cekam samo pravu priliku!

Za ovakvu kolekciju potrebno je sakupiti malo rezervnih komponenti sto bas i nije bilo lako. Cini mi se lakse je bilo naci masine nego dijelove za istu!

sansui1zw9.th.jpg

sansui2bk5.th.jpg

A Sansui se i ne kvari bas lako!

[img=http://img86.imageshack.us/img86/5766/sansuiau717jh8.th.jpg

au91911jw7.th.jpg

A zvuk, pa to je smijesno dobro!

Nakon svih tih cjevasa, tranzistora kojima uvijek fali nesto zaustavi se ja na "prvoj ljubavi".

Ne kaze se badava da prva ljubav zaborava nema!

Link to comment
Share on other sites

Ja nikad dalje nisam ni otisao :):) Nemam pojma zasto ali za pojacalo sam bio nekako vezan . Menjao sam dekove , zvucnike , CD-e , gramofone a pojacalo nisam. Jedino nikako da stignem da od poznanika uzmem AU 717 i uporedim ga sa mojim Aug 90. Zanima me kako su zvucale stare a kako nove serije.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

AU 717 je fantasticno pojacalo, moze pokrenuti bilo koji zvucnik a tih je, cini mi se da je tisi od AU919!

Cuo sam negdje da su "testali" jedan Krell integralac i Sansui, onaj blind test!

Pogodi koje pojacalo je izaslo kao "pobjednik"?

Jedino sto covjek moze da zali je fakta da je japanski high-end spao na Accuphase, koji ima mnogo "konzervativniji" zvuk nego Sansui.

au919en2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se prizdruzio ovoj sekti od skora i krenuo sa au-d9 i tu-217, i eto, pokusavam da skapiram sta je navuklo ljude da lageruju po 10 i vise sansui uredjaja. Ako mi finansije dozvole chini mi se da cu i ja krenuti ovim putem. Nego, jel ste imali iskustva sa nabavkom nippon chemi-con delova u evropi?

Link to comment
Share on other sites

Pa znas kad covjek nabavi jedan Sansui koji je zvucno i po svojoj konstrukciji blizu onog ideala po kakvom bi jedno vrhunsko pojacalo trebalo da se radi, poslije zelis "uporedjivati" taj ideal sa drugim modelima. I kada ih saberes sve na okupu, dodjes do zakljucka da su svi modeli u toj seriji/AU/ odlicni, da ostavljaju prostor za modifikacije ako covjek zna sta radi.

au317mk2unutrawx4.th.jpg

au317mk2izlaznitranzistqn7.th.jpg

A cijene Sansuia su povoljne ako znas koji kvalitet dobijas, npr. jedan AU919 u dobrom stanju moze se nabaviti za nekoliko stotina eura, pojacalo takve kvalitete danas kosta od 5000-10000 eura!

Pitas za kondezatore za Sansuia, evo jedne adrese za Nichicone!

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Imas pravo Alex, kondesatori "zvuce" razlicito. Mislim da ja prvo vazno izmjeriti kapacitans, upariti ih da budu priblizno iste vrijednosti.

A sada koji model odabrati nebi trebalo biti tesko! Nichiconi je fabrikat za Sansui bio i ostao! A ni ovi nisu losi!

elna1wi7.th.jpg

elna2ku1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvo pojacalo koje sam nabavio ,sada vec davne 1976g..je mali ali zestoki integralac SANSUI AU 3900 2X22 W..Sluzio je 10g..a onda sam ga zemenio sa novijim bratom ,modelom AU 317 koji mi i dan danas savrseno radi..sada sluzi kao snagas jer sam ga ukomponovao sa lampaskim predpojacalom..

Sta reci,za mene savrsena kombinacija,tranzistori u izlazu a lampe u predpojacivacu..mnogo skuplje i ezotreicnije kombinacije mogu da se postide..zvik topao ,leprsav sa puno detalja i prostora..definicija mocna ,nema muljanja bassova,a visoki ne prste,ne "ujedaju"..

nedavno sam hteo da menjam glavne kondezatore,i kad su izmereni,vredosti nisu izgubili ni 10posto..

Sve u svemu,takve sprave se danas retko srecu,a kostaju uhhh..

Jos uvek trazim AU9900, AU 919,AU 11000 ili AU 20000...mada san mi je kombinacija BA2000 i CA 2000..

pa ako neko nesto nudi..veoma sam zainteresovan...

Zato dragi "audiofili"..ne slusajte kablove,cinceve ili kojekave peglace struje vec MUZIKU...A SANSUSI vam to maximalno pruza..za svaku paru koju ulozite u njega,bez obzira na godinu proizvodnje..

Pozdrav svim ljubiteljima ove Legende i sad mi pade na pamet da napravimo Udruzenje ili Udrugu ljubitelja te firme..

Blindowl...Slavko

Link to comment
Share on other sites

Slavko, slazem se potpuno sa tobom u vezi kombinacije cijevi u preampu a tranzistori u izlazu. Probaj sa ovim preampom:

e88ccpreampkk8.th.jpg

A sta se tice AU919 i slicnih modela, tesko da se covjek "docepa" tih slatkisa, onaj koji ih ima zna njihovu vrijednost pa poslije formira i "prikladnu" cijenu.

Ja mogu pomoci ako nekome trebaju komponente za bilo koji Sansui, evo ovde npr. dubel j-fet koji "sjedi" u ulazu snagasa /AU417,AU517,AU717/

sony2sk971mh9.th.jpg

sony2sk972zh3.th.jpg

A bilo koji izlazni tranzistor imam u svojoj zbirci osim onih u AU919!

Link to comment
Share on other sites

Jos uvek trazim AU9900, AU 919,AU 11000 ili AU 20000...mada san mi je kombinacija BA2000 i CA 2000..

...Pozdrav svim ljubiteljima ove Legende i sad mi pade na pamet da napravimo Udruzenje ili Udrugu ljubitelja te firme..

Blindowl...Slavko

Slavko, posto nismo na istom trzistu, mozemo da delimo tajne.

Ja sam Sansui bolesnik i ovo je moje iskustvo, ne kazem da je univerzalna istina, ali moze da ti bude od koristi.

Prvo pojacalo na listi treba da ti bude AU-9500. Ruzno kao djavo, ali verovatno najbolji integralac koji su napravili. Nije razvikan model kao 11 000 ili 20000, pa je jeftinije.

Au-919 imam i to je vrlo solidno pojacalo, najslicnije danasnjim hi-end.

Sto se CA2000/BA2000 tice, ne znam sta da ti kazem, mozda bolje da ti ostane neostvaren san, kao neka smrt zenska iz skole koju si zeleo.

Iz te serije stvarno valja samo CA3000/BA5000 ali zaboravi zbog danasnje cene.

Ako zelis kombo, predlazem ti CA-F1/BA-F1.

Kasetofoni nisu vredni truda. Sansui ZX-7 sa belim slovima na crnoj pozadini se odlicno uklapa.

Od tjunera je najbolji TU-9900.

Ideja za udruzenje je jako dobra, pre svega zbog razmena sema i delova.

Link to comment
Share on other sites

Slavko, slazem se potpuno sa tobom u vezi kombinacije cijevi u preampu a tranzistori u izlazu. Probaj sa ovim preampom:

e88ccpreampkk8.th.jpg

A sta se tice AU919 i slicnih modela, tesko da se covjek "docepa" tih slatkisa, onaj koji ih ima zna njihovu vrijednost pa poslije formira i "prikladnu" cijenu.

Ja mogu pomoci ako nekome trebaju komponente za bilo koji Sansui, evo ovde npr. dubel j-fet koji "sjedi" u ulazu snagasa /AU417,AU517,AU717/

sony2sk971mh9.th.jpg

sony2sk972zh3.th.jpg

A bilo koji izlazni tranzistor imam u svojoj zbirci osim onih u AU919!

Link to comment
Share on other sites

Jako dobro pazite prilikom promene kondenzatora ,jer ih je Sansui specialno po sopstvenim specifikacijama narucivao kod proizvodjaca. Moze Vam se desiti da posle stavljanja drugih kondenzatora vise ne svira kao pre toga. Ako nisu nabubreli i ne probijaju nista ne diraj. :o

Ne bih se tobom slozio oko kondezatora. Naime Sansui je narucivao po svojim posebnim specifikacijama neke izlazne tranzistore od Sanken-a, a koliko ja znam, elektroliti su u Sansui uredjaima normalni, jedino oni narancaste boje su low ESR, ali opet danasnji ih elektroliti brand name proizvodnje nadoknadjuju u specifikacijama. Slobodno se mogu koristiti Elne i Nichicon kondenztori, a tamo gdje je posebno potreban kvalitetan elektrolit, ja koritim Nichicon MUSE.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je intresantno za mene ako pricamo koji elektroliti za Sansuia, je oni bypass filmkondezatori koji su tvornicki ugradjeni u modelima od AU517 pa navise.

Ne znam kakav je kvalitet upotrijebljen, cini mi se da tu ima prilike za modifikaciju. Evo starih:

starirw5.th.jpg

A evo i novih:

novixr1.th.jpg

Rezultat je malo "meksi" zvuk kod glasnog slusanja.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je intresantno za mene ako pricamo koji elektroliti za Sansuia, je oni bypass filmkondezatori koji su tvornicki ugradjeni u modelima od AU517 pa navise.

Modificiranje je ipak nesto drugo. Ja govorim o restauraciji iako radeci restauracije, neizbjezno je u odredjenoj mjeri i modificiranje, jer je tesko danas naci elektronicke elemente koji su tada koristeni, a da su novi.

Naime, ti bypass kondici su folijski koji ne stare i vrlo malo mijenjaju karakteristiku tijekom vremena, dok elektroliti stare i to je cinjenica.

I jedna napomena, kod zamjene elektrolita, vecini prva pomisao je na velike konzerve u napajanjima, po meni je kriticnija stvar sa malim elektrolitima (jer je drasticniji pad perfomansi kod malih nego kod velikih kapaciteta). Ali nakon 20 - 25 godin nema tog elektrolita koji nije za mijenjanje, samo je pitanje u kojoj mjeri doprinosi sa degradiranjem ukupnih prfomansi nekog uredjaja!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

A sta bi covjek promijenio u jednoj konstrukciji kao Sansui: napraviti drugu regulaciju napajanja, staviti druge izlazne tranzistore, promjeniti struju napajanja na izlazu i na taj nacin pribliziti se a-klasi. To zahtjeva druge elemente hladjenja,drugu sasiju jednostavno.

Jedino sto je razumno uraditi na jednom sansuiu su izmjene elektrolita, mozda promjeniti sve kontakte ozada. Pitanje je da li bi dobili nesto na tome?

Mozda mogucnost prikljucenja boljih zvucnickih kablova od onih koje primaju postojeci feder-kontakti.

Iza jednog uredjaja stoji jedna ideja. Bilo bi blago receno nekulturno "ugurati" se u neciju koncepciju koja uostalom funkcionira prilicno dobro u praksi!

Link to comment
Share on other sites

E bash tu dilemu sam i hteo da podelim sa vama. Sa jedne strane logichno je ne menjati ono sto radi, dok sa druge strane uredjaj star vise od 25 godina ima sigurno niz delova koji su za promenu. Konkretno na mom au-d9 su naduvena tri kondenzatora, a verovatno ima tu jos po nechega sto ja kao newbie ne mogu da uochim a sto je za menjanje. Kad primim platu prvo cu se upustiti u nabavku hemikalija za chishcenje, ovde kod nas nema deoxit spreja tako da cu morati da pronadjem dostojnu zamenu. Potom mi predstoji lagana nabavka chemi-con (u d9 a chini mi se i u d11 su korisceni njihovi kondenzatori, dok su u ranijim serijama korisceni nichicon). I na kraju naravno treba naci nekog ko zeli da servisira sansui pojachalo al da ga uradi ljudski. Eto to su moje dileme. A sto se tiche zvuka ja sam novajlija u ovoj prici tako da mi i nece zasmetati promena .....valjda( za sada je zvuk problematichan, kao sto mi je ceo setup problematichan o chemu sam vec pisao u jednom drugom postu). Inache za ovo pojachalo vazi pricha da ga karakterise taman zvuk drugachiji od ranijih au serija.

post-2954-128510566398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sve te stvari koje si nabrojao da moras uraditi na svom Sansui mozes uraditi sam!

Nakon svih izmjena komponenti podesis struju napajanja na tranzistorima /ne znam kolika ja konkretno na tvom pojacalu- mozda 20mV/

Istovremeno ne smijes imati dc napon na izlazu.

Ocistiti ga znas sam,zasarafit,odvrnut,zavrnut, pravi djeciji vrtic!

Al prvo nabavi schemu!!

Jedna od stvari koje cine Sansui toliko dobrim uredjajem je mogucnost da i jedan "nestrucnjak" relativno jednostavno podesi svog ljubimca!

Link to comment
Share on other sites

Hvala Dado za ohrabrenje, ali ono sto pishe dipl. hi-fi iing. pored mog nicka je chista laz :o . Ja nisam drzao lemilicu nikad u zivotu (ukoliko se ne rachuna neki rad u fabrici u zemunu na praksi sredinom 80-ih). U svakom sluchaju budem ti donesel 13 kg sprzene japanske audio tehnike u zamenu za au-919 :o

Link to comment
Share on other sites

ovde kod nas nema deoxit spreja tako da cu morati da pronadjem dostojnu zamenu.

Nosac u Deoxitu je benzin za upaljac (Engleski termin naphta nije nafta na srpskom, da ne bude zabune)

Znaci, samo ciscenje mozes da obavis benzinom za upaljac. Natopljena bela krpica, cistis sve dok ne nestane crnila i krpica ostane bela.

Tek kad ocistis prljavstinu onda ti treba neko sredstvo koje ostavlja trajan sloj zastite kao sto je deoxit.

U profi radnjama se prodaju koncentrovane hemikalije koje se razblaze benzinom, usteda je jedno 10x.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znas ni ti sta valja! AU919 to je pojacalo koje bi te odvelo u audioraj na zemlji! A to dipl.ing. i slicno je vjerovatno gospodina Studera djelo!

Naravno da moras imati temeljno znanje iz elektronike da bi se "bacio" na jedno takvo pojacalo. U drugom slucaju, ako ti je dosadio, ja bih na ebay pa u potragu za Sansuiem koji ima drugi karakter zvuka npr. AU517 - jedna dualmono konstrukcija sa svim osobinama najboljih modela!

Mozda one pare koje bi dao nekom dipl.ing. da ti serva tvoj Sansui bile dovoljne za jedan novi!

Link to comment
Share on other sites

Sve te stvari koje si nabrojao da moras uraditi na svom Sansui mozes uraditi sam!

Nakon svih izmjena komponenti podesis struju napajanja na tranzistorima /ne znam kolika ja konkretno na tvom pojacalu- mozda 20mV/

Istovremeno ne smijes imati dc napon na izlazu.

Ocistiti ga znas sam,zasarafit,odvrnut,zavrnut, pravi djeciji vrtic!

Al prvo nabavi schemu!!

Jedna od stvari koje cine Sansui toliko dobrim uredjajem je mogucnost da i jedan "nestrucnjak" relativno jednostavno podesi svog ljubimca!

Oprosti, ali raditi na takvim uredjajima restauraciju netkome tko nema iskustva je osudjeno na propast. Plus koliko je danas ostalo tako vrijednih primjeraka Sansui audio umjetnsti. Nije to bas djecji vrtic. Ja sam radio restauraciju na jednom g901db skoro tri mjeseca, imam nesto slika na drugom racunalu, pa kada budem postao sa njega mogu postaviti ovdje. Npr. kako netko tko nema iskustva sa lemilicom moze odlemiti selector preklopnik koji ima preko tridesetak pinova na plcici staroj 25 godina a da ne odlijepi bakar sa pertinaksa (naime taj selektor je nemoguce ocistiti bez skidanja sa plocice).

Ima toga tu jos, ali sada sam trenutno u poslu. A kao ilustraciju, evo nesto zanimljivo sto sam radio na jednom Akai decku.

PICT0070_Akai_small.jpg

GXC750D_changed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma ne Kale imas pravo! Onaj koji nema znanja i iskustva sa reparacijama,restauracijama i sl. neka samo zaboravi na takve stvari.

Ono sto sam ja mislio je "obicna" zamjena nekoliko kondesatora, sto ne bi trebalo predstavljati neki problem.

Restaurirati cijeli uredjaj moze samo onaj koji ima originalnu shemu aparata i koji zna gdje ide koji saraf, otprilike kao ono sto ti radis..

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...