Jump to content


Sansui


dado

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ja imam Sansui A-80. Pojacalo je staro bar 28 godina. Ipak izgleda kao novo i potpuno je ispravno.

Koliko vredi danas?

Pozdrav, Miroljub

A serija pojacala kod Sansuia nije nesto sto ljubitelj vintage audija cezne... naime ona je tada zamisljena da popuni prazninu za kupce koji nisu mogli priustiti AU seriju pojacala. Inace A80 je vrh A serije pojacala, i sami uredjaj je solidno napravljen, ali kada se uzme u obzir starost (potrebit refresh), upitna je isplativost...

Link to comment
Share on other sites

Sta bi trebalo uraditi kao refres da bi se Sansui A80 star bar 28 godina vratio u top formu?

Koliko bi priblizno kostao taj refres?

Pozdrav Miroljub

Postoje djelomicne restauracije i potpune, svakako bi trebalo uciniti slijedece:

- zamijeniti sve elektrolitske kondenzatore,

- ocistiti prekidace i preklopnike, ali ne na nacin da se poprskaju sa WD40, nego zasita ih ocistiti sa tekucinama namjenjenim za to,

- zatim ako ne sve, onda bar velik dio lemova prelemiti ponovno, i to vecinu starih lemova prvo usisam, pa nalemim novi lem, jer stari lem izgubi svojstva tokom godina,

- iako nije vazno za tehnicku ispravnost uredjaja, ja skidam stari sloj kalofonija i nanasam novi sloj tako da plocica izgleda ko sad iz tvornice!

- i na kraju podesavanja po Service Manualu i testiranje

E sad koliko to kosta, niti priblizno se ne moze kazati jer zavisi od stanja uredjaja, mozebitnih problema (kvarova) a i djelova koji ce se koristiti, ja obvezno koristi Nichicon MUSE seriju, jer mi je i po dimenzijama i po parametrima nekako bas to...

No znam da samo par glavnih napajackih elektrolita za AU20000 kostaju 120US$ bez shippinga!

post-2698-128510865486_thumb.jpg

post-2698-128510865599_thumb.jpg

post-2698-128510865676_thumb.jpg

post-2698-128510865685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo malo kako to izgleda kada se ciste prekidaci i selektori:

Napominjem da ovo rastavljanje prekidaca nije bas jednostavno, naime ako se kontaktne lamice samo jednom krivo postave, moze se prekidac baciti! Jer vise nikad kontaktne lamice ne mozete ispraviti a da imaju ispravan pritisak. Takodjer je zeznuto ispravljati limene jezicke koji drze na okupu klizace, pa ih nakon obavljenog posla ponovno vracati nazad... bilo bi dobro da, ako netko planira to raditi, prvo proba na nekim starim prekidacima...

post-2698-128510865828_thumb.jpg

post-2698-128510865894_thumb.jpg

post-2698-128510865905_thumb.jpg

post-2698-12851086596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bravo kale to je pravi posao. :-? ali to si ne može svako priuÅ¡tit jer da bi ti netko ovako detaljno sredio maÅ¡inu to bi (po satima ) koÅ¡talo koliko ona vrijedi. :-? kod mojih maÅ¡ina mi majstor miloÅ¡ menja sve male kondiÄe-radijski dio,pretpojaÄalo,pojaÄalo,nastavi prijem (na risiverima),menja koju žarulju i to me koÅ¡ta 40 eur.proÅ¡li put sam dao neki risiver na popravku nekome drugome i ogulio me a niÅ¡ta napravio(uoÄio sam samo jedan mali dotik lemilicom), a po pola sata rada levi kanal uÅ¡uti .normalno da sam mu ga vratio.a sad Äekam da vidim Å¡ta Äe "majstor " stvoriti.samo da mi ne napravi tv u boji od njega. :-?

Link to comment
Share on other sites

bravo kale to je pravi posao. :-? ali to si ne može svako priuÅ¡tit jer da bi ti netko ovako detaljno sredio maÅ¡inu to bi (po satima ) koÅ¡talo koliko ona vrijedi. :-? kod mojih maÅ¡ina mi majstor miloÅ¡ menja sve male kondiÄe-radijski dio,pretpojaÄalo,pojaÄalo,nastavi prijem (na risiverima),menja koju žarulju i to me koÅ¡ta 40 eur.proÅ¡li put sam dao neki risiver na popravku nekome drugome i ogulio me a niÅ¡ta napravio(uoÄio sam samo jedan mali dotik lemilicom), a po pola sata rada levi kanal uÅ¡uti .normalno da sam mu ga vratio.a sad Äekam da vidim Å¡ta Äe "majstor " stvoriti.samo da mi ne napravi tv u boji od njega. :-?

Normalno da se ovo ne moze raditi na ekonomskoj bazi, tj. ne moze se raditi ovako i od toga zivjeti, jer meni uredjaj u prosjeku stoji kod mene vise od mjesec dana, ali ovo je meni zadovoljstvo srediti ovakve bisere audio industrije, i to samo radim Sansui... naime kada bih se sirio, vise to ne bi bilo to, a i nemam novaca za nabavljati djelove ostalih vintage tvrtki, tako da sam se ogranicio samo na Sansui... posjedujem jedan G8000 i jedan G7000 za djelove i zaista lijepu kolekciju NOS tranzistora iz tog doba koje sam mukotrpno sakupljao.

Link to comment
Share on other sites

Kale, da si negde blize, rado bih ti dao da sredis moj Sansui A80.

Inace, ja ne bih mnogo gledao na cenu te intervencije, je me za taj uredjaj vezuju lepe uspomene.

Da li postoji u Beogradu neko ko moze da intervenise kod starih Sansui pojacala?

Pozdrav Miroljub

Pa dobro, A80 nije bas kompliciran za srediti, svatko tko postuje vintage audio moze prilicno dobro obaviti refresh na njemu...

Link to comment
Share on other sites

A evo nesto zanimljivo... jucer stiglo :cheers

PICT2106_.jpg

IMG_3134_.jpg

PICT2107_.jpg

PICT2111_.JPG

PICT2113_.jpg

Tuner-preamp je skoro savrsen! Nigdje korozije, nikad otvaran, jedino drvenarija je na par mjesta udrena, no ne nesto strasno, power dio je u losijem stanju, ali isto tako svi djelovi su originalni, nista nije kemijano, nego jedino na desnoj strani je nesto u proslosti bilo proliveno pa je izazavalo koroziju, no kakvi bi ja to bio restaurator kada to ne bi sredio :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Željno iÅ¡Äekujemo "step by step" slike tokom restauracije :cheers

A to ce malo pocekati... moram prvo rijesiti AU11000 koji je pri kraju, pa onda jos jedan uredjaj, pa tek onda mozda cu uhvatiti vremena da samo najvaznije stvari sredim na njemu, dok za potpunu restauraciju trebati cu i novaca i vremena... ali najvaznije je da je napokon kod mene :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kale021 cestitam na prinovi Sansui-ju g-22000 :cheers:thumbsup2 ,svaka cast.Vrlo redak uredjaj na nasim prostorima i jedna od najvecih Sansui legendi ikad napravljenih uz g-33000.

Zahvaljujem se! A tezak je put bio do njega... no kada covjek nesto zarko zeli, onda nema prepreka!

Link to comment
Share on other sites

Evo dok cekam dijelove za AU11000 kojeg sada trenutno radim, nisam mogao izdrazati a da ne otvorim izlazni dio od G22000 kombinacije. kako sam odusevljen stanjem tuner-preamp dijela, tako sam potpuno bio razocaran power dijelom. Izgleda da je u proslosti netko prolio CocaColu unutar uredjaja i nije ocistio, pa je nastupila takva rdja da mi je pao mrak kada sam to vidio! Evo pogledajte i vi:

z8si8eyci9t0zw46612q.jpg

hoilg8a2jowplx2xbp.jpg

vbt8c25wsx59zwslww8.jpg

3nqy8nvqnoh5r1q2sio.jpg

76zuhoazphvu7zwnauf6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...