Jump to content


KLUB HI-FI ENTUZIJASTA - BEOGRAD


williamwallace

Da li ste za osivanje ovog kluba ???  

73 members have voted

  1. 1. Da li ste za osivanje ovog kluba ???

    • DA
      70
    • NE
      3


Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Odlicna ideja, vec ga vidm, kafe-klub "Audiofil", svidja mi se.... Iskreno, oduvek sam video taj klub u nekom stanu, pre nego u nekom iznajmnjenom prostoru, bash da bi uslovi bili sto priblizniji nashim sobama gde uzivamo u muzici.

No, prvo da mi vidimo koliko bi clanova bilo zainteresovano za osnivanje takvog kluba, posle cemo lako.

A sto se tice otvaranja kafica, evo ja bi se prvi uortacio sa nekim da se ta ideja ostvari.... ovako na prvu kartu...da ne kazem bum.

Link to comment
Share on other sites

Odlicna ideja, vec ga vidm, kafe-klub "Audiofil", svidja mi se.... Iskreno, oduvek sam video taj klub u nekom stanu, pre nego u nekom iznajmnjenom prostoru, bash da bi uslovi bili sto priblizniji nashim sobama gde uzivamo u muzici.

No, prvo da mi vidimo koliko bi clanova bilo zainteresovano za osnivanje takvog kluba, posle cemo lako.

A sto se tice otvaranja kafica, evo ja bi se prvi uortacio sa nekim da se ta ideja ostvari.... ovako na prvu kartu...da ne kazem bum.

A jel' bi morao da se zove "Audiofil"? Nismo baš svi audiofili (bez obzira na "titulu" ispod nicka :banana)...

Link to comment
Share on other sites

Biti Audiofil ne znaci imati najskuplje uredjaje...vec uzivati u njima. Neko ima pojacalo od 80E,cd od 40e, ali je zadovoljan je sa njima, uziva u muzici... :banana:)

Sto se tice ideje vezane za osnivanje kluba smatram da je to super. Mi mladji bi imali priliku da od strajihi i iskusnijih kolega naucimo mnogo toga! Bilo bi to lepo druzenje. :bounce:)

Link to comment
Share on other sites

Pa ja mislim da od kritićne mase nema niÅ¡ta i da su te priÄe o nekoliko stotina poseta besmislica. Ako i ima, sve su to isti ljudi. Ja posetim forum desetak puta dnevno.

OÄigledno da je voÄ‘enje kluba biznis kao i svaki drugi. Neko ili nekoliko njih odluÄi da uÄ‘e u ovaj posao, pronaÄ‘e i osmisli prostor, uloži novac, a klub će živeti kroz Älanarine, prodaju pića i iznajmljivanje prostora za prezentacije.

Da li bi i kako bi to radilo to je rizik organizatora i investitora. Klub ne može biti dobrotvorna organizacija, nekakva Vojska spasa gde će dokoni hifisti ubijati vreme uz doneto pivce i filozofirati o uticaju meseÄevih mena na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Crnjo, imas potpuno pravo. To sto si napisao je cista realnost, a ja nisam o tome hteo prvi da pricam, jer sam vec jedno vreme vodio klub, pa da ne bude da sam zlonameran. Naprotiv, od sveg srca podrzavam ideju.

Ipak, da naglasim da smo mi vodili klub u Pinkiju potpuno besplatno, i trosili samo svoje slobodno vreme. U dva perioda je on lepo radio po nekoliko godina, ali se sam od sebe i ugasio, kada vise nije bilo dovoljno zainteresovanih da ucestvuju u njegovom radu.

Sto se mene tice, uzivao sam u druzenju sa ljudima - istomisljenicima, i sa ponekom damom. Mozda su moji kriterijumi drugaciji od vecine drigih ljudi, ali meni su bar 99% clanova bili zaista fini likovi sa kojima i danas volim da se sretnem.

Link to comment
Share on other sites

Dok sam bio mladji i cesce izlazio, ludeo sam sto niko nikada nije pokusao da u kaficu pusti malo klasiku, malo Dire Straits, malo Pink Flojd, malo Eni Lenox, malo starogradke, malo Grapellija, malo prave dobre narodne, malo Santanu, malo Leb i sol... spisak je beskonacan

Link to comment
Share on other sites

Dok sam bio mladji i cesce izlazio, ludeo sam sto niko nikada nije pokusao da u kaficu pusti malo klasiku, malo Dire Straits, malo Pink Flojd, malo Eni Lenox, malo starogradke, malo Grapellija, malo prave dobre narodne, malo Santanu, malo Leb i sol... spisak je beskonacan

Link to comment
Share on other sites

*****...tek sam sada procitao temu...moj pogled na finansiranje kluba je sledeci: Neka klub finansiraju prodavci...kao sto se finansira casopis - reklama. Mozda bi mogla da se napravi veza Hi-Files-a i tog kluba i da sve o cemu se prica i pise u casopisu demonstrira u klubu. Koliko puta ste posle nekog texta pomislili "kako li ovo zvuci". Pa i sam Hi-Files funkcionise na tome da od sponzora dobiju komponentu, nju testiraju, reklamiraju. Sto ta testiranja ne bi bila javna. Naravno za casopis odradi grupa ljudi koja to i sada radi, a posle jedno veliko javno testiranje. Moze i da se napravi neka simbolicna clanarina. Postoji tu kod mene (kod Kalenca) klub ljubitelja FRP-a. Za one koji ne znaju sta je to stvari stoje otprilike ovako. Imate male figurice cele makete terena i igra se sa nekim sumanutim kockicama...a figurice su par cm velike i izgledaju kao iz gospodara prstenova...Kada sam usao u stan...Gomila frikova koji prodaju, farbaju te figurice, igraju igru. Kao neka mala pozitivna sekta sto smo i mi u neku ruku. To moze samo iz ljubavi da profunkcionise. Moze da se napravi i komisiona prodaja. Ko sta ima na prodaju, ostavi tu.

Mislim da bi problem bio iznajmiljivanje stana ljubiteljima hi-fi-a u stambenoj zgradi :lol:

dakle ja sam tu i za

i neka williamwallace posto je dosao na ideju bude glavni, a znam kolika je ljubav kod njega i da to moze da izgura uz pomoc svih nas!

Link to comment
Share on other sites

Ako dozvolite, kao suosnivaÄ i predsjednik hrvatskog kluba, toÄnije zagrebaÄkog, mogu vam dati par natuknica bez kojih će teÅ¡ko ići. Bez nekih i nemoguće:

1. Klub mora biti neprofitabilan, jer gdje ima profita ima i svađe oko njega.

2. Klub mora biti nezavisan od svih interesnih utjecaja (trgovci, Äasopisi itd). Urednici, novinari, trgovci i sl. mogu biti Älanovi kluba, ali ne bi smjeli biti nosioci, tj. imati neke vodeće funkcije

3. klub se može financirati Älanarinama, prezentacijama i prodajom pića po popularnim cijenama (tu sigurno ima joÅ¡ mogućnosti, ovisno o konkretnom prostoru)

4. Osnovati i voditi klub mogu samo ljudi kojima je do toga iznimno stalo i kojima nije žao odvojiti svoje (neplaćeno) vrijeme.

5. Da biste osnovali klub, trebate vidjeti na koliko STALNIH Älanova možete raÄunati, tako da je pitanje iz ankete promaÅ¡eno. Trebalo je glasiti "Biste li se uÄlanili u Klub Audiofila (Beograda, recimo) kad bi se takav osnovao?"

6. Osnovnu jezgru kluba trebalo bi Äiniti barem 10-15 redovnih Älanova

7. Prostor bi trebao biti što bliže centra sa barem 2 prostorije, tako da se u jednoj može u miru slušati. Slušaona ne bi smjela biti veća od 30 kvadrata, a ni manja od 20

8. ÄŒlanove kluba nakon nekog vremena povezat će prijateljstvo koje je kasnije jedna od osnovnih poveznica kluba u sluÄaju pojave problema i tenzija

9. Klub mora, u skladu s br. 2, imati jednak odnos prema svim distributerima, proizvoÄ‘aÄima, dilerima itd. Nikom viÅ¡e, nikom manje.

10. Klub mora promicati i tehniÄku kulturu, potpomagati domaće DIY-ere i proizvoÄ‘aÄe da predstave svoje radove, te omoguÄiti svakome dobre volje da bude Älan, da nauÄi neÅ¡to novo, da doÄ‘e do neke glazbe koja ga zanima, da posudi koju komponentu itd.

Ima tu još puno detalja. Pratit ću temu i davati sugestije za koje mislim da bi bile prihvaćene i opravdane.

Link to comment
Share on other sites

Podrzavam ideju o osnivanju kluba, i bicu njegov clan ako se, tj. kada se osnuje.

To je bio laksi deo price, sad onaj tezi. Ja vidim nekoliko suprotnih zahteva, koje je tesko uklopiti, ne zbog one uobicajene price – mi smo takvi i takvi ljudi – nego je vezano prosto sa logikom svakog, pa i ovog biznisa (jer o tome pricamo, hteli to da priznamo ili ne).

1. Neprofitabilni sistemi propadaju, po prirodi stvari sistema u kome zivimo. Mogli su postojati u socijalizmu, danas to ne pije vodu. Ako je klub neprofitabilan, imacemo prostor u kome ce pice (a mora ga biti, ne mislim na alkohol) biti tri puta jeftinije nego na drugom mestu, sto ce otvoriti mnoge probleme i dileme. Drugo, da bi klub mogao da funkcionise mora, kako rece Ljuba, neko time da se bavi. Za platu naravno. A mora neko i da ga kontrolise, da ne bi pored pica naplacivao i (tudju) ljubav prema muzici. I tu se zatvara tj. otvara krug, u zavisnosti od toga koje se zakljucak zeli izvuci. Niko ne radi za dzabe, niti oni koji prave hi-fi, niti oni koji ga kupuju. Entuzijasta moze, ali bi morao da se menja na par dana, nikad to ne drzi duze. Dakle, nepotrebno komplikovano i rekao bih naivno.

2. Oblast interesovanja je relativno lako pitanje – to su razne teme koje pokriva ovaj odlican forum, uostalom klub i jeste ideja forumasa. Recimo, jedan od razloga osnivanja kluba je unapredjenje slusalacke kulture kod nas. To nije fraza, svako od nas ko posecuje forum zna koliko je naucio ili proverio audiofilska znanja. Ovo bi ministra kulture moglo jako da zanima. Klub, odnosno njegovi clanovi obrazuju svoju okolinu po pitanju hi-fi-a u najsirem smislu, pa ce sigurno ustedeti trgovini nabavku kojekakve bofl robe, itd. da sad ne sirim pricu, mislim da je dobro poznata.

Klub moze osnovati ovaj forum, udruzenje prodavaca hi-fi opreme, ministarstvo kulture, i/ili opstina na kojoj ce se klub nalaziti, itd. Najbolje svi nabrojani. Podrska navedenih pravnih lica (sem forumasa) ce zavisiti umnogome od pravila osnivanja, o cemu jos uvek nije bilo dovoljno reci. Npr. ko moze da se uclani, i sta donosi clanarina. Da ne bude kao nekad clanstvo u nekim mladim goranima ili planinarskim savezima: drzava im da neka odmaralista u ime razvoja fizicke i druge kulture itd. bla bla, onda ovi polutajno salju rodjake i prijatelje koji odu na skijanje po jako povoljnim cenama, posto se vece uoci uplate uclane u udruzenje koje nikada ne posete. Slican monopol ima trenutno auto moto savez, itd. itd.

Dakle, sledim tok misli - pre sam za to da se neko doseti i otvori klub ljubitelja dobrog zvuka, koji ce imati standardnu ponudu plus sve ovo o cemu smo pricali. Kako se posao bude razvijao, opredeljenje se moze kretati u jednom ili drugom smeru. Po svemu sudeci, najbolje je onda pitati nekog vec postojeceg ugostitelja, da li je spreman za malo reklame, da bi za uzvrat ponudio ono o cemu pricamo.

Link to comment
Share on other sites

Ukratko:

1) Svakako da sam za osnivanje kluba.

2) Slobodno vreme entuzijasta: pa pogledajte koliko vremena samo clanovi provode na ovom forumu. Neka svaki peti pristane da odvoji DEO tog vremena za dobrobit kluba, i klub bi raspolagao prakticno neogranicenim ljudskim resursima. (Evo ja prvi: bio sam zagrejan ranije, a i sad sam, za KLUB)

3) Sto se tice prostora, mislim da je ipak izglednije da ce se isti lakse naci u sirem centru grada. To zbog cene, parkinga, i specificnog okruzenja potrebnog za neometan rad kluba (razudjen, a ne natrpan okolni zivotni prostor).

4) Problem prevoza: pa mislim da ovaj forum toliko dugo vec radi da su clanovi prilicno povezani poznanstvima (svako nekog zna). Znaci, 95% bi se dolazilo ekipno, sto dalje znaci da bi se uglavnom dolazilo kolima; eto, resen problem :o

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...