Jump to content


Open baffle VS TL


Chakija

Recommended Posts

Sad, ne ti bilo teÅ¡ko, pogledaj temu open baffle subwoofer gde sam se pozabavio poÄetkom projekta nekim stavkama. tema je tu: http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... 4342#44342 a Å¡to se tiÄe visokog propusta neÅ¡to definitivno nije kako treba, ali nisam viÅ¡e imao strpljenja da menjam fetove i tražim zaÅ¡to jedan kanal svakim ukljuÄenjem spuÅ¡i. Å to se tiÄe niskog propusta, sve je proradilo od prve i oduÅ¡evio sam se koliko je drastiÄno velika razlika izmeÄ‘u ove i klasiÄne aktivne skretnice za sub. Osnovni problem svakog pojasnog zvuÄnika je pad odziva na krajevima radnog opsega. Pasivna skretnica je naravno najjeftinija varijanta ali se na žalost teÅ¡ko može iskalkulisati i izvesti da radi kao ovakva aktivna, dakle sa izdizanjem onog dela spektra koji bive najugroženiji akustiÄkim kratkim spojem... Naravno, uz malo matematike, ne bi bilo preterano teÅ¡ko doći do vrednosti elemenata koje bi odradile aktivni rez na frekvenciji na kojoj bi mogao da prebaciÅ¡ na srednje-visoki deo spektra gde kutija i nije potrebna... Neki proizvoÄ‘aÄi u takve open baffle sisteme, da bi bili dosledni u difuznom sledu stvari, dodaju srednje visoke i sa zadnje strane koji su u protivfazi sa prednjim driverima pa se najviÅ¡e po mehanizmu emitovanja zvuka približavaju elektrostaticima... Ali to je druga priÄa...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Proveo sam jedno sat vremena poredeci zvuk OB u poredjenju sa kutijom...

Hm...cini mi se da obe imaju svoje prednosti.Zvucnik u kutiji je daleko glasniji i dublje svira ,ali je zato OB mnogo "cistiji" i oseca se kako je prelaz bass - mid gladak...ovo je verovatno do toga sto je zvucnik bez skretnice nakacen i do toga sto je mozda skretnica u kutiji losije odradjena ,ali na to ne bih davao neke velike sanse.Takodje OB je otvoreniji sa "prirodnijim" zvukom.

E sad, rado bih krenuo u projekat "all eminence OB" ali ,prvenstveno me brine srednji i visoki spektar.Da li bi i koliko bio konkurentan jednom "kvalitetnijem" bass refleks zvuniku od nekih 350 - 400 e u ovom domenu.Slusao sam MA rs1 i to mi se jako svidelo kako svira ,ali problem je sto jos uvek nisam cuo ni jedan OB a ni neki kvalitetniji Brefleks (compression) zvucnik od MA rs1 :) .Koliko su alfa 6" i ATP tweeter (DT205Ti) sposobni da konkurisu jednom hi-fi tweeter+bass-mid ?!

Link to comment
Share on other sites

Ok...procitao sam i video vecinu projekata lampizatora...P19 i tvoj poslednji komentar su dovoljni uslovi da se definitivno upustim u ovaj projekat!

Nisam cuo skoro nista ozbiljno od zvucnika i mozda i bolje sto nisam...Jedino cemu sam se divio su Martin horne i to sa exit-a '02 na dj stageu :)

Sad ,kada su ti dani pozude za PA prosli ,voleo bih da se smirim sa jednim ovakvim projektom koji pomiruje ove dve strane , PA i hi-fi.

Voleo bih da diskusiju nastavimo javno i da sto vise ljudi bude ukljuceno ,a pri tome bih zeleo da mi tvoji saveti budu vodilja...Nemam nesto puno iskustva sa drvenarijom ali to mi ovde nece biti potrebno.Skretnice mi moze odraditi drugar a za ostalo...lako cemo :) .

Dakle ,za pocetak - DRAJVERI!!! Koji?

Link to comment
Share on other sites

Ok...procitao sam i video vecinu projekata lampizatora...P19 i tvoj poslednji komentar su dovoljni uslovi da se definitivno upustim u ovaj projekat!

Nisam cuo skoro nista ozbiljno od zvucnika i mozda i bolje sto nisam...Jedino cemu sam se divio su Martin horne i to sa exit-a '02 na dj stageu :)

Sad ,kada su ti dani pozude za PA prosli ,voleo bih da se smirim sa jednim ovakvim projektom koji pomiruje ove dve strane , PA i hi-fi.

Voleo bih da diskusiju nastavimo javno i da sto vise ljudi bude ukljuceno ,a pri tome bih zeleo da mi tvoji saveti budu vodilja...Nemam nesto puno iskustva sa drvenarijom ali to mi ovde nece biti potrebno.Skretnice mi moze odraditi drugar a za ostalo...lako cemo :) .

Dakle ,za pocetak - DRAJVERI!!! Koji?

Link to comment
Share on other sites

Jooj sto volim sto zivim na selu :) .Za zvucnike ,nikakav problem samo sto trenutno nemam za sve da narucim odjednom.Prvo bih napravio drvenariju ,a lako je prishrafiti zvucnike...Porucitju ih ili otici po njih -svejedno je.

Sherafe sa maticama imam kuci svih vrsta ,to takodje nije nikakav problem :) .Stiles znam gde je ,tu sam narucivao ploce za sto.(ona druga firma ,Art&Decor -lopuze :))

Samo ,pitanje u vezi drivera cisto poredjenja radi...

Beta VS 15PW3

Link to comment
Share on other sites

Znaci onda APT80...da ne kvarimo filozofiju "all eminence OB" :).Ili ipak st324??Kontam da selenium ima nesto bolju disperziju?(razlika u ceni je svega 2 ojera)

Zvao sam danas LNO i nemaju alfe 6" na lageru ali ce biti krajem nedelje pa cu tad verovatno naruciti zvucnike.Za sad treba da odem do stilles-a da ostavim dimenzije da mi se to iseche...Sta koristi za spajanje ?Sherafi + tutkalo?

Moze li nesto malo vise o skretnici...?

Link to comment
Share on other sites

Znaci onda APT80...da ne kvarimo filozofiju "all eminence OB" :).Ili ipak st324??Kontam da selenium ima nesto bolju disperziju?(razlika u ceni je svega 2 ojera)

Zvao sam danas LNO i nemaju alfe 6" na lageru ali ce biti krajem nedelje pa cu tad verovatno naruciti zvucnike.Za sad treba da odem do stilles-a da ostavim dimenzije da mi se to iseche...Sta koristi za spajanje ?Sherafi + tutkalo?

Moze li nesto malo vise o skretnici...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...