Jump to content


Open baffle VS TL


Chakija

Recommended Posts

Video sam dosta pozitivnih komentara na net-u u vezi sa open baffle zvucnicima.Mnogo sam zainteresovan da napravim tako nesto ,ali bih prvo hteo da saznam neke prednosti i mane u odnosu na horne i u odnosu na bass refleks kutije.Naravno isplativost celog projekta je ,pored samog zvuka ,u prvom planu.

Kod open baffle nema sta- "kutija" ne moze biti prostija ,ali koliko je u praksi tesko uskladiti woofer i FR zvucnik?Citao sam na diy forumu dosta ,ali mi je sve nakako pomeshano tako da ni sam ne znam sta mi valja ciniti.

Mislim da bi mi OB i BiB koncept vise odgovarao s obzirom da imam pojacalce sa svega 10 tak W po kanalu...

Ima li kakvih iskustava ,predloga...???BTW soba mi je oko 17 kvadrata :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Ja sam se ovlaÅ¡ dotakao teme ali samo za subwoofer. Plan je da jednog dana krenem u samogradnju elektrostatika, a svestan Äinjenice da od 2m2 povrÅ¡ine neće nikada biti niÅ¡ta, možda 0.5 do 0.7m2 ako sam baÅ¡ jako srećan, onda je u svakom sluÄaju poželjno uz takav elektrostatik imati i adekvatno konstruisan sub. Generalno gledano, open baffle je liÅ¡en onih koloracija koje dolaze kao rezultat kutije. To je prednost, ali je mnogo zahtevniji prema akustici sobe, i verujem prema odabiru zvuÄniÄkih jedinica koje bi trebale da budu osetljive koliko god je to moguće. Pored svega toga, postavlja se pitanje konkretne izvedbe jer bi najinteligentnije bilo svaki driver terati posebnim pojaÄalom, sraÄunati padove fr karakteristike za niskotonce, odraditi kompenzaciju u samoj aktivnoj skretnici itd, itd... Kao rezultat, pa sigurno da neÅ¡to vredi uložiti da se neÅ¡to dobije. PoÅ¡to sam sad malkice na poslu, ne mogu toliko detaljno da obrazlažem...

Link to comment
Share on other sites

Video sam dosta pozitivnih komentara na net-u u vezi sa open baffle zvucnicima.Mnogo sam zainteresovan da napravim tako nesto ,ali bih prvo hteo da saznam neke prednosti i mane u odnosu na horne i u odnosu na bass refleks kutije.Naravno isplativost celog projekta je ,pored samog zvuka ,u prvom planu.

Kod open baffle nema sta- "kutija" ne moze biti prostija ,ali koliko je u praksi tesko uskladiti woofer i FR zvucnik?Citao sam na diy forumu dosta ,ali mi je sve nakako pomeshano tako da ni sam ne znam sta mi valja ciniti.

Mislim da bi mi OB i BiB koncept vise odgovarao s obzirom da imam pojacalce sa svega 10 tak W po kanalu...

Ima li kakvih iskustava ,predloga...???BTW soba mi je oko 17 kvadrata :evil:

Link to comment
Share on other sites

Pa ta tema me je bas i zaitregirala za ovako nesto! :evil:

Ti (ili verovatno Vi :wink: ) si tamo Zen-mod ,obozavani guru zvucnika za sirotinju ? Vidim da si iz Bach-a..imam tamo tetku i babu a i keva mi je rodjena tamo.Jel moze neka sesija sa mojim Trends-om kad budem bio u prilici da navratim??? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Pa ta tema me je bas i zaitregirala za ovako nesto! :lol:

Ti (ili verovatno Vi :D ) si tamo Zen-mod ,obozavani guru zvucnika za sirotinju ? Vidim da si iz Bach-a..imam tamo tetku i babu a i keva mi je rodjena tamo.Jel moze neka sesija sa mojim Trends-om kad budem bio u prilici da navratim??? :evil:

Link to comment
Share on other sites

hehe...nema veze ,bolje u mladosti da se zarazim neko da patim pod stare dane sto sam ziveo u zabludi :evil::oops::

Sad imam neki svoj diy PA sa Eminence kappa lf u sub-u i selenium 12pw3 i dt205 u mid i high...BASS REFLEKS :wink:.Imam i neku scoop hornu za tu kappu ali mi se nije svidelo kako svira pa sam napravio refleks koji je za nju prikladniji...

Slusao sam trends-a sa nekim manjim bas-refleks kutijama i mogu reci da ono sto sam cuo ima dosta veze sa pomenutim review-om.

Link to comment
Share on other sites

hehe...nema veze ,bolje u mladosti da se zarazim neko da patim pod stare dane sto sam ziveo u zabludi :evil::oops::

Sad imam neki svoj diy PA sa Eminence kappa lf u sub-u i selenium 12pw3 i dt205 u mid i high...

Slusao sam trends-a sa nekim manjim bas-refleks kutijama i mogu reci da ono sto sam cuo ima dosta veze sa pomenutim review-om.

Link to comment
Share on other sites

Da se ubacim sa malim zakasnjenjem.

Neznam da li je jos uvek aktuelna izrada OB-a,ali posto imam malo iskustva sa time da napisem.

Pravio sam klona Jamo R-909 samo iz radoznalosti kako to radi,koristio sam Sal-ove drivere iz SRP serije (sad ce drvlje i kamenje) i kao visokotonac EI nis AZ 011.

Rezlutati experimenta su bili sve samo neocekivani.Kad to kazem mislim na moje iznenadjenje i mojih prijatelja koji se smatramo za audiofile.

Problem se je javio oko osetljivosti sto znaci da zvucnici traze mnogo jako i stabilno pojacalo.

sto se zvuka tice, bio je opusten,nenaporan,transparentan,detaljan i neverovatno pun za takav tip kutije.To se naravno odnosi samo na neke vrste muzike kao sto je Jazz,Blues,Klasika i tome slicno.Sa elektronskom muzikom su se ponasali zadovoljavajuce ali se kod rock muzike meni licno nisu svidjali.

Kasnije sam probao sa PA driverima Eminance Kappa15" i namucio se oko skretnice da to sve dovedem u red jer su ovi bili dosta osetljiviji ali i tvrdji i neprecizniji, pa sam nakon mnogo muka vratio sve kako je bilo.

Na kraju umesto da ih rasturim kako je bilo planirano i materijal iskoristim za neke druge projekte,jednom mom prijatelju su se toliko svidele kako sviraju sa njegovom vrstom muzike da mi je ponudio novac za materijal i odneo kuci.

Za sada toliko.

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

@anubis

Upravo tako...ime proizvodjaca na kutiji je itekako precenjeno.Evo ,uzmimo na primer ovaj zvucnik koji sam pomenuo Silver Iris OB 15''.Ako odete na Hawthorneaudio.com moci ce te da procitate da je proizvodjac ovih ,kao i ostalih jedinica ove marke zapravo Eminence ,a da je ideja za zvucnik plasirana od Hawthorna...Nisam nasao na internetu nekoga ko je bio ne zadovoljan sa ovim zvucnikom.Naprotiv ,za nekih 150$ se dobije i skretnica ,sto znaci da za cirka 300$ i parce drvene (ili plasticne) ploce ,dobijete zvucnik koji visestruko nadmasuje svoju cenu po performansama.

O osetljivosti i da ne pricamo...

@Bobbymaster

Ni malo me ne cudi sto su bili takvi rezultati sa sal-om...Ja sam imao dve 15'' (ne secam se koja je bila oznaka) koja ni u jednoj kutiji nije zvucala kako treba.Napravio sam bar 4 komada ali cjorak...,ali zato kad je zvucnik van kutije mogle su se osetiti bash fine vibracije :evil: .Sto se kappe tiche ,mislim da je rezultat vrlo ocigledan buduci da kappa ima dosta mali Q (a prvenstveno Qts) za OB.Mislim da bi se u toj situaciji mnogo bolje snasla neka 15" Beta ili mozda Alfa...

Mislim..ne mogu a da se ne zacudim kada ljudi sklapaju sistem od Eminence zvucnika i dobiju "dubinu" ,"soundstage" ,"sjajan bass" i sl. :oops: Za mene je to do juce bilo prakticno ne moguce...Voleo bih da cujem jedan takav sistem i da ga testiram sa "malim" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Poslednju recenicu ne razumem bas najbolje ali ajde :evil:(znam da ima uvoznik u bugarskoj ali ne kontam za presvlake i prepucijum:D).Nego ,sad bas gledam stariji eminence katalog...taj SI mi izgleda identicno kao i beta 15cx !!?Samo sto po karakteristikama SI ima veci Qts...

Link to comment
Share on other sites

Evo malo slika i utisaka posle obavljenog eksprerimenta...

Zvuk u open baffle selenium dvanajstice je skroz drugaciji...pokusao sam da cujem bass ali od pikova srednjih nisam nista uspeo da cujem :evil: .Za razliku od zvucika u kutiji ,bass je utegnutiji ali i bar za 6db tisi..Isto tako ,mislim da u kutiji ide dosta nize.Jednom recju ,cjorak :oops: ,bar sto se ovog testa tiche.E sad ,verovatno je do 12'' ,do toga sto je Fs svega 50Hz i sto je Qts 0,62.Plus ,baffle je sklepana od starih ploca koje sam nasao u tavanu :wink:

Varujem da bi se "pravi" sistam mnogo bolje cuo....

Moram da napomenem da sam se nazlopatio dok sam isekao ploce ,jer mi je ubodna na pola posla riknula :lol:

post-1631-128510546794_thumb.jpg

post-1631-128510546802_thumb.jpg

post-1631-128510547162_thumb.jpg

post-1631-128510547166_thumb.jpg

post-1631-128510546794_thumb.jpg

post-1631-128510546802_thumb.jpg

post-1631-128510547162_thumb.jpg

post-1631-128510547166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo malo slika i utisaka posle obavljenog eksprerimenta...

Zvuk u open baffle selenium dvanajstice je skroz drugaciji...pokusao sam da cujem bass ali od pikova srednjih nisam nista uspeo da cujem :evil: .Za razliku od zvucika u kutiji ,bass je utegnutiji ali i bar za 6db tisi..Isto tako ,mislim da u kutiji ide dosta nize.Jednom recju ,cjorak :oops: ,bar sto se ovog testa tiche.E sad ,verovatno je do 12'' ,do toga sto je Fs svega 50Hz i sto je Qts 0,62.Plus ,baffle je sklepana od starih ploca koje sam nasao u tavanu :wink:

Varujem da bi se "pravi" sistam mnogo bolje cuo....

Moram da napomenem da sam se nazlopatio dok sam isekao ploce ,jer mi je ubodna na pola posla riknula :lol:

Link to comment
Share on other sites

...

Maler je to sto je na desnom zvucniku juce riknuo dt205 pa ne mogu da ga probam.Drugi problem je sto je skretnica odradjena sa fush kondeznatorima i hand -made kalemovima ,ali bi trebalo da sece bass na nekih 3kHz.Zvucnik je radio bez skretnice...

Sto se dinamike tiche ,tesko se bilo sta moglo tu razaznati po pitanji srednjih ,jer bez visokog ne mogu nisa cuti.Namera mi je bila da vidim razlike u bass-u. :wink: Otvorenosti i poboljsanja verujem da ima ali ovako ja to nisam cuo.

Test je vrsen sa Trends-om...Hteo sam i sa pioneer-om A757 da probam ,ali kako je bio na "tezgi" zajedno sa seleniumom i njemu je jedan kanal popushio tako da sam sad ostao samo sa trends-om...

Jbg. tako bide kad nisu komplet moji zvucnici i pioneer , nego bratovi pa onda nikad ne znas sta te moze snaci :oops:

Sva sreca pa barem znam da je Trends moj...

Kako stvari stoje ,ja cu najverovatnije pazariti Bete i Alfe 6" zajedno sa ATP da sam miran jenom za svagda :evil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...