Jump to content


(DD drajveri;Germanijum ima dusu) istureno odeljenje


duracos

Recommended Posts

Otvaram ovu temu posebno zato sto ne bih hteo da smetam Banetu u njegovoj temi DD drajveri.

Posto su ove dve teme izmedju ostalih (onu Slavujevu da i ne pominjem) izazvale dosta rasprave imam predlog za administratora da se za svaku novo-otvorenu temu za koju se predpostavi da ce imati dosta polemike ili krene kasnije u tom pravcu,otvori jos jedna sa istim nazivom kao -originalna- samo sa sufiksom-diskusija ili kako vec hocete.A da u originalnoj temi budu samo postovi prakticnog i teoriskog karaktera usko vezani za samu temu.Pa ko hoce da ima lep i cist pregled samo o onome sta se radi u originalnom postu ode tamo a ko hoce da procita diskusije ili polemike i da ucestvuje u istim ode na ovaj drugi pod nazivom-diskusija ili kako vec.....nadam se da sam bio jasan u ovom predlogu :banana

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

A sada da predjemo na nesto konkretno zbog cega sam i otvorio ovu temu.Pre svega moram jasno i glasno da kazem da nemam nikakvu zelju da ovom temom palim vatru za beskrajnu svadju i vredjanje bilo koga sa foruma,nego samo da kazem neko moje misljenje u vezi bata Banetovih gore navedenih tema.

Zeleo bih da upitam svakog citaoca ovog posta dali se ikada zapitao zasto svih ovih decenija "razvoja"audio tehnike i HI-FI-ja jos uvek malte ne tapkamo u mestu(mislim i na "ozbiljne firme" i na DIY),svakodnevno se u svetu i kod nas rodi zilion raznih resenja i projekata te o napajanju te o DAC-u te o neznam ni ja cemu,miloni novih uredjaja poznatih i nepoznatih firmi koji se razlikuju samo po izgledu i finisu sa raznoraznim svemirskim i vanzemaljskim oblicima sasija nude vam sa ubedjenjem da bas ovaj naj noviji model koji je revolucionaran pronalazak(a to isto su rekli i za proslogodisnji) i kosta samo par hiljada evra a onaj top model je jos bolji i ceo je posrebren pa tri puta pozlacen kosta samo par desetina hiljada evra.Koliko vas se uverilo da vam recimo naj noviji cd ili dvd plejer (mislim u istoj klasi ili cenovnom rangu mada ni to nije uvek pravilo) koji ste juce kupili radi bolje nekih 5% u odnosu na onaj stari 4-5godina pa i vise a zenu ubedjujete da je razlika -nebo i zemlja- da bi opravdali ulozeni novac a uvece u potaji kukali i plakali negde u kupatilu ili spajzu.....

E sad u celoj ovoj prici nisam spomenuo po meni naj glavnijeg krivca za sve ovo a to je njegovo velicanstvo-zvucnik-gde kao prvo i osnovno nije ispostovano pravilo tackastog izvora zvuka(osim kod full range drajvera)koji je po mom mislenju doziveo najmanje -bitnih- transformacija pa je to uzrokovalo hiper produkciji istih i ostalih pratecih uredjaja .......

Tu sada uskace gospodin Dragic kojeg ja licno ne znam ali sam cuo za njegove drajvere od mojih dobrih prijatelja kojima mogu da verujem sto se tice pitanja dobrog zvuka.A bilo je lepih utisaka i forumasa.

Necu da zalazim mnogo u tematiku rada i sklopa drajvera jer je o tome bilo dosta rasprave a i nisam kompetentan da dajem moje misljenje jer se moje poznavanje HI- FI_ja samo svodi na malo vise od osnovnog.

I sta jos mogu da kazem svaka cast onom momku koji je napravio pojacalo od onih germanijumskih tranzistora i bata Banetu sto je to sve pokrenuo i volsebno izdrzava u tome.

Ja samo hocu da kao krajnji konzument audio tehnike jednoga dana(bilo bi pozeljno sto pre ili bar pre penzije) donesm kuci uredjaje na kojima se slusa i uziva u -muzici- a ne u procentima izoblicenja na petoj decimali ,totalnim harmonicima i ostalim drangulijama propagandnog karaktera i

uredjaje koji ne kostaju zilion triliona evra.(A vidim da i srecni vlasnici takvih uredjaja od cije cene vam se vrti u glavi prodaju iste po malim oglasima--ne,ne, ne kazem da ti uredjaji nisu dobri - naprotiv.)

Ziveli! (DIY-evci celog universuma ujedinite se!)

Link to comment
Share on other sites

Jos nesto zaboravio sam da se zahvalim po kozna koji put na mnogobrojne savete i sugestije nasem dobrocinitelju i prijatelju sirokog srca(k`o Rusija)

Radetu i zamolim ga da ostane sa nama jer ovaj forum vise nece biti ono sto je bio - naravno svaka cast i ostalima.javascript:emoticon(':bounce')

javascript:emoticon(':bounce')

Link to comment
Share on other sites

PoÄelo je smaranje sa tim DD zvuÄnicima (nemam niÅ¡ta protiv njih) ali poÄeli ste da terate mak na konac dokazujući da je to jedino Å¡to valja a ako se dobro sećam profesori na fakultetu ne priznaju DD teoriju. A i ako moram da nabavljam ne kovencionalno pojaÄalo za te zvuÄnike...

Link to comment
Share on other sites

nisu problem profesori na faksu, nisam cuo ni za jednog ko ima usi kako treba, sem ovog sto valja quad, pass i gradient, nego nikako da mi neko objasni zasto ja sad treba da cujem dragica i o cemu se tu radi. toliko ste natrabunjali da je to najbolje na planeti - a na papiru je apsolutna budalastina, niska osetljivost i niska impedansa, sve za bezati od toga - da covek izgubi svaku volju.

dakle po poslednji put: zasto je to dobro?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ih sluÅ¡ao i tvrdim da niÅ¡ta nisu spektakularni a tvrdi se da su driveri 7 (sedam) puta brži od konvencionalnih, nemaju RC Älanove za peglanje impedance, nemaju skretnicu, ali nemaju ni normalnu impedancu, nemaju izobliÄenje a kada kalem krene u hod...to Å¡to se tiÄe profesora oni tvrde da DD prkosi zakonima fizike i elektronike a ne na osnovu sluÅ¡nog iskustva...

Link to comment
Share on other sites

@Petronius

Apsolutno se slazem u vezi smarajna, ali svakakvih ljudi ima kao sto si imao prilike da procitas...pa se bezrazlozno zbog istih stvori osecaj odbojnosti prema potpuno "normalnoj" stvari(jednom patentu)... :D

Sto se tice pojacala u tome i jeste sustina...jer krajnji cilj je sto vernija reprodukcija snimka..ali o tome cu kasnije... :D

@anubisgrau "dakle po poslednji put: zasto je to dobro?"

Na nekoliko mesta objasnio ili bolje pokusao sam da objasnim "zasto", ali ocigledno nisi procitao.

Evo ovako...molim te ovo probaj da shvatis kao moje skromno objasnjenje(u okvirima mog razumevanja problematika) , a ne neko nabedjivanje... :D

Svaki signal iz nekog izvora ima odredjene vrednosti napona(V) i struje(A), uzmimo na primer CD neka srednja vrednost napona je oko 2V npr. taj signal ulazi u predpojacalo da bi mu vredmost narasla dovoljno da moze da "otvori" tranzistor u snagasu i ti na kraju imas signal koji ima vrednosti od 50V i xy(A) u zavisnosti od zvucnika i mogucnosti pojacala i sve to sa odgovarajucom mirnom strujom od 80-250mA po tranzistru(npr.)... sve se to radi zato sto zvucnici imaji impedansu od 4 il i 8 oma i zato je potreban signal tolikog napona da bi ostvari odredjenu snagu(W)...

E sad zamisli da signal (naponski) koji dobijas iz CD ne moras da pojacava i degradiras ,jer se sa svakim povecanjem unose i odredjene degradacije,..... vec takav kakav je na izlazu iz izvora.

Odnosno zamisli da uopste nemas "snagas" nego da koristis signal sa predpojacala znaci nema skoro nikakve degradacije usled naponskog(V)pojacanja...kakave je to zvuk... :banana

Klasicni draveri ne mogu da se namotaju na0.5ohm(npr) jer zica ne moce da izdrzi toliko opterecenje, a i da se namota debla zica to povaci druge probleme. Ukoliko bi se samo namotala bakrna folija pojavili bi se opet problemi kao sto je parazitna induktivnost(kako sam ja shvatio) pa se iz tog razloga danas koriste kalemovi namotane zice vrednisti 4,6,8, omha itd. a pojacala imaju izlazne naponske vrednosti od preko 30,40,50V da bi to poterali.

Kod ovog patenta sustina je u nacinu savijanja limova cime se izbegava parazitna induktivnost, pojacava efikasnost (preko 100db), brzina "smirivanja membrane".... sto je najvaznije mozes da koristis direktan naponski signal iz predpojacala ukoliko mozes da obezbedis "struju". :banana

Obzirom da se radi o malom naponu izlaza samim tim u mogucnosti si da poteras tranzitore u "ozbiljniji" rad po pitanju mirne struje cime signal postaje "bogatiji" elektronima(plasticno govoeci) sto kao rezultat daje neverovatno detaljan zvuk..(neki su to vec opisivali)...

Kao rezultat svega toga, u mogucnosti ste da sluste na drajverima signal koji je isti ili cak i manji od vredosti koji izlazi iz CD (nema alteracija u signalu) u neverovatnoj klasi(mirnoj struji) jer je naponskog pojacanja skoro da nema pa vam se povecava "prostor" za mucenje tranzistora po pitanju nihovi fundamentalnih karakteristika odnosno klase rada...

Nadam se da sam uspeo bar da vam docaram deo mogucnosti odnosno potpuno drugacije koncepcije koju omogucavaju ovako napravljeni kalemovi. Sve dok budemo razmisljali na klasican nacin imacemo problema prihvatimo ovakvu koncepciju jer je u klascnom smislu ona neverovatno "zahtevna" :D i potpuno besmislena, a ima NEVEROVATAN potencijal.

Kao rezime jedini problem koji se javlja na ovakvom sistemu je da se cuje SVE i ono sto mozda ne treba da se cuje... :D

Na forumu je jako tesko opisati neke stvari, da bi neko dao bilo kakv objektivan sud o necemu ,pogotovo muzici, treba da cuje.

machinori@

Sve moze da se cuje kod mene.... :D

Jos jednom vas molim da sve prihatite kao moja zapazanja, a ne kao forsiranje odredjene prica ili coveka... :D

Link to comment
Share on other sites

prijatelju, tako reci sad se bolje razumemo. OK ti pricas o zvucnicima velike osetljivosti sto je tematika koja me JAKO zanima. pojacalo koje opisujes nije nikakva novost. to se zove buffer i prosto sluzi prilagodjenju impedanse izvora impedansi zvucnika. ima ih nekoliko na trzistu i o njima se pisalo i ovde na forumu kao o recimo musical fidelity spravi, ili jos bolje po passovom first watt F4.

moram da te upozorim da zvucnici visoke osetljivosti zbog strahovitog tranzijentnog odziva koji je mislena imenica za zvucnike male osetljivosti moraju da budu jako jako jako dobro uradjeni, inace to sto ti opisujes da se cuje sve sto treba i sto ne treba moze da bude i propust u konstrukciji kutije. ako taj zvucnik radi kao full range tu tek ima glavobolje do prekosutra, bazirane na fizickim zakonima o kojima je vec ovde pisano. ne verujem da postoji modifikacija koja moze napraviti od EI nis drajvera nesto sto moze da odgovori na zahtevniji kriterijum.

Link to comment
Share on other sites

Za pocetak bih voleo da se ne spominje Ei drajver jer to nema veze sa temom, taj drajver je "neko" spomenuo i svi se hvataju za njega ko da im u oku stoji. :banana

Mislim da me niste u potpunosti razumeli, ovakvi drajveri su pored svega ostalog i velike osetljivosti....taj kalem ne daje samo veliku osteljivost, vec i neke druge karakteristike... :D

Sto se tice pojacala nikad nisam cuo za taj buffer, ali se ne radi o takvom pojacalu ovde...

Nazalost forum nije najbolje mesto za pricu jer se vrlo lako izadje iz konteksta ili preleti preko "bitnih" stvari. :D

Poziv stoji... :banana

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, forum je vrlo dobro mesto za to a ja ću se truditi da ostanemo na temi.

Međutim, ja od početka ne mogu da se otmem osećaju da je ova tema sa svim prethodnim ekstenzijama jedna DM kampanja. I u ovom, najnovijem izdanju, se ponavljaju subjektivni utisci, po sopstvenom priznanju, nedovoljno stručnih svedoka, vlasnika, prijatelja i slušalaca koji ne umeju baš sve da nam objasne i mislim da je toga bilo sasvim dovoljno.

Voleo bih da se ovde istaknu egzaktni i izmereni parametri zvučničkih jedinica, sistema i pojačala o kojima je toliko pisano da ne bi čitava tema počela da liči na onu o letećim tanjirima "I WANT TO BELIEVE".

Prema tome, dajte nam podatke koje obično možemo da pročitamo o drugim sistemima.

Link to comment
Share on other sites

Pa ti si bio pozvan, cekali smo te, medjutim nisi naso za shodno ni da se javis da nas neces udostojiti tvojim prisustvom.

Sto se tice parametara...ja nemam pare da radim analize da bih nesto dokazao. Zeleim da podelim neka moja saznaja i iskusta u vezi necega u krajnju ruku neobicnim.

Nazlaost malouni mediokriteti su zakiselili ovu tematiku svojom nemogucnostu da ostvare komunikaciju sa drugim ljudskim bicima na normalnom nivou(znate o kome je rec).

Steta!

A vanzemalci postoje "I bealive"... :banana

Link to comment
Share on other sites

Ljudi zelim da vam se zhvalim za ucesce u ovom postu i mislim da dizanje tenzije nikud ne vodi razumem i Baneta i sve ostale ali mislim da svi zelimo da vidimo srecan kraj zato ako neko zna kome i gde bi se trebalo obratiti za pomoc oko tih merenja neka kaze.

Jos jednom se zahvaljujem svima.':bounce'

PS. Mislim da bi trebalo jos malo povecati broj ovih smajlija.

Link to comment
Share on other sites

Svaki signal iz nekog izvora ima odredjene vrednosti napona(V) i struje(A), uzmimo na primer CD neka srednja vrednost napona je oko 2V npr. taj signal ulazi u predpojacalo da bi mu vredmost narasla dovoljno da moze da "otvori" tranzistor u snagasu i ti na kraju imas signal koji ima vrednosti od 50V i xy(A) u zavisnosti od zvucnika i mogucnosti pojacala i sve to sa odgovarajucom mirnom strujom od 80-250mA po tranzistru(npr.)... sve se to radi zato sto zvucnici imaji impedansu od 4 il i 8 oma i zato je potreban signal tolikog napona da bi ostvari odredjenu snagu(W)...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...