Jump to content


lenco L75 gramofon


lucas

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Pocetkom/krajem '70 je to vazio "za gramafon" :wink: tanjir od 4kg,balansirani,izuzetno veliki,jak motor sa mogucnoscu permanentnog podesavanja brzine od 33-78rpm,rucka teska,gumice koje sluze za "vesanje" rucice vrlo lako se suse,rucka propada ili tone na tomgumenom vesanju.Ima relativno visoki "rumble" zbog prenosnog mehanizma koji koristi.menjao to negde pocetkom '80 za Thorens 160 i odjednom se otvorio jedan novi svet za mene na dobro poznatim LP-ima.

Vrlo pouzdana masina,cesto su ih u ono vreme koristili po diskotekama.

Postoji neki "revival" u zadnje vreme bas za ovaj Lenco model( i Lenco L78),odstranjuje se rucka,radi se novo kuciste(ide se maltene do perverziteta,video neke tako preradjene modele :wink: )stavlja se ili SME 3009/2 ili Rega RB250/300,tako preradjene ih koriste ili za reprodukciju ploca na 78rpm,ili mono snimaka s tim da je to obicno onda "drugi gramafon" u sistemu...

Link to comment
Share on other sites

taj lenco kao i revox pojacalo, tanderberg dek, i peerless diy zucnike sam dobio od ujaka, pa me zanima sta sam to u stvari dobio :wink:

pricas o sinergiji, predpostavljam da ovi uredjaji fino idu jedan sa drugim? (ako nista drugo po dizajnu se stvarno slazu - svi su neverovatno lepi :wink:)

Link to comment
Share on other sites

i da josh nesto. upravo sam pokusao da pustim neku plocu na ovom lencu i desila se sledeca stvar. prvo kad sam ga upalio kao da se motor malo nakasljao. znaci nije odmah poceo da vrti plocu nego se ceo gramofon zatresao i polako krenuo da vrti plocu. ovo se desilo samo prvi put kad sam ga upalio. e sad pb je sto kad ga prikljucim na pojacalo nema nikakvog signala. znaci bas nista se ne cuje... da nije nesto sa iglicom? inace gramofon je stajao dosta dugo neupotrebljen

Link to comment
Share on other sites

imam dva komada L75 i jedan L78

fama koja se podigla na netu je apsolutno opravdana , bar s moje tacke gledista ;

u originalnim plintovima su malo bolji od Toske 15 ,ali kad mu das dobar plint i kulturnu rucku........... trci u krugovima oko torensa

btw - imao sam i par torensa......

Link to comment
Share on other sites

i da josh nesto. upravo sam pokusao da pustim neku plocu na ovom lencu i desila se sledeca stvar. prvo kad sam ga upalio kao da se motor malo nakasljao. znaci nije odmah poceo da vrti plocu nego se ceo gramofon zatresao i polako krenuo da vrti plocu. ovo se desilo samo prvi put kad sam ga upalio. e sad pb je sto kad ga prikljucim na pojacalo nema nikakvog signala. znaci bas nista se ne cuje... da nije nesto sa iglicom? inace gramofon je stajao dosta dugo neupotrebljen
Link to comment
Share on other sites

taj lenco kao i revox pojacalo, tanderberg dek, i peerless diy zucnike sam dobio od ujaka, pa me zanima sta sam to u stvari dobio :wink:

pricas o sinergiji, predpostavljam da ovi uredjaji fino idu jedan sa drugim? (ako nista drugo po dizajnu se stvarno slazu - svi su neverovatno lepi :wink:)

Dobio si ujaka macana. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
i da josh nesto. upravo sam pokusao da pustim neku plocu na ovom lencu i desila se sledeca stvar. prvo kad sam ga upalio kao da se motor malo nakasljao. znaci nije odmah poceo da vrti plocu nego se ceo gramofon zatresao i polako krenuo da vrti plocu. ovo se desilo samo prvi put kad sam ga upalio. e sad pb je sto kad ga prikljucim na pojacalo nema nikakvog signala. znaci bas nista se ne cuje... da nije nesto sa iglicom? inace gramofon je stajao dosta dugo neupotrebljen
Link to comment
Share on other sites

evo juce sam ga ponovo prikljucio i svirao je?!? ne znam kako ali juce je svirao, doduse ne bas sjajno. zvuk je iskrivljen i mutan. na pojacalu imam switch za MM i MC, ali ne znam kojeg je tipa gramofon. Sta uopste znaci MM i MC? kabl koj ide od gramofona do pojacala definitivno nije dobar, njega cu morati da zamenim, jer krci kada se malo pomeri. ipak imam utisak da je do josh necega a ne samo do kabla?

sta vi mislite? mozda motor ne mota ravnomerno?

Link to comment
Share on other sites

Ako je prva slika sa tvog gramafona(nije skinuta sa net-a) imas "stroboskop" u sredini tanjira/kod osovine:postavis neku lampu malo blize gramafonu,odaberes pravilan broj obrtaja i gledas "da li se crtice pomeraju napred nazad ili su konstantno u jednom mestu".Crtica treba da stoji bez pomeranja napred/nazad u jednom mestu!Sa ruckom kojom biras broj obrtaja pronadji ono mesto/poziciju,makar to ne bilo u lezistu za odredjeni broj obrtaja koji je fabricki "odredjen".Olabavis saraf kod "svakok lezista" i pomeris tako leziste da odgovara stvarnom broju okretaja sa stroboskopa.Zategnes sarafe.Nemoj da te ovo brine,ravnomerna konusna osovina motora omogucava tacno podesavanje potrebne brzine.Godinama,usled trenja taj pogonski tockic se smanjuje,pa treba dostelavati.

Drugo proveri da li se tanjir okrece "slobodno",bez muljanja.Proveri da li "mehanicka kocnica" radi pravilno,tj da li je iskljucena kad je gramafon ukljucen.To ti je neko parce lima na ciji kraj je navuceno kao kratko plasticno crevo duzine mozda 0,5cm-1cm,ono se nekako mehanicki "dize" kad iskljucis gramafon i mehanickim trenjem usporava okretanje tanjira.

Link to comment
Share on other sites

Re lucas:ako sam ja dobro razumeo kako su mi telefonom objasnjavali:negde pri dnu osovine(verovatno je to kuciste osivine(?) se nalazi neki mali saraf M3,ovo treba malo odvrnuti,i dolazi se do "kuglice",ona treba da se izvadi,ocisti lepo od prljavstine,i leziste iste.Ovo posle ciscenja,kuglica/leziste treba da se podmaze mascu.Za ulje koriste 15W40,moze i sinteticko.Ako sve dobro "dihtuje"(znaci nije istrosena osovina) sve se lepo polako spusta(tanjir),sa sporim izduvavanjem vazduha iz osovine+kucista osovine

Link to comment
Share on other sites

skini tanjir sa konusa centralne osovine sa brute force :)

koristi samo prste..... uhvati tanjir sa dve strane ( dijametralno) i vuci

ako bas ne uspes tako- uzmi dve letvice i radi to isto-na polugu....

posle toga odvrnes M3 sraf koji osigurava osovinicu,izvuci istu,izvadi kuglicu(okranuvsi gm naopako) peri cauru i osovinu benzinom za ciscenje ,sipaj 20W40 i uzivaj

ako si dovoljno spreman- rastavi i motor,operi osovinu i lezajeve i podmazi istim uljem

manuali su dostupni na netu

Link to comment
Share on other sites

@zen ako mozes baci mi neki link, ako ne probacu sam da nadjem.

inace nisam danas stigao nista da uradim (dug dan na faxu) ali racunam na ovaj vikend, pa se javljam ponovo. inace u vezi te masti - kako se ona kupuje i gde? udjem u hifi radnju i kazem dajte mi 15w40 ili 20w40?

Link to comment
Share on other sites

U pravilu bilo kakva mast nebi smjela ići u ležaj gramafona jer ipak pruža nekakav otpor pri vrtnji ležaja. Å to se tiÄe ulja bolje je Å¡to rijeÄ‘e ulje upotrijebiti, polusintetiÄko npr. 5W40 ili Äak je dobro ulje za podmazivanje precizne mehanike, recimo za Å¡ivaće maÅ¡ine. Takvog ulja ima u većim Å¡oping cetrima od Singera, Bagat ili sl. u malim boÄicama i namjenjena su baÅ¡ za sliÄnu svrhu gdje je bitno Å¡to manje trenje.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...