Jump to content


Upravo kupljeno/naruceno .... CD/LP/...


ninja

Recommended Posts

Stvarno mi nije jasno dokle će više da se poteže ovo pitanje... Analogno vs digitalno?

Svako sluša ono što mu odgovara i to je to.

Da li ima smisla sluÅ¡ati ploÄe koje su rezane sa digitalnog mastera? Da li je smisleno imati FLAC skinut sa analognog izvora ili mora samo sa digitalnog? Da li ima smisla danas uopÅ¡te sluÅ¡ati ploÄe?

Sve je stvar liÄnih preferencijala i stava, Å¡ta neko hoće od muzike.

Ja sam npr. kupovinom gramofona skapirao da je to ono pravo, da mi je veći guÅ¡t ceo ritual oko same ploÄe, nego puÅ¡tanje WAV-a sa hard diska + MENI dobra ploÄa uvek zvuÄi bolje od FLAC-a. Neko ovo ne praktikuje, nije mu komforno ili Å¡ta god i puÅ¡ta FLAC sa hard diska. I to je to...

Važno je da svako uživa u muzici na koji god bilo naÄin, sve ostalo je sporedno.

Link to comment
Share on other sites

I sam reproduktor daje svoj vrlo znaÄajan peÄat zvuku,tako ce da naravno ta ploÄa zvuÄati sjajno preko dobro udesenog gramofona.Uostalom,kvalitet muzike treba da bude razlog za kupovinu ploÄa,a ne zvuk.meni cd i digitalija inaÄe najbolje zvuÄi preko radija-taman mu se ubije ono Å¡to najviÅ¡e nervira.Mene,druge možda baÅ¡ to Å¡to mene nervira pali i to je ok.

Link to comment
Share on other sites

Nisam potezao nikakvo pitanje protiv, i jeste ritual mnogo bitan. NaroÄito fanaticima koji se zovu audiofili (ukljuÄujem sebe). Samo je meni Å¡to se tiÄe ploÄa, cela poenta potpuno analogno, nekako mi pravljeno od digitalnog poniÅ¡tava poentu.

Å to se tiÄe Äemu FLAC od analognog, to je sasvim oÄigledno.

Link to comment
Share on other sites

Ispravi me ako grešim, ali čemu vinly sa digitalnog izvora?

 

U ovom slucaju, imanje albuma u originalnom pojavnom obliku. Zajedno sa CD-om, izdat je i LP. Eventualno, mogucnost da je ploca rezana sa ne downsample-ovanog mastera (dok se u prodaji/download-u ne pojavi i originalni master).

 

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Stvarno mi nije jasno dokle će više da se poteže ovo pitanje... Analogno vs digitalno?

Svako sluša ono što mu odgovara i to je to.

 

Shto bi reko Dzon Vejn u "Kazablanci" kad mu je izmako avijon:"Neke stvari odose predaleko".Nema svrhe navijati za Nagoju ili Hiroshimu,kad smo svi Japanci.U sistemu treba imati dobar analogni (gramofon,magnetofon,dek) i dobar digitalni izvor(CD,DAC) kao Gosn Kuja,pojacalo ima doviljno ulaza.Gosn Kuja sa jedne strane ceka najbolja izdanja ploca i odrzava starija u "mint" stanju,dok sa druge strane trazi najkvalitetnije digitalne izvore(CD-ove,CD ripove) i lemi specijalno napajanje na USB kabal da bi dobio sto bolji zvuk.Ne moze samo jedan izvor uvek imati bolji zvuk.Najbitnije je imati kvalitetno izdanje.U mnogim varijantama ce magnetofonska traka pa i kaseta da "batale" plocu i cd,tako da nema svrhe deliti se u tabore,treba traziti sto bolje izdanje i uzivati u muzici.

 

Pozdrav od Kasetasha.

Link to comment
Share on other sites

Svakom digimonu kome se vinil rip vise dopada od cd ili sacd rip(mislim da je to kod Ringeta bio slucaj) preporucujem da nabavi gramofon,jer je to zvuk gde ce naci sebe.Jos ako se uzme u obzir da se ti ripovi generalno poprilicno lose rade vinil rip stvarno nema veze s mozgom.

Mislim da nije ni mislio na vinil rip kao takav. Nego na digitalno izdanje, originalno analognog snimka/mastera. Bar sam ga ja tako razumeo.
Link to comment
Share on other sites

Mislim da nije ni mislio na vinil rip kao takav. Nego na digitalno izdanje, originalno analognog snimka/mastera. Bar sam ga ja tako razumeo.

 

Dobro si razumeo! Analogni snimci su svojevremeno masterovani prema vinilu kao nosaÄu. Digitalni snimci su masterovani za digitalne formate. Najbolje je kada snimak ostane u svom domenu. Sticajem okolnosti daleko viÅ¡e me interesuje analogno snimana muzika, prema tome sam i formirao sistem. Vinil rip je suÅ¡tinski besmislena ideja - kombinuje najgore od oba sveta.

 

Off: nadam se da ova tema neće postati popriÅ¡te joÅ¡ jedne polemike na temu "digitalno je bolje zato Å¡to je 21. vek" Äitaj "viÅ¡e mi odgovara da za džabe skidam okeane muzike sa torenta i puÅ¡tam sa laptopa koji već imam nego da se cimam da kupujem gramofon i ploÄe"  :)

Link to comment
Share on other sites

Stvarno mi nije jasno dokle će više da se poteže ovo pitanje... Analogno vs digitalno?

Svako sluša ono što mu odgovara i to je to.

Da li ima smisla sluÅ¡ati ploÄe koje su rezane sa digitalnog mastera? Da li je smisleno imati FLAC skinut sa analognog izvora ili mora samo sa digitalnog? Da li ima smisla danas uopÅ¡te sluÅ¡ati ploÄe?

Sve je stvar liÄnih preferencijala i stava, Å¡ta neko hoće od muzike.

Ja sam npr. kupovinom gramofona skapirao da je to ono pravo, da mi je veći guÅ¡t ceo ritual oko same ploÄe, nego puÅ¡tanje WAV-a sa hard diska + MENI dobra ploÄa uvek zvuÄi bolje od FLAC-a. Neko ovo ne praktikuje, nije mu komforno ili Å¡ta god i puÅ¡ta FLAC sa hard diska. I to je to...

Važno je da svako uživa u muzici na koji god bilo naÄin, sve ostalo je sporedno.

Podrzavam sto posto! Pustanje preko foobara i ritual pustanja ploce nisu ni blizu,sa kompjutera je slusanje muzike vise distrakcija nego bilo sta drugo,kad pustim plocu znam da sam seo da slusam muziku i mozak mi je rezervisan samo za to.Na kraju retro album kao Discovery zasluzuje analognu reprodukciju,da ne spominjem ocigledne prednosti gramofona u odnosu na kompjuter,ceo album je koncipiran tako i ako neko zna ko je Leiji Matsumoto vise ne moram nista da objasnjavam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...