Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Neka bude onda da pucketaju kao badnjak.

Ipak sam ja običan arhitekta koji osim što nema pojma čime čisti ploče, uz to je i nagluv na pucketanje sopstvenih vinila.

Stoga, podučen stručnim licem izdejem saopštenje za javnost, koju sam bezočno obmanuo iz nehata, ne znajući da sam zapravo gluv i ne čujem pucketanje.

SAOPŠTENJE

!!!! NEMOJTE NIKADA NI DA VAS GUJA UJEDE DA KORISTITE ETANOL  96% NA VAŠIM PLOČAMA JER ĆE DA SE DESI LOMAČA PRED VAŠIM UŠIMA !!!!

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da je etanol jak rastvarač naročito obratite pažnju na sedamdeset osmice.Bukvalno ćete ih unistiti za sva vremena jer ćete rastvoriti određene komponente iz ploče.One su drugačijeg sastava od danasnjih ploča.Znam da među nama ima ozbiljnih kolekcionara,žao mi je da se ijedna ploča unisti.Nisam jednom platio skupo usijanu ploču,a da pucka ko luda.Platim čoveku 15e Royal scam USA izdanje sto je preko svake cene jer je "mint" da konacno zamenim pucketavu domaćicu, dođem kući sav oduševljen sa berze i onda...badnjak.Probam lepak,nema pomoći.Džaba,izurnisana nečim.

Bila je i neka tekućina za vlažnu reprodukciju koja je trajno uništila sve sto joj doslo pod ruku,zapravo četku na gramofonu kod brata.Zvala se Bolid.Nemam zamerku na ime za tečnost.Jedino sto si sa tim pločama mogao da uradiš je da ih snimiš reprodukovane na vlazno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Neka bude onda da pucketaju kao badnjak.

Ipak sam ja običan arhitekta koji osim što nema pojma čime čisti ploče, uz to je i nagluv na pucketanje sopstvenih vinila.

Stoga, podučen stručnim licem izdejem saopštenje za javnost, koju sam bezočno obmanuo iz nehata, ne znajući da sam zapravo gluv i ne čujem pucketanje.

SAOPŠTENJE

!!!! NEMOJTE NIKADA NI DA VAS GUJA UJEDE DA KORISTITE ETANOL  96% NA VAŠIM PLOČAMA JER ĆE DA SE DESI LOMAČA PRED VAŠIM UŠIMA !!!!

Saopstenje primljeno k znanju :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2016 at 10:29, Father said:

Alkohol onaj apotekarski i ovaj nisu isti, cak ni ne mirisu isto. I ja imam ista iskustva sa alkoholom koji se prodavao u bocicama od 100 ml u apotekama tokom osamdesetih, ali etanol koji sam predlozio je potpuno druga supstanca.

Apotekarski medicinski alkohol i etanol 96% nisu ista stvar.

Ne bih da ulazim u rasparvu, ali ovo nisi u pravu. Apotekarski alkohol je isto što i etanol, samo rastvoren na 70%.

Dešava se da taj što se prodaje po marketima kao 96% ethanol nije baš kvalitetan, čist i da nit je 96%, nit je onih 4% voda (što bi trebalo da bude), pa da drugačije miriše, i da se drugačije ponaša, dok je medicinski trebalo da je baš tačno to što piše jer nabavljaju kvaitetniji.

Ali medicinski alkohol iz apoteke jeste 70% etanol. Ostalih 30% je destilovana voda.

Taj odnos 70% prema 30% je maseni odnos.

 

Čišćenje ploča čistim alkoholom nije preporučivo, zna se to već decenijama. Vinil za ploče je složena smesa više komponenata do kojih neke idu u mikrokoličiama, a utiču na mehaničke osobine vinila. A po tim komponentama, vinili se razlikuju. Pojedine komponente pojedinih vinila se alkoholom "izvlače" iz vinila i menjaju mu mehaničke osobine. Postaje krtiji. Ne krtiji da vam se polomi ploča, već krtiji plitko površinski, baš tamo gde se nalaze brazde. A to opet dovodi do lakšeg oštećenja tih mikro "grba" koje su nosač zvuka.

Nekim vinilima neće smetati alkohol, nekima hoće. Neki će postati krtiji i brže se trošiti što se neće primetiti prilikom prvih slušanja.

Bla.bla.bla... Ove priče se sećam iz SAM-a. Može se još kojekude pronaći.

Link to comment
Share on other sites

I moja iskustva sa alkoholom su bila takva kada sam prvi put davne 1984 prebrisao ploču. Od pre 5 godina vratio sam se vinilu sasvim slučajno i ne namerno i počeo da koristim pomenuti etanol iz "mističnih razloga". Zaista nikakvih problema nisam imao, čak primećujem da je reprodukcija pozadinskih šuškanja i puckanja drastično umanjena svakim sledećim slušanjem.... Pomenuto alkoholisanje karbonske četkice sam primenio u praksi od pre 7 dana i dodatno je uticalo na stišavanje ovih primesa, a da se zvčno dobijao ozbiljan boljitak u trackingu i čistoći reprodukcije ....????

Dobio sam jedno Shefild izdanje i jednu direktno rezanu ploču CristalClear-a, koje su bile kao badnjak, a sada su posle sigurno 10-tak čišćenja etanolom potpuno mirne sa po kojim pucketom tu i tamo u pauzama između pesama, ali u toku pesama su sasvim nestali pozadinski šumovi i badnjačko pucketanje.

Vreme će sigurno pokazati koliko sam bio ili nisam u zabludi i to će ostati isključivo moja greška.

Da ne napravim preveliki front hejtera, izvinio bih se svima i povukao napisane reči tople preporuke da koristite etanol za čišćenje ploča, jer se po svemu sudeći efekat degradacije ploča ne uočava direktno pucketanjem kao badnjak (što se kod mene ne dešava) već laganim ubijanjem hemiske legure vinila (trenutno ne čujem promene na gore upravo obrnuto), koju ću da platim u narednim danima, mesecima ili godinama ....

Sopstvene greške plaćamo sami i nije mi bila namera da nikoga navedem da prati moj primer. Izneo sam sopstveni način rešavanja problema prljavosti vinila koji mi se učinio jako efikasan i iz mog skorašnjeg petogodišnjeg iskustva bezopasan za cenjene nam ploče.

Još jednom se javno izvinjavam što sam ne namerno, ne znanjem, možda nekoga naveo da upotrebi supstancu etanol 96% za čišćenje ploča.

Link to comment
Share on other sites

Na ovoj tabeli sa Wikipedije nalazim da se Etanol ne koristi za dezinfekciju u medicini već druga supstanca pomenuta u prethodnom postu "Izopropi Alkohol". Ako je ovo tačno onda Etanol nije isto što i Apotekarski alkohol? Kako vidim ima ih koloko ti duša voli. Izgleda da je osnovna razlika u količini Ugljenika koja ostaje na vinilu pa podpaljuje badnjak, ne verujem da vodonik može da ima korozivni efekat na vinil?. Metanol ima najmanje i ugljenika i vodonika, ali je koliko saznajem otrovan pa nije za kućnu upotrebu.

Alkoholi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Father, uz dužno poštovanje, ali ne poznaješ materiju..

Ovo mogu da ti kažem zato što sam završio farmaceutski fakultet i tačno znam o čemu pričam.

Etanol jeste "alkohol", pravilnije etil-alkohol, pošto su svi gore pobrojani alkoholi, ali se kolokvijalno zove samo alkohol.

Etil alkohol (etanol ili samo alkohol) je ono što se prodaje komercijalno u apotekama i u pitanju je 70%, tzv. ethanolum dilutum ili najjednostavnije alkohol. 96% se naziva koncentrovani alkohol i primena mu je prilično ograničena. Postoji još i 100%, on se naziva ethanolum absolutum, nestabilan je i skoro da i nema praktičnu primenu.

Svaki etanol je korozivan, koncentrovani više, razblažen manje, logično. Neću da objašnjavam mehanizam, nije važno kako, važno je da jeste. Takođe, koristi se i kao rastvarač, dobro se meša sa vodom, ali isto tako i sa blago lipofilnim supstancama, pogotovo kada je koncentrovan, pa se ne preporučuje direktan kontakt sa kožom. Svaki rastvor etanola sadrži i deo metanola, industrijski više, pošto se ne vodi toliko računa pri postupku destilacije,, dok je % kod npr. neke rakije dosta nizak, pošto metanol jeste problematičan (afinitet prema očnom nervu, posledica slepilo).

Da li prati vinile alkoholom? Kratak odgovor - NIKAKO!

Šta je adekvatna supstanca za pranje vinila? Kratak odgovor - SURFAKTANT! Odnosno, u pitanju je površinski aktivna susptanca koja vezuje čestice prljavštine, a nema ama baš nikakav uticaj na vinil, inertna je u kontaktu sa njim.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Father said:

Na ovoj tabeli sa Wikipedije nalazim da se Etanol ne koristi za dezinfekciju u medicini već druga supstanca pomenuta u prethodnom postu "Izopropi Alkohol". Ako je ovo tačno onda Etanol nije isto što i Apotekarski alkohol? Kako vidim ima ih koloko ti duša voli. Izgleda da je osnovna razlika u količini Ugljenika koja ostaje na vinilu pa podpaljuje badnjak, ne verujem da vodonik može da ima korozivni efekat na vinil?. Metanol ima najmanje i ugljenika i vodonika, ali je koliko saznajem otrovan pa nije za kućnu upotrebu.

 

Idi u apoteku, te pitaj od čega prave taj alkohol što kupuješ kao "apotekarski alkohol". U nekim apotekama, na bočici čak i piše "70% etil-alkohol".

Izopropil alkohol se teže nalazi, iako nije nemoguće. Ima ga u specijalizovanim radnjama. I on se koristi za dezinfekciju, ali alkohol u apotekama jeste metil.

Link to comment
Share on other sites

Alkohol u apotekama i galenskim laboratorijama se pravi razblazivanjem sa destilovanom vodom.Dodaje se 240ml d.vode na litar 96% etil alkohola pa se dobija taj "70% alkohol" koji se prodaje u bočicama za potrebe dezinfekcije.96% je prejak za te potrebe.Prodaje se na litar odvajkada.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/24/2016 at 10:36, NShappy said:

Ne bih da ulazim u rasparvu, ali ovo nisi u pravu. Apotekarski alkohol je isto što i etanol, samo rastvoren na 70%.

Dešava se da taj što se prodaje po marketima kao 96% ethanol nije baš kvalitetan, čist i da nit je 96%, nit je onih 4% voda (što bi trebalo da bude), pa da drugačije miriše, i da se drugačije ponaša, dok je medicinski trebalo da je baš tačno to što piše jer nabavljaju kvaitetniji.

Ali medicinski alkohol iz apoteke jeste 70% etanol. Ostalih 30% je destilovana voda.

Taj odnos 70% prema 30% je maseni odnos.

 

Čišćenje ploča čistim alkoholom nije preporučivo, zna se to već decenijama. Vinil za ploče je složena smesa više komponenata do kojih neke idu u mikrokoličiama, a utiču na mehaničke osobine vinila. A po tim komponentama, vinili se razlikuju. Pojedine komponente pojedinih vinila se alkoholom "izvlače" iz vinila i menjaju mu mehaničke osobine. Postaje krtiji. Ne krtiji da vam se polomi ploča, već krtiji plitko površinski, baš tamo gde se nalaze brazde. A to opet dovodi do lakšeg oštećenja tih mikro "grba" koje su nosač zvuka.

Nekim vinilima neće smetati alkohol, nekima hoće. Neki će postati krtiji i brže se trošiti što se neće primetiti prilikom prvih slušanja.

Bla.bla.bla... Ove priče se sećam iz SAM-a. Može se još kojekude pronaći.

Sve tačno.

Dokazali hemičari odavno da alkohol nije dobar za plastiku. Tehnički izraz je leaching of plasticides.

No, to ne znači da će ploča jadna umreti oko se očisti alkoholom.

Još čuvam neke ploče koje sam pre više od dvadeset godina redovno čistio alkoholom. Još uvek dobro sviraju.

Alkohol je, u stvari, dobar način da se ploča očisti od grube štroke, masnoće, otisaka prstiju. No, to se može bezbednije obaviti blagom sapunicom i sundjerom. Sa alkoholom, kao što kažu mudre tetke, ne treba preterivati.

Posle toga treba koristiti lepak za drvo. 

Ili, sve obaviti ultrazvučnom kadicom i lepkom za water residue.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zdravo drugari. Ja retko kada nešto pišem, ali zato kada napišem bude jako kratko i glupo. Ovaj put će biti izuzetak koji potvrđuje pravilo. 

Pre nekog vremena smo pravili akciju čišćenja ploča kod @ivcha1976 pošto je morali da probamo to čudo tehnike čim nam je javio da je stiglo. U pitanju je ultrazvučna kadica u koju se sipa tečnost, ovog puta je u pitanju bio rastvor Tergitola, i elektromotor koji služi da ne bi morali ručno da vrtimo ploče. 

Evo kako to izgleda u dva kratka klipa, izvinjenje zbog lošeg kvaliteta: 

 

 

 

Rezultati su sjajni, baš kao i ploče posle pranja. Mogu da kažem da je ovo bolje i od "lepkiranja" i od kombinacije Knosti+Tergitol. Detalje će vam ispričati @ivcha1976.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Evo da iznesem jedno iskustvo. Posedujem Analogis karbonsku četku koja ne radi posao više kako treba, posle dve godine korišćenja. Imam posla sa statikom i prašinom, i tek kad sam nabavio onu Ikea lampu i stavio iznad gramofona video sam koliko su mi ploče ustvari prašnjave. Karbonska četka je radila odlično ispočetka, ali sada uspe da skine taj površinski sloj prašine i to teško, ostane dosta na ploči, zalepi se prašina,... E sad, ne znam da li je to možda zbog toga što su se karbonska vlakna jednom prilikom pokvasila, pa osušila prirodnim putem, da li je to uticalo na efikasnost.

Elem, kupio sam ovu četku Acc Sees Velvet Amazon, sa sajta SpinCare. Široka je i ima taj fini somot, a ide i četkica za iglu uz nju. Jedan potez i sva prašina se skine! Stvarno radi dobro, tako da karbonsku ne koristim više. Videćemo kako će se pokazati vremenom, nova je.

Preporuka za nabavku, ako uspete da nabavite nekako, meni donešena iz UK a cena je niža nego četke po oglasima kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Nije loše da sa nekom npr. četkicom za zube (bolje da je nova) posle svakog brisanja odčetkaš prašinu koja se navata na taj filc, posle svake obrisane strane, da ne dođe do zasićenja pa počne da vraća i lepi nazad na ploče tu istu prašinu.

Ja imam duplu Analogis sa donje slike i posle svakog brisanja očetkam je četkicom za zube, tako da filc između dve karbonske četke ostaje uvek bez prašine. Imam je već 4 meseca i radi kao i prvi dan + sve dlake na broju. :) Jako dobro izvlači finu prašinu i demagnetiše elektricitet sa vinila.

img_495482_095926Analogis-Brush-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ima i onih SOFT četki za ljude sa oštećenim desnima pa možeš i sa njom da probaš ili nekom četkom za kapute, ako ih ima i dalje da se pronađu, ali one su mnogo široke bar za moju četku, kod tebe bi možda i bila ok.

Ali probaj sa mekim četkama za zube. Ima u DM-u dosta jeftino te Soft četke Dontodent je proizvođač.

Ja inače koristim neku običnu Midium, ako se ne varam i ne primećujem eroziju na filcu.

Link to comment
Share on other sites

Ako je tanjir od metala na njemu se vremenom sakupi statickog elektriciteta.  Dovoljno je povremeno skinuti ga pazljivo i ostaviti negde sa strane na kratko...  mada moram reci to je kratkotrajna mera i ja je retko koristim.

Efekat sam primetio prilikom skidanja tanjira radi podmazivanja osovine,  narednih par dana sa njega bar nema elektriciteta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...