Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Stavi malo te vode, par kapi, na neko Äisto horizontalno staklo (jena Äinija npr.). Ostavi da se osuÅ¡i pa vidi dal' je ostao ikakav ostatak.

 

Mada, 5l destilovane vode košta 100-150din.

 

A lepak mu doÄ‘e joÅ¡ bolji za Äišćenje ploÄa. Jesi li Äitao ovu temu: http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/18680-%C4%8Di%C5%A1%C4%87enje-plo%C4%8Da-lepkom/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IzveÅ¡taj... posle intenzivnog eksperimentisanja prema raznim savetima sa neta ili od prijatelja, odluÄio sam se za tehnologiju Äišćenja praÅ¡njavih i masnih ploÄa: oprao sam ih Å¡amponom za sudove.

Probao sam sve moguće hemikalije i home made tekućine, i stari dobri Fairy se najbolje pokazao. PloÄe sam istrljao sapunicom, isprao pod Äesmom (pazi etiketa!), i na kraju prebrisao sa vodom za pegle. PloÄe sam osuÅ¡io magiÄnim krpicama. Na kraju sam ih veoma tanko prebrisao rastvorom izopropila i benzalkonijum hlorida.

PloÄe su sada Äiste i ne primaju praÅ¡inu iz vazduha niti statiÄki elektricitet. Na kraju sam ih Äastio unutraÅ¡njim omotima iz Pinball Wizarda (papir+folija, 30 dinara).

Naravno, ogrebotine su ostale, ali pozadinskog Å¡uma i pucketanja nema. So far, so good!

 

Možda se ponavljam ali me interesuje Å¡ta je, kakav je i gde se kupuje rastvor izopropila i benzalkonijum hlorida - recimo u  apoteci kako se traži ako se tu kupuje? I Å¡ta si koristio za tanko brisanje ovih rastvora i kojim redom?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ostaje talog, to i jeste uzrok Å¡to ploÄe kvaÅ¡ene obiÄnom vodom, pri pranju ili mokroj reprodukciji, kasnije imaju viÅ¡e Å¡uma. Moj recept za pranje ploÄa je rastvor alkoholnog sirćeta i destilovane vode 1:1, uz korišćenje mikrofiber krpe ili Äetkice. Sirće je odliÄan rastvaraÄ masnoće i inertno je za vinil. Sirće ima i tu prednost da ispira i uklanja kamenac. Miris sirćeta u potpunosti nestaje nakon suÅ¡enja. Probajte.

 

Pitanje koje alkoholno sirće, naziv, proizvoÄ‘aÄ, gde  si ga kupio? Zar nije bolje koristiti demineralizovanu vodu u ovom sluÄaju može li se ona meÅ¡ati sa alkoholnim sirćetom?

Link to comment
Share on other sites

Možda se ponavljam ali me interesuje Å¡ta je, kakav je i gde se kupuje rastvor izopropila i benzalkonijum hlorida - recimo u  apoteci kako se traži ako se tu kupuje? I Å¡ta si koristio za tanko brisanje ovih rastvora i kojim redom?

Rastvori ove dve hemijske supstance se koriste za dezinfekciju (benzalkonijum-hlorid je katjonski deterdžent) i obiÄno su u sastavu preparata koji imaju razliÄita fabriÄka imena Sterigal, Aseptan, Asepsol...

Izopropil alkohol verovatno ima i samostalno da se kupi u apoteci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

DeÄki ja imam VPI-16.5 za pranje koristim vodu koju nabavljam u apoteci i zove se Aquapolifikata, to je duplo tretirana voda koja je osloboÄ‘ena svih minerala tako da ne ostavlja nikakve fleke, nju pomjeÅ¡am sa tekuÄinom koju kupujem kod zastupnika za VPI a dostatna je za jedan galon to jest 3.8 litara. Nisu mi jasna ta pranja sa raznim spužvicama, Äarobnim krpicama i sliÄno jer se na taj naÄin prljavÅ¡tina samo joÅ¡ viÅ¡e utrlja u brazde ploÄe.

 

Znam da je kupovina peraÄa velika investicija jer sam ga i sam teÅ¡ko kupio, morao sam žrtvovati neke drage ureÄ‘aje iz moje kolekcije ali nije mi žao jer imam preko 1500 LP odabrane glazbe, uglavnom kalsika, jazz, bluz a takva koliÄina ploÄa se ne može održavati bez peraÄa. Sa obzirom na visoku cijenu renomiranih peraÄa moguÄe je uz malo znanja i puno dobre volje napraviti peraÄ u vlastitoj radinosti.

 

Moj prijatelj kod kojeg je duže vrijeme bio moj peraÄ nije imao mira a ni novaca pa je prekopirao VPI-16.5 i napravio veÄ nekoliko peraÄa.Tanjure uzme od rashodovanih gramofona a kod tokara da napraviti osovinu i to tako da na vrhu osovine tokar nareže navoj na koji se onda može zaÅ¡arafiti klamp. PloÄa se nakon nanoÅ¡enja tekuÄine pomoÄu tog klampa ruÄno vrti i nekoliko okretaja a uz vrtnju Äetkicom peremo ploÄu. Nakon toga se preko ploÄe postavi cijeÄica za usisavanje tekuÄine i upali motor koji pomoÄu vakuma za par okretaja usisa svu tekuÄinu.

Evo par slika jednog od njegovih peraÄa.

 

post-15891-0-01797700-1425847929_thumb.j

post-15891-0-30822500-1425847949_thumb.j

post-15891-0-06876000-1425847969_thumb.j

post-15891-0-07163100-1425847986_thumb.j

post-15891-0-28662100-1425848004_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Jel gledao danas neko seriju lud , zbunjen , normalan od 15. 10 h - 16h. U celoj seriji se prica o plocama , takvih je opisa vinyla bilo da sam umro od smeha. Aj nek neko okaci seriju ako je gledao. Bilo je i nesto u vezi ciscenja ploca :grin:

 

Ту Ñерију гледам Ñамо када пију пиво.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sreća, kupio sam vintage gramofon star oko 30 godina. Dogovorio sam se sa Tomom, naručiću u ponedeljak četkicu. Znam da me čeka i čišćenje igle, biće verovatno i menjanje igle i belta i sve živo, ali korak po korak. Čini mi se da je ovo sa pločama hitno, jer ima dosta prašine na njima (dobro, ima prašine, nije mnogo, ali je ima) pa ne bih voleo da se zalepi kada se ploča naelaktriše,a to se stalno dešava.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Zdravo drugari, 

Imate li ideju gde u BG-u kupiti karbonsku četkicu za čišćenje ploča, poput Projectove? Kumica hoće da obraduje muža, pa mi se obratila za pomoć. Znam da je bilo u Pinball Wizardu, ali oni se zatvaraju. Uputila sam je i na Player, ali ne znam da li oni imaju. Još neka sugestija? 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...