Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Nove gace obavezno ... stajale 20 godina u podrumu, strasno kako omoti vonjaju ... ima odlicnih naslova, i retkih, dosta elektronike starije koju ostavljam za sebe, ali nekih 100 + komada bi bilo za prodaju, ali ovakve kakve su sada tesko da bih mogao da ponudim bilo kome, sramota ... a i sve sam vise uveren da treba imati nesto tipa VCS makine u kuci, sto za svoje ploce sto za te varijante kada ulete neke kao ove sada, pa ih treba prodati dalje, operes, stavis u nove gace i svima lepo.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, moonru said:

Imam oko 100 ploca spremnih za ciscenje, moram prvo da ih ocistim da bi ih prodao, ploce sam pazario od drugara, stajale mu u podrumu, mirisu tj smrde na memlu, aj to cu i da prezivim nekako, nego su flekave dosta, ima na njima svasta nesto cini mi se organskog porekla :D .... kada se ociste bice kao nove, jer nisu izgrebane i slicno. Posto je mnogo ploca razmisljam se da kupim neku vakum masinu, merkam ovu Drazinu manuelnu, sa usisivacem izadje oko 250 eur, sto je ok ... mozda bih dobacio  i do ProJect  VCS2, otom potom.

Nego o cemu se radi, palo mi na pamet a ne vidim nigde da se spominje, a kopka me, da li je neko probao vap-om da opere plocu, da li bi vap uspeo da istera sve iz brazdi i sa povrsine, a onda isprati dodatno destilovanom vodom, sta vec ... u sustini zanima me da li bi prvi korak ciscenja mogao da bude vap, a onda posle deterdzenti, vakum, destilovana voda, itd 

Moonru, ne znam odakle si, ali ako si kojim slucajem blizu mene (Veternik, pokraj Novog Sada), mozes se licno uveriti u efikasnost mog manuelnog mehanizma za vakumsko pranje ploca. Bice mi zadovoljstvo da te ugostim u mom monokristalnom hifi hramu (nazivu kumovao @sondek:) ).

Ako nisi blizu, mozes mi poslati par ploca, pa cu ih oprati, i vratiti. O cistoci vizuelno nema greske, ali bi bilo dobro da ih poslusas pre slanja, i potom ponovo kada ih vratim - verujem da ces lako cuti razliku.

Link to comment
Share on other sites

Drazo, iz Beograda sam, svakako cemo nesto odraditi nadam se, samo da vidim sa ovim drugarom da li ce ploce ostati kod mene ili da mu ih vratim, i ja sam zatecen situacijom, jer kartoni su izgleda za bacanje a ploce za ozbiljno pranje, sve u svemu ozbiljno cimanje oko svega toga predstoji.

 

Hvala svakako :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
1 sat ranije, Iron man said:

Nisam propratio priču sa lepkom a sad me blam da pitam. Jel to drvofix lepak za drvo? Razređen ili običan? 

Isprati tu temu ovde na forumu...

Čišćenje lepkom, najbolja budget metoda. Čak bolja i od nekih drugih ne-tako-budget...
Odradio sam sve ploče tako i teško mi je da pojmim da nekako može bolje.

Link to comment
Share on other sites

Kako vidim ovde ima verziranih u čišćenju pa da postavim pitanje konkretno. 

Imam par ploča koje su prilikom neke žurke ( kolko sam mator vidite iz toga da sam žurke pravio sa muzikom sa ploča) prelivene nekim alkoholom. Nije rakija nego neki konjak, znači slatkasto. Kako to oprati? Prvo neka vlažna metoda pa lepak? Uzeti u obzir višedecenijsko stajanje u tom stanju. Da li potopiti u neki lavor s vodom ili čistim alkoholom) preko noći da odvugne? Kako sačuvati papirnu nalepnicu u tom slučaju? 

Ili je ultrazvučna kadica rešenje? 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Iron man said:

Kako vidim ovde ima verziranih u čišćenju pa da postavim pitanje konkretno. 

Imam par ploča koje su prilikom neke žurke ( kolko sam mator vidite iz toga da sam žurke pravio sa muzikom sa ploča) prelivene nekim alkoholom. Nije rakija nego neki konjak, znači slatkasto. Kako to oprati? Prvo neka vlažna metoda pa lepak? Uzeti u obzir višedecenijsko stajanje u tom stanju. Da li potopiti u neki lavor s vodom ili čistim alkoholom) preko noći da odvugne? Kako sačuvati papirnu nalepnicu u tom slučaju? 

Ili je ultrazvučna kadica rešenje

msm da je jedino sigurno resenje...godinama sam nosio ploce na pranje sa VPI,pa na Okki Nokki (ovo je bilo najslabije dosad),ili Pro-ject-om...nijedno ni izbliza nije bilo ko sa Audiodesk RCM-om....nije bucno,radi kulturno,sutnes plocu u spravu,par minuta,i vadis je ko novu...nema dodatnog duvanja,mackanja itd,i nije bucno...je,skupo je...B)

 

 

Link to comment
Share on other sites

VPI odlicno odradjuje posao ako dobro istrljas cetkom plocu sa pravom tecnoscu. Nije bolji od Audio Desk naravno ali je mnogo jeftiniji u nabavci. Audio Desc ima smisla za neku prodavnicu polovnih ploca ili za nekoga ko bas ima pogolemu kolekciju od par hiljada ploca kod kuce.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Iron man said:

Kako vidim ovde ima verziranih u čišćenju pa da postavim pitanje konkretno. 

Imam par ploča koje su prilikom neke žurke ( kolko sam mator vidite iz toga da sam žurke pravio sa muzikom sa ploča) prelivene nekim alkoholom. Nije rakija nego neki konjak, znači slatkasto. Kako to oprati? Prvo neka vlažna metoda pa lepak? Uzeti u obzir višedecenijsko stajanje u tom stanju. Da li potopiti u neki lavor s vodom ili čistim alkoholom) preko noći da odvugne? Kako sačuvati papirnu nalepnicu u tom slučaju? 

Ili je ultrazvučna kadica rešenje? 

Ako su to vec ploce koje su bile po zurkama i zalivane alokoholom nemoj puno da se trosis, malo Fairy-a sa malo demi vode maznes zeni, ima to ona za peglu. Da se lepo ocisti i odmasti. Posle toga lepak...a moze i bez lepka, zasijace se to i od Fairy-a. Isperes samo posle demi vodom. Ne znam kakva je voda u Niš sto se kamenca tice, pa zato demi voda. Cist alkohol nije dobar za ploce, hoce da od njega propuckaju.

Link to comment
Share on other sites

Нисам имао дуготрајно искуство са AudioDeskSysteme. Машина ради одлично, ту нема дилеме - нарочито ми се свидело то што користи физичку агитацију плоче помоћ оних ролера...

...али подложна је проблемима ако се ишта поквари (а пумпа се често квари) зато што је практично запечаћена - користили су лепак уместо штрафова, па ме то прилично одвратило.

Још сматрам да је вакуумско чишћење најефикасно, нарочито ако се ради квалитетна агитација бразди током прања. Да, тражи ручни рад, али је често ефикасније. Квалитетна вакуум машина треба имати (1) снажан мотор, (2) снажан вакуум. И то је довољно - друго је на кориснику.

Још се ложим да пробам Humminguru. Наводно трансдуктори од 40kHz нису довољно јаки као скупљи УЗ модели, али доста се људи хвале. На крају крајева, никако не бих препоручио Humminguru као једини начин чишћења.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Ako su to vec ploce koje su bile po zurkama i zalivane alokoholom nemoj puno da se trosis, malo Fairy-a sa malo demi vode maznes zeni, ima to ona za peglu. Da se lepo ocisti i odmasti. Posle toga lepak...a moze i bez lepka, zasijace se to i od Fairy-a. Isperes samo posle demi vodom. Ne znam kakva je voda u Niš sto se kamenca tice, pa zato demi voda. Cist alkohol nije dobar za ploce, hoce da od njega propuckaju.

Nisu ploče raubovane po žurkama, nego je pri jednoj sedeljci upriličenoj za slušanje novonabavljenih originala, na  par njih  prosut konjak. Ploče mi jesu drage i upriličio bih čišćenje ali naravno ne nabavku skupe skalamerije za mali broj ploča. čak i sve svoje ploče da očistim, ne verujem da bi mi se isplatilo.

Aj da probam Fairy.

Nego ima li neko uslužno da ultrazvučno čisti ploče?

Link to comment
Share on other sites

Prvo probaj samo destiliranu vodu i blaznice za šminku. Ako je mestimično prosuto ne kruži da ne širiš konjak po celoj ploči. Ako je okorelo napoji dobro blaznicu i ostavi da stoji na konjak neko vreme, ocedi pa briši, što lokalnije. Ako rezultat ne zadovoljava idi na Fairy, razređen. Alkohol ne.   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...