Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

  • nisam zastupnik i ne prodajem svoga. probao sam sve, ovaj degritter daleko najbolje očisti ploču, veruj mi. pod pravim kutom direktno u brazde na A i B stranu ploče i to 120hz. Kod svih ostalih je 50hz na podu kadi i mehurčiči ne idu pod pravim kutem u "venu". Da je spor, nije jer prije opere i osuši četiri ploče nego klasična UV mašina, 100%. 
  • 2.7 € je puna cena, mi balkanci bez velikoga truda možemo ga dobiti ispod 2k €. pa da nastavim klasično hurčenje u nedelju preponoč, kolekcija mojih ploča ja ocenjena na 40 puta više koliko košta degritter. čime da jih čistim, stolarski lepak pattex?
Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Mostec said:
  • nisam zastupnik i ne prodajem svoga. probao sam sve, ovaj degritter daleko najbolje očisti ploču, veruj mi. pod pravim kutom direktno u brazde na A i B stranu ploče i to 120hz. Kod svih ostalih je 50hz na podu kadi i mehurčiči ne idu pod pravim kutem u "venu". Da je spor, nije jer prije opere i osuši četiri ploče nego klasična UV mašina, 100%. 
  • 2.7 € je puna cena, mi balkanci bez velikoga truda možemo ga dobiti ispod 2k €. pa da nastavim klasično hurčenje u nedelju preponoč, kolekcija mojih ploča ja ocenjena na 40 puta više koliko košta degritter. čime da jih čistim, stolarski lepak pattex?

Da se ne razumemo pogresno - verujem da je sprava dobra. Samo mi se cini sporo da se pere jedna po jedna. Ali ok, moje misljenje.

Moja kadica je radjena po porudzbini sa generatorom 80Hz. Najbolji test da li radi dobro posao je - postavite alu foliju u tecnost i ukljucite. 

Sto se tice sirenja talasa - da li je generator postavljen bocno ili odozdo - marketinska prica ili snake oil. UZ kadica generalno radi odlican posao na uklanjanju necistoca iz brazde.

 

Link to comment
Share on other sites

@Mostec @ivcha1976 надам се да обојица мислите на фрекфенције у килохерцима, т.ј. 120kHz / 80kHz а не 120Hz / 80Hz.

У сваком случају, честитке за Дегритер. Локални дистрибутер ми је понудио комад по релативно нижој цени од MSRP, али не толико нижу да уложим у то решење, нарочито поред вакуум машине.

Надао сам се да Humminguru може да буде прихватљиво решење, али требао сам знати да је реално мала шанса за те паре добити ефективну машину.

Морам да кажем, након више од 1,000 страна плоча опраних и вакуум машинама и ултразвучних кадица (40kHz и 80kHz генератори), не бих био миран користити само ултразвучне каде. По мени (лично искуство, да потенцирам), најбоље решење је имати обе (вакуум и ултразвук). У недостатку средства за обе, преферирам вакуум.

Постоји једна опција која је релативна комбинација обе (Audiodesksysteme Glass Pro), која осим ултразвучних актуатора, користи и физички контакт путем микрофибер ролера, и која је исте цене као (или јефтинија од) Degritter, али не постоји локални дистрибутер, а искуства људи кажу да се релативно лако квари и је веома тешка за сервисирање.

@Mostec мене више интересују искуства са Flux Hifi чистачом. Морам да кажем да сам заинтригиран, нарочито када све више користим напредне профиле игла. Послао сам маил произвођачу мојих звучница, па чекам да потврде дали препоручују такав тип уређаја.

Link to comment
Share on other sites

ОК, добио недвосмислен (?) одговор од EMT-ja, имено "Please understand for any 3rd party cleaning equipment, we cannot give any advise."

Дали неко други има искуства са Flux HiFi (и са којим звучницама, свакако) - осим @Mostec?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

😁 Pozzz... svima. Interesuje me pranje ultrazvučnom kadicom. Probao sam i taj tergitol, ali kod svih tih "mokrih" pranja, kod predposlednje i poslednje pesme, kreće krčanje u visokim tonovima pevača. Grehota je da upropastim ploče, pa da vidim, da li radim radnje ispravno? Da li je čak i do gramofona iako je novije izrade, iako nema nikakvog podešavanja? Moje pitanje je, da li je tergitol dovoljan u redestilovanoj vodi ili je potrebna još koja supstanca, da ublaži i neka loša svojstva tergitola? Kao npr Kodak Profesional Photo-Flo 200?Temperaturu podešavam na 35°C, ali u toku rada ona ide i više. Sa četkicama takođe nemam sreće. Imam i Knosti, ali posle čišćenjem sa Knostijem, čujem neko škriputanje, pa ne znam da li je to neki ostatak prašine ili trajno oštećenje. Ne znam da li tim krpama, četkama ostvarim neki jači pritisak na ploču? Pratim brazde, sve lagano, međutim neophodna je i neka sugestija. Ako mi možete pomoći, bio bih Vam veoma zahvalan. Ovo isključivo želim da praktikujem za svoj užitak. Uprostite mi život, da mogu da izlazim u kasne sate. Još jednom hvala.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Radoznali Miki 84 said:

kod predposlednje i poslednje pesme, kreće krčanje u visokim tonovima pevača. Grehota je da upropastim ploče, pa da vidim, da li radim radnje ispravno? Da li je čak i do gramofona iako je novije izrade, iako nema nikakvog podešavanja?

Ako ti se to dešava i pre pranja na novim pločama, onda je do gramofona tj. do loše podešene glave u headshellu. O kom gramofonu je reč?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Radoznali Miki 84 said:

😁 Pozzz... svima. Interesuje me pranje ultrazvučnom kadicom. Probao sam i taj tergitol, ali kod svih tih "mokrih" pranja, kod predposlednje i poslednje pesme, kreće krčanje u visokim tonovima pevača. Grehota je da upropastim ploče, pa da vidim, da li radim radnje ispravno? Da li je čak i do gramofona iako je novije izrade, iako nema nikakvog podešavanja? Moje pitanje je, da li je tergitol dovoljan u redestilovanoj vodi ili je potrebna još koja supstanca, da ublaži i neka loša svojstva tergitola? Kao npr Kodak Profesional Photo-Flo 200?Temperaturu podešavam na 35°C, ali u toku rada ona ide i više. Sa četkicama takođe nemam sreće. Imam i Knosti, ali posle čišćenjem sa Knostijem, čujem neko škriputanje, pa ne znam da li je to neki ostatak prašine ili trajno oštećenje. Ne znam da li tim krpama, četkama ostvarim neki jači pritisak na ploču? Pratim brazde, sve lagano, međutim neophodna je i neka sugestija. Ako mi možete pomoći, bio bih Vam veoma zahvalan. Ovo isključivo želim da praktikujem za svoj užitak. Uprostite mi život, da mogu da izlazim u kasne sate. Još jednom hvala.

Pozzz, perem u UZ kadici godinama ( ima i nekih pisanja od pre mnogo goina negde na forumu) i dodajem Tergitol u dejonizovanoj vodi. Nikad nikakvo krcanje nisam cuo, naprotiv, lepe sjajne ploce.

Proverite podesenje glave, mozda je i antiskating lose namesten. 
Odnesite plocu na drugi gramofon pa preslusajte.

Link to comment
Share on other sites

To krcanje na zadnjoj numeri svakako nije do ciscenja. Proveri As, ali i gaznu silu uz pomoc vagice, stanje igle i geometriju protraktorom. Ponesi plocu na drugo mesto. Zadnja numera jeste test za tracking i stanje igle ...cim krcka nesto ne valja. Da je do ciscenja i tecnosti krckalo bi i drugo. Ovo sto je na zadnoj numeri je indikativno da je do gramofona.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Uradih malopre jedan test. Vakumsko ciscenje nove neotpakovane ploce, na mehanizmu koji koristim za tu namenu.

Na ulazni deo cevi usisivaca (kraj koji ulazi u usisnu papucicu) sam pricvrstio komad gaze, te napravio malo "gnezdo". To "gnezdo" sam dobro napunio vatom. Te pristupio procesu vakumskog pranja ploce.

Za razliku od uobicajene kolicine tecnosti kojom perem ploce (rastvor 99.9% izopropil alkohola, demineralizovane vode i ovlazivaca Triton X100), ovaj put sam sa obe strane ploce naneo (naspricao) dosta vecu kolicinu rastvora. Sa ciljem da veca kolicina tecnosti dodje (i dalje prodje) do dela sa vatom. Jer obicno nanosim manju kolicinu, te ako perem samo jednu plocu, vecina rastvora se zadrzi na unutrasnjim zidovima usisne cevi (prstom osetim vlaznost po unutrasnjem obodu usisne cevi). Takodje sam ostavio da usisivac usisava oko minut po strani.

Rezultat testa se vidi na poslednjoj fotografiji.

 

image.thumb.jpeg.af8ad6d61f7245dda5038f44bef0a323.jpeg

image.thumb.jpeg.7d76b3dbbd671fab6ec6094b84619575.jpeg

image.thumb.jpeg.9b9f9d0295203fe3ba2eec7f4c1c64db.jpeg

image.thumb.jpeg.1bfaca062a3d961e4b5a25ff9fdb71d7.jpeg

 

Prvobitno sam ostao u soku od saznanja da je vidna prljavstina dosla sa nove ploce. No, promislivsi malo, zakljucio sam da test nisam obavio bas kako treba. Jer sam pre testa trebao da isperem unutrasnjost usisne cevi (nisam se setio toga), koja je do sada oprala oko 60 vinila. A veca kolicina naspricanog rastvora, kao i duze usisavanje u cugu, su verovatno izazvale povlacenje prljavstine iz unutrasnjosti cevi, natalozene prethodnim koriscenjem. Prosto ne mogu da poverujem da je ova kolicina prljavstine dosla sa samo jedne, i to nove neotpakovane ploce.

Trenutno nemam vise novih ploca, niti neopranih, kako bih ponavljao test. No hocu kada se ponovo ukaze prilika.

U svakom slucaju, fakat je da prljavstina postoji. Na poslednjoj fotki se to lepo vidi (bez obzira da li ova prljavstina dosla samo sa testnog vinila, ili eventualno i kao deo prljavstine prethodno pranih vinila). I to samo deo kog je zadrzala vata, pitanje je sta je proslo vatu.

Link to comment
Share on other sites

@Krca44Cudim se, jer nisam bas tako zamisljao tu prljavstinu (barem ne tako vidljivo).

S jedne strane, vodi se briga o skupocenim glavama, ruckama, gramofonima, komponentama, kablovima, antirezonatnim tretmanima, preciznim podesavanjima geometrije i drugih mehanickih parametara..., sa ciljem vrhunske i verne reprodukcije sa ploca.

A onda s druge strane imamo vinil (cak i nov) koji je toliko prljav, da se namece pitanje cemu sve potonje, ako dozvolimo da skupoceni vrh igle rije i slajfuje kroz taj glib. Ok, zato svi cistimo ploce, ovako ili onako.

Posle ovog testa meni vise nece pasti na pamet, da u nestrpljenju novopridosli vinil pustam bez pranja (doduse i nisam - uglavnom). 

@Iron manAko hoces, opracu ti ja mokro te vinile. Nazalost nemam ultrazvucnu mogucnost, vec samo vakum. Jedino sto treba jeste da ih spakujes i posaljes za Veternik. Ako ih je par (ili malo vise od toga :)), za dan-dva ih dobijas nazad.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam oko 100 ploca spremnih za ciscenje, moram prvo da ih ocistim da bi ih prodao, ploce sam pazario od drugara, stajale mu u podrumu, mirisu tj smrde na memlu, aj to cu i da prezivim nekako, nego su flekave dosta, ima na njima svasta nesto cini mi se organskog porekla :D .... kada se ociste bice kao nove, jer nisu izgrebane i slicno. Posto je mnogo ploca razmisljam se da kupim neku vakum masinu, merkam ovu Drazinu manuelnu, sa usisivacem izadje oko 250 eur, sto je ok ... mozda bih dobacio  i do ProJect  VCS2, otom potom.

Nego o cemu se radi, palo mi na pamet a ne vidim nigde da se spominje, a kopka me, da li je neko probao vap-om da opere plocu, da li bi vap uspeo da istera sve iz brazdi i sa povrsine, a onda isprati dodatno destilovanom vodom, sta vec ... u sustini zanima me da li bi prvi korak ciscenja mogao da bude vap, a onda posle deterdzenti, vakum, destilovana voda, itd 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, moonru said:

da li je neko probao vap-om da opere plocu, da li bi vap uspeo da istera sve iz brazdi i sa povrsine, a onda isprati dodatno destilovanom vodom, sta vec ...

Malo je to skupo, jer žeton izađe min 100 din. 🙄 

... a da će da istera, isteraće sve, čak i muziku, ostaće ti na svakoj ploči samo početak pesme "Riders on the storm" 😅

Link to comment
Share on other sites

Tu je pitanje kave su gljive napunile brazde i da li ih je moguće ukloniti ultrazvukom, pa knostijem sa četkama i konačno vakum.

Obavezno nove unutrašnje gaće, a pitanje je veliko na temu omota... Mnogo je nesrećno to sa memljivim mirisom. Uglavnom sunce i provertavanje, ali šta će da ostane od omota nakon toga veliko je pitanje. Možda probaj na jednoj ploči Aktivni kiseonik, vrlo je efikasan protiv gljivica kao "prvu ruku", onda neki vid ili kombinacija pranja...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...