Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Ja ih perem mlakom vodom i sapunom. Stavim ploÄu pod mlaz vode i vrtim (trudim se da ne pokvasim sredinu) dok se cela ne nakvasi. Potom vatom (otkad sam oženjen i onim okruglim stvarima od vate za skidanje Å¡minke) kružno operem ploÄu teÄnim sapunom za pranje ruku. Dobro isperem. Stavim na papirne ubruse koji se koriste u kuhinji koji pokupe vodu, a potom kratko prosuÅ¡im fenom. Ostavim ih joÅ¡ desetak minuta da se skroz prosuÅ¡e.

Ako sam bio preblag pa nisam uklonio sve mrlje ili zapeklu praÅ¡inu, postupak ponovim sa naglaskom na problemu. Ovo ni na koji naÄin ne oÅ¡tećuje ploÄu, jeftino je i efikasno.

Link to comment
Share on other sites

Ja ih perem mlakom vodom i sapunom. Stavim ploÄu pod mlaz vode i vrtim (trudim se da ne pokvasim sredinu) dok se cela ne nakvasi. Potom vatom (otkad sam oženjen i onim okruglim stvarima od vate za skidanje Å¡minke) kružno operem ploÄu teÄnim sapunom za pranje ruku. Dobro isperem. Stavim na papirne ubruse koji se koriste u kuhinji koji pokupe vodu, a potom kratko prosuÅ¡im fenom. Ostavim ih joÅ¡ desetak minuta da se skroz prosuÅ¡e.

Zar voda iz Äesme ne ostavlja neki kamenac ili tako neÅ¡to?

Link to comment
Share on other sites

Kupili ste second hand vinile i hoćete da ih oÄistite od praÅ¡ine i pokojeg masnog otiska.

Kako to radite? Perete li ih neÄim?

Posebno me interesuju rešenja koja ne podrazumevaju Nitty Gritty-ije ili skupe (nenabavljive) tekućine.

Hvala unapred.

3% vodonik peroksid.

250 grama traje za pedesetak ploca. Garantovano ne reaguje sa vinilom i ne ostavlja nikakav trag za sobom. Ubija budj, cisti masne naslage i dobar deo prasine. Ploca se uglavnom sija ko nova posle.

Ja koristim papirno-plasticni peskir u rolni Bounty, ne znam da li nesto sliccno ima kod nas - ne ostavlja nikakve dlacice niti parcice papira. Mozda neka salveta koja se tesko cepa.

Link to comment
Share on other sites

@PrekoBare

Ne dodajem nikakvu vodu?

Kupim (u apoteci?) taj troprocentni rastvor, nakvasim takvu salvetu i njom, kružnim pokretima, Äistim? Ostavim da se samo osusi?

Jel' dobro pretpostavljam?

hvala

Odlicno predpostavljas, ne dodajes nikakvu vodu, tako iz flasice koju si kupio u apoteci. !!! To je vec vodeni rastvor (analiticka destilovana voda). Kruznim pokretima cistis, prolazis salvetom samo jednom, polako, pazljivo.

Treba mu jedno desetak-petnaest minuta da se osusi. Ispari bez traga.

Pogotovo je spas za ploce koje su povukle miris memle.

Pazi, peroksid blago privremeno nagriza kozu, kao kad dugo plivas u moru. To prodje za par minuta, ako ti smeta, koristi najlonske rukavice.

Ja sam navikao pa mi ne smeta.

Pazi da ne pokvasis etiketu, zato sto peroksid blago nagriza (ostane ti farba na salveti i umuzgana etiketa)

Link to comment
Share on other sites

...ae...

nisam bas siguran da to --ribanje-- koristi vinilu...

peroksid sigurno cisti...ali nekad smo koristili alkohol ili rastvor alkohola...nije odredjen koje koncentracije...posle isprati sa jakim mlazom vode --tus na prime-- i na kraju samo je isprati destilovanom ili omeksanom vodom...

...pa ocediti na papir salvetu ili sl--stari mek peskir istrosena meka krpa bitno da je malo istrosena...onda vise ne pusta dlacice kao nova..

...prvo sa jedne pa sa druge strane...ne umotati --pokriti--vinil...

...posle ostaviti da se osushi...

Link to comment
Share on other sites

Jedan poznanik koji trguje ploÄama i koji i sam pripada onoj "najzagriženijoj" kategoriji kolekcionara ploÄa, iste pere Å¡amponom za kosu i mekim sunÄ‘erom. Naravno kasnije dolazi ispiranje vodom i ceÄ‘enje.

U razgovoru na ovu temu, rekao sam mu da sam nekad, dok sam imao gramofon i dok mi je ta priÄa bila aktuelna, ploÄe prao deterdžentom za sudove, na Å¡ta mi je rekao da ni to nije loÅ¡e, mada na duže staze (viÅ¡e pranja) jaki razmašćivaÄi koji postoje u takvim teÄnostima mogu da oÅ¡tete vinil.

Ne mislim da Äovek greÅ¡i, poÅ¡to znam koliko mu ploÄe znaÄe, koliko je neke primerke "vijao", koliko je neke platio...

Link to comment
Share on other sites

Jedan poznanik koji trguje ploèama i koji i sam pripada onoj "najzagriženijoj" kategoriji kolekcionara ploèa, iste pere šamponom za kosu i mekim sunðerom. Naravno kasnije dolazi ispiranje vodom i ceðenje.

U razgovoru na ovu temu, rekao sam mu da sam nekad, dok sam imao gramofon i dok mi je ta prièa bila aktuelna, ploèe prao deterdžentom za sudove, na šta mi je rekao da ni to nije loše, mada na duže staze (više pranja) jaki razmašæivaèi koji postoje u takvim teènostima mogu da oštete vinil.

Ne mislim da èovek greši, pošto znam koliko mu ploèe znaèe, koliko je neke primerke "vijao", koliko je neke platio...

Bitumenska masa ne reaguje odmah na neke hemikalije/rastvarace,proces raspadanja moze da nastupi mnogo,mnogo kasnije od dodira sa nekom tecnoscu,ako nastupi proces je nezaustavljiv.Ako je neko video kako se industrijski pripremaju hemikalije,zarze nisu 100% uvek "identicne",one odgovaraju specifikaciji ali sadrze u sebi "dozvoljive devijacije" koji kod doticnog proizvoda kod provera u laboratoriji dobijaju OK(prasak za pranje,tecnost za pranje posudja itd)..over/under koncetracija samo jedne komponente moze da bude pogubna,posto se susrecu mozda komponente,koje u normalnoj upotrebi nisu predvidjene jedna za drugu....

Rekao bih samo oprezno,bolje imati nesto malo prljavo za stalno,neprano,nego nesto sto ce biti cisto 1-2 godine,i posle bude neupotrebljivo..

Link to comment
Share on other sites

Isti poznanik je svojevremeno iz inostranstva nabavio maÅ¡inu za Äišćenje ploÄa (ako se tako može nazvati) koja je koristila posebne hemikalije, ali je zbog otežane nabavke i cene "punjenja" odustao od svega i vratio se na Å¡ampon i vodu.

Možda je bitnije za celu priÄu, pravilno oceniti stepen zaprljanosti ploÄe, a tek onda odabrati naÄin Äišćenja.

Link to comment
Share on other sites

TakoÄ‘e koristim hidrogen 3%. OdliÄno Äisti, ne oÅ¡tećujući vinil. Postoje i namenska sredstva za Äišćenje, ali su skupa i uglavnom nedostupna.

Alkohol izbegavaj, jer ostavlja beliÄast trag (mikro film), koji u znaÄajnoj meri nepovoljno utiÄe na prenos zvuka.

p.s. Hidrogen 'peni' u dodiru sa ploÄom, jer se oslobaÄ‘a kiseonik.

Link to comment
Share on other sites

Dobro da ste se izleteli i da se ne zeznem da kupim neku plocu od vas :wink:.

Davno sam cistio ploce alkoholom i finim jastucicem ali poslednjih 20 godina radi samo Ortofon cetkica sa karbonskim vlaknima pre svakog pustanja. Polovne ploce koje su toliko usrane da zahtevaju takve tretmane i ne uzimam u obzir za nabavku i stavljanje na gramofon.

Bas pre neki dan naletim na sajt sa raritetima, butlezima i prvim izdanjima stonsa. Cene od 20 do 800 funti a ploce slikane na stoljnjacima, krevetima, razbacane po stolovima sa omotima i sl. A svi tvrde da su u skoro mint stanju. Kakve su onda moje koje su dodirnute samo fabrickom kesom i gramofonskim matom.

Link to comment
Share on other sites

Pojedine hemikalije ne nagrizaju vinil, ali ga kako se to Äesto kaže, isuÅ¡uju, pa se haba na drugi naÄin. Alkohol kojeg mnogi koriste je potpuno nepodesan u te svrhe. Å ampon za kosu može da posluži ako se već niÅ¡ta drugo nema.

Po sili stvari zato Å¡to se dugo bavim remasteringom razliÄitog materijala sa ploÄa najrazliÄitije vrste, tragao sam i doÅ¡ao do apsolutno kvalitetnog sredstva koje je podesno za sve vrste ploÄa, Å¡elak, vinile, nitrocelulozni acetat (lacqer), sve tipove PVC-a do kojih se može doći (decelit folije), edisonove vertical cut ploÄe i sliÄno.

To je ovo:

http://www.discdoc.com/

Njihov "Disc Doctor Miracle Record Cleaner" je odliÄan protiv svega Å¡to se može kao prljavÅ¡tina naći na ploÄama.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj sajt me povukao...

Kakva su vaša iskutva sa Zerostat-om?

Koristim sliÄan Ortofon proizvod (na slici), ali rezultati su Äesto slabi, Äak i nakon viÅ¡estruke primene.

Moje iskustvo kaže da je ovde mnogo efikasnije zameniti one naše najlonske omotnice (znate na koje mislim) papirnim.

Rekao bih samo oprezno,bolje imati nesto malo prljavo za stalno,neprano,nego nesto sto ce biti cisto 1-2 godine,i posle bude neupotrebljivo..

O, da.

Ja sam poslednji (i prvi) put Äistio ploÄu nekom tekućinom pre 20 godina. ÄŒinio sam to nekim sredstvom koje se u domaćim prodavnicama ploÄa prodavalo u crnim plastiÄnim boÄicama sa zelenim slovima (možda se neko seća).

Tih nekoliko ploÄa je odmah po suÅ¡enju postalo neupotrebljivo.

post-1432-128510532131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kakva su vaša iskutva sa Zerostat-om?.

Zerostat je bio super kad nije bilo nista bolje 1970-tih.

Cetkica od karbon fajber vlakana (karbon = ugljenik :wink: ) je jednako efikasna kao antistatik, pri tome jos i cisti prasinu a kosta 10 evra (Project na primer).

Inace, zerostat moze da se napravi u kucnoj radinosti od piezoupaljaca za gasni rostilj. Video sam jednom, ali tip nije hteo da mi kaze kako. Mozda neko ovde zna, to bi bilo resenje za nekoliko evra.

Link to comment
Share on other sites

To je ovo:

http://www.discdoc.com/

Njihov "Disc Doctor Miracle Record Cleaner" je odliÄan protiv svega Å¡to se može kao prljavÅ¡tina naći na ploÄama.

Disc doctor je snabdevac Kongresne biblioteke u Vasingtonu, nema greske, proven proizvod, verovatno najbolji.

Mmilovane, da li znas kako moze da se neutralise miris budji na kartonskim omotima? Kad nadjem nesto sto nemam a mirise, ja kupim, odnesem u podrum pa kad je suncano vreme drzim na suncu, pa posle toga ubacim u mikrotalasnu rernu. Unutrasnje kese bacam i zamenim novim. To funcionise onako, ali nije bas neko resenje.

Da li ima nesto bolje ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...