Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Vinyl - dzije hocu sve da vas obradujem :) , dosao sam do Revolucionarnog otkrica najboljeg, najkvalitetnijeg, .naj jednostavnijeg i najbrzeg nacina ciscenja ploca.

Ovako stvari stoje , poste ste vi forumasi - odnosno i ujedno moje veoma drage uvazene kolege ovo otkrice cu podeliti sa vama , treba samo da kupite ,, PEROMAT ,, tjst onu vodenu pusku za pushkiranje automobila koju koriste auto perionice samo sto ove za kucnu upotrebu nisu toliko jake i dosta su jeftinije , rade pod pritiskom od 2 bara i kostaju oko 7 - 8 hiljada dinara a mogu se naci i jeftinije

Celu operaciju sam izveo danas kad sam prao dvoriste sa vodenom puskom, po zavrsetku tog posla setio sam se zasto to ne bi uradio sa plocom. Odabro sam par ploca koje su bile u najgorem stanju, masne, flekafe, pucketave na gramofonu i krenuo u pranje pod pritiskom vode , mlaz sam udaljio nekih 10 tak cm od ploce da ne bih slucajno ostetio brazde i krenuo kruzno u pranje ponovivshi 3 - 4 kruga . Plocu sam stavio na nezni otirac koji sam takodje puskirao i lepo oprao tako da sam na njemu menjeo i okretao a i b stranu ploce. Cela operacija je trajala 2 minuta a plocu sam posle zahvata naslonio na zid i malkice sacekao da iscuri voda sa nje i potom sa mikro fiber krpom koja nema dlacice kruzno obrisao obe strane ploce

Ploce koje sam ocistio predhodno sam pustio na gramofon da se uverim u kakvom su stanju i koliko pucketaju a pcketale su bas dosta a nakon ove operacije iste te ploce su savrseno radile i nusu pucketale, bile su sjajne i savrseno ciste samo sto su sve ogrebotine i dalje bile vidljive sto je i normalno jer je to nemoguce ukloniti

Eto uvazene kolege , to bilo sve od Shuce u vezi ovog postupka cishcenja ploca, ako vas nesto dodatno interesuje slobodno pitajte :wave2:wave2:wave2

Link to comment
Share on other sites

Suco,a sta je sa sredinom ploce,kako si iskontrolisao mlaznicu da ne isprskas i sredinu,odnosno etiketu?Voda pogubno deluje po papir..

Posto operacija traje izuzetno kratko etiketa je jedva uspela da bude malkice vlazna , odnosnoa i nisam puskirao po etiketi tako da je ostala neostecena. Pokupio sam vodu sa etikete odmah i sve je bilo ok. Krpom sam samo nezno upio to malo vode sto je bilo na etiketi

Link to comment
Share on other sites

Ploce koje sam ocistio predhodno sam pustio na gramofon da se uverim u kakvom su stanju i koliko pucketaju a pcketale su bas dosta a nakon ove operacije iste te ploce su savrseno radile i nusu pucketale, bile su sjajne i savrseno ciste samo sto su sve ogrebotine i dalje bile vidljive sto je i normalno jer je to nemoguce ukloniti

Suco, Froggy je vec pisao o mokrom slusanju poca koje praticno ima za pojavu potpuno odsustvo krckanja i suskanja ploce tokom reprodukcije i ovaj tvoj post me je na to podsetio indirektno.... Hocu da kazem da su ploce koje si posle pranja mozda ostale malo mokre pa je to razlog odsustva cujnog suma tokom slusaja. Ajde ako te ne mrzi, bas tu plocu koja je nakon pranja i reprodukcije izgubila sum preslusaj ponvo danas pa javi utiske. Sve ovo samo zato to ako je juce i bila malo vlazna do danas se sigurno potpuno osusila pa da vidimo da li su rezultati jednak odobri kao juce, neposedno posle pranja i susenja.

Inace, stvano odlicna ideja za pranje ploca. Dodao bih samo da mozda ne bi bilo lose pre puskoiranja plocu blago namazati nekim namenskm deterdzentom za pranje pa onda isprati puskom. Ne moze ipak cista voda da skine natalozenu masnocu. Drugo, za pranje se obicno koristi destilovana voda, ima li mozda opasnosti da pranje cesmovacom ipak na ploci ostavi neke tragove kad se vinil osusi, tipa kamenac i sl.???

Link to comment
Share on other sites

Drugo, za pranje se obicno koristi destilovana voda, ima li mozda opasnosti da pranje cesmovacom ipak na ploci ostavi neke tragove kad se vinil osusi, tipa kamenac i sl.???

Naravno da ostaje talog, to i jeste uzrok što ploče kvašene običnom vodom, pri pranju ili mokroj reprodukciji, kasnije imaju više šuma. Moj recept za pranje ploča je rastvor alkoholnog sirćeta i destilovane vode 1:1, uz korišćenje mikrofiber krpe ili četkice. Sirće je odličan rastvarač masnoće i inertno je za vinil. Sirće ima i tu prednost da ispira i uklanja kamenac. Miris sirćeta u potpunosti nestaje nakon sušenja. Probajte.
Link to comment
Share on other sites

Å uco, koliko je otprilike ta jaÄina mlaza u odnosu na maksimalnu koju puÅ¡ka izbacuje? Pretpostavljam da mora da bude malo jaÄi jer u suprotnom samo od kvaÅ¡enja nema vajde.

Razmišljam da probam ovu tvoju metodu.

Evo upravo sam preslusao 2 probne ploce oprane juce koje su bile za otpis ali vise nisu posle operacije Laufer, Djoka Balasevic - Pub i Oliver Dra... - Mlakonja. Nema pucketanja ploce rade savrseno - prosto ne mogu da verujem jer znam kakve su bile - za kantu, nisam smeo ni da ih stavim na gramofon jer su bile u ocajnom stanju. Mlakonja je bio u katastrofalnom stanju i na njemu ima malkice krckanja ali puno, puno manje nego pre intervencije peromatom.

Jacinu mlaza ne mozes da odredis jer nema elektronike i prekidaca koji bi to regulisao , mozes samo da podesavas vrstu mlaza ( napr slovo v , tacka od mlaza koja je ujedno i najopasnija i najaca ) odnosno rasprsivanja vode pod pritiskom koji na ovom mom peromatu iznosi 2 bara sto nije ni malo naivno i prakticno se ti peromati i po tome razlikuju i to im odredjuje cenu - jacina pritiska u barima. Napr.. kad bi na 1 cmm daljine od mlaza poturio prst verovatno bi ga mlaz precvikao do kostiju. Ja sa tim peromatom cupam mahovinu iz betona koju je nemoguce drugacije otkloniti. Takodje sa njom perem i fasadu, tepihe, otirace, i svasta jos po nesto - ubija kako pere i na kraju na red su dosle i ploce. Odusevljen sam rezultatom

Na plocama nema nikakvih tragova kamenca i nema nikakvih fleka, sijaju kao da su nove i rade savrseno. Prosle su i ovu fazu da ih poslusam skroz osusene jer su juce mozda radile bolje dok su bile vlazne. Znaci i ta sumnja je sad otklonjena

Moguce da bi bilo jos bolje da su se pre puskiranja namazale nekim sredstvom za odmascivanje ali to cu drugi put probati. Ovo sto Wili predlaze moze da se ukljuci u ovaj proces i verovatno bi rezultat bio jos bolji

Ajde da vam kazem istinu nisam ja ovo izmislio - ne mogu vise da krijem od vas jer vas sve sa foruma gotivim i ne bih da vam ovo precutim :) Sve ovo sam pre par dana slucajno video na Discovery tv kanalu, prikazivali su pogon za proizvodnju lp ploca i emisija je trajala nekih pola sata, bukvalno se video ceo proces prizvodnje ploca od pocetka pa do kraja i tu sam snimio da na kraju prizvodnje koriste neku masinu koja pod visokim pritiskom vode peru plocu kad izadje iz kalupa i ide posle na neko susenje i tek onda lepe etiketu.

Tako da ne brigajte brigu jer to koriste fabrike koje proizvode vynile. Ako neko zeli - nije nikakav problem bar sto se tice mene da svoje omiljene naslove proba oprati kod mene na aparatu a sve pre eventualne kupovine peromata , cisto da se uveri ima li to efekta, mada po meni svako ko ima privatnu kucu i dvoriste ovo treba da ima nevezano za ploce :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ajde da vam kazem istinu nisam ja ovo izmislio - ne mogu vise da krijem od vas jer vas sve sa foruma gotivim i ne bih da vam ovo precutim :) Sve ovo sam pre par dana slucajno video na Discovery tv kanalu, prikazivali su pogon za proizvodnju lp ploca i emisija je trajala nekih pola sata, bukvalno se video ceo proces prizvodnje ploca od pocetka pa do kraja i tu sam snimio da na kraju prizvodnje koriste neku masinu koja pod visokim pritiskom vode peru plocu kad izadje iz kalupa i ide posle na neko susenje i tek onda lepe etiketu.

Zar se etiketa ne postavlja pre presovanja?!!

Link to comment
Share on other sites

Jacinu mlaza ne mozes da odredis jer nema elektronike i prekidaca koji bi to regulisao , mozes samo da podesavas vrstu mlaza ( napr slovo v , tacka od mlaza koja je ujedno i najopasnija i najaca ) odnosno rasprsivanja vode pod pritiskom koji na ovom mom peromatu iznosi 2 bara sto nije ni malo naivno i prakticno se ti peromati i po tome razlikuju i to im odredjuje cenu - jacina pritiska u barima. Napr.. kad bi na 1 cmm daljine od mlaza poturio prst verovatno bi ga mlaz precvikao do kostiju. Ja sa tim peromatom cupam mahovinu iz betona koju je nemoguce drugacije otkloniti. Takodje sa njom perem i fasadu, tepihe, otirace, i svasta jos po nesto - ubija kako pere i na kraju na red su dosle i ploce.

Ok, kod mene na standardnoj puÅ¡ci (za pranje auta, npr.) okretanjem može da se reguliÅ¡e jaÄina mlaza pa sam pomislio da je i kod tebe tako, otuda pitanje. Za V mlaz koji si spomenuo koristiim drugu puÅ¡ku koja nema regulaciju jaÄine, ali je taj mlaz prejak i kao Å¡to si rekao bez problema skida mahovinu sa betona ili farbu sa metala pa se bojim da ne napravim neko s..... sa ploÄom.

U svakom sluÄaju, treba probati. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Jel će puÅ¡ka da puca ako se prikjuÄi na kanister sa destilovanom vodom?

Imali smo negde ranije (mislim Srđan) da nije ni svaka destilovana voda - destilovana voda.

Zaboravio sam kakva (kako hemijski tretirana) mora biti za ploÄe, ali ono Å¡to se prodaje kao destilovana voda (za pegle, na primer) takoÄ‘e ostavlja za sobom trag.

Link to comment
Share on other sites

Imali smo negde ranije (mislim Srđan) da nije ni svaka destilovana voda - destilovana voda.

Zaboravio sam kakva (kako hemijski tretirana) mora biti za ploÄe, ali ono Å¡to se prodaje kao destilovana voda (za pegle, na primer) takoÄ‘e ostavlja za sobom trag.

Verovatno mislis na demineralizovanu vodu

http://www.tehnosam.rs/demineralizacija.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...