Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

  • 1 month later...
On 11/15/2018 at 8:08 AM, Froggy said:

...a meni su se neki likovi smejali što koristim "mokru reprodukciju" destilovanom vodom.

O tempora, o mores!

Zasto su se smejali?

Pa to i EMT preporucuje u dokumentima? Kada sam to procitao napravio sam kao neki test. Svedskom super krpicom pokvasio stranu ploce. Imao sam utisak da to bolje radi? Stranica ploce se savim osusi taman pred kraj tako da se moze okrenuti ili spakovati suva...

(Ako se grubo napravi analogija sa primerom gde covek vlaznu ruku gura u vrelo tecno olovo bez opekotina, onda se smanjuje i temperatura u tacki dodira "igle" i brazde...)

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, misko1989 said:

ta mislite o pranju ploca smesom alkoholno sirce/destilovana voda? 

Mislim da probam ovu metodu u kombinaciji sa magicnom krpom.

Sa krpicom ces skinuti ono sto se vidi ali mislim da neces pokupiti stroku iz dubine brazde ( ako je ima ).

Meni to bar nije uspelo sa finom krpicom i nekom mojom solucijom.  Fleke i slicno se skidaju ali ono sto je uslo dubinski... jok.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Sa krpicom ces skinuti ono sto se vidi ali mislim da neces pokupiti stroku iz dubine brazde ( ako je ima ).

Meni to bar nije uspelo sa finom krpicom i nekom mojom solucijom.  Fleke i slicno se skidaju ali ono sto je uslo dubinski... jok.

Moraćeš ipak da lepkiraš. Al' ne plaši se, biću ja tu da te zaštitim.

 

9 sati ranije, misko1989 said:

Lupicu mozda, ali bih da se posavetujem sa iskusnim gramofondzijama...

sta mislite o pranju ploca smesom alkoholno sirce/destilovana voda? 

Mislim da probam ovu metodu u kombinaciji sa magicnom krpom.

mozda nakon toga lepkiranje ako je potrebno...

Čujemo se ovih dana pa ću sve da ti objasnim. nobles.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bujodrag said:

Moraćeš ipak da lepkiraš. Al' ne plaši se, biću ja tu da te zaštitim.

Ha Ha ha  kada odobri Smithsonian muzej   :D

Ali moram da napisem da smece iz dna brazde i nije neki problem sa sfera/konus vrhom u odnosu na korisni signal sa MM zvucnice, bitnije je ono sto se vidi golim okom i sto se moze skinuti carbon fiber cetkom.   Sa Elipsom... onako, moze da bude.

Sa Hyperelipsom je problem.    I sa MC zvucnicom je problem.

Samo to je iskljucivo moje misljenje.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bujodrag said:

Opet ti kažem: MC je stvar motora (zvuka) a igla je stvar trackinga.

OK ali ne pricam ja o tome nego da se prasina ili stroka koja je bas usla duboko u brazdu mnogo manje cuje sa onim profilima, bar meni u meri da uopste ne smeta pa do toga da ne znam da je uopste ima.

Sa Hyperkom ( na Shurki ) ta dubinska stroka se cuje kad je ima.  Signal je dovoljno jak da ne nervira ali se jasno cuje da je ima.

Sa Benzom koji je MC i ima u startu mnogo nizi signal ... ume bas da smeta.

 

Link to comment
Share on other sites

Bujo, poznajem tvoju metodu i koristim je, doduse vec neko vreme nisam... nedostatak vremena, prostora, infrastrukture... mora da smislim nesto da nekako to sve bude puno efikasnije. 

Nego, ovo sam nasao na netu da ljudi koriste alkoholno sirce u kombinaciji sa vodom i da navodno to daje sjajne rezultate pa rekoh da priupitam... razmisljao sam da kupim i onog knostija.

A hocu da se fino spremim za dolazak GoldringKe :) btw, na carini je, juce mi stigli papiri sa carine. Tek! u ponedeljak rade pa cu da skoknem da probam da resim sve oko preuzimanja. Brzo je stigla stvarno, ja sam mislio da cu cekati dvadesetak dana. 

Link to comment
Share on other sites

Jbmlga, u vreme kad sam često kupovao ploče, radio sam prvu smenu a posle podne imao probe i svirke. Ipak je bilo vremena za lepkiranje. Izlepkiram ploče, naredjam ih jednu na drugu uz pomoć odbojnika od velikih selotejpa, dakle, ne zauzimaju mnogo prostora a i lepkiranje ide brzo. Onda sačekam subotu i ljuštim ih i preslušavam ih uz jutarnju kafu.

 

Sirće nikad nisam probao ali mi ne uliva poverenje. Jabukovo ima lepši miris ;) 

Sapunica i običan sundjer za masnjikave ploče s vidnim otiscima prstiju pa odmah lepak. Čas posla, sušenje preko noći.

Link to comment
Share on other sites

Lepkiranje je do j... ja sam se toliko izvestio da sam u jednom danu izlepkirao 25 ploča. Veći je problem kuda sa njima dok se suše. Ali ovo je bilo u nekom pretoplom julu, za jedan dan sam odradio sve. Kad kazem jedan dan, mislim da mi je za stranicu ploce potrebno oko 3-5 min. Znaci računaj da je to negde oko 1.5-2 sata za 25 ploča. Po strani ploce.

Link to comment
Share on other sites

A šta, mažeš samo jednu stranu ploče pa je sušiš?

Imaš onaj moj super sofisticirani divajs za obostrano lepkiranje. jedini je problem što mora konzerva od graška  ;) 

 

9jqaMJW3hMpJ6aU3UGerBgGHaP1PQZa0GOeFLt8Q

 

 

I onda naredjaš ploče.Ali moraju se koristiti specijalni kolutovi od selotejpa, izbalansirani kod akreditovanih vulkanizera

 

Xyqb07bwowVsCkAzYT9NAPy6nvSuvVjBbu36DE_S

 

 

Leti se osuše za tri do pet sati. Zimi ih ostavim preko noći.

Al, OK, imam jednu sobu koja se ne koristi pa sve odradim tamo. Nekim nejakim vinildžijama možda smeta miris lepka.

 

:o 

Link to comment
Share on other sites

I evo infrastrukture... na brzinu smuckano sinoc. Uzeo sam neku zicu od armature sa “T“ vrhom koji sam zabio odozdo u stiropor koji je tu da daje kakvu takvu stabilnost i radi sasvim ok. Za distancere sam koristio neke parcice plute na kojima sam napravio rupe da se navlace na high end postolje sa zicom i upravo peva Brothers in arms...

IMG_20190223_230957-768x1024.thumb.jpg.0ac89d1a43d799934710dae5f8fd0859.jpg

IMG_20190224_120737-768x1024.thumb.jpg.9457f16330a1378be2e297184f84153f.jpg

;)

Link to comment
Share on other sites

On 22.2.2019. at 22:23, Majda said:

Zasto su se smejali?

Pa to i EMT preporucuje u dokumentima? Kada sam to procitao napravio sam kao neki test. Svedskom super krpicom pokvasio stranu ploce. Imao sam utisak da to bolje radi? Stranica ploce se savim osusi taman pred kraj tako da se moze okrenuti ili spakovati suva...

(Ako se grubo napravi analogija sa primerom gde covek vlaznu ruku gura u vrelo tecno olovo bez opekotina, onda se smanjuje i temperatura u tacki dodira "igle" i brazde...)

 

Smejali su (mi) se jer im je to bio jedini način da ispadnu cool u društvu zadrtih vinildžija, a da ne pokažu svoje fundamentalno neznanje.

Srećom, pa sam u tom sportu (mokroj reproduciji) već 30-i-kusur godina bez ikakvih negativnih posledica (kako po ploče, tako i po igle/zvučnice), te se na njihovo podsmevanje nisam ni obazirao - samo mi je bilo zanimljivo koliko predrasuda kod novopečenih gramofondžijskih hipstera može stvoriti elementarno neznanje iz hemije i fizike.

A što se tiče EMT istraživanja, da to nije ovo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...