Father Posted January 11, 2025 Report Posted January 11, 2025 Na osnovu slika bih rekao da tebi koren ručice ne prati dinamiku kretanja glave u brazdama, tj. zaostaje, klizi sporije pa dolazi do ukošavanja. Tu je vrv. problem sa mehanizmom - šinom po kojoj se kreće koren ručice. Ne razumem se u te sklopove nimalo, ali nagađam da može "najbezbolnije" da dođe do zgušnjavanja viskoziteta ulja/masti kojom je podmazivana ta osovina/šina ili do nagomilavanje neke "prašine"... Ili lošeg prenosa kontrole kretanja motora te šine?? Možda neki kondenzator u napajanju motora??? Samo na glas razmišljam, ne znači da bi moglo to da bude. Quote
shon3i Posted January 11, 2025 Report Posted January 11, 2025 Tako je kod tih tangencijalnih gramofona, treba pregledati taj mehanizam, koji se sastoji od motora, remena, sina, i raznih zupcanika. Ukoliko kontrolama ne moze da se pomera glava levo desno u opste najverovatnije da mehanizam ne radi ili negde preskoci neki zub. Ja bi to prvo probao da li u dignutom plozaju moze da se rucka vozi levo<->desno, i da li to ide glatko. Quote
Markovic1987 Posted January 11, 2025 Author Report Posted January 11, 2025 Tačno tako, obojica ste u pravu. Upravo iz tog razloga odneo sam ga kod majstor Gizma i radilo je jedno vreme. Kada sam promenio glavu, pocelo je opet da tako koči. E sad da li je to zbog glave ne znam, ali sa originalnom sonijevom lepo je radilo. Znaci ništa ne preskače zbog loših ploca, vec stoji u mestu i trokira, već vrv nije bilo lepo očišćeno ili šta već…. Quote
Markovic1987 Posted January 11, 2025 Author Report Posted January 11, 2025 1 hour ago, shon3i said: Tako je kod tih tangencijalnih gramofona, treba pregledati taj mehanizam, koji se sastoji od motora, remena, sina, i raznih zupcanika. Ukoliko kontrolama ne moze da se pomera glava levo desno u opste najverovatnije da mehanizam ne radi ili negde preskoci neki zub. Ja bi to prvo probao da li u dignutom plozaju moze da se rucka vozi levo<->desno, i da li to ide glatko. Manuelno ide kako valja, pokušaću još jednom ali nisam primetio da koči kada pritisnem dugme za manuleno pomeranje. Quote
Markovic1987 Posted January 12, 2025 Author Report Posted January 12, 2025 Samo da javim, čovek koji mi je servisirao gramofon Gizmo ne javlja se na telefon i da sam verovatno iz nekog njegovog razloga blokiran. Zvao sam ga par puta i govorio je da je problem u polovnim pločama. Bitno da je uzeo 4.000, ali neka mu je na čast. Možda mu se, ne daj Bože nešto desilo u šta sumnjam. Ne bi mi svaki poziv bio odbijen kao zauzet. Ne znam kakva su iskustva drugih forumasa sa njim, ali ja sam se eto opekao za sitne pare. Nažalost ima svakavih ljudi. Pozdrav svima. Quote
cyrano Posted January 12, 2025 Report Posted January 12, 2025 On 1/8/2025 at 7:18 PM, Markovic1987 said: Majstor Gizmo ga je lepo servisirao, radio je kao sat. Otkako sam stavio novu glavu AT85EP(T4P serija) nikako da nastelujem da ne preskače. Ne bih da branim majstora, jer ne znam coveka, ali mozda je ovog puta do tebe. Quote
Markovic1987 Posted January 12, 2025 Author Report Posted January 12, 2025 Moguće…. Ali ako gramofon ode na servis računam da će raditi…. Ništa mu loše nisam rekao, niti ga zivkao za svakakve gluposti. E sad možda je čoveku krivo sto sam ovde postavio pitanje za pomoć, pa je sujeta proradila i kompleks? Ne vidim jedan-jedini razlog zašto bi me blokirao, jer mi vaspitanje ne dozvoljava da ikoga vredjam, jer mi je ispod časti. Ali dobro, ne želim više da komentarišem malogradjanstinu, ima nas svakakvih…. Neću propasti za 4.000din, u danasnje vreme to su nikakve pare, ali gorak ukus ostaje u ustima…. Quote
cyrano Posted January 12, 2025 Report Posted January 12, 2025 52 minutes ago, Markovic1987 said: Ali ako gramofon ode na servis računam da će raditi Pa radio je, bio si zadovoljan koliko vidim po tvom pisanju. Mozda se posle cupanja prethodne igle nesto poremetilo, ili posle menjanja glave, ko zna. U svakom slucaju zelim ti da ga popravis, i nastavis sa uzivanjem da ga slusas, pozdrav. Quote
Markovic1987 Posted January 12, 2025 Author Report Posted January 12, 2025 Radio jeste neko vreme, očigledno nije lepo servisiran, jer se pojavio isti problem pre servisiranja. Igla i glava su nove i tu nema šta da se pokvari niti da se steluje. Iskreno se nadam da cu ga popraviti i odneti kod pravog, ozbiljnog majstora. Hvala Quote
Father Posted January 12, 2025 Report Posted January 12, 2025 Zamišljam samo kako na tangencialnom gramofonu neko IŠČUPA iglu. Meni takva informacija ne govori o adekvatnom rukovanju. NE adekvatno rukovanje dovodi do oštećenje uređaja. Mogu samo da zamislim šta je NE stručno "uguravanje" nove zvučnice na ručku uradilo osetljivoj šini i kliznom mehanizmu. ? Ne zastupam nikoga, ali nije majstor iščupao originalnu iglu. Quote
Markovic1987 Posted January 12, 2025 Author Report Posted January 12, 2025 3 hours ago, Father said: Zamišljam samo kako na tangencialnom gramofonu neko IŠČUPA iglu. Meni takva informacija ne govori o adekvatnom rukovanju. NE adekvatno rukovanje dovodi do oštećenje uređaja. Mogu samo da zamislim šta je NE stručno "uguravanje" nove zvučnice na ručku uradilo osetljivoj šini i kliznom mehanizmu. ? Ne zastupam nikoga, ali nije majstor iščupao originalnu iglu. Tako sto se nakupilo dosta “mace” na samoj igli pokušao sam da takoreći “dunem” i nisam uspeo pa sam pokušao rukom da skinem. Inače glava igle je stara skoro 40 godina, slabo je korišćena kao i ceo hi fi vremenom gumica unutra istruli i nije potrebna nikakva sila pa se lako iscupala. Verujem da može da se vrati igla nazad, ali nisam hteo da eksperimentisem pa sam kupio novu. Sto se tiče “uguravanja” je sasvim prosto i nema cimanja niti “uguravanja” da se nešto polomi. Javiću kada mi bude drugi majstor popravio šta se zapravo desilo. Ovo je nauk za ubuduce koji odluče da saradjuju sa ovakvim ili sličnim, da dobro otvore oči kome će dati svoj novac i očekivati da nešto bude popravljeno ili da se pak javi i kaže, nema problema donesi, a ne da blokira nekoga. Novac nije bitan, makar koštalo i 10 dinara. Ovom prepiskom završavam svaku dalju diskusiju. Javiću šta sam uradio sa gramofonom i izvinjavam se još jednom svima na forumu. Srdačan pozdrav, Marko Quote
Markovic1987 Posted January 26, 2025 Author Report Posted January 26, 2025 Samo da javim da je gramofon popravljen. Majstor koji ga je opravio rekao je da je ovlaš servisiran i da je popravio sledeće: -Otpornik -Promenio je motoric koji se kreće po trek sini. -Opet je podmazao sve sto je moglo da se podmaze, takodje gumice su neke promenjene. Takodje, naveo je da je nemoguće da prošli “majstor” to nije video, s obzirom na “toliko iskustvo”. Dragi moji forumasi, strogo vodite računa kome dajete svoje uredjaje na popravku makar to bio najbanalniji kvar kako ne bi ste prošli kao ja. Srdačan pozdrav svima. Quote
Spachek Posted January 26, 2025 Report Posted January 26, 2025 Ko je taj drugi majstor?Sent from my SM-A715F using Tapatalk Quote
gnu Posted January 26, 2025 Report Posted January 26, 2025 Ko je taj drugi majstor?Sent from my SM-A715F using TapatalkI mene zanima, imam tangencijalni gramofon kojeg zbog sličnog kvara ne koristim, bilo bi lepo vratiti ga u funkciju.Послато са 23073RPBFG помоћу Тапатока Quote
zflazar Posted January 26, 2025 Report Posted January 26, 2025 Dakle majstor No1 je @giZ_Mo a majstor No2 je...? Quote
sweeT_Tooth Posted January 26, 2025 Report Posted January 26, 2025 1 minut ranije, zflazar said: Dakle majstor No1 je @giZ_Mo Дакле наградна игра.....1: 2: 3........... Quote
Markovic1987 Posted January 27, 2025 Author Report Posted January 27, 2025 10 hours ago, zflazar said: Dakle majstor No1 je @giZ_Mo a majstor No2 je...? Udostojio se da se javi “majstor” Gizmo, on je taj #1, koji uzima pare, ne odradi ništa, a pritom blokira ljude. Drugi je Gospodin Nebojsa Maričić, ljubazan, odmeren i vidi se da zna posao. Ne pita koji auto voziš, ne kaže da mu se svidjaju tudje patike i da bi ih rado skinuo da ih nosi, čoveka koga vidi prvi put u životu….. Al dobro…. Ko želi od majstora Nebojše broj mogu poslati privatnom porukom na forumu. Pozdrav svima Quote
Markovic1987 Posted January 27, 2025 Author Report Posted January 27, 2025 I još bih nešto dodao za kraj, a to je da čuveni “majstor” Gizmo nije vraćao nekim članovima uredjaje, bar su mi tako rekli ljudi koji su se javili privatnom porukom kako bi tražili broj od majstora gde sam lično bio. Usput bih još dodao da mi je čovek rekao da iglu koju sam slučajno izvukao da mogu da je bacim, a nije se potrudio da bar nadje na internetu istu takvu(iako sam mu pošteno platio “popravku”), nego sam poslušao savet, jelte “majstora” i dao 40e za novu glavu. U prilog tome dodajem link na kome se može naručiti potpuno nova igla koja košta celih 23e i ne mora se menjati cela glava. https://www.eltim.eu/en/phono-replacement-styli/s-s-s-s-s/sony-styli/sony-nd-250-g-xl-250-g-stylus-ds/a-24441-20001140 Jos jednom pozdrav za sve i pazite kome dajete svoje uredjaje na popravku. Quote
zflazar Posted January 27, 2025 Report Posted January 27, 2025 A dobro si prošao, platio si školarinu samo 4000RSD (bez fiskalnog računa i PDV-a). zamenska igla je rešenje onda kad je telo zvučnice neoštećeno a i to može serviser ustanoviti ako ima malo dobre namere u njemu. Quote
Markovic1987 Posted January 27, 2025 Author Report Posted January 27, 2025 Telo zvucnice ne neosteceno, ispravno je. Izvučena je samo igla, ništa više. Nije strasno, malo je 4.000rsd, neka u zdravlju potroši. Ništa mi ne znaci, a “majstoru” verovatno mnogo. Quote
Mingus,Mingus Posted January 27, 2025 Report Posted January 27, 2025 Gizmo i iron men su kod mene na blokadi zbog svakakvih odgovora i mesanja u sve... Quote
gnu Posted January 27, 2025 Report Posted January 27, 2025 Udostojio se da se javi “majstor” Gizmo, on je taj #1, koji uzima pare, ne odradi ništa, a pritom blokira ljude. Drugi je Gospodin Nebojsa Maričić, ljubazan, odmeren i vidi se da zna posao. Ne pita koji auto voziš, ne kaže da mu se svidjaju tudje patike i da bi ih rado skinuo da ih nosi, čoveka koga vidi prvi put u životu….. Al dobro…. Ko želi od majstora Nebojše broj mogu poslati privatnom porukom na forumu. Pozdrav svima Majstor Nebojša je u Beogradu?Послато са 23073RPBFG помоћу Тапатока Quote
sweeT_Tooth Posted January 27, 2025 Report Posted January 27, 2025 32 minuta ranije, Mingus,Mingus said: Gizmo i iron men su kod mene na blokadi И код мене су блокирани! ? Quote
Zexx Posted January 27, 2025 Report Posted January 27, 2025 "Ima ljudi koji sve smeju, ne zato što se ničeg ne boje, nego zato sto se ničeg ne stide." Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.