Jump to content


Upomoc - treba mi serviser za Arcam Alpha CD player


anubisgrau

Recommended Posts

Znaci bojim se da je mom novom kucnom ljubimcu potreban odlazak u servis. U pitanju je Arcam Alpha 5, las. mehanizam je Philipsov swing arm CDM 9.44. Bice da je nesto sa njim u vezi u problemu, jerbo CDP povremeno preskace bez ikakvog pravila. Prosao sam kroz razne faze eliminacije, dugo mislio da je to posledica drvene podne konstrukcije bez klasicne betonske ploce ali se ispostavlja da nista od toga nije tacno. Laser je zamenjen u novembru prosle godine a tom prilikom je radjen i servis vratanaca koja su kod ovog mehanizma boljka jer se neki plasticni zupcanik preko koga to ide vremenom ojede.

Znaci skoro sam siguran da nije problem u samom laseru u smislu da mu je vreme za rastanak, jer sam u zivotu imao CDP-ove kojima je laser u banani sto bi rekla zapadna braca i to se obicno manifestuje mnogo direktnijim problemima necitanja ili preskakanja od koliko mogu da primetim random problema da ovaj moj ponekad danima cita besprekorno a onda danima preskace kao pomahnitao. Pre bih rekao da sam sklon da problem trazim u nekom nedovoljno dobro uradjenom stelovanju mehanizma, ako se nesto tako radi kod 9.44, ili u napajanju. E da, dosta se greje, diskovi izlaze blago podgrejani, ali mi je 1. vlasnik originalnog i nediranog (moj nije takav) AA5 rekao da je i kod njega slicna problematika grejanja, dok od preskakanja nema ni traga.

Zanima me da li poznajete nekog inteligentnog majstora da pogleda i prouci malo ovu spravu. Posto mi se cini da Arcam ovde kao takav nikada nije imao dilera, ne ocekujem da nadjem nekog ko je verziran bas u ovaj model pa mi bas zato treba neko ko ce ovome pristupiti ne samo sa idejom da skine postojeci laser i stavi novi, pa sta mu bog da, nego da stvarno resi problem.

Inace je ovaj player u garanciji jos 2 godine pa mogu da ga posaljem u UK ako je malo ozbiljniji zahvat u pitanju, tako da mi je lakse da verujem da je neki rutinski problem.

Hvala i pozdrav, G.

Link to comment
Share on other sites

Skoro potpuno sam siguran da je problem u klampni koja pritiska disk sa gornje strane preko plastičnog poklopca koji se oslanja na kuglicu u maloj šoljici. Potrebno je da se skine klampna, izvuče plastični poklopac koji dolazi preko diska, očisti šoljica u sredini u kojoj je kuglica, osuši, stavi malo silikonske masti ili kane mala kap ulja i sve vrati na mesto.

Svakako bih probao ovu jednostavnu caku pre nego što angažujem majstora jer sam na više plejera preskakanje uspešno rešavao upravo na ovaj način. Naravno, kada je plejer već otvoren, ne propusite da očistite vaš laser.

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi ga skroz rasklopiti ( mehanika ) i svaki zupcanik do najsitnijih detalja ocistiti i premazeti ( vrlo tankim slojem ! ) mislim da ces se iznenaditi rezultatom , a laser NEMOJ stelovati . :wink:

Voleo bi ako bi mogao da posaljes jednu fotogrfiju , cisto da vidimo kako izgleda iznutra

Naravno prvo probaj sto ti willi napisao .

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je Willi na dobrom tragu.

Najverovatnije je u pitanju lezishte za lezaj klampa (izvinjavam se na formulaciji :o ).

Klamp treba rastaviti i ocistiti sve delove. Proveriti da li se na lezistu pojavilo udubljenje na prilicno mekoj plastici koje je tokom vremena napravio lezaj...

Ako udubljenje postoji, plastiku ishmirglati finom shmirglom, kako bi opet bila glatka i ravna. Lezaj podmazati nekom mascu (npr. silikonskom) i zahvat bi trebao biti uspeshan.

Ovo je inace cesta (i prilicno poznata) boljka na ovakvim mehanizmima - cak se i u service manualu navodi da se ako disk preskace prvo menja klamp.

Ako nije do klampa, a disk nigde ne "kaci" plastiku tray-a, najbolje bi bilo poslati player na "garantni" servis, poshto se moze desiti da je problem u istroshenom spindle motoru (cini mi se da ne-pro CDM9 imaju Mabuchi jeftinjake :D ).

Nadam se da ce ovo pomoci :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Anubise, ako joÅ¡ uvek nisi uspeo da srediÅ¡ svoj cd-player mogu da ti preporuÄim zaista ozbiljne struÄnjake (dvojica ljudi su u pitanju) u koje možeÅ¡ imati poverenja. Ako želiÅ¡ mogu da ti poÅ¡aljem njihove podatke ovako na forumu, na pp ili e-mail.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ovde je bila izmeÄ‘u ostalog , modifike pojedinih proizvoÄ‘aÄa . Navedeno je da je jedan relativno dobar mehanizam modifikovan od strane poznate firme ( nema ime ali možda sledi ) na taj naÄin da je zamenjen samo jedan jedini zupÄanik u mehanizmu . Naravno da su stavili loÅ¡iji od neke Å¡ugave plastike i naravno da nije bio u spisku poboljÅ¡anja ....posle se priÄa eto to mu je mana .

neko bi rekao ku..c mana , lopovi ....i tako

Link to comment
Share on other sites

Ajde, kad vec pricate o Arcam-u:

Lozi me ortak iz US da je to mnogo dobra oprema, relativno razumne cene za ono sto nudi, i da je vredi poslusati. Uvozi li to neko kod nas? Znaci ima li predstavnistvo / distributer / prodavnica... ?

Link to comment
Share on other sites

Ovde je bila izmeÄ‘u ostalog , modifike pojedinih proizvoÄ‘aÄa . Navedeno je da je jedan relativno dobar mehanizam modifikovan od strane poznate firme ( nema ime ali možda sledi ) na taj naÄin da je zamenjen samo jedan jedini zupÄanik u mehanizmu . Naravno da su stavili loÅ¡iji od neke Å¡ugave plastike i naravno da nije bio u spisku poboljÅ¡anja ....posle se priÄa eto to mu je mana .

neko bi rekao ku..c mana , lopovi ....i tako

Link to comment
Share on other sites

Anubisgrau , radilo se o priÄi tipa koji je servisirao neke ureÄ‘aje ( nije navedena firma , uglavnom poznata ) i koji je uporeÄ‘ujući originalne mehanizme utvrdio to Å¡to sam naveo . Firma je jedan oriÄinalan zupÄanik koji je mogao da radi sto godina zamenila sa jednim daleko loÅ¡ijim .

Koji je bio cilj "poboljÅ¡anja " nije teÅ¡ko zakljuÄiti , pogotovo Å¡to taj detalj nije naveden u propagandnom delu .

PriÄa je bila deo teksta o modifikovanju CD u reviji za samogradnju .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...