Jump to content


"Medije" za snimanje...


Infidel

Recommended Posts

Ja sam na staroj mini-liniji imao taj preklopnik za duplu brzinu, ali nisam siguran da je bilo moguce i reprodukovati u toj (duploj) brzini. Koristio sam ga samo za brza presnimavanja, ali i to retko, jer je lose zvucalo na kraju.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Nema mnogo veze sa samim medijima i gde se mogu nabaviti ali ima sa snimanjem na kasete i nekim eksperimentima:

jedan moj prijatelj, zagrižen za temu dekova i magnetnih zapisa svojevremeno mi je pomenuo da je sa jednim svojim drugom koji se za iste hi-fi stvari interesovao, ali i sa struÄnog stanoviÅ¡ta (bio je elektroinženjer), eksperimentisao sa udvostruÄenom brzinom prolaza trake (nekako su duplirali brzinu od 4.76) i da su rezultati bili upravo neverovatni. OÄigledno da brzina prolaza trake igra važnu ulogu, a Äini mi se da su neki dekovi (možda baÅ¡ NakamiÄi Dragon) imali, opciono i preklopnik za veću brzinu proticanja trake.

Link to comment
Share on other sites

Alex67, koliko se secam BIC, Dual i Marantz su pravili dekove sa dvostrukom brzinom. Marantz modeli su bili SD4000-9000, i neki kasniji, BIC je bio T3 a dual ne znam oznaku.

To je bila fora koja se nije primila, trake su snimane da bi se nosile sa sobom, a to je sa ovima bilo nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, veća brzina znači veći dinamički opseg, ravniju frekventnu krivu i manji šum. Nije dovoljno da se samo udvostruči brzina, potrebno je i da se promeni ekvializacija da bi se dobio optimum. Širina traga takođe povećava dinamički opseg i smanjuje šum. Kaseti sa malom širinom i debljinom trake i niskom brzinom nema pomoći. Kod trakaša, moje iskustvo pokazuje da je 38 cm/s na 4 traga (pola trake) bolje rešenje nego 19 cm/s na dva traga (cela širina trake), što pokazuje da je brzina važnija od širine.

Link to comment
Share on other sites

VHS Hi Fi rekorderi... hm, imao sam jedan takav u rukama, Sansui (model nisam pamtio). Pored izuzetno lošeg trackinga kojeg je (zbog toga što se neko prethodno igrao i odvrtao nasumice šrafove za štelovanje) bilo gotovo nemoguće naštelovati, uređaj je imalo veoma izražen šum kako pri snimanju tako i pri reprodukciji.

OÄigledno da iako je koristio prednosti Å¡iroke trake ureÄ‘aj nije bio u svakom segmentu odraÄ‘en kao hi-fi...

Još jedna mala ispravka: studijski "standard" od kada je Ampex pustio u promet svoje mašine bila je brzina od 76 cm/sec, verovatno zbog slabijeg kvaliteta sa ondašnjim trakama na 38... Kasnije je standard spušten na ovu brzinu.

Ima nekih snimaka koje je Radio Beograd radio sa tom većom brzinom i koji zvuÄe strahovito dobro, samo Å¡to je teÅ¡ko danas naći trakaÅ¡e da budu kvalitetni i reprodukuju istu brzinu 1:1. Upotreba half speed-a pa onda digitalno ubrzavanje nije bog-zna-kakvo reÅ¡enje.

Tako je usvojeni standard bio za "kasetaše" 1/8 incha i 4,75cm/s,

za magnetofone 1/4 incha - 9,5 ili 19 cm/s, a studijski magnetofoni na poÄetku karijere su koristili 1/4 inch Å¡irinu trake sa istom brzinm ali su bili dvokanalni (traka se snimala samo sa jedne strane) da bi kasnije verzije studijskih magnetofona radile na 1/2 pa 1 i Äak 2 incha u 48 kanala sa brzinom od 38cm/s i 76 cm/s.

S obzirom da smo razjasnili Å¡ta je bitno za kvalitetan audio snimak na traci, jedna zanimljivost ako niste znali. VHS Hi-Fi rekorderi su davali odliÄne audio rezultate, jer su imali rotirajuće glave pod odreÄ‘enim uglom na magnetnu traku Äime se povećavala Å¡irina tonskog traga i realna brzina kretanja trake preko tonske glave.Ova prednost je kasnije primenjena na DAT-u koji takoÄ‘e imaju rotirajuće glave, plus digitalnu tehnologiju.

Link to comment
Share on other sites

@first

Kako ovaj nas hobi ponekad nema veze sa racionalnim , tako je i kod mene ljubav prema dekovima neracionalna. Poznato je da ima boljih sistema za snimanje , ali ni jedan od ovih uredjaja ne moze da mi zameni dozivljaj kada ubacim kasetu od pre 20tak godina u crni Nak i kad pocnu led diode da se pale. Vrate se uspomene kada sam bio daleko mladji , kada je kaseta bila obavezni deo odlaska na novobeogradske zurke , svo ono becenje po najnovijim katalozima koji su sa mukama dovlaceni iz inostranstva i trenutcima kada si sanjao da imas jednu takvu masinu, sto bi rekli ovo je samo ispunjenje decackih snova. Nista vise. Zato mi i slusanje daje neku ekstra dimenziju.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

First, hvala za ideju. Interesantna sprava, nema sta, moze da snima 2 track 192Khz/24 bit. Trake su jeftine (oko $2 komad kad se kupuje na vise). Zrela tehnologija, mozda bolja opcija nego nego Tascamov DVRA1000 rekorder baziran na DVD-R.

A ovo me je odusevilo na pocetku uputstva:

"

"Recording is an art as well as a science. A successful

recording is often judged primarily on the quality of sound

as art, and we obviously cannot guarantee that. A company

that makes paint and brushes for artists cannot say

that the paintings made with their products will be critically

well-received. TASCAM can make no guarantee that the

DA-98HR by itself will assure the quality of the recordings

you make. Your skill as a technician and your abilities as an

artist will be significant factors in the results you achieve."

Znaci, tu smo. Dozivljaj snimka a ne tehnicke karakteristike odredjuju kako se snimak ocenjuje. Verujem da je ovaj Tascam najbolje sto postoji za snimanje u DIGITALNOM domenu danas .

Po mom iskustvu Nakamichi snimak sa dobrog vinila i gramofona je jedno uzivanje, kao dobro vino, a dobar digitalni snimak je drugo uzivanje, kao dobra rakija. Jedno ne iskljucuje drugo.

Link to comment
Share on other sites

Interesantna sprava, nema sta,

Znaci, tu smo. Dozivljaj snimka a ne tehnicke karakteristike odredjuju kako se snimak ocenjuje. Verujem da je ovaj Tascam najbolje sto postoji za snimanje u DIGITALNOM domenu danas .

Link to comment
Share on other sites

@first

Kako ovaj nas hobi ponekad nema veze sa racionalnim , tako je i kod mene ljubav prema dekovima neracionalna. Poznato je da ima boljih sistema za snimanje , ali ni jedan od ovih uredjaja ne moze da mi zameni dozivljaj kada ubacim kasetu od pre 20tak godina u crni Nak i kad pocnu led diode da se pale. Vrate se uspomene kada sam bio daleko mladji , kada je kaseta bila obavezni deo odlaska na novobeogradske zurke , svo ono becenje po najnovijim katalozima koji su sa mukama dovlaceni iz inostranstva i trenutcima kada si sanjao da imas jednu takvu masinu, sto bi rekli ovo je samo ispunjenje decackih snova. Nista vise. Zato mi i slusanje daje neku ekstra dimenziju.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...