Jump to content


"Medije" za snimanje...


Infidel

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Ja tražim hrom kasete, ali bezuspešno. Nisam našao u Paraćinu, Nišu, Jagodini i Kruševcu. Ne znam kakva je situacija u Bg-u. DAT trake možeš da nađeš u prodavnicama kompjuterske opreme.

Link to comment
Share on other sites

Sony ux 90 70 din, Tempo NS, TDK ma-x 60 120 din Spens NS, SA 90, 100 din, Spens, normalke 35-50 din 60 min, 45-60 din 90 min, hrom od 60-100 din 60-90 min, metalke 150-170 din, TDK i Sony, takodje Spens NS.

Ima traka..

Pozdrav

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Za DAT ti preporučujem DDS kasete (digital data storage) jer su jeftinije od klasičnih a pritom su pouzdanije jer imaju proračun greške (pretraži forum po ovim rečima, pisao sam malo više o tome). Cena DDS kasete je oko 300 dinara.

Magnetofonske trake se više ne proizvode a kod nas ih više nema od kada ne postoje Komisioni.

Što se tiče audio kaseta, ne kupuj ništa ispod metalke jer je kvalitet očajan, ja bih ti preporučio Sony.

Link to comment
Share on other sites

Za DAT ti preporuÄujem DDS kasete (digital data storage) jer su jeftinije od klasiÄnih a pritom su pouzdanije jer imaju proraÄun greÅ¡ke (pretraži forum po ovim reÄima, pisao sam malo viÅ¡e o tome). Cena DDS kasete je oko 300 dinara.

Magnetofonske trake se više ne proizvode a kod nas ih više nema od kada ne postoje Komisioni.

Å to se tiÄe audio kaseta, ne kupuj niÅ¡ta ispod metalke jer je kvalitet oÄajan, ja bih ti preporuÄio Sony.

Link to comment
Share on other sites

Ferro su normal, najjeftivije. Iznad su chrome a iznad njih metal.

Kupio sam prosle godine TDK SA od 100 minuta za po 40 dinara u jednoj foto radnji na Terazijama, rasprodavao covek lager. Nedavno je ta foto radnja zatvorena. Najgore od svega je sto je izbor stvarno suzen a i cene su pomalo nerealne. Inace imate u Vojvodjanskoj ulici u Dudiju Maxell, Sony i mislim da je bilo TDK kaseta po pristojnim cenama. Imaju i ostale nosace podataka pa pretpostavljam da vredi pogledati i DAT trake jer su oni za vecinu proizvoda koje drze 1. ruka. Za vise informacija http://www.dudi.co.yu.

Link to comment
Share on other sites

Sladjane, ja sam koristio Sony UX-S i mislim da je na dekovima koji imaju kalibraciju jednako dobra kao i stara TDK SA-X. Kuciste je vrlo solidno.

Ja licno ne volim C-60 format iako je traka najdeblja nego koristim ili

C-90 (jedna ploca, jedna strana) ili C-46 (jedna kaseta, jedna ploca).

Moj savet - kupite sve metalke kojih se docepate, cak i ako nemate kasetofon. Na prvom mestu TDK i Maxell. kad kupite, pitajte me zasto.

Da sam sada u Beogradu ili Novom Sadu, ne bismo o ovome pricali, ja bih ih sve pokupovao.

Link to comment
Share on other sites

Za sada mogu da se još nađu Minidisc-ovi, što je zanimljivo.

Nisam znao da je obustavljena proizvodnja magnetofonskih traka, ja Äuh baÅ¡ suprotno. ÄŒak sam Äuo da postoje "preporuke" od odreÄ‘enih evropskih institucija u vezi sa Äuvanjem master traka i nepouzdanosti digitalnih medija.

Naravno, o ovome će dobro znati Vili Å tuder, zasad mogu da pomenem da su goreizneÅ¡ene priÄe (osim one sa Minidiskom) sve na nivou rekla-kazala.

Jedino Å¡to je joÅ¡ izvesno je da vinil i te kako i dalje funkcioniÅ¡e. ÄŒekam da neko ponovo napravi rezaÄ u vinil ili neku smesu sliÄne prirode. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Za sada mogu da se još nađu Minidisc-ovi, što je zanimljivo.

Nisam znao da je obustavljena proizvodnja magnetofonskih traka, ja Äuh baÅ¡ suprotno. ÄŒak sam Äuo da postoje "preporuke" od odreÄ‘enih evropskih institucija u vezi sa Äuvanjem master traka i nepouzdanosti digitalnih medija.

Naravno, o ovome će dobro znati Vili Å tuder, zasad mogu da pomenem da su goreizneÅ¡ene priÄe (osim one sa Minidiskom) sve na nivou rekla-kazala.

Jedino Å¡to je joÅ¡ izvesno je da vinil i te kako i dalje funkcioniÅ¡e. ÄŒekam da neko ponovo napravi rezaÄ u vinil ili neku smesu sliÄne prirode. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mmilovane, mogu ti reci iz svog iskustva da je situacija sa kasetama i trakama u Sev. Americi vrlo losa. Ampex/Quantegy je prestao sa proizvodnjom u aprilu ove godine. Trenutno se rasprodaje stok a sa time i mogucnost da ti neko uvali staru robu koja pati od perutanja ("shedding")

Jedini preostali proizvodjac R2R traka je RMGI koji proizvodi BASF/EMTEC trake pod EMTEC i RMG etiketom.

Te trake su odlicne ali nisu ni malo jeftine. Ziveo monopol.

Kupovina NOS traka na ebay-u je rizik jer nikad ne znas kako su skladistene. Na istocnoj obali USA je vrlo cesto prisustvo spora budji i ako je traka bila "hermeticki' zapakovana, kad otvoris, mozes da nadjes traku prekrivenu crvenkastom budji. Na jugu Amerike je vlaga. Jedino ti ostaje da se nadas sreci ako je prodavac iz Arizone, Nevade ili Novog Meksika :o.

Sto se kaseta tice, kvalitet je strasno opao tokom 1990-tih. Maxell je presao na novu formulaciju Black magnetite u XL-IIS (crno pakovanje, crvena slova, odlican sel mekan na dodir) koja nista ne valja.

I Maxell i TDK su prestali sa proizvodnjom pseudohrom i metal kaseta.

Proizvode se samo djubre ferro kasete za treci svet.

Od starog stoka, moze da se nadje jos uvek, tu i tamo:

1. Spomenuta Macell XL-IIS "Made in UK", ali to je cisto djubre.

2. TDK kasete SA "Made in Thailand", takodje nista ne valjaju. Cisto djubre. Kontrola kvaliteta nikakva, kod nekih traka seta u lezistu pa je kalibracija prakticno nemoguca. Ja sam bacio jedno 50 komada.

3. TDK SA-X "Made in Japan", crveno-zlatna ambalaza. Sel je podnosljiv a traka dobra.

4. TDK CD-Ing. Losa traka.

5. Metal Sony C-60, tamno zeleno pakovanje "Made in Italy". Tuga. Losiji odziv nego klasicna TDK SA.

5. FUJI Z i ZII. Traka nepouzdanog mehanickog kvaliteta, isteze se. ISKLJUCIVO kupovati C-60. Zvuk je prijatan, ali je sum trake nenormalno visok, tako da je nemoguce snimati bez Dolby-a.

Lepo vam kazem ljudi, ako naletite na TDK i Maxel metal kasete, kupujte dok ima. Ja to radim kad god mi se pruzi prilika.

Mmilovane, Abco i mnogi drugi reissue 180-gramski vinili ne valjaju ni za q iz prostog razloga sto je umetnost masterovanja vinila postala zaboravljena vestina, kupis CD narezan na vinilu. A sto se tice minidiska,

cemu to sluzi? Mali je da se koristi kao podmetac za kriglu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...