Jump to content

Grado Black vs Sumiko Pearl

Parton

Recommended Posts

probao bih na jednom gramofonu jednu od ove dve glave: grado black ili sumiko black pearl/ili samo pearl koja je nešto skuplja...mogu da se nabave kod nas, a za njih kažu da su, recimo, warm zvučnice, što bi mi se svidelo ako je tačno, jer za konkretnu namenu ne jurim nikakve detalje, otvorenost, preciznost, transparentnost i slično...što mekše to bolje...

ima li neko iskustva sa ovim glavama, bilo kojom od nabrojanih? okolo po netu se upravo opisuju kao warm analogue sound glave pa bih malo eksperimentisao sa nekom od njih...

razmatrao sam i nagaoka neku početnu verziju, ali je nabavka previše komplikovana...iako i ona važi za neku warm zvučnicu, tu su mišljenja nekako najviše podeljena oko toga...

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

21 minutes ago, Aleksandar75 said:

Šalu na stranu, imao sam Grado green, meni je bila odlična, ne bih je nazvao mekom već pre muzikalnom, istina nije imala neku analitičnost, ali to očigledno i ne tražiš

baš tako...imam već dosta analitike, i listajući šta se piše okolo i čitajući između redova ovih par glava se uredno pojavljuju kao, recimo, vintage zvuk glava koje se i dalje proizvode...nekad preteže grado a nekad sumiko pa bih da se odlučim za jednu...

za ostatak moderne produkcije je najveći kompliment ako se kaže da su neutralne, a i to mi nije važno za ovu svrhu...

na ovim skupljim sumiko igle me podsećaju na shure, koji mi je ostao u finoj uspomeni, ali ne bih sad ganjao bilo koji shure sa kojekakvim third party iglama... 

22 sati ranije, Parton said:

baš tako...imam već dosta analitike, i listajući šta se piše okolo i čitajući između redova ovih par glava se uredno pojavljuju kao, recimo, vintage zvuk glava koje se i dalje proizvode...nekad preteže grado a nekad sumiko pa bih da se odlučim za jednu...

za ostatak moderne produkcije je najveći kompliment ako se kaže da su neutralne, a i to mi nije važno za ovu svrhu...

na ovim skupljim sumiko igle me podsećaju na shure, koji mi je ostao u finoj uspomeni, ali ne bih sad ganjao bilo koji shure sa kojekakvim third party iglama... 

ne bih puno da se petljam,drugar mi je imao Grado Gold,dobar drugar mi ima Sonatu (Wood),ja sam imao svojevremeno Platinum(Wood)....dobar odabir ako si na iteraciji neamplificirane muzike,tipa klasican jazz itd,ali meni nisu  prvi pick ako treba malo zestine u muzici u fazonu rokacine...ne bi bilo zgoreg da das malo vise detalja:koji gram,koja rucka itd,Grado zbog MI koncepcije,je dosta osetljiv na kupljenje raznoraznih brumova/sumova...proguglaj malo ima neka lista na internetu kod kojih gramofona se mogu javiti pomenuti problemi...

Shure,je neka sasvim druga prica,ako uspes da nadjes eventualno NOS M97Xe,to je najblize tom meksem karakteru sto mozda trazis,medjutim,cene su otisle u nebulozu,maltene mozes kupiti neku V15,bez igle,kao donora,i uzeti neki JICO SAS,i to je isto na toj meksoj/toplijoj strani,s tim da ne pate od antirockitisa,i imaju izuzetan tracking..8) Ono sto ja prodajem M97HE/B u oglasima,nemoj slucajno da se zaletis negde,to je susta suprotnost V15 i M97Xe-u...

:beer

15 sati ranije, Parton said:

@paja959

video sam tu listu, i moj gramofon koliko vidim ne pati od humgradoitisa 😀 išla bi na denon dp 23f gramofon, koji je praktično u b sistemu...voleo bih da tu probam kako zvuče a rokačine baš i ne slušam...ako mi se dopadne možda bih za drugi gramofon onda gledao i neke bolje modele..

vidi ovo:

https://www.theabsolutesound.com/articles/grado-timbre-series-opus3/

mda imam neki utisak da je to Silver/Gold,prepakovan samo u drveno kuciste..

2 hours ago, paja959 said:

vidi ovo:

https://www.theabsolutesound.com/articles/grado-timbre-series-opus3/

mda imam neki utisak da je to Silver/Gold,prepakovan samo u drveno kuciste..

da, mada bar po domaćim cenama razlika i nije neka, a opet kad se daje taj novac drveno kućište vredi tih par desetina evra...gold je 15 evra jeftinija...inače volim taj četvrtasti profil generalno...

Pa cuvam Shure - samo me zanima neka alternativa, recimo Nagaoka koja se izgleda ovde vise ne moze naci....i treba mi nesto za Lenco L75 - ona Sumiko Pearl otpada automatski zbog 200pF.

Denon 103 mozda mada me odbija sferican vrh - oni ne traju dugo + potreban Head-Amp sa dostupnim delovima, za dalje MM phono imam.

P.S. Izuzetno sam zadovoljan sa Jico Hyperelipsom za Shure, vec sam na 3.-oj i to je moj izbor igle za Shue V15/3.

P.P.S.  Lepo je kad covek ima neki izbor od 2-3 zvucnice pa moze povremeno da promeni ili koristi drugi gramofon simultano sa drugom zvucnicom.

Крцо, ако имам неко искуство са звучницама, то је са DL103. Не знам одакле идеја да игла кратко траје, али са правилним оддржавањем, 800-1,000 сати није уопште нечувено. 

Него ово Timbre сад веома интересантно… пробао бих да нисам баш данас поред Кербера провукао још једну звучницу мада сам обећао да нећу више… ове године. 

Јел Корато још увек послује?

И ако да, имате ли идеју дали су цене са сајта задње или има простора за неко снижење?

Партон, ја бих лично Градо наспрам Сумико на овом нивоу. Једино ми смета то што Градо није искрен око типу и профилу игле (nude / bonded).

20 minutes ago, Krca44 said:

P.P.S.  Lepo je kad covek ima neki izbor od 2-3 zvucnice pa moze povremeno da promeni ili koristi drugi gramofon simultano sa drugom zvucnicom.

ne može čovek više da se oslanja samo na vintage glave, naročito je problem sa iglama, ili skaču cene ili to nije uvek baš isto kao original...nije loše ako se nametne neka od aktuelnih zvučnica mada primećujem da i tu počinje problem jer je sve teže naći originalne igle, zvučnicu celu možeš da kupiš, ali igle rezervne sve teže...kad pogledate domaću ponudu zvučnice imaju, ali rezervne igle retko ko...doduše, igla dođe ko maltene cela glava pa ajd sad...jedino što bez potrebe moraš sve ponovo da podešavaš...

zašto ti je problem 200pf?

@InSides

nekako i ja naginjem ka nekoj grado, verovatno black za početak, mada me za drugi gramofon kopka opus 3 wood ( gives me wood) 😅 korato radi, ali ne znam koliko je lager up to date...imaju ponekad neki popust, mada ko će ga znati da li će imati ponovo i kada...bio je ortofon kod njih na nekoj akciji, ne znam za grado...

Па видим на сајту да је ценовник пилично up to date у односу на MSRP.

Ако се јављаш, и ако ти није проблем, дали би могао овде да поменеш шта имају на стању и која је прилика са ценама?

10 sati ranije, Krca44 said:

Da li ovo uopste uzimati u obzir kao potencijalnu zamenu za Shure V15/3 ?

babe i zabe...:xmas...da prostis...iako su tonalno vrlo slicne-nekako na toplijoj strani,za mene Shure u svako doba dana i noci naspram Grado/Nagaoka :beer

8 sati ranije, Krca44 said:

Pa cuvam Shure - samo me zanima neka alternativa, recimo Nagaoka koja se izgleda ovde vise ne moze naci....i treba mi nesto za Lenco L75 - ona Sumiko Pearl otpada automatski zbog 200pF.

Denon 103 mozda mada me odbija sferican vrh - oni ne traju dugo + potreban Head-Amp sa dostupnim delovima, za dalje MM phono imam.

P.S. Izuzetno sam zadovoljan sa Jico Hyperelipsom za Shure, vec sam na 3.-oj i to je moj izbor igle za Shue V15/3.

i ne begaj od sfericne igle...mozda nije tolko transparetan zvuk ko kod softiciranih profila,al je zvuk od krvi i mesa...nebitno jel AT95,Shure M44-7,SC35C,M97B,Denon DL103/103R...

V15/III je dobar crossover vec sa obicnom ED/HE iglom,ja imam sa LP Gear Vivid Line profilom...mashala...

@paja959

na ovom gramofonu za eksperimentisanje imam at vm95c, i fino radi, ali eto voleo bih da probam i nešto drugo...kakva je shure m75 serija što se nekog zvučnog profila tiče?

kad smo se dotakli i ove skuplje grado, postoje dve verzije 1mv i 4.8mv, pretpostavljam da je bolje ići na 4.8? na mojim preampima je gain 40 i 45db, računam da je to slabo za 1mv...

16 hours ago, InSides said:

Крцо, ако имам неко искуство са звучницама, то је са DL103. Не знам одакле идеја да игла кратко траје, али са правилним оддржавањем, 800-1,000 сати није уопште нечувено. 

Aha - moje iskustvo sa obicnim zamenama, jeftinim za Shure je bilo jasno - kako god dobro podesio posle 500h igla je ciaos sto je lako utvrditi utakanjem ganc nove.

Meni je maximum oko 1,500h + nesto sati sa HyperElipsom - kad cujem da vrh "dere" zidove brazde to je za zamenu i to se takodje cuje kad se stavi nova Hyperka.  Pazim poprilicno kod namestanja da bih uzvukao tih 1,500 sati.

Pa dobro probace se Denon 103, mozda oni to ipak bolje rade kad je vrh u pitanju od 25-30 Eu zamenskih igala.

16 hours ago, Parton said:

zašto ti je problem 200pf?

Zucnica treba da "vidi" maximum 200pF prema podacima proizvodjaca.

Kod Lenco gramofona to je u startu problem jer Tonearm + IC imaju 230 pF ( pritom IC nije problem vec tonearm kabl ) + ulaz predpojacala sa cevima ili chip-ovima ima bar 100-130-150pF dodatnih - zavisno od slucaja.

Sa Techncs-om bih moooozda mogao da se provucem ali na njemu je Shure.

8 hours ago, paja959 said:

babe i zabe...:xmas...da prostis...iako su tonalno vrlo slicne-nekako na toplijoj strani,za mene Shure u svako doba dana i noci naspram Grado/Nagaoka :beer

Hvala

Imao sam vrlo cudno iskustvo sa Elipsom za Shure u odnosu ha Hyperelipsu - detalji su svi tu ali sta god pustio na ploci muzika nekako delovala.... dosadno... 2-3 nedelje...bio sam u rebusu "u cemu je stvar... sta nije u redu...?". 

Kad sam stavio Hyperku vratila se vitalnost / zivotnost u muziku i od tada sam resio da uzimam samo te Hyperke.

40 minutes ago, Parton said:

to što piše proizvođač ne mora ništa da znači...

Moje misljenje je isto - da treba probati - ni ja moj Shure ne guram na 400-500pF kako proizvodjac preporucuje, trenutno je negde na oko 300-350pF ukupno.

Samo sam vrlo obazriv kad proizvodjac napise 200 pF jer ako se ispostavi da je to tacno onda ne mogu koristiti zvucnicu.

Zadnji put kad sam bio prisiljen dodati kapacitet na to sto vec postoji, radi probe - muzika se cula kao da silom izlazi iz zvucnice sto je meni bio jasan znak da sam preterao sa kapacitetom.

Pre toga je muzika "vristala" sto je takodje moguci znak promasenog izbora kapaciteta ali ja nisam bio u mogucnosti da oduzimam vec samo da dodam i vidim sta ce biti - potom je muzika izlazila kao silom izvucena.

1 sat ranije, Parton said:

@paja959

na ovom gramofonu za eksperimentisanje imam at vm95c, i fino radi, ali eto voleo bih da probam i nešto drugo...kakva je shure m75 serija što se nekog zvučnog profila tiče?

kad smo se dotakli i ove skuplje grado, postoje dve verzije 1mv i 4.8mv, pretpostavljam da je bolje ići na 4.8? na mojim preampima je gain 40 i 45db, računam da je to slabo za 1mv...

sto se tice Grado,uzimaj onu sa normalnim izlaznim MM naponom (4,8mV),...

sto se tice M75,nemoj od mene ocekivati "realan" odgovor :)...trosim M75Type2 sa elipticnom iglom (JICO),sfericnu varijantu(Analogis),M95ED,JICo elepiticna,V15/III LPGear Vivid Line,sve lepo montirano na separatne shellove,pa kad mi se sta cefne :)...

ali rekao bih dobar homogen zvuk,ne preteruje u nicemu...nema detaljnost M95,V15III...

26 minuta ranije, Parton said:

mislio sam pre svega u odnosu na m97xe...

vidi,M97xE je tituliran od proizvodjaca kao naslednik V15V serije...msm,marketinski gledano to je dobro zvucalo,jedi problem je bio sto to dodirnih tacaka sa V15/5 nije imalo :heat...msm imao se neki "ispeglan zvuk",malo na toplijoj strani,ali bez i priblizne rezoliciji jedne V...imao  komada,strai primerci su jos bili kako tako u neku ruku prihvatljivi,sa cenom od 80-100US,al je to tatalno bilo bez tradioconalnog Shure sarma...pri kraju proizvodnje,tamo negde 3- godine no sto su stali sa proizvodnjom,to je imalo katrastrofalne kvalitativne probleme vec,krivo usadjene igle u nosace,zvuk pun sibilanata,praskavo...licno vise cenim jednu SC35,44-7 od M97Xe...znaci to je ovo:

M97xE User Guide (shure.com)

Shure M97xE Phono Cartridge Review - HomeTheaterHifi.com

naspram nje,mene je M75Type 2 cist preporod,ima adrenalina u sebi,nije najdetaljniji zvuk,vise je ona prica "nekad manje moze da bude vise",srednjetonsko podrucje mocno,pristupa muzici u najelementarnijoj formi,direktno,odlicna za stare rock i jazz snimka iz '60,pocetak '70...tenor sax Colemen Hawhkinsa je pun,energican,i ne svira ko soprano sax,piskavo..:D

26 minuta ranije, Parton said:

mislio sam pre svega u odnosu na m97xe...

...msm,marketinski dobro je to 

58 minuta ranije, Krca44 said:

Ja bih dodao da gornji opisi vaze za M75 type 2 sa Elipsa iglom.

Tu kombinaciju nisam slusao ali sa konusom jesam i licno ne podnosim je - kad u radnji hoce da ti prodaju stare ploce a da pritom ne cujes moguce defekte onda koriste M75 type 2 sa konusom.

vidi ako adekvatno protumacis onu "nekad je manje vise",onda pricamo maltene o istom......zvuk ne ide presiroko,izuzetno je fokusira,koherentan,nema audifilske "cipke"... sjedne strane anuliraju se distance oko kvaliteta presinga,i ex YU izdanja sviraju dobro,s druge strane ako pustis sa time neki stvarno kvalitetan snimak tipa Mofi/Anologue Production,pa jos neki naftalinski jazz,sa jednostavnim,ne kompleksnim muzickim materijalem,to izuva iz cipela :D