Jump to content


Nantais Lenco modification


pollux

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva ili je radio Jean Nantais modifikaciju Lenco L-75 (78) gramofona? Na forumima hvale ove gramofone i porede ih sa 30-50k USD gramofonima. Trebalo bi da je ovo drasticno bolja modifikacija od PTP5 (6) sa kojima imam prilicno iskustva. S jedne strane je znacajno prostija (keramicki lezaj, zamena idlera, ali se zadrzava prakticno celo telo gramofona), sto se tice samog gramofona, a dosta komplikovanija sto se tice plinta. Pojavljuju se na USA i kanadskim oglasima u rasponu od 5000-15000USD u zavisnosti od rucke, cak i preko 30k u Reference verzijama.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Simplicisius je pravio plinth za Lenco koji je po tom receptu ili vrlo blizak - postoji tema sa slikama u komsiluku.

Da,znam za taj Lenco sa ET ruckom, odlicno je uradjen,ali tu ni plint ni prerada gramofona nije Nantais modifikacija ni približno.

Link to comment
Share on other sites

Aha - pa nisam mogao naci text koji je dugo postojao na netu o Nantais preradama - ono sto sam nasao je TNT review JN Lenco gramofona sa ukratko nabrojanim preradama i to je otprilike odgovaralo onome - pa rekoh mozda Simplicisius zna nesto.

Posto nemam mogucnosti za PTP komplet preradu verovatno cu pokusati nesto slicno onome sto je Simplicisius uradio, sa zadrzavanjem originalne gornje ploce.

Zao mi je sto ti poslah pogresan info.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

Nisi poslao pogrešan info, ovo sto je Simplicius radio je jako dobro i korisno za sve, ali je korišćen MDF, nisu menjani ležaji, bliže je po konstrukciji plinta PTP modifikaciji nego Nantais. Tamo na forumu ima i odlicna Zen-ova modifikacija Lenca. Zadržavanje gornje ploče što se vidi kod Nantais modifikacije je čak bolja, po mnogima, od PTP prerade. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sada videh da je pomenuto moje učešće u sklapanju Lenco L75. Možda će par komentara pojasniti taj davni projekat.

Šasija je sklopljena kao sendvič 20mm brezovog špera i medijapana naizmenično slaganih. Ploče su izrezane prema tada objavljenim nacrtima Žana Nantia u Lenko hevenu.

Važno je reći da ih treba lepiti po tri ploče, nipošto sve odjednom!

Originalna noseća ploča zalivena je mekanim dvokomponentnim epoksidom u koji su utisnute podloške za čvrstu vezu sa drvenom bazom. Zašrafljeno sa osam MESINGANIH šrafova  4×100mm.

Veliki pomak u zvuku doneli su teg, umesto opruge za Idler i ležaj tanjira kupljeni od Žana Nantia!

Baze za dve ručice napravljene su od punog javorovog drveta.

Nadam se da će moj komentar pomoći izradi gramofona!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...