Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

...ja bih u taj sistem ipak stavio neku kutiju stare Å¡kole, naroÄito imajući u vidu muziku koja će na tome svirati, ali dobro...

To su mi rekli svi dobronamerni ljudi koji imaju iskustva sa hi-fijem...

Ali idemo smelo napred, pomerajući granice poznatog :D

Odmah uzmi i Densena za Concertino i eto muzike! :) Pazi samo da ti se Sonusi ne uvuku pod kozu, odose i oni Tannoy-i iz sistema A! :)

Eh, densen. Nek se s Marantzom uvuku pod kožu - onda im nema ravnih :) A Tanoje sam zavoleo kao najroÄ‘enije, pre bih pravio novi sistem nego njih otuÄ‘ivao. Mada bi se nekom moglo uÄiniti da u mom sluÄaju to i nije neka greda :D

Link to comment
Share on other sites

Pa, Koko's on the road again. Ili - Äekajući Titove Sonus Fabere...

Na prvi pogled sumanuta kombinacija: sirovi, matori plebejac marantz i fini, exclusivni, takorekuć audiofilski sonus faberi... Niti sam kad Äuo ovaj kombo, niti Äuo ni da ga neko ima. Uz Sonus Faber vezuju se neke lampe, neki fini primare ili recimo exposure ili takvo Å¡togod. Marantz ne.

Ja već neko vreme tražim malo zahtevnije zvuÄnike. Tannoy M2 je sjajan zvuÄnik, posebno za te novce, ili da citiram poÅ¡tovanog zbrujica - to su se neÅ¡to zajebali u Tanoju pa je ispao mnogo bolji nego Å¡to je trebao. MeÄ‘utim ne izlazi na kraj sa ovim risiverom. Rekoh već da neÅ¡to tu s tom nominovanom snagom ne Å¡tima jer su ove kutije bolje radile i sa nominalno jaÄim pojaÄalima. Pri tom, na toj poziciji dosta loÅ¡ije su proÅ¡li i noviji i skupljiji zvuÄnici.

Pa mi u jednom razgovoru dobri Äovek iz 4Audia reÄe - greÅ¡iÅ¡ u koncepciji. PariÅ¡ vintage pojaÄalo i novi mali zvuÄnik. Uzmi neÅ¡to iz tog doba i dobićeÅ¡ to Å¡to tražiÅ¡. Ono, nije da nije u pravu, ali kutije iz tog doba imaju prave bas jedinice, 10 odnosno 12 inÄa. I velike su, visina je 60-70cm a Å¡irina obiÄno 40cm, ni polica ni patos. A i prevelike su za sobu 3 x 4. Dakle, bookshelf. I to noviji. I to D100, taj bi pasovao... :)

Ali nema. I onda, Å¡ta nam preostaje, nego da Äekamo; a dok Äekamo mislimo i o nekim omanjim a lenjim recimo dynaudio kutijama. I bila je jedna Å¡ansa, compound2 model. Samo je kvaka u tome Å¡to to baÅ¡ nikad nisam Äuo i predstavu nemam kako zvuÄi... Onda sam opet mislio da Äekam ove nove monitor audio kutije, rx2 sa njihovom osmoinÄnom bas jedinicom, to bi možda bila prava stvar...

A nije da nisam mislio i o malim Sonusima. Nema valjda audiofila koji nije poželeo da ih udomi. Izgledaju kao milion dolara, i valjda su the most wife friendly kutije na tržiÅ¡tu. Kod mene se ta želja pojavila joÅ¡ otkad sam ih kod jednog drugara iz Subotice Äuo na DIY lampama; kakvo mljackanje i disanje - kod njega se Äuo naklon izvoÄ‘aÄa pre no Å¡to će se upustiti u neku veselicu na flauti... No, rekoh, nikad nisam imao amplifikaciju za takve kutije i nisam nameravao da se u to upuÅ¡tam. Odnosno, imao sam sliku - da možda jednog lepog dana, ako ikad doÄekam peMziju svedem tri sistema na jedan, i to upravo lampe sa nekim sonusima, jedan gramAfon, fotelja i zasluženi odmor i uživanje (kakva malograÄ‘anÅ¡tina :) ). Ali videvÅ¡i Titovu izvanrednu ponudu (to u Subotici su siguran sam 96,4% bili baÅ¡ konÄertino) reÅ¡io sam da uparim lepoticu i zver. Dobar je risiver, dobri su zvuÄnici, a nije loÅ¡ ni kabel; pa zaÅ¡to to sve skupa ustvari ne bi zvuÄalo dobro?

ZvaniÄna vlasnica sistema je već pripremljena. U prvi mah je protestovala, tannoye ne bi dala Å¡to je živa, ali posle ovih fotki http://cgi.ebay.com/Sonus-Faber-Concertino-Home-Speakers-Black-Gloss-Mint-2_W0QQitemZ220495376700QQcmdZViewItemQQptZSpeakers_Subwoofers?hash=item33568c713c

je naravno malo iskulirala. Mada je joÅ¡ uvek sumnjiÄava, kao jeste lepi su, ali nagledala sam se ja na tim hi-fi prezentacijama raznih lepota koje sviraju Å¡uplje. Tanoj je Tanoj. ÄŒućeÅ¡ Sonus Faber konÄertino kažem joj ja, pa viÅ¡e nećeÅ¡ jesti rezance ni bolonjeze ni milaneze - samo kremoneze...

Sve u svemu, jedva Äekamo druga Tita!

crni koko, pa dokle ovako? :)

Link to comment
Share on other sites

Vidim Koko ne mirujes :listen . Elem, ako si zainteresovan, ja sam trenutacno u procesu totalne restauracije mojih AR-6ica koje je moj otac jos 70ih upario sa Marantzom. Kod Sinise su, menjam vesanja, visoke, nasao sam originalne delove po Amerikama, pa sada zeljno cekam da vidim kako ce da zvuce. Trebalo bi da to bude AR zvuk sedamdesetih najblize danas sto moze da se uradi. Voleo bih da ih uporedim sa tannoy-ima koji su kod mene, a i meni, a mozda i tebi bi koristilo da ih cujes i uporedis sa modernim manjim zvucnicima. Dimenzije ovih 6ica su 284x474 mm sto nije preveliko za stalke???

Velim, kada se vec stvari probaju, voleo bih i ja da cujem jos necije misljenje :heat

Pozdrav :heat

Link to comment
Share on other sites

... Trebalo bi da to bude AR zvuk sedamdesetih najblize danas sto moze da se uradi. Voleo bih da ih uporedim sa tannoy-ima koji su kod mene...

Sva je prilika da će se ti 'naši' tannoyi loše provesti u poređenju sa restauriranim AR-om :D

Naravno da sam uvek raspoložen za takvo druženje, pa možemo uporediti njih i tanoje, a ako te ne bude mrzelo da ih cimaÅ¡, možemo ih 'sravniti' i sa sonusima. Ali samo ako sa sonusima budem veoma srećan. InaÄe, ako se AR pokaže mnogo bolje, onda ću morati da te kiNDapujem skupa sa zvuÄnicima... :D

ima jedna lepa recenzija sonusa koje je pisao ken kesler. testirao je sa graf, unison ali se jako lepo pokazao mali koncertino i sa marantz-om pm-6,samo nemogu da je nadjem .

NaÄ‘e li je? baÅ¡ me zanima da proÄitam te utiske.

... najverovatnije pada rx2,ostajem pri MA. Nismo ih culi onda na prezentaciji ali izgledaju odlicno.

I ja sam ih Äekao, ali eto uleteÅ¡e mali sonusi. :order

Mada su me na drugoj temi iskritikovali (ustvari viÅ¡e iskasapili) zbog neosnovanog optimizma i dalje sam 101% ubeÄ‘en da će taj rx2 biti jezivo dobar. Filozofija rs1 u većoj kutiji i sa bas jedinicom od 8 inÄa? Smrt u diskoteci.

Link to comment
Share on other sites

Koko, pokusaj da nabavis originalne stalke. Kod tih Sonusa se zvuk poprilicno menja u zavisnosti od polozaja zvucnika, treba da budu laid back

:order Stalci original imaju uticaja svakako ali ovaj model nema laid back stalke vec standardne jer je sam zvucnik zakosen.

Kakvi su utisci, kako rade sa Marantzom?

Link to comment
Share on other sites

Hvala! Ako se odgovarajući stalci nađu po nekoj razumnoj ceni - što da ne...

Pustio sam ih dva sata da se malo aklimatizuju i krenuli su da drndaju od pola sedam. Sad je 11. Slušali smo ih pažljivo, najpre test disk, pa sam ih onda ostavio da sviraju dok sam slikao i muvao se okolo, pa sam potom ponovo seo i uživao uz pivo...

PreskoÄiću divljenje kakvoći izrade, koži i uopće dojmu koji ovaj hand made artefakt from Italy ostavlja na sve prisutne, pa idemo na svirku. Test disk otvaraju audiofilske zvezde, Patricia Barber, Diana Krall, Madeleine Peyroux. Ukratko, vilica nam je pala na patos. Ne mogu da vam doÄaram tu magiju, ni vokala ni klavira, ni - reći ću samo da je bas neverovatan! Kad sam otpakovao kutije video sam da su dosta manje od tannoya (Å¡to me baÅ¡ nije oduÅ¡evilo), meÄ‘utim nimalo ne zaostaju u ovom segmentu, naprotiv. Ustvari su uprkos maloj zapremini izvele taÄno ono Äemu sam se i nadao - izborile su se sa snagom ovog risivera. No, najbolje je tek dolazilo - Take Five. Pravi test za sistem koji su sonusi ne proÅ¡li nego su razbili. Moj je sistem dve klase bolji od tvog!, rekla je oduÅ¡evljena vlasnica i nisam mogao da se ne složim. Ustvari, ne sećam se da sam ne skoro, nego nikad Äuo takvu reprodukciju. Pri tom, Tannoy ima svoj Å¡mek koji obožavam, ali boja sonusa... Maxa je zamalo bio u pravu! :D

Nakon akustiÄnih numera Kleptona, Noflera, Džoni KeÅ¡a, Cepelina, Dikinsona bio sam spreman da potpiÅ¡em da su ovi sonusi najbolji zvuÄnici koje sam u životu imao prilike da Äujem, a sebi sam Äestitao na fantastiÄno sklopljenom sistemu. Naravno, da je to tako to bi bilo ravno otkriću kamena mudrosti, drugi nam zvuÄnici i amplifikacija ne bi ni trebali a ja bih se valjda proslavio kao struÄni konsultant... I Time od Pink Floyda je blo savrÅ¡eno, ali Another Brick... PoÄeo je sjajno, opet sa gomilom detalja, zvukova, fenomenalnom reprodukcijom Gilmorovih deonica, ali je na helikopteru poÄeo da posustaje. Ni bubnjevi na Happiest Days nisu imali snagu kakvu treba da imaju. Zapravo je reprodukcija bila vrlo Äudna - bila bi odliÄna da ne znam kako treba da zvuÄi jer su sonusi nekako prilagodili muziku sebi, ako me razumete. Po prvi put sam zaista razumeo Å¡ta Zoki misli kad za neke kutije kaže da ni ne pokuÅ¡avaju da odsviraju ono Å¡to ne mogu... Koliko je to zaista kvalitet je meÄ‘utim diskutabilno. Ni bas na Smoke on the Water nije bio onakav kakav treba, kao kamion Å¡estoton, i tu recimo Tannoy M2 bolje odraÄ‘uje. Vrhunac su meÄ‘utim bili AC/DC gde je sve bilo na svom mestu osim 'režanja' gitara koje je izostalo... Pa sad vi zamislite takav AC/DC... Red Hot Chili Peppers, Doors, Roxy Music, Santana, to je opet bilo savrÅ¡eno i bolje od toga, ali već sam ih gledao drugim oÄima. To su bombonice koje će usrećiti svakog ljubitelja muzike osim poklonika teÅ¡kog roka i joÅ¡ težeg metala. :D

Ali dobro. Posve sam srećan s njima. Dobio sam svoje parÄe high-enda, rekao bih i veće nego Å¡to mi pripada u odnosu na uloženi novac. Posle sam odabrao par ruÄno rezanih kompilacija sa džez i akustiÄnim numerama, garnirao sa malo JJ Calea i proveo divna dva sata sluÅ¡ajući muziku u ljubavi sa celim svetom. NajlepÅ¡e u svemu tome je Å¡to će ovakvih sati biti joÅ¡ puno :order

Link to comment
Share on other sites

Uzivaj! :order

hvala!

Lucky you! Svaka cast na iskrenom testu. Video sam ih na oglasima za 650 eura, je li to priblizno ceni po kojoj si ih nabavio.

Ni približno. Ja sam ih platio 380e, vidi u našim oglasima. Doduše moji su crni a ovi u boji drveta pa možda i to ima veze :D Ne znam koliko vrednuje stalke budući da nisu originalni već neka DIY varijanta...

Pri tom to nije fotografija njegovih zvuÄnika, već je preuzeta sa ovog sajta http://www.videohifi.com/Concertino_eng.htm

Link to comment
Share on other sites

Odlican opis Koko !Eh da ima takvih recenzija vise.

Kutije su ocigledno izuzetno detaljne u srednjem opsegu i mogu da zamislim kako to svira :order . NA tvom bih mestu prilagodio jedan sistem samo za to,acoustic,smooth jazz,audiofilija i sl :D

Za Hard Rock,Progressive, Metal opet druga soba i druga filozofija zvuka. :D

Slatke su to muke,alal vera jos jednom ! :D

Link to comment
Share on other sites

Još jednom hvala svima!

To sa sistemom za svaku vrstu muzike je skroz luda (u najpozitivnijem smislu naravno) ideja, samo bih za njenu realizaciju morao da imam novaca... Jer, da joÅ¡ jednom parafraziram poÅ¡tovanog zbrujica (Brujo ti joÅ¡ ovde ispade moj guru!) - nisam ja birao sprave, već su one pronalazile mene. I to je živa istina. Tražio sam neki zvuÄnik koji će se uklopiti sa ovim risiverom pre svega za neki stari rock i pri tom imao u vidu vintage JBL ili AR pre svih, a sve se nadajući da će uleteti kakvi tanoji D100. A onda se pojave Sonus Faber po povoljnoj ceni i ispadne da sam dobio sistem za audiofilski džez. A možda i klasiku, joÅ¡ nismo dotle stigli. Naravno ne žalim se :order

Oko pozicioniranja nemam mnogo izbora. Oni moraju da stoje tu gde stoje. Od zida imam nekih tridesetak santimetara što im u principu nije dovoljno da 'dišu' ali mogli su i gore proći :D Eksperimentisanjem bi se naravno našla pozicija u kojoj sviraju još i bolje, ali taj boljitak neću uspeti da dobijem...

Stalci - ako naiÄ‘u neki po, kažem, razumnoj ceni - Å¡to da ne. Prodavao bi ih u kompletu :D Samo, za to su male Å¡anse jer njihova cena je blizu sume koju sam platio za zvuÄnike. Ostaće ovi Kemp potenza, koji su za taj sistem viÅ¡e nego dobri: http://www.kemp.rs/potenza.htm

Spremio sam za veÄeras mislim dobar program, a tu je i puno malih prijatelja :D

post-2463-128510927821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Odlican opis Koko !Eh da ima takvih recenzija vise....

Ovaj bi forum bio tužno mesto...

PresluÅ¡ao sam blues brothese, ploÄu soundtrack, i nije mi baÅ¡ leglo. Setim se Golfajinog cimanja tonskih kontrola i (po meni) nepotrebnog basa i pomislim - sa ovoliko dugmića mora to prosvirati. Uzmem mojih ruku delo sa numerama 1. Deep Purple - Lazy, 2. Ten Years After - Love Like A Man, 3. Free - Wishing Well, 4. Steve Miller Band - Serenade, 5. Allman Brothers Band - Jessica, 6. Steppenwolf - Magic Carpet Ride, 7. Lynyrd Skynyrd - Freebird, itd., gledam risiver i mislim - da odvrnem bas odmah za tri podeoka ili da idem jedan po jedan.... i skontam da je ukljuÄen 'low filter' prekidaÄ :lol: (ustvari bi trebalo uvesti smajlija sa magarećim uÅ¡ima...)

Å to je izgleda blagotvorno delovalo na akustiÄni džez, ali je kastriralo 'pravu' muziku... Setio sam se i da sam ga jedared ukljuÄio u pokuÅ¡aju da iskontroliÅ¡em bas na tanoju (Å¡to je djelomiÄno i upalilo) i tako je ostalo...

Udela u ovome imala je i diskusija forumaÅ¡a dvv i PrekoBare o tonskim kontrolama koje ja naravno uvek držim u neutralnom položaju, a ako ima dugme source direct to je jedino aktivno... A time se ustvari odriÄem mogućnosti da podesim zvuk onako kako mi pasuje u zavisnosti od izvora ili vrste muzike, ne? Sa samo tri dugmića na ovom risiveru - Loudness, Low filter i High filter se može svaÅ¡ta postići. Sa loudnessom a bez low filtera, dok sluÅ¡am Lazy i bas konaÄno 'reži' onako kako to i treba da bude, kontam da SF može izaći na crtu i kakvom JBL-u, Å¡to da ne? Ako se ne sluÅ¡a preglasno, naravno :lol: Sad, zaÅ¡to nikad nisam osetio potrebu da cimam tonske kontrole u sistemu A pitanje je za nekog ko se u to razume - ne za mene koji sam tri piva ispred vas :lol:

Å ta joÅ¡ ima? Zoki je bio u pravu za joÅ¡ jednu stvar - imaju priliÄno strog sweet spot. Daleko od elektrostatika, ali je ipak najbolje sesti u teme istostraniÄnog trokuta, sa kutijama malo zakrenutim prema sluÅ¡aocu. Ustajanje i Å¡etanje po sobi dovodi do gubljenja kvaliteta zvuÄne slike... Mada ako vas Sweet Home Alabama inspiriÅ¡e da se malo protresete to (gubljenje) i nije naroÄito bitno.. I joÅ¡ - da, izuzetno su detaljne ne samo u srednjem već i u viskom opsegu. Zvuk Äinela (i kontraÄinela) je fascinantan na ovim snimcima. ÄŒist, ali ne metalno Äist već topao, kao i akustiÄna gitara u Freebird...

Nemojte mi zameriti, otvaram pivo br. 5 pa bi mi se verovatno dopalo bilo Å¡ta. A i ne piÅ¡em ovo u cugu, malo sluÅ¡am pa otkucam Å¡ta mi padne na pamet - momentalno kontam da im ipak fali volumena; sve Å¡to priÄam o basu i zvuÄnoj slici je divljenje prema mogućnostima ovako male kutije. Ali u apsolutnom smislu ne mogu da postignu grandioznost velikih kutija, kad recimo krene onaj brzi deo u Freebird. Å to recimo uopÅ¡te ne smeta na Boat on the River... Ma to su bombonice :wink: za Dianu Krall. Ali Äokoladne. One s viÅ¡njom unutra...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...