Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Trebala bi mi mala pomoc oko kupovine pojacala,... naime naisao sam na Marantzovo pojacao PM30, ja sam skroz nov u svemu ovome i ne znam nista o pojacalima. Ogranicen sam budzetom, a zeleo bih da sklopim svoj prvi Hi-Fi, imam pravljene kutije sa SAL-ovom zvucnicima jacine oko 100w :order

Unapred hvala!

Link to comment
Share on other sites

ovo si pitanje trebao postaviti na hi-fi audio diskusiji, ovako je to trolovanje moje teme. Ali pošto ti je prvi post, ok - dobrodošao i želim ti da se prijatno osećaš diskuSujući o zvuku, uređajima i svemu ostalom...

Å to se tvoga pitanja tiÄe, odgovor bi mogao biti kratak, u jednoj reÄi - preskoÄi PM30. Ako pitaÅ¡ zaÅ¡to - zato Å¡to (nije pravilo ali dobro je da) nominalna snaga pojaÄala bude približno jednaka onoj deklarisanoj na zvuÄnicima ili veća. PM30 ima 30 ili 40W (ne sećam se taÄno) rms, dok kažeÅ¡ da tvoji zvuÄnici imaju 100, Å¡to baÅ¡ nije dobro. Moguće je da je osetljivost tvojih zvuÄnika visoka, te da im je 30W možda i dovoljno, ali po mom miÅ¡ljenju idealno bi bilo da naÄ‘eÅ¡ pojaÄalce od 100W, ili bar od 70-80. Tako da, ako mene pitaÅ¡, ja ti savetujem da to pojaÄalo prepustiÅ¡ nekom sa malim zvuÄnicima, a ti proÄeprkaj malo po forumu, oglasima, naći će se neÅ¡to. Ako ne danas, a ono sutra...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Od pre neki dan kasete mogu da sluÅ¡am i u sistemu B: Tu se joÅ¡ Äekaju kablovi, naruÄio sam Audioquestove Sidewinder interkonekte, pa da krenemo u pravljnje kompilacija...

A evo i sistema A: Tek su stigli. Postavio sam ih, povezao, i... za sada ih samo gledam. Lepo ne mogu da verujem da su tu... Sedim, gledam ih i mislim kako ustvari nikad nisam ozbiljno mislio da ću uspeti da imam i premium marantza i definition tannoya. Sprave me, da vam iskreno kažem, nikad nisu preterano okupirale. Uvek su mi bile nedostižne. Već je prelazak sa toske 15 na tosku 50 bio velik korak, moguć jer sam mesec dana u nekakvom skladiÅ¡tu prenosio sanduke sa jednog mesta na drugo. Posle sam na to gramopojaÄalo dodao nekakav stari sharpov dek (zamislite, imao sam ga godinama, a pojma nemam koji je model) i to je trajalo sve dok pre desetak godina nisam skontao da ako želim da sluÅ¡am nove stvari moram imati i cd. To je ustvari zahtevalo nabavku svega. U domovima ljudi kod kojih sam sluÅ¡ao muziku viÄ‘ao sam moćne sprave zvuÄnih imena - torens, dynaudio, wharfedale, kef, bowers, i joÅ¡ svaÅ¡ta. NeÅ¡to bih zapamtio, neÅ¡to ne, neÅ¡to bi me se dojmilo viÅ¡e od drugog, ali od svega za Å¡ta sam dotad znao najviÅ¡e me se dojmio - marantz. Desilo se da se u to vreme kod nas marantz mogao pazariti. U toj radnji sam prvi put video i Äuo kombo - premium marantz i definition tannoy. Tako neÅ¡to za trideset godina života ni približno nisam Äuo... To me je toliko 'taklo' da sam sve do danas sve Å¡to Äujem poredio sa tim, i svemu nalatio mane. Da sam ih poželeo jako, jesam, ali već sam bio dovoljno mator da mi na pamet ne padaju nikakve gluposti. Uostalom, kako bi i mogle - sa platom od par stotina maraka ne može se ni misliti o spravama koje koÅ¡taju par hiljada maraka. Za sistem koji možete videti na prvoj strani ove teme, nekakav marantz i nekakav tannoy, novac sam skupljao dve godine. I njime sam dugo bio zadovoljan. Onda sam otkrio ovaj forum i video da se danas do nekih stvari ipak može doći, tako sam sastavio i sistem C kojim sam zadovoljio neÅ¡to o Äemu sam ipak mogo da sanjam.

Ali Å¡ta znaÅ¡... Sticajem Äudesnih okolnosti se poklopilo da sam upoznao gospodina kojeg zovu Miki Maranc, da je on znao za jedan PM-16 koji je možda na prodaju, da sam imao neke novce, i odjednom se u mojoj sobi naÅ¡lo marantzovo pojaÄalo iz premium serije. Koje, istini za volju, nije moglo da se razmahne na postojećim kutijama. Kupio sam nove, odliÄne kutije, sve zajedno bilo je to najbolje Å¡to sam do tada imao, ali već je radio crvić, ili zinula ala kako hoćete - možda može da se izvede, možda može. ÄŒak sam uspeo da zatvorim i finansijsku konstrukciju - ako prodam ove zvuÄnike, neÅ¡to uÅ¡tedim, neÅ¡to pozajmim, neÅ¡to iskamÄim, pa izgleda da je moguće. Ali gde ih naći? Ni preprodavci koje sam tokom ovih godina upoznao, ni prijatelji sa foruma nisu znali ni gde da ih tražim a kamoli gde ih ima. I onda, zamalo da doÄ‘em do jednih koje su se prodavali u BudimpeÅ¡ti. Ali stvar je naravno propala. To se dalo i oÄekivati, kao stari skeptik, kontao sam - puno bi ti sve to bilo...

A onda na scenu stupa gospodin kojeg znamo kao pooyu. On mi je već ranije poslao par stvarÄica do kojih ja nikako drugaÄije nisam mogao doći, kao recimo remen za matorog torensa. Ali par zvuÄnika od kojih svaki ima 28 kilograma? Pomalo snebivajući se poslao sam mu link i pitao - može li to da se izvede? Tom Äoveku nije bilo teÅ¡ko da mi odgovori, da osvoji taj par zvuÄnika za mene (po moram i to da kažem povoljnoj ceni), da vozi po njih 300 kilometara tamo i isto toliko nazad, da obezbedi siguran transport do Novog Sada, i da pita je li sve u redu... Kakve reÄi da upotrebim da mu se zahvalim, a da nema patosa? Ne znam. Mogu samo da poželim da će i za njega nekad neko uraditi ovo Å¡to je on uradio za mene. Ne mislim naravno na zvuÄnike, mislim na ostvarenje bilo Äega o Äemu nije smeo ni da maÅ¡ta...

Stajali su već dva sata. Trebalo bi da su se aklimatizovali. Idem da pustim muziku.

ÄŒujemo se!

post-2463-128510702788_thumb.jpg

post-2463-128510702803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam, ljudi, svima na Äestitkama i lepim željama. :D

Sinoć sam se sjajno proveo sluÅ¡ajući raznu muziku (trebalo bi to Äešće da radim). Ustvari nisam testirao i osluÅ¡kivao muziku, sluÅ¡ao sam ono Å¡to mi se u tom trenutku sluÅ¡alo. Pa sam nareÄ‘ao piva :D ali nisam pripremio ni ploÄe ni kasete ni diskove. Zahvatao sam iz gomile onako kako me je nosilo raspoloženje. SluÅ¡ao sam iz sweet spota, ali kad mi je dolazilo da Ä‘uskam, veselo sam se klatario po sobi, pa je liÄilo na žurku na kojoj smo bili me, myself & I.

O tome Å¡ta sam sve presluÅ¡ao, kako je to zvuÄalo, o razlikama izmeÄ‘u monitor audia, dayensa i ovog tannoya mogla bi se napisati kraća pripovetka. Ali ne mogu toliko da kucam, daću kraću verziju. Generalno, prezadovoljan sam. Zvuk nije onako impresivan kakvog ga pamtim, ali je moćan. D500 puni moju sobu (koja je priliÄno velika, zahtevna i akustiÄno loÅ¡a) bez napora, sa pojaÄalom na 9 sati je već priliÄno glasno. NajlepÅ¡e je to Å¡to nemaju strogi sweet spot. Tamo je naravno najbolje i najlepÅ¡e - basove primate grudnim koÅ¡em, a ako se zatvore oÄi nemoguće je odrediti položaj zvuÄnika. MeÄ‘utim, kad ustanete nema osećaja da ste ’izronili’ iz muzike, kao kad sluÅ¡ate Martin Loganov Purity recimo. Zvuk je tu, svuda oko vas, ubedljiv i moćan. Opet sam upotrebio reÄ moćan – možda zato Å¡to je RS6 bio preslab da se izbori sa prostorijom, pa me se snaga, autoritet i moć ovih zvuÄnika i dojmila najviÅ¡e od svega. Druga stvar je boja zvuka. Taj blagi tannoy-flavor je za moje uho blagotvoran. Sve tu zvuÄi kako treba da zvuÄi, i gitara i klavir i klarinet, ali postoji jedna fina, plemenita boja zvuka, zbog koje ustvari i volim tannoy. KonaÄno, oÄekivao sam da ću Äuti viÅ¡e detalja i da će mi neke stare stvari zazvuÄati bolje, i naravno, tako je i bilo.

Ono sa Äim se takoÄ‘e odliÄno izborio jeste razlika u klasi izmeÄ‘u cd plejera i gramofona. Dok sluÅ¡am samo cedeove – nemam primjedaba. No, ako poÄnem da se zajebavam sa puÅ¡tanjem istih pesama na ploÄi, razlika u klasi je primetna, ali da se podneti. Da imam problem sa cd plejerom skontao sam joÅ¡ prilikom prezentacije surovo iskrenog Ka2D zvuÄnika. To nije neÅ¡to sa Äim ne mogu da živim, ali vazda sam svestan da problem postoji. Taj problem neću tako lako reÅ¡iti, jer ne znam Äime bih ustvari zamenio postojeći plejer. On sam po sebi uopÅ¡te nije loÅ¡, naprotiv, meÄ‘utim gramofon sam izgleda skockao preterano, pa da bih imao neÅ¡to Å¡to je u njegovoj klasi morao bih se dobro isprsiti...

No, to mi nije pokvarilo veÄe. Proveo sam se odliÄno, a negde oko pola jedan proglasio sam fajront jer trebalo je jutros ustati u 6.

Za cd plejer ću joÅ¡ videti, ali ono Å¡to će sigurno biti promenjeno to je polica za ureÄ‘aje. UmjetniÄko oko moje supruge viÅ¡e ne može da podnese ovu policu. Dok su zvuÄnici bili crni, bilo je u redu, ali sada izgleda jezivo... :D Pa dobro, Å¡to ne bih napravio novu policu u boji zvuÄnika? I na to turio mesing, da se slaže sa kvakama na vratima? I onda mi ostaje da nabavim ploÄu onog ansambla OÄ‘ila da upotpunim ugoÄ‘aj... :D

No, biće niža, kontam da iz sistema izbacim tuner – sluÅ¡an je samo jednom i to kad sam memorisao stanice, inaÄe za njim nemam ama baÅ¡ nikakve potrebe...

Eto, tako je izgledala proslava povodom prijema ovih ’mališana’ u sistem A. Mili moji... :D

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam još jednom. Nego, imate li neki predlog glede cd plejera?

Ako sam dobro na'vatao promene u tvojim sistemima, aktuelan je marantz sa7001? Å ta fali tom plejeru?

Mogao bih da navratim ovih dana sa Rotel-om RCD971 pod miÅ¡kom, davno nisam Äuo neke Tannoy-e, osim svojih (ako zanemarim Westminstere :D ), pa me zanima?

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošao!

Plejeru kao takvom ne fali ništa, naprotiv. Stvar je jednostavno u tome da D500 zornije otkriva razliku između gramofona i njega. Pa razmišljam o nekoj finijoj spravici kojom bi ovaj sistem zatvorio na duže vreme, a menjao i igrao se sa sistemom B. Ali neće to skoro biti. Delom zbog finansija, a delom i zato što nikud ne žurim - kažem dobro je i ovako ali svestan sam da može biti i bolje na toj poziciji.

Link to comment
Share on other sites

D-500 su moja prva ljubav, nikad prežaljena. :D

Sećam se da sam ih prvi put Äuo u staklencu dok je ITM imao veliku prodavnicu.

ÄŒini mi se da su bile prikaÄene baÅ¡ na Marantz-u PM-17. Zvuk je bio aristokratski. :D

Pun, raskošan, zaobljen. U međuvremenu ukus se malo promenio, preferiram one surovo iskrene,

ali prva ljubav zaborava nema. :D

Kad je CD u pitanju mogu ti samo preporuÄiti ono Å¡to sam ja uradio.

Imam CD-17 MK2. ZvuÄi kao g...o u poreÄ‘enju sa iole pristojnijim DAC-om.

Poslušaj par DAC-ova, bićeš iznenađen.

:D

Link to comment
Share on other sites

Glede CD-a mozda ce ti ovo pomogne.

Imas dva puta da dodjes do kvalitetnog CD-a

-jeftiniji : dobra baza i gomila modifikacija koja bi ga gurnula tamo gde ne spada cenovno. Sve igracke koje sam kupovao do nekih 1100 eura nisu bile resenje. Modifikacija matorog filipsa je bila pravo otkrovenje.

-skup - izuti se za par keura ( ili bar sto je nekad toliko kostalo) i ne otvarati haubu.

Sa dac-ovima se nisam igrao jer ne volim komponente iz 151 dela , tako da ne znam sta se ovde dobija- medjutim ovde si opet upucen na starije CD plejere koji generalno imaju bolju mehaniku nego nove masine........

Link to comment
Share on other sites

Stvar je jednostavno u tome da D500 zornije otkriva razliku između gramofona i njega

@Koko: ta cujna razlika ce ostati i dalje,analogno je analogno,digitalno je digitalno :D :D ..treba naci neki prihvatljiv (cenovni/zvukovni) kompromis gde osecas da ces moci (jos)da slusas CD-ove..kad gramofon zvuci ko CD,ili se cini tako,to je problem (loseg) gramofonskog set-up-a,a ne dobrog CD-a :D:D ..

Da dam sam i nesto od ideja:stariji CD10(marantz) da se koristi kao transport+neki NOS DAC,ili DAC sto je lampiziran,Philips 304 II dati na friziranje nekom "strucnjaku",ili ako neces da cackas,komplikujes,oces novo sa analognim prizvukom Rega Apollo...

Link to comment
Share on other sites

ÄŒestitam Koko!

BaÅ¡ mi je milo em drago da je njihova"eminencija" uÅ¡la u tvoju sobu.Kada sam davno Äuo matore Ardene,bilo mi je jasno ko je gazda na pozornici.

Naravno,to je zvuk koji i meni prija :wave2 . Å to se CD plejera tiÄe,verujem da se za nekih 200-250 evrića može naći MICROMEGA STAGE 2.To je bio ureÄ‘aj koji sam Äuo,vrlo detaljan,nimalo napadan,jednom reÄju-pun zvuk.Kod MICROMEGA-e važi da su bolji oni sa manjim brojem,a ima ih za sada 3(3-2-1).ÄŒak se može poruÄiti i originalni laser za"Å¡tek"koji koÅ¡ta 50 evrića.Po meni,vredi makar posluÅ¡ati taj CD.

Pozdrav,Miroslav :order

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...