Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

This Was imam na nekom svapskom izdanju,svira do j&ja...(leptir,plavo/bela etiketa)...

Pitanje je bilo kako This was treba da zvuÄi.

Iako imam taj sa plavo belom etiketom, nemaÄko izdanje, uzeo sam i ono koje je prodavao kolega violent femmes. Ta mi je ploÄa dugo falila, pa kad sam video da je oÄuvanost ex/ex,rekoh da uzmem i ovo. Ovo je isto nemaÄko izdanje ali je etiketa zelena. I brazde su kanda malo Å¡ire, primetno je manji onaj deo vinila do etikete bez muzike.

Pa krenem da presluÅ¡avam, da vidim koji manje krcka i pucka pa da ga metnem u policu a drugi da nosim u ofis. Perfektno su oÄuvana oba. Recimo da plavo-beli ima malo bolje definisane visoke, dok je zeleni možda malo glasniji, grublji. Kao da je plavo-beli malo noviji i malo remasterovan. Ali to su sitnice i nijanse. Ono Å¡to me smelo je da su kanali okrenuti. Ako na jednom izdanju na nekoj pesmi glas ili gitara ili flauta jasno dolazi iz desnog zvuÄnika, na drugom stiže iz levog i obrnuto... :D

Pa sam zvao Froggyja u nadi da ima neko originalnije izdanje kako bih ustanovio kako to treba da zvuÄi, no on ga nema, a predlog da presudi cd mi se ne dopada. Ko zna kakav je tek to (re)mix. Jedino englesko Å¡to imam a Å¡to bi kao moglo da presudi je Living in the past (zeleni chrysalis) na kojem ima Song for Jeffrey. Ali to je joÅ¡ je viÅ¡e zamutilo stvar jer su tu vokal i flauta u samom centru. Verujem da je to sigurno remix, jer na ploÄi iz '68. je za oÄekivati 'onaj' stereo na kojem su gitare na jednom a vokal na drugoj strani....

Dok ne doÄ‘em do nekog engleskog izdanja odluÄio sam, kako rekoh, da kolekciji pridružim plavo belo izdanje jer takav mi je i stand up i aqualung pa i thick as a brick.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam pustio englesko izdanje Living in the past( ono sa 5-6 listova fotografija) i flauta (usnjak) nije u centru.TaÄnije, ima je u oba kanala ali je postavljena na jednu stranu, dok je gitara na drugoj.

Imam ( skinut sa neta) "This Was - 40th Anniversary 2008 Remastered Collector's Edition" sastoji se od dva CD-a:"Original Mono Remastered" i "New Stereo Album Mix".Nemam skenove omota, ali, možda tu leži objašnjenje.Možda su ga snimili mono, pa je posle svako izdanje imalo svoju "stereo" verziju.

Nemam, trenutno, This Was, na vinilu, ali, to će ubzo biti ispravjeno. :D

Link to comment
Share on other sites

...možda tu leži objašnjenje.Možda su ga snimili mono, pa je posle svako izdanje imalo svoju "stereo" verziju.

I meni je ovo najlogiÄnije objaÅ¡njenje. Hvala na informaciji :D

edit: veruj mi na reÄ (dok ne nabaviÅ¡ vinil :D ) da je verzija sa living in the past potpuno drugaÄija od one sa albuma; tu je u pitanju potpuno drugaÄiji mix. Zato mi nije bila od pomoći...

Link to comment
Share on other sites

Verujem.

Znam, recimo, da su Song For Jeffrey na Rolling Stones R'N'R Circus-u izvodili, manje-viÅ¡e, na playback-Anderson je pevao i svirao flautu, ostalo je iÅ¡lo sa matrica.Generalno, sve do Passion Play-a nisu imali sreće sa studijima. Uvek sam tražio bolji zvuk tih albuma, dok nisam shvatio da su, jednostavno, loÅ¡e snimljeni.Uporedi Aqualung i Led Zeppelin IV, koji su snimljeni u istom studiju u isto vreme.Tek kad je Anderson napravio svoj studio zazvuÄali su kako treba.

Link to comment
Share on other sites

I meni je ovo najlogiÄnije objaÅ¡njenje. Hvala na informaciji :D

edit: veruj mi na reÄ (dok ne nabaviÅ¡ vinil :D ) da je verzija sa living in the past potpuno drugaÄija od one sa albuma; tu je u pitanju potpuno drugaÄiji mix. Zato mi nije bila od pomoći...

http://www.discogs.com/Jethro-Tull-This ... se/1727092

..sto rece @bujodrag:This Was je u oridji MONO :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Još jedan Marantz manje u sistemu B:

Istina, Akai vizuelno ne leži risiveru kao brat Marantz, ali ga je zvukom strpao u džep. I ne samo zvukom već i kakvoćom izrade. Da kažem istinu, za ovaj sam se dek popalio videvÅ¡i ga otvorenog pored nekoliko drugih dekova. Mehanika mu je kao u Iron Mana, a ko je proÄitao makar deo ove teme mogao je primetiti da me robusnost i masivnost fasciniraju i da umem da ih stavim i pre zvuka...

Zapravo, s nogu me je oborio tandberg 3014 - to je magnetofon u telu deka. Za njega bih sutra dao svog voljenog nakamiÄija uz doplatu. Nažalost, kad se i pojavi na ebayu cena mu je tri puta viÅ¡a od onog Å¡to sam spreman da izdvojim za dek.

Za sada uživam u Akaiu 760, a otkriću vam da se oÄekuje i 570D. To je ovaj http://www.vintagecassette.com/Akai/GXC-570D. Moraće polica malo da se koriguje :cheers

post-2463-128511116685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stavi neki vintaz cd plejer da polica izgleda kako treba. :cry:

Razmišljam o tome već duže vreme, ali toliko sam zadovoljan zvukom ovog plejera da jednostavno ne mogu da mu smislim zamenu. Jedino što mi pada na pamet je neki sony 7xxES plejer, ali to mi je preskupo za ovaj sistem.

Link to comment
Share on other sites

Nije skupo, ali je ružno. :cry:

Čudni su malo ti rani Maranci, izgledom, sa tim kosim crtama, ali uživo izgledaju daleko bolje nego na slikama.

Sasvim druga priÄa je Å¡to konfiguracija tog plejera odgovara mom ukusu (TDA1540 i CDM1 transport), odnosno to bi bio pandan Philipsu 304 Mk1.

Ako govorimo o dizajnu Maranc plejera meni se nikada nije dopao njihov prelazak na niske i zaobljene kutije (CD x3), što je izgled koji će zadržati i do danas (uz sve varijacije naravno).

Po mom ukusu je bilo ovo:

marantz_CD50.jpg

Ovo ne:

marantz_CD53_front.jpg

Sa tom promenom izgleda desila se i erozija zvuka - one debele sam voleo, ove tanke ne.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije skupo.

Nije. Ali mislim da ovaj koji sada imam znaÄajno bolje svira. Promena bi ipak morala da, osim vizuelno, donese i pozitivan pomak u kvalitetu...

Ukusi se razlikuju, pa se tako ne mora svako složiti sa mnom, ali za mene je taj model 6000oseLE apsolutni best buy u toj nekoj klasi do 200e. Kako je kolega zbrujic rekao za tannoy m2 - to su se neÅ¡to za*ebali u tannoy pa napravili predobar zvuÄnik za te novce. Tako nekako ja mislim o ovom marantzu.

Nije skupo, ali je ružno. :cry:

Slažem se da nije neki lepotan, ali ima taj retro izgled zbog kojeg bi se vizuelno možda bolje uklopio sa risiverom. Ali džaba mu to...

Link to comment
Share on other sites

Čudni su malo ti rani Maranci, izgledom, sa tim kosim crtama, ali uživo izgledaju daleko bolje nego na slikama.

Subjektivnost je ključna u ovoj priči - meni dizajn 54-ke baš ne leži (liči mi na južnokorejski video-rikorder iz tog doba), no za razliku od njega 74-ka je sasvim druga priča :cry:. I da, istina je da lepše izgledaju uživo...

Međutim, ni ovaj ne bi doneo neki pomak u zvuku, pa se sve svodi ili na kupovinu neke zverke iz tog doba, što je veliki rizik, ili na kupovinu pokvarenog plejera, eto 'nako, da sija na polici... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Sasvim druga priÄa je Å¡to konfiguracija tog plejera odgovara mom ukusu (TDA1540 i CDM1 transport), odnosno to bi bio pandan Philipsu 304 Mk1.

SluÄajno se veÄeras sretoh sa Marancom 54 i njegove (midi) dimenzije me opomenuÅ¡e, pa da se ispravim - Philips 104, a ne 304.

Link to comment
Share on other sites

SluÄajno se veÄeras sretoh sa Marancom 54 i njegove (midi) dimenzije me opomenuÅ¡e, pa da se ispravim - Philips 104, a ne 304.

Offtopic: drago mi je da smo se upoznali :cry:

Offtopic: PS cak mi izgleda i manji od 104-ke, mislim da ce kod Vuleta kao i njegov prethodnik

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da kažem da je došlo do definitivne promene, ali najozbiljnije se igram sa ovim lepotanom:

Ruku na srce, nema 'onaj' Nak zvuk (ali nije ni daleko :cheers ) i ne vrti kasetu, i nema veze sa Kim Besindžer, ali u mom sistemu

bi se uklopio...

Osim što izgleda preterano, ima kalibraciju trake za koju sam se zapalio kao dete... S tim da Akai ipak bolje snima posebno na ove stare trake koje sam nedavno nabavio. Ipak, ovo je jedna ozbiljna sprava. S prolaskom godina sve veće poštovanje imam prema Sony ES mašinama.

post-2463-128511118346_thumb.jpg

post-2463-128511118364_thumb.jpg

post-2463-128511118376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Uh, Koko ja ga se ne bi otarasio ni po koju cenu. Na kalibraciju kod Sony ES sam toliko navikao da sad prvo sto gledam kod ostalih dekova kakav sistem za kalibraciju glave imaju. Respect. :klanjanje

Hmmm... cika Tutti, Sony ES dekovi imaju kalibraciju tj. podesavanje elektonike samog dek-a, prema koriscenoj kaseti... a ne kalibraciju glave !!!

Ponosnom vlasniku, razume se zelim beskrajno mnogo, lepih trenutaka provedenih u drustvu sa tc-k950ES...

Btw...

najsofisticiraniji sistem za kalibraciju glave :D;):o:D:P ... imaju Sony ES masine tc-ka6ES, odnosno ka3ES/ka-6ES/ka-7ES, koji su nazalost prodavani samo van evropskog trzista !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...