Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

Da li planiraš da Sonuse testiraš u sistemu A ? Živo me zanima kako će se uklopiti sa pm-16.

Ne, iz više razloga od kojih onaj što me mrzi i nije najvažniji :evil:

Nego, smotirana je i zvuÄnica Stanton 681EEE MKIII:

Å ta smo prvo probali? Whitesnake, naravno! :D Pa Dianu Krall, The Dave Brubeck Quartet, Pink Floyd i najzad Mike Oldfielda.

Generalno, tvrÄ‘e (rokerskije) zvuÄi od Ortofona. Floydi i Whitesnake zvuÄe preterano. Ima Äujno viÅ¡e basa i Äujno mrljavi visoke na zahtevnim deonicama Mike Oldfielda. A i na Diani Krall mi je zaÅ¡uÅ¡talo njeno 's' u reÄi smoke. Mislim, Ortofon svira kao cd, za njega ne postoji stvar kao Å¡to je zahtevna deonica i mislim da je i realno Å¡to koÅ¡ta dva i po puta viÅ¡e od ovog Stantona. Kad kažem 'kao cd', ustvari mislim da svira bolje od cd-a; uostalom Sony je tu i uskoÄio jer sam tražio plejer koji će moći da toplinom i detaljnošću bude bar blizu torensu 145 sa ortofonom 530. ÄŒesto sa mislio kako bi tek odsvirao ortofon 540, ali eto - svesno sam žrtvovao kvalitet za boju zvuka... DoduÅ¡e, potrebno je joÅ¡ malo experimenta pre definitivnog zakljuÄka, jer sam opterećenje podesio na 1,25g. U uputstvu preporuÄuju od 0,75 do 1,5, pa nisam hteo da budem baÅ¡ na gornjoj granici. Možda je ipak treba metnuti na standardnih 1,5... Ovo standardnih odnosi se na vreme kad su te stvarÄice do nas stizale 'osoboÄ‘ene' od sitnica kao Å¡to je originalno pakovanje i u njemu Äetkice, Å¡rafcigerÄići, i naravno uputstva. Pa je svaka zvuÄnica podefaultu nameÅ¡tana na 1,5. Froggy u onoj drugoj temi pominje opterećenje od Äak 2,25, ali toliko je, uz svo poÅ¡tovanje prema njegovom znanju i iskustvu, neću usuditi da pritisnem.

post-2463-128510930814_thumb.jpg

post-2463-128510930836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Froggy u onoj drugoj temi pominje opterećenje od Äak 2,25, ali toliko je, uz svo poÅ¡tovanje prema njegovom znanju i iskustvu, neću usuditi da pritisnem.

Repetitio mater studiorum est:

Prvo izniveliÅ¡em ruÄicu na 0 grama sa Äetkom na zvuÄnici, a zatim je opteretim sa 2.25 grama.

MeÄ‘utim, na anti-skejtingu stavim vrednost 1.25 (bilo da zvuÄnicu koristim sa Äetkom ili ne).

Primetio sam da kod nekih ogrebotina igla preskaÄe ako je (prema uputstvu) anti-skejting na 2.25.

Ako nećeÅ¡ da koristiÅ¡ Äetkicu, dovoljno je zvuÄnicu opteretiti sa 1.25 grama.

Koliko sam sa tvojih slika video, ti je koristiÅ¡ sa Äetkicom.

Da li si uradio kao u quote-ovanom tekstu ili si sa montiranom Äetkicom iznivelisao ruÄicu na 0 pa onda opteretio samo sa 1.5 grama?

Probaj ovako:

Prvo skini Äetkicu sa tela igle pa vrati iglu na zvuÄnicu.

IzniveliÅ¡i ruÄicu na 0 grama, zatim optereti zvuÄnicu sa 1.5 grama.

Dodaj Äetkicu na telo igle.

Ne menjaj opterećenje!

Da li je "S" i dalje "Å " ili je sada Äistije?

Dodatna preporuka:

Skini "Thorens Arc protractor v.2" (skroluj do donje trećine strane) i poigraj se preciznijim VTA-om, ako treba Äak i "zakovrni" glavu u headshell-u ako je to moguće, time dodatno smanjujeÅ¡ greÅ¡ku u tracking-u.

Plus, sudeći po slikama, mnogo ti je zvuÄnica nagnuta unazad!

"UÅ¡i" sa onim platiÄnim voÄ‘icama u koje su Å¡rafovi uÅ¡rafljeni moraju da budu horizontalne u odnosu na ploÄu!

Definitivno ti je loš Vertical Tracking Alignment!

Igraj se, ne daj da ti loš azimut poremeti užitak!

I najvažnije: NE ODUSTAJ!

post-9389-128510930893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Igraj se, ne daj da ti loš azimut poremeti užitak!

I najvažnije: NE ODUSTAJ!

Ne remeti mi užitak :D

PoÅ¡to sam opisao prvi utisak, presluÅ¡ao sam Mike Oldfielda Ommadawn (prvu stranu), Eric Claptona 461 Ocean Boulevard i Another Ticket, te Blues Brothers Soundtrack (cele) i joÅ¡ i prvu stranu prvog albuma Davida Gilmora. I uživao sam. Bez problema sa Äinelama, naprotiv. I pripisao celu stvar ploÄama kao takvim, tim stoosamdesetgramskim vinilima koji posle trećeg sluÅ¡anja zvuÄe kao da su sluÅ¡ane tristotri puta... I taj Tubular Bells II je neko luksuzno izdanje, jedno od poslednjih pre no Å¡to je vinil definitivno zabataljen poÄetkom devedesetih.

No, nakon Å¡to sam proÄitao tvoj post i komentar uvaženog kolege koji je primetio isto Å¡to i ti i ozzy pokuÅ¡ao sam da se igram ali trebalo bi da uzmete u obzir da postoji razlog zbog Äega plaćam nekom da mi ovo uradi - ja mrzim da se bakćem time jer sam glup za to! Evo, pokuÅ¡ao sam, ali ta Ä‘avolja stvar može da stoji samo tako kako stoji. Sto me znojeva probilo :D Ima ekstra zajeban shell. Sa onim drugim Torensom i Marancom takvih problema nema, Äak i ja tamo mogu da namestim glavu. Ovde - izjebao sam je po svim osama i potpuno poremetio, no kako se Å¡rafÄići zavrću ona zauzima položaj koji zauzima po toj osi i to mu je to :D . Može se pokarabasiti samo po vertikalnoj...

Nisam, srećom, niÅ¡ta polomio ni upropastio, pustio sam Lynyrd Skynyrd i zvuÄi kako treba.

Ako nekad prolaziÅ¡ kroz NS, svrati, pa ako ti je do igre možeÅ¡ slobodno :evil: MožeÅ¡ raÄunati na mlako pivo ili toplu supu, ili oba, od volje ti :D

edit: Prihvatam da zvuÄnica nije najsrećnije nameÅ¡tena (razumete se bolje), ali uveren sam da dosta ima i do ploÄe kao takve. Da je samo zvuÄnica imao bih problem sa svakom ploÄom; evo pustio sam ponovo Dianu Krall i to je i dalje isto. Ali i prve Straitse (made in England), i idu Down to the waterline, Water of love, Setting me up i ok je - S je S bez Å¡uÅ¡tanja i Äinela je u redu...

Link to comment
Share on other sites

Da li ta ruÄka može da se podeÅ¡ava po visini. Dakle, ne shell, već na uspravnoj osovini same ruÄke? Ako može, to je put za popravku geometrije VaÅ¡e igle.

Ne može, nažalost. To je bila jedna od stvari koje smo danas u servisu pokušali prilikom 'fine tuninga', ali ne... No, nema veze:

Ovaj forum je divno mesto! :evil:

JoÅ¡ juÄe mi se javio uvaženi first, bivÅ¡i vlasnik gramofona i rekao da zvuÄnica ne stoji dobro, jer slova u reÄi stanton treba da su pod pravim uglom u odnosu na povrÅ¡inu ploÄe, ovako:

A ne kao kod mene, ovako:

Ja to, opisao sam vam, nikako nisam mogao da izvedem. A zaÅ¡to nisam mogao, otkrio mi je opet first - njegovom oku nije promaklo ono Å¡to meni duduku jeste, a to je da je donji lim na headshellu rotiran 180 stepeni po vertikalnoj osi. Zbog Äega je zvuÄnica i zakoÅ¡ena tako kako je zakoÅ¡ena. Pogledaj slike, rekao je i videćeÅ¡ da je pogreÅ¡no nameÅ¡teno. I zaista:

Ne znam koliko vidite na mojoj slici, ugao je nezgodan, ali bio je 100% u pravu. Slike sam isprintao, odneo u servis i tamo je cela operacija trajala par minuta. Posle toga je gazna sila izregulisana u skladu sa tabelom koju je priložio Froggy i ostalo je da Äujemo Å¡ta smo uradEli. Probaćemo one ploÄe od juÄe, Dianu Krall i Tubular Bells II, pa ćemo znati. Ko zna kako će tek sad zvuÄati Klepton i Dire Straits :D

Kad preslušam, eto me opet!

Hvala first, hvala Froggy! :D

post-2463-128510931042_thumb.jpg

post-2463-128510931055_thumb.jpg

post-2463-128510931078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Koko!

Posto sam i ja ziveo u ubedjenju da sam sredio svog Thorens-a, a nesto bas nije svirao, konacno sam naleteo na coveka koji gramofone zna u dusu i koji mi je odmah rekao sta ne valja. Trenutno je moj kod njega na sredjivanju - ono sto moze da se sredi.

Elem, mislim da je i kod tebe problem kao i kod mene - ne slaganje rucke i glave. Ako se ne varam, ona je ista kao i moja TP-16 II. Ta rucka se verovatno ne slaze sa tim stanton-om - proveri to obavezno. Ja trenutno pokusavam da nabavim TP-63 (samo cev koja se zavrne na isto mesto kao i ova) koja je visa, i na koju moje glave mogu lepo da legnu.... Ja to ovako laicki, ali ti vise detalja (sa recima tima efektivna masa, kompliansa i slicnim Vujaklijinim terminima) mogu dati ljudi koji to znaju bolje. Samo savet da proveris kako se ta rucka i ta glava slazu....

I ne znam da li si mozda zainteresovan za Sonus-ove stalke - buduci da si skoro udomio ove zvucnike.... Trenutno i sam trazim stalke za moje AR-6ice, pa su mi ponudjeni sonus-ovi.... Javi mi ako si zainteresovan...

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kad preslušam, eto me opet!

Evo kako se to sve zavrÅ¡ilo - vrnuo sam Ortofona :D I joÅ¡, konaÄno je regulisana i interkonekcija; onaj kimber nikako nije bio gramofonski kabel pa je stavljen olbahov nf1 koji može da posluži u te svrhe...

BaÅ¡ kao Å¡to reÄe Jazzavac, Stanton nikako nije mogao na tu ruÄku zbog visine. Kako god da se namestilo falilo je 2mm, jer je glava visoka 19mm, a ruÄka trpi maksimalnih 17. Ostale karakteristike odgovaraju. Moguće da je ona starija glava bila 'niža'. Ova, model MKIII je previsoka. Za par dana, kad se pomirim sa gubitkom, eto je u Malim oglasima...

Isti zahvat sproveden je i na Thorensu 280 sa Kimber ožiÄenjem i koji je takoÄ‘e imao problem sa zujanjem - stavljen je gramofonski kabel i sad problema nema. JoÅ¡ jedan dobitak je to Å¡to sam glavu na tom gramofonu montirao, po majstorovoj oceni, bez greÅ¡ke. ZnaÄi, ipak nisam takav slepac... :hdphones

I konaÄno, dobitak je i to Å¡to ćemo od bivÅ¡ih gramofonskih interkonekata napraviti dva regularna, Äim iz Beograda stignu odgovarajući ÄinÄevi. Pa ćemo proÅ¡etati Kimber Hero i Kimber Timbre po sistemima i videti ko ostaje a ko ide...

Pametnom Äoveku nikad nije dosadno. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...