Jump to content


Струја и хифи


gvlada

Recommended Posts

Jedan od besplatnih apgrejda, secam se da ih je imao na spisku Malcolm Steward, davno sam to cita. Izvadite i vratite sve kablove. Pre svega se odnosilo na petopolne din i xlr kablove koji tako prave bolji kontakt, ali primenjivo za sve.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 sati ranije, DejanM said:

Kada su meni rekli za ovu pojavu, ja sam mislio da to mozda donosi neki minimalni pomak u kvalitetu zvuka i iskreno nisam obracao paznju na to. Jednom prilikom sam se bio konacno odlucio da ocistim prasinu iza mojih mono blokova, pa sam ih posle vise godina iskljucio iz struje ( i to sam uradio vise puta jer nisam bio zadovoljan sto su mi se strujni kablovi previse videli ... ). Nakon sto je sve bilo vraceno kako treba, zvuk je bio bolji a razlika je bila cujna.

da li si obracao paznju na polaritet uredjaja? meni je dugo vremena kabel na ampu naopako bio ustekan u struju, kad sam obrnuo osetno je bio bolji zvuk

Link to comment
Share on other sites

Lepo ste Vi forumasi, sve ovo pisali. Odlicno. Sada napisite kako radite i kada iskljucujete uredjaje. Pozeljno je napisati gde zivite, zgrada- stan, kuca itd. Ja cu prvi napisati.

Zivim u porodicnoj kuci. Pogotovo kada se ocekuju grmljavine, nepogode  itd. Iskljucujem HIFI uredjaje koji su svi povezani na  ISO Sirus letvi. Naravno iz uticnice u zidu. To je ovaj period nestabilnog vremena. Da li i Vi tada iskljucujete? Ovo me izuzetno interesuje.

Ostalo doba godine je ukljuceno sve. Kada je vreme stabilno. Prilikom duzeg odsustvovanja iz kuce, odmor itd, iskljucujem sve od HIFI opreme.

Jedino je stalno ukljucen akvarijum, bez obzira na sve.

Hvala i da Vas cujem.
  

Link to comment
Share on other sites

Neso, zmaje, kada smo pricali o sub-ovima, cini mi se da si mi rekao da iskljucujes sprave iz zida i kad ne "grmi" - rekao sam ti da to ne radis, da im ne prija.

Ako si promenio "navike" - odlicno :thumbsup2

Znam da je Vrsac zeznut kada je struja u pitanju - ranije je nestajalo struje cim malo zagrmi. Sad je, cini mi se, ipak bolje.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u zgradi i uređaje obično držim uključene po ceo dan. Izgasim ih uveče na daljinac/dugme za standby ako ga uređaj ima, a na prekidač ne gasim ništa. Tu vrstu stresa i potpunog hlađenja napajanja idejno ne volim. Kad grmi baš baš blizu mene onda isčupam iz zida, isto i ako otputujem na duže. Ako je dalja grmljavina onda se ne cimam.

Matorcima je inače grom prošle godine ubio D3 uređaj a pre mesec dana i D3 i TV, sve kroz antenski kabal. Ponekad se zato zabrinem za OLED, ali jbg. ko će da se zavlači iza da čupa antenu. Plus, šta drugo da se radi kad napolju grmi i seva, TV je stvoren za to. Tako da sam tu u fazonu que sera, sera.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Neso, zmaje, kada smo pricali o sub-ovima, cini mi se da si mi rekao da iskljucujes sprave iz zida i kad ne "grmi" - rekao sam ti da to ne radis, da im ne prija.

Ako si promenio "navike" - odlicno :thumbsup2

Znam da je Vrsac zeznut kada je struja u pitanju - ranije je nestajalo struje cim malo zagrmi. Sad je, cini mi se, ipak bolje.

Sada je napon kod mene konstantan. 230V. Odavno. Isklj kako sam gore napisao.  Pre par godina drugar električar postavio mi je ultra brzu Fid sklopu. Tražio sam, jer na brdu udaraju muški gromovi. Odlično se pokazala. Pozz druže. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nesone said:

Sada je napon kod mene konstantan. 230V. Odavno. Isklj kako sam gore napisao.  Pre par godina drugar električar postavio mi je ultra brzu Fid sklopu. Tražio sam, jer na brdu udaraju muški gromovi. Odlično se pokazala. Pozz druže. 

kuca,extra brze fid sklopke,dok sam imao kod sebe jedan PS Audio PPP,pokazivao mi je 235/236V...prije gde sam ziveo u stanu,desavalo se da sam merio 208V(!!!),ili cak 238 V,u zavisnosti od doba dana,fid sklopke nisu bile bas najbrze,ali sam tu za vod koji je tada isao prema hifi koristio Memera osigurac (16A)...najbolji upgrade ikada za hifu:P...danas nemam zivaca ni da proveravam polaritete sprava vise u razdelniku :beer

Link to comment
Share on other sites

nisam ni sumnjao, shvatio sam nakon sto sam postovao. 

za one koji ne veruju - probajte!

ja sam s vremena na vreme obrtao suko na tom vec pomenutom ampu i nisam cuo nikakvu jasnu razliku. poredjenja su bila naizmenicna. nakon jednog obrtanja sam ostavio obrnuto od onog kako je inace stajalo i sutradan me je zvuk odusevio. nisam mogao da verujem sta cujem.

pre toga sam morao da se naginjem da cujem pesmu onako kako ona treba da zvuci, vokali su mi bili blago povuceni, basovi takodje..

Link to comment
Share on other sites

Iskustvo sa obrunutom strujnom fazom sam uglavno čuo kao ne fokusiranu, bestelesanu prezentaciju instrumenata. Ne uvek svih već po nekog koji se nekako jako čudno pojavljuje u zvučnoj slici. Često bude i "razrok" u smislu da se čuje ekstemno levo i ekstremno desno u isto vreme bez jasnog fokusa pozicije levo/desno i napred/nazad. Takođe kontrafaza ume da zazvuči grandioznije i jače u basu, ali već posle par numera se lako čuje da je bas lošije kontrolisan i čak isečen za koji HZ na dole.

Nekada ume više uređaja da bude u kontrafazi, a samo jedna u fazi, pa je mali problem da se sve dovede u oštar fokus i treba napraviti neku vrstu strategije kako ustanoviti odakle početi. Ovo je naravno kada konstruktor nije vodio računa sa obeležavanjem prvog namotaja primara trafoa u uređaju i njegove veze sa faznim pinom u IEC konektoru.

 

Zddjp.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@all i pokretacu teme koji je mislio na menekada je pokrenuo ovu temu, posle naseg razgovora. Inace se poznajemo da ne bude zabune.

 

Iskljucujete  li sada uredjaje? Pre  ovih desavanja? Judgment day....

Posteno da napisete. 

Da li Vam je svejedno?

Samo iskrene odgovore ocekujem. Ja i dalje iskljucujem. Osim akvarijuma.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Delija said:

 

Pogotovo u Vrscu, koji srecom "d" od "desavanja" nije video :)

 

1. put je bilo muski u VS. Zadnji put jace u NS. Jedva cekam da sazidas porodicnu kucu, pa cemo ti i ja da pricamo. 

Inace poznajemo istog majstora odlicno, koji me je savetovao kako se ponasati  kad je nevreme. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bio sam u Vrscu upravo - par grana polomljenih videh u parku (sa "sumnjivog" drveca) i to je to. Realno, malo jaca kisa uz grmljavinu i vetar slabiji dosta od onog koji Vrsac ima desetine puta godisnje.

Kazem - srecom, pogotovo jer kevinoj kuci treba malo sredjivanja i ovo sto je bilo u NSu da je bilo u Vrscu - bilo bi JAKO zeznuto.

 

 

Nazad na temu. Odgovor je upravo u retorickom pitanju iz mog post-a. Bas nista se nije promenilo. Ako idem na 7+ dana od kuce imam naviku da "iscupam gajtane". Na krace - jok. Zato i pazarih letvu koju sam pazario.

Apropo "letve" - jasno ti je da je mnogo veci problem kablovska i/ili telefon - jer ti ulazi ako nema ciljane zastite ni na jednom uredjaju nemaju maltene nikakvu zastitu i vrlo lako se lancano spali (skoro) ceo sistem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...