Jump to content


Струја и хифи


gvlada

Recommended Posts

Све има утицаја на звук. Зависи на шта се човек навикне. Шта је са питањем са почетка теме, јел боље држати уређаје стално прикључене или чупати кабл из зида свакодневно?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja vadim kabal iz zida samo kad je nevreme. Osigurači ništa ne pomažu u slučaju udara groma. Ako grom udari dosta blizu, onda ni vadjenje ne pomaže.

Možda je najbolje to sa generatorima. Ali samo ako su standarda za neka osetljiva postrojenja - vojska, medicina, laboratorija,.... U firmi smo imali dosta generatora čiji su parametri šetali.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, paja959 said:

drugar mi ima 2 komada PS Audio PPP-a,jedan mu je nedavno otisao u vecna lovista ,sva sreca da smo kod ovdasnjeg servisera nasli jedan drugi,koji je isto otisao u vecna lovista,pa se od dva uspelo sastaviti jedan ispravan...serviser,generalno nije bas bio pozitivnog misljenja oko PPP-a,vise komada je vec popravljao...drugo,sa sonicnim uticajem pomenute sprave,nije bas svako odusevljen,nekom odgovara,nekom ne...

B)

Forumi su puni negativnih iskustava sa PS spravama. Gomila je otegla papke - u par slucajeva su povukli i nakacene uredjaje u provaliju sa sobom. I nije rec o incidentu sa strujom - vec se to spontano desilo.

 

2 sati ranije, NL. said:

Kakvo je mišljenje kolega o solarima, baterijama većih kapaciteta i snage (>10kWh, 75A) i DC-AC invertorima, odnosno o njihovim uticajima na struju i posledično na zvuk?

Mogao bi da isprobas za nas ;)

lp2020-1080x675.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Све има утицаја на звук. Зависи на шта се човек навикне. Шта је са питањем са почетка теме, јел боље држати уређаје стално прикључене или чупати кабл из зида свакодневно?

stalno su pod naponom (ukljucujem ih redovno sa on/off dugmetom),jedino otkacim razdelnik kad nismo kuci vise dana,ili ako znam da lokalna elektrodistribucija po prijasnjoj najavi ima odrzavanje...ili ako ode struja,neplanski pa cekam da se vrati....ako su sprave bile otkacene,treba im dooobrih par sati da se stabilizuju,neka nervoza se javljaju u zvuku na pocetku...nista extra od hife,al ja tako cujem...prije sam ih sve drzao i permanentno ukljucene,al restrikcija potrosnje od prosle godine,menja navike...sta je tu je...B)

Link to comment
Share on other sites

Ja dok "zaukam" lampasa ponekad izgubim volju, a u poslednje vreme mi se desi i da zaspem dok ne proradi "grejalica" kako treba. Gasim sprave redovno, osim zvucnika oni su pod naponom vec 5g , osim kad idemo na odmor kad izvadim kablove iz zida.

Link to comment
Share on other sites

Moj sistem je priključen na mrežu preko odvojnog balansiranog trafoa. Njega iz zida isključujem samo prilikom nevremena sa gromovima, ili kada El. distribucija nešto isključuje struju, pa sačekam nekih 20min nakon vraćanja struje pre nego priključim trafo jer umeju nekoliko puta da isključe i naglo vrate struju dok rade na kvaru.

I naravno kada odlazim negde na par dana.

Inače, iz jučerašnjeg upoznavanja sa lokalnim požarom u susednom naselju gde je ljudima izgoreo ceo stan, saznao sam da je uzrok bio punjač za telefon koji su korisnici stalno držali uključenog u struju i kada ne pune telefon. Samo je eksplodirao i zapalio se zahvatajući obližnju zavesu i tako dalje ode ceo stan.

Treba na sve strane voditi računa o bezbednosti i rizicima i dobro proceniti sigurnosne rizike na koje preventivno delovati.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NL. said:

Kakvo je mišljenje kolega o solarima, baterijama većih kapaciteta i snage (>10kWh, 75A) i DC-AC invertorima, odnosno o njihovim uticajima na struju i posledično na zvuk?

Inverter bi trebao biti PWM (slično izlaznom stepenu frekventnog regulatora), koji konstantno daje 50 Hz, što ima za rezultat pojavu gomile smetnji, prekidačkog šuma i nepravilnog oblika sinusoide (viših harmonika i sl), što je tehnički ok, ali kada dopre u audio uređaj, sigurno nije ok...

Link to comment
Share on other sites

On 7.5.2023. at 8:26, paja959 said:

drugar mi ima 2 komada PS Audio PPP-a,jedan mu je nedavno otisao u vecna lovista ,sva sreca da smo kod ovdasnjeg servisera nasli jedan drugi,koji je isto otisao u vecna lovista,pa se od dva uspelo sastaviti jedan ispravan...serviser,generalno nije bas bio pozitivnog misljenja oko PPP-a,vise komada je vec popravljao...drugo,sa sonicnim uticajem pomenute sprave,nije bas svako odusevljen,nekom odgovara,nekom ne...

B)

Pa tako je sa gotovo svim u HiFi: uvek ima onih koji nisu zadovoljni i onih koji jesu. PS Audio koristi princip pretvaranja AC u DC a onda opet u AC pa onda pojacava na 230V. Pojacavanje se radi pomocu pojacala - tako da je to dosta slozena sprava. I kao kod svih tih sprava treba voditi racuna o opterecenju. Ljudi cesto procitaju do koliko W neka sprava moze da izdrzi i onda je opterete tom snagom sve vreme.

Ove nove PS Audio sprave za generisanje struje bi trebalo da su poboljsane varijante u odnosu na PPP, ne samo zbog toga sto uklanjaju DC komponentu vec su unapredjenja radjena i na tom pojacavackom delu.

Jedan sasvim drugi pristup resavanju tog problema je uradio moj dobar prijatelj. Kada je zidao kucu ovde u Becu, on je za svaku liniju napajanja u kuci (za svaki osigurac) stavio razdvojni transformator. To pruza odredjenu sigurnost a i "cisti" ulaznu struju. Ono sto ne moze da spreci ovakav pristup jesu padovi napona na mrezi (PS Audio to radi u odredjenom opsegu). Trafoi jesu generalno jako dobro resenje ali i tu treba voditi racuna o opterecenju.

Link to comment
Share on other sites

Interesantne su i sprave ovog tipa od Accuphase:

https://www.accuphase.com/model/ps-1250.html

Ovde je princip rada ocigledno drugaciji od onog koji koristi PS Audio, jer nema konverzija AC-DC-AC vec se razlike u odnosu na referentnu AC sinusoidu upotpunjavaju. Kako to rade - to naravno ne pise. Deklarisani THD od 0,08% je fantasticna cifra - pod uslovom da je tacna. Ja sa PS Audio PPP u svom stanu imam, poredjenja radi, 0,4%. Medjutim cena ovog Accuphase je nesto ispod 13.000 eura (oficijelna cena).

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice ukljucivanja i iskljucivanja HiFi sprava: ja ih iskljucujem kada odlazim od kuce na duze od nekoliko dana. Pri tom ih ne vadim iz zida vec ih iskljucujem na strujnom generatoru, ili eventualno pomocu prekidaca na samom uredjaju. Jako je mala verovatnoca da dodje do udara koji bi sprzio te prekidace - mada postoji. Kao dodatnu zastitu sam osigurao HiFi sistem - ali to je nesto sto verovatno ne postoji u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Sto se tice ukljucivanja i iskljucivanja HiFi sprava: ja ih iskljucujem kada odlazim od kuce na duze od nekoliko dana. Pri tom ih ne vadim iz zida vec ih iskljucujem na strujnom generatoru, ili eventualno pomocu prekidaca na samom uredjaju. Jako je mala verovatnoca da dodje do udara koji bi sprzio te prekidace - mada postoji. Kao dodatnu zastitu sam osigurao HiFi sistem - ali to je nesto sto verovatno ne postoji u Srbiji.

Kod grmljavina može doći do svih mogućih neželjenih pojava. Kad (pogotovo leti) napuštate stan na duže obavezno povaditi napojne kablove iz zida a i antenske iz TVa i Tunera. Pogotovo kod kablovskih operatera koji imaju nadzemne instalacije (SBB npr). Naravno i kada ste kući pa počne grmljavina.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Iron man said:

Kod grmljavina može doći do svih mogućih neželjenih pojava. Kad (pogotovo leti) napuštate stan na duže obavezno povaditi napojne kablove iz zida a i antenske iz TVa i Tunera. Pogotovo kod kablovskih operatera koji imaju nadzemne instalacije (SBB npr). Naravno i kada ste kući pa počne grmljavina.

 

Znam i to stoji sto kazes.Ja zivim u relativno novo sagradjenoj zgradi (kablovski razvod postoji iskljucivo i zidu npr.) gde je uzemljenje uradjeno po propisima. Naravno ni to ne pruza stopostotnu zastitu, tako da je to sto predlazes najsigurnija varijanta.

Ona ima jos jednu prednost: povremeno izvlacenje kablova iz uticnica (a to se odnosi na prakticno sve vrste kablova) uklanja tanak sloj prljavstine, prasine, naslaga na samim konektorima ... S vremena na vreme je dobro to uraditi (par puta utaknuti i istaknuti kabl) a jos bolje je jos dodatno i ocistiti kontakte. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Jedno laicko pitanje..da li osigurac u UK strujnim konektorima ima neku funkciju zastite? Ja ga imam jos uvek na nekim mestima.

Pa ja mislim da ima, jer je to osigurac koji dodatno obezbedjuje uredjaj. E sad ... to su obicno sporo reagujuci osiguraci tako da u slucaju impulsnih udara oni ne pruzaju gotovo nikakvu zastitu. Drugo, obicno u samom uredjaju postoji osigurac. Tako da njihova efektivnost jeste upitna. Mogu da imaju efekat ako u razvodnoj tabli otkaze osigurac pa da onda odreaguje ali je za ocekivati da ce pre njega pregoreti osigurac u samom uredjaju. Ali hleba ne jede ... ostavi ga ako ga imas.

 

Link to comment
Share on other sites

Resetovanje utikača

:D

PS ovo se odnosi na prethodno post o vađenju utikača i čišćenju prljavštine. 

Osigurač u UK kablovima služi za zaštitu kabla od kratkog spoja i(ili) pregrevanja (overcurrent). I dalje se zahteva osigurač u uređaju

Link to comment
Share on other sites

Ja ga imam na hidri preko koje se napajaju 4 uredjaja i zvucnici imaju kabl sa Uk konektorom. Tako sam i mislio kako pisete, pa da bolje ne diram. Vadim naravno kabl kad je grmljavina, ne pouzdajem se u ovu zastitu ali nije lose da ga ima. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Iron man said:

Resetovanje utikača

:D

PS ovo se odnosi na prethodno post o vađenju utikača i čišćenju prljavštine. 

 

Kada su meni rekli za ovu pojavu, ja sam mislio da to mozda donosi neki minimalni pomak u kvalitetu zvuka i iskreno nisam obracao paznju na to. Jednom prilikom sam se bio konacno odlucio da ocistim prasinu iza mojih mono blokova, pa sam ih posle vise godina iskljucio iz struje ( i to sam uradio vise puta jer nisam bio zadovoljan sto su mi se strujni kablovi previse videli ... ). Nakon sto je sve bilo vraceno kako treba, zvuk je bio bolji a razlika je bila cujna.

Kod ljudi koji redovno vade strujne kablove iz zida (ili iz uredjaja) ova moja primedba nema znacaja jer oni to ioanko redovno rade. Oni koji medjutim kao i ja, to ne rade, i uredjaji im stoje ukljuceni vise godina u struju, neka probaju. Nista ne kosta i lako se izvede.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...