Jump to content


Yamaha A 700, predpojacalo i tonske kontrole.


DB.

Recommended Posts

Pozdrav forumasima. Nedavno sam uzeo ovo pojacalo. Zvuk je zaista ozbiljan. Zeleo bih da obavim jednu prepravku, naravno uz vasu pomoc i ako nije previse komplikovano. Hocu da rezove za bass pot i treble promenim. Fabricki rezovi su 350hz i 3,5khz. Previse prljaju zvuk, previse midbassa i nekih ostrih visokih tonova. Da li je moguce to promeniti, da rezovi budu na 100hz za bass i 10khz na treble? To bi mi odgovaralo. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Kako si odabrao te rezne frekvencije? Napravićeš rupu u celom srednjem spektru. Savetujem ti da se poigraš sa nekim softverskim ekvilajzerom i isprobaš filtere na tim frekvencijama pre nego što uke.aš pojačalo.

Pa hajde da ne diram srednje i visoke. Samo bass frekvenc.da podesim na 100hz. To je po meni neka najbolja opcija. Jer 350hz se dosta mesa po srednjim tonovima, a bass nije dubok onoliko koliko treba. Jednostavno prlja zvucnu sliku. 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Willi Studer said:

poigraš sa nekim softverskim ekvilajzerom i isprobaš filtere na tim frekvencijama pre nego što uke.aš pojačalo.

Inace, poigrao sam se vec. Dobio sam ono sto sam zeleo, ali ne volim ekvilajzere. Nekako mi ne idu uz Haj faj. 

Link to comment
Share on other sites

Ne idu baš ni tonske kontrole uz hifu, al kad su već tu ... 😁

Koliko vidim na šemi, u svakoj grani regulacije po jedan kondenzator određuje reznu frekvenciju tonske kontrole. Ja bih probao u bas sekciji da stavim C135 i C136 - 330nF (0,33uF - 3x veći od postojećeg) a u visokotonskoj sekciji  C137 i C138 - 15nF (0,015uF - 2x manji od postojećeg). Samo proveri raster da pasuje na PCB. Kondenzatori su verovatno poliesterski, znači Wima MKS uzmi, ima ih svuda, napon 63V ili 100V da budu sitni. Verovatno nema mesta za polipropilenske kondenzatore koji su znatno veći gabaritno.

Probaš ovo, pa ako ti se ne dopadne probaš neke druge vrednosti, ti kondenzatori su jeftini. Kupiš 220nF i 330nF za bas, a 15nF i 22nF za visoke pa se igraj, samo pazi na bakar od PCB da se ne odlepi. Izvuci kratke žičice sa PCB (oko 10mm dužine) pa za njih lemi kondenzatore.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Ne idu baš ni tonske kontrole uz hifu, al kad su već tu ... 😁

Koliko vidim na šemi, u svakoj grani regulacije po jedan kondenzator određuje reznu frekvenciju tonske kontrole. Ja bih probao u bas sekciji da stavim C135 i C136 - 330nF (0,33uF - 3x veći od postojećeg) a u visokotonskoj sekciji  C137 i C138 - 15nF (0,015uF - 2x manji od postojećeg). Samo proveri raster da pasuje na PCB. Kondenzatori su verovatno poliesterski, znači Wima MKS uzmi, ima ih svuda, napon 63V ili 100V da budu sitni. Verovatno nema mesta za polipropilenske kondenzatore koji su znatno veći gabaritno.

Probaš ovo, pa ako ti se ne dopadne probaš neke druge vrednosti, ti kondenzatori su jeftini. Kupiš 220nF i 330nF za bas, a 15nF i 22nF za visoke pa se igraj, samo pazi na bakar od PCB da se ne odlepi. Izvuci kratke žičice sa PCB (oko 10mm dužine) pa za njih lemi kondenzatore.

Slazem se. Nekada su stvarno potrebne tonske kontrole, soba je mala. A vrlo tiho slusam muziku. Imam kuci 0.33 uF Wima MKS na 63V. Necu dirati visoke za sad, meni je samo potrebno da za dva stepena podignem onaj duboki bass i to je sve. Rez na 350hz stvarno zvuci grozno. Sa ovom promenom sam tu negde oko 100hz? 

Link to comment
Share on other sites

Погледах и Ја шему и одма' да кажем да то баш и неће дати жељене резултате јер у целу причу је убачен и променљиви лауднес и плашим се да ће у једном тренутку заосциловати а онда су излази мртви. 

Остави ти то како јесте и нађи неки нормалан интегралац.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, giZ_Mo said:

променљиви лауднес

Ja, jedva nadjoh pojacalo po meri, a vi mi kazete da menjam :) Uz malu korekciju bi sve bilo idealno. Pliz help

Edited by DB.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...