Jump to content


Putovanje se nastavlja


NL.

Recommended Posts

1 minut ranije, somilenko said:

Yep, u pitanju je push-pull A klasa do 30W, kada zvučnik zatraži struju preko biasa ampa, ono "izlazi" u AB klasu da podmiri kratkotrajne potrebe.

Za razliku od SE A klase, koja na raspolaganju ima samo dostupnu "mirnu struju"  i ograničenu struju koju može da isporuči zvučniku, XA30.8 je push-pull A klasa i drugačija je zverka. Zato i ima onaj cajger koji kada se pomeri znači da je amp izašao iz A klase i da su zahtevi za snagom preko 30W i dok god ne dođe do kraja znači da ih amp ispunjava.

Nelson je i napustio topologiju Aleph-a, koji je bio SE A klasa baš zato da bi mogao napraviti topologiju koja će moći da potera i malo zahtevnije zvučnike, sada da li je to nečiji "cup of tee", to je druga priča...

Potpuno si u pravu za sve. Imam veliko iskustvo sa pp A klase. Ali da ne ponavljam već sam napisao. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drage kolege, izvinjavam se što se nisam ranije uključio u diskusiju. Što se mene tiče, neka ostane celokupna prepiska, jer dobrim delom dodiruje problematiku mog sistema. Konstruktivan i pristojan dijalog je uvek dobra stvar. Pokušaću uskoro da sumiram neke zaključke, a pre toga naravno da odgovorim redom na komentare i pitanja koja su meni bila upućena. Pozdrav svima! :cheers 

  

Link to comment
Share on other sites

"On a forum, I found Pass Labs' own man Desmond quoted as saying that "the XA30.8 will output 90 watts @ 1% into 8Ω and almost 150 watts @ 1% into 4Ω." In short, the paper ratings here are arch conservative. Bragging is left to the other guys (and valve SETs which specify power with a 5% THD tolerance)."

Btw, Desmond koji se pominje u tekstu je CEO Pass Labs...

Link to comment
Share on other sites

On 7.5.2023. at 10:17, somilenko said:

Iz gramofonske glave kreću po + i - za svaki kanal, što je ukupno 4 žice + uzemljenje same ručke, + je signal a - se vezuje na masu. U pitanju jeste SE veza.

Frekventni opseg ti je na preampu ograničen za BAL vezu jer verovatno ide konverzija preko trafoa a sam preamp je SE, to ograničenje je vrlo verovatno van čujnog opsega.

Što se tiče gramofona i SE veze, hvala puno na objašnjenju, eto još jedan moj mit je razbijen.

Što se tiče frekventnog opsega NAT Magnetostat SE, tako je što se tiče trafoa kao uzroka. Što se tiče dela opsega koji se sužava kod BAL veze, to je prema rečima konstruktora par Hz u bassu, što vrlo verovatno ljudsko uvo ne može da registruje, a i retko koji zvučnik može da reprodukuje. Mislim da to više deluje na subjektivni doživljaj i na psiho-akustuku kod čoveka koji sluša i poredi SE i BAL, a zna da je opseg sužen kod BAL... a taj subjektivizam i pacebo su dokazano veoma moćni ratnici :) .

Link to comment
Share on other sites

On 7. 5. 2023. at 13:19, somilenko said:

Ako će biti ovako, možda ipak balansirana veza od phono do linijskog preampa, rekao bih da će IC kabel biti poprilično dug, 4-5 m prema slobodnoj proceni...

Moraću da probam i uporedim kada mi stigne dugačlkii SE kabal. Sada sam poredio standardno kratki SE od 1,2m i veoma dugi BAL kabal od 7,5m i više mi leži taj dugi BAL. Verujem da kod dužeg SE može nažalost da se očekuje samo lošiji rezultat u odnosu na 5-6 puta kraći (istog proizvođača sa istim konektorima). Oba su Linn Silver Interconnect II, samo je jedan BAL, a drugi SE. 

Međutim, razlog zbog kojeg mi se više sviđa rezultat dobijen BAL vezom je možda subjektivan. Zbog navike na karakter sistema dok je bio all-Linn i potpuno aktivan (kada je dinamika dolazila jako do izražaja, pa možda čak bila i preterana - ako je preterivanje u tom aspektu uopšte moguće :) ), sada mi u novom sistemu fali ta velika dinamika. Zbog toga možda veću dinamiku cenim više od prefinjenosti i uravnoteženosti. Mislim da moram još da slušam i poredim i jedno i drugo, pa da donesem konačnu ocenu.

Link to comment
Share on other sites

On 7. 5. 2023. at 18:38, nkrgovic said:

 Ono sto mene odusevljava kod sistema je da si ladno uzeo jig za Linn :) Sto kazu deca "pro gamer move".

 Inace, jako, jako lepo ovo izgleda iskombinovano. Ne bi se ja brinuo za snagu pojacala, a ni za tip veze. Pass je balansira pa je balansiran, ako ti konstruktor NAT-a kaze da uzmes single ended ti uzmi single ended, to ce pojacalo i dalje da pojacava onako kako je napravljeno.

 Moram da priznam da sam ljubomoran, pre svega na slobodnom vremenu. :) Nadam se da ti i porodica uzivate.

Definitivno sve govori u prilog SE veze, preporučuju je i Linn za gramofon, a i NAT za preamp. Tako da ću sigurno da dam još malo prilike tom suptilnijem karakteru zvuka koji se dobija SE vezom da me osvoji.

Što se tiče jiga, bez njega su čačkanja unutar LP12 jako teška i rizična, tako da sam ga nabavio jer nameravam da LP12 razvijam i dalje. A baš sam se iznenadio kako sam gramofon lako doveo u libelu uz pomoć jiga, kako stabilno stoji i na kraju (a što je i najvažnije) kako dobar zvuk ima dok stoji fiksiran u jigu sa otvorenim dnom :) Nije ni čudo što neke kolege jig koriste kao trajno postolje za LP12... iako to Linn ne preporučuje.

Pokušavam porodicu da "navučem" da slušamo zajedno, ali mi ne ide baš najbolje. Mada sam zadovoljan i samim zelenim svetlom supruge na premeštaj velikih Klimax kutija i više ne tražim :)   

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NL. said:

Pokušavam porodicu da "navučem" da slušamo zajedno, ali mi ne ide baš najbolje. Mada sam zadovoljan i samim zelenim svetlom supruge na premeštaj velikih Klimax kutija i više ne tražim :)   

Simply Red koncert na Cubi, čini čuda za porodično okupljanje oko HiFi-ja. Sade je takođe odličan izbor.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uspeo da sve prikacim na bluetooth u kolima, svi imaju svoj streaming i da bude svako ponekad Dj, imaju i linn kazoo aplikaciju svi za streamer. Cerku pitam neki dan kad cemo da slusamo plocu Taylor Swift opet koju je dobila za rodjus ... kad me iznenadi "Ma slusam ja to i sama kad vi odete". Sin vec standardno koristi priliku da slusa na glavnom sistemu.Lele preterao sam... 

P.S. Samo ti inficiraj hifom i muzikom celu porodicu

 

Link to comment
Share on other sites

On 8. 5. 2023. at 18:15, lars said:

Ako postoji mogućnost i dobra volja probaj njihove monoblokove.

Imao sam prilike da čujem dva modela, manji Magma M HPS i veći Magma New HPS. Nisam ih čuo sa svojim kutijama, već sa mnogo većim Marten Coltrane 3, ali koji takođe imaju dijamantske visokotonce. Oba pojačala su brutalno dobra. Možda će zvučati pretenciozno, ali možda i najbolje zvučeća pojačala koja sam ikada imao prilike da poslušam... uključujući i sajmove. Mislim da nažalost nedovoljno pažnje poklanjamo domaćim konstruktorima.

Ali... nisu za moju sobu, koja je realno mala. Oba para NAT monoblokova greju ozbiljno. I manji modeli greju sumanuto. Ne bih mogao da ih slušam bez širom otvorenog prozora u zimskom, ili klime u letnjem periodu. Kada se uključe isijavaju užareno, otuda i ime Magma

Da budem iskren, bojim se i XA-30.8 u letnjem periodu. Jedan od razloga što nisam išao idmah na XA-60.8 je i ozbiljno grejanje prostorije. XA-60.8 je zapravo oznaka za dva XA-30.8 bridžovana da rade kao monoblokovi.   

Link to comment
Share on other sites

On 9. 5. 2023. at 8:37, Zexx said:

"On a forum, I found Pass Labs' own man Desmond quoted as saying that "the XA30.8 will output 90 watts @ 1% into 8Ω and almost 150 watts @ 1% into 4Ω." In short, the paper ratings here are arch conservative. Bragging is left to the other guys (and valve SETs which specify power with a 5% THD tolerance)."

Btw, Desmond koji se pominje u tekstu je CEO Pass Labs...

Pass pojačala su ozbiljno dobra, a cene su "relativno razumne", u poređenju sa konkurencijom. Veoma sam zadovoljan ovim velikim X-350. Recimo u poređenju sa mojim starim Linn Akurate 2200 - nebo i zemlja...  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NL. said:

Pass pojačala su ozbiljno dobra, a cene su "relativno razumne", u poređenju sa konkurencijom. Veoma sam zadovoljan ovim velikim X-350. Recimo u poređenju sa mojim starim Linn Akurate 2200 - nebo i zemlja...  

polako @NL. pazi da neke republikance ne udari srčka :-) 

Link to comment
Share on other sites

U prošlom postu sam propustio da navedem bitnu činjenicu - da je raziika između Passa i Linna velika kada rade sa Martenima :)

Neće mi biti teško u narednom periodu da priključim i male Linn Majik 109 kutije i na Pass i na Linn, pa da izvestim o svojim zapažanjima :)     

Link to comment
Share on other sites

Evo slika otpakivanja i montaže zvučnika, koje je spretno obavio distributer Martena za Srbiju, a moja malenkost je asistirala :) 

IMG_5747.jpeg.c287c224d298342dc2ceebe7c989466c.jpeg

IMG_5725.jpeg.914da09b2eb2bb259b4a6e2a89d7db46.jpeg

 

IMG_5728.jpeg.a0752905f8e51ebb8d0a7d3cd6113755.jpeg

IMG_5733.jpeg.7f4366bd6fd475b521d4406b95f41f45.jpeg

IMG_5730.jpeg.f6a8887128bfb5f335a8f0db4b340a69.jpeg

IMG_5734.jpeg.a454f78f9cc4e3a00e0b7788ae84897e.jpeg
IsoAcoustics za Marten radi OEM podloške (imaju Marten logo). Mislio sam da su samo brendirane podloske iz neke IsoAcoustics serije, ali nisu… konkretno baš ovakvih i ove veličine nema u ponudi IsoAcouscitcsa.

Inače, i za Linn Klimax sam bio nabavio odgovarajuće IsoAcoustics podloške, ali moram da priznam da nisam baš čuo neku značajnu razliku u zvuku. Ali izgledaju na oko veoma lepo… :) 

IMG_5736.jpeg.ba1f8d9fb0e9c46f880a4a5ff098ca64.jpeg

IMG_5737.jpeg.c6f145851f2e3281b8a2d646218c4b9c.jpeg

IMG_5739.jpeg.5c8f37abe8095d43cc4074cc1109e416.jpeg

IMG_5740.jpeg.03b1fa7134629ea445a26c95a79b6b29.jpeg

IMG_5741.jpeg.2ea97398df79ecfa7facb77e8237c2bf.jpeg

IMG_5742.jpeg.3e079fb840f7d4b79e9d77347794180c.jpeg

IMG_5744.jpeg.e2037367e6491d119b28ee3f7222a884.jpeg

Poslednje tri slike su iz Martenove fabrike, dok su moje kutije još bile u izradi, a distributer ih mi je poslao dok sam bio nestrpljiv i čekao nakon narudžbine do isporuke … lepo od njega :) 

IMG_5119.jpeg

IMG_5117.jpeg

IMG_5118.jpeg

Link to comment
Share on other sites

evo i nekoliko iz blizine, u vreme kada su kutije tek stigle, pored Martena je Linn Klimax 350, radi perspektive. 

IMG_5755.thumb.jpeg.bde162a82c4d72358d57166bac8af5ca.jpeg

IMG_5756.thumb.jpeg.cf25192624d1838801cbf0d0c49fd932.jpeg

IMG_5757.thumb.jpeg.7ca081c4d9d1e0829483d553bf717a5e.jpeg

IMG_5758.thumb.jpeg.23e2906f3095c59f0502dc13f02728f1.jpeg

IMG_5759.thumb.jpeg.c0898e2f9ae813ad6861bcaed9cdd8a2.jpeg

IMG_5763.thumb.jpeg.3f87c20e32c31c489f84943f05c97d8b.jpeg

IMG_5760.thumb.jpeg.8984e02b70680b30fdf7bea19a0f1fea.jpeg

IMG_5780.thumb.jpeg.667409529bf838afe6ea80d8dbbe8594.jpeg

IMG_5786.thumb.jpeg.5ad5b233d2ec3bad9fe08241c6de69d4.jpeg

Parker Duo je standmount kutija, ali uopšte nije mala, što se na slikama vidi. Stalci su dosta visoki, tako da je ukupna visina sa stalcima poprilična, oko 1,15m.

Kvalitet izrade je na jako visokom nivou. Izabrao sam boju koja se zove “orah u visokom sjaju” (piano walnut).

 

IMG_5761.jpeg

IMG_5783.jpeg

IMG_5779.jpeg

IMG_5778.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, NL. said:

Kvalitet izrade je na jako visokom nivou. Izabrao sam boju koja se zove “orah u visokom sjaju” (piano walnut).

Apsolutno savršeno izgledaju. 

Komentar na temu izbor NAT monoblokova i 60.8 monoblokova. Veoma racionalno razmišljanje kome se nema šta prigovoriti. Greju se. Kod NAT amplifikacije može biti nekom problem i jako svetlosno isijavanje. One lepe rešetkice nisu neka zaštita. 

Pa dobro, onda 30.8 pa ćeš probati. 

Svidelo mi se na priloženim fotografijama i kako izgledaju jedni pored drugih Linn i Marten zvučnici. Lepi su i Linn ali ovaj Marten par kod tebe je stvarno nešto posebno.

Želim ti da nesmetano uživaš u svemu.:listen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...