Jump to content


Putovanje se nastavlja


NL.

Recommended Posts

Sto se "adekvatnosti" tice - tako gledano svi bi audiofili pazarili jedan "adekvatan" sistem i onda decenijama uzivali sa njim u zdravlju i veselju... :rolleyes:

Konkretan Pass je odlican i "adekvatan" - ali ostatak Dzonijevog sistema je po meni liga iznad. I sve to uz cinjenicu da znam koliko @NL. voli dobar bas, a isto tako i da slusa prilicno glasno - za razliku od @lalelala.

 

@somilenko me je pretekao :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, sondek said:

Ne znam o cemu pricas. Covek zadrzao oba sistema pa mu se moze da "bezi" kud god i kad hoce...svako bi od nas pozeleo dva odlicna i drugacijeg koncepta u kuci. Apsolutno se radujem i cujem za svaku novinu kod NL pre vecine ostalih na forumu, najcesce i dosta pre kupovine. Mslm stavio sam smajli, valjda je jasno svakom da je zayebancija...jbt

Mslm , pa i ja sam stavio smajlija jbt .... valjda je i tebi jasno da je zahebancija ?

I "upozorio" te da nisi na terortoriji svoje "republike"  😂.

Link to comment
Share on other sites

Ta soba sa 2.40 visine svakako dodaje bas, pa ce ga biti verujem sasvim dosta...narabno dok se ne proba ne zna se. Klimax je realno tu bio kao lav u kavezu sa svojih 1000w i ozbiljno dubokim bassom. Cak mu je i gornja soba na granici, ali je visina redovna. Bez S.O. bi i tamo morao biti dosta vise u slobodnom prostoru. Ta dsp alatka srecom dobro radi posao. Ja bi svakako pre svega ako na necem treba bio zavidan pre svega na privatnom prostoru za muziku. Ovako sam sa Esl napravio prilican haos u kuci. 

Enyway, jedva cekam da se formiraju oba sistema pa da ih poslusam.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Delija said:

:D

Pa cekaj, Lale - slusao sam i tvoj sistem iliti tvoj Pass s tvojim Marten-ima.

Jel ti treba konkretniji primer od toga? :)

U tvom sistemu, u tvojoj sobi - bas nije dobar. Trenutno ga soba terorise (nazalost, to te prati i iz prethodne sobe) - iliti varijanta koju sam slusao nije bila spremna za trazenja krivca u pojedinancim komponentama.

Rekao si da drugi zid radi bolje. Verujem ti. Tu varijantu nisam jos cuo. Boze zdravlja - cucu za par meseci ;) Ako na tom zidu nema vise nikakvih problema sa basom - niko nece biti srecniji od mene (pored tebe, naravno) :cheers

Slušao si ga u starom stanu na nula sati i posle još jednom posle 5 dana . To je kao da nisi ni slušao ....

U novom prostoru je bilo mnogo više pomeranja i pronadjena je skoro pa prava pozicija , ili ti odlična polazna tačka ! @simplicisius je jedini  slušao poslednju verziju .

 

Ovde ću ti odgovoriti na post iz Republikanske teme :

Ti reče sledeće :

--------------------------------------------------------

"na osnovu jedne probe pojacala koja su 6 puta jeftnija od drugog Pass-a u hijerarhiji (dobrog i ni malo jeftinog!) i to pojacala koje je poprilican impedance missmatch sa EAR pretpojacalom si sve zakljucio? Huh...:rolleyes:

A cak i tako - voleo bih da ja to cujem, posto ne bi bilo prvi put da nam se misljenje oko necega bas i ne slaze. Lepota Hi-Fi sporta :)

  Pa nisam poludeo da diskreditujem konstruktore Martena, nego...

Da mene kao proizvodjaca neko "napadne" tako na sajmu - mislim da bih u momentu smislio najkraci moguc odgovor :D

--------------------------------------------------------

nCore ima znatno više snage i manje rafiniranosti , ovde pričamo o neadekvatnoj snazi prema tvom mišljenju ... dakle umesto 30W u A klasi , zvuje su dobile 400 W u D klasi ..... nikakvih tu "impedance missmatch sa EAR pretpojacalom"  nema , uopšte ne znam o čemu govoriš ali nema veze .... oba snagaša najnormalnije rade sa preampom .

Dalje ,nije bila jedna proba nego čitav dan je sviralo , moje staro pojačalo koje je i dalje moje, samo stoji kod brata . Preslušano je više puta sve iz moje kolekcije što je zanimljivo u smislu kontrole basa , udara itd.

Sve u svemu rezultat je bio manje više ista priča sa basom i drastično različita za sve ostalo ... čak ni "slam" tj udarac  koji kod A klase nikada nije najsjajniji , ni sa 400 W u D klasi nije bio osetno bolji .

Huh...:rolleyes: ,  jbt kako ? 

E da, nisam ja nervozan, naprotiv , radujem se skorom povratku  i samo te slušam kako pališ ljude , bez konkretnog eksperimenta i podloge .... prvo mene , pa sad i Nidžu.

Jbt ti da savetuješ ljude u vezi kola , svi bi vozili min šestake sa min 350 KS 😂 na kosačici za travu  a putnički automobili bi bili min V8 5l sa 450 KS. To bi onda sigurno sve radilo super . E tu je smisao adekvatnosti pa sad ti i @somilenko razmotrite smisao te reči u ovom kontekstu ponovo 😁.

Čim dodjem , povezujem podrum na skynet i ne isključujem mjuzu jedno 7 dana , ima da naletiš da osvežiš sećanja pa onda ponovo otvaramo pitanje snage.

Ako treba , zovemo  švede da se žalimo .... ima da se seti zasede iz Čikaga .

 

 

 

 

2 hours ago, somilenko said:

Ih... Da je nama audiofilima adekvatno dovoljno, propala bi komplet hifi industrija... :ph34r:

Adekvatan po snazi naravno ... adekvatnost  po svemu ostalom je ne moguće savetovati audiofile , opet, naravno ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Pogledaj izlaznu impedansu EAR-a - 600Ω i ulaznu tvojih konkretnih Apollon-a - ne novih NCx, nego tvojih starih. Ako se dobro secam - to je bilo nesto oko 30kΩ. Nema ih vise na sajtu,

Nadam se da je jasno zasto visoka izlazna impedansa preamp-a i niska amp-a nisu u ljubavi. Ovo nisu kriticne vrednosti, ali nisu bas ni optimalne - koje bi bile recimo 50Ω - 100kΩ, koliko je najcesce u SS kombinacijama.

Pored toga, Hypex D klasa nije ni sonicno  dobar match za keramiku / dijamant / berilijum jer zvuci previse suvo. Ne pomazu u potpunosti ni lampaski preamp i DAC, ali svakako popravljaju stvari. Ali je cinjenica da vole "vatru" i to kvalitetnu. Sve vec prezvakano mnogo puta - pirocanskih zilion vati ne radi posao 🙃

Link to comment
Share on other sites

Ne palim ja nikoga - ali su se neki spontano samozapalili 🙃

Apropo automobilske price - poenta je u match-u. Dzoni vec ima "auto sa V8 motorom", pa je gre'ota da ga vozi sa Michelin Energy Saver touring gumama. Koliko god one bile dobre za vecinu auta - sa njima taj V8 nece pokazati sve sto moze. Opet - ne mora da uzme Michelin Pilot Sport Cup 2 R, ali bi recimo Michelin Pilot Sport 4 S (nove 5 nisam probao) bile potaman.

I tvoj V6 bi znao sta da kaze sa boljim gumama.

Sam si zamesio auto analogiju :D

 

 

Pricam o onom sto sam konkretno cuo, izmedju ostalog i konkretno u tvom sistemu - nije to bilo samo jednom, ali ok - pitanje je da li je to i sada sve "usvirano", a ti vec zagledas Vimberg - i to opet neadekvatan za tvoju sobu 🙃 Sa velikim nestrpljenjem cekam slusanje tog novog znatno unapredjenog basa. Rado cu se ispraviti ovde ako je to sada onako kako Bog zapoveda za sistem te klase i cene :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Delija said:

@lalelala

Pogledaj izlaznu impedansu EAR-a - 600Ω i ulaznu tvojih konkretnih Apollon-a - ne novih, nego tvojih starih. Ako se dobro secam - to je bilo nesto oko 30kΩ. Nema ih vise na sajtu,

Nadam se da je jasno zasto visoka izlazna impedansa preamp-a i niska amp-a nisu u ljubavi. Ovo nisu kriticne vrednosti, ali nisu bas ni optimalne - koje bi bile recimo 50Ω - 100kΩ, koliko je najcesce u SS kombinacijama.

Pored toga, Hypex D klasa nije ni sonicno  dobar match za keramiku / dijamant / berilijum jer zvuci previse suvo. Ne pomazu u potpunosti ni lampaski preamp i DAC, ali svakako popravljaju stvari. Ali je cinjenica da vole "vatru".

Iskreno, nisam nikada obracao paznju na suve brojke ali nisam ni imao ni razloga jer po meni to radi sve OK , sta su sad granicne vrednosti ne bih o tome jer iskreno i ne znam i nisam iskusan , ali kontam da je bolje  da je izlazna impedansa sto manja u ulazna na snagasu sto veca , mada opet i sa ovom vrednostima koje si ti ovde preneo odnos mi deluje dobro 30.000 Ω naspram 600 Ω .

Nikada mi pre nisi to spomenuo pa ne vidim razlog ni da se sada opet to nesto spominje kako bi se dodatno razvodnjavala prica . Ocigledno nebitna stvar za glavnu temu

33 minutes ago, Delija said:

Ne palim ja nikoga - ali su se neki spontano samozapalili 😂

Pricam o onom sto sam konkretno cuo, izmedju ostalog i konkretno u tvom sistemu - nije to bilo samo jednom, ali ok - pitanje je da li je to i sada sve "usvirano", a ti vec zagledas Vimberg :D Sa velikim nestrpljenjem cekam slusanje tog novog znatno unapredjenog basa. Rado cu se ispraviti ovde ako je to sada onako kako Bog zapoveda za sistem te klase i cene :thumbsup2

Palis , palis , palikuca si ti opasna 😄 samo se sad pravis da nisi ...

Najkonkretnije  si kod mene mogao da cujes nista je bitno za temu i objasnih ti a i sam znas to ,  da su oba ta slusanja bila prerana za bilo kakve i ole ozbiljnije zakljucke jer sve bilo novo izvadjeno iz kutije ... pa 5 dana posle toga , ali ti od toga pravis poentu kao da je to to , dovoljno za ozbiljnu kriticno slusanje i pravljenje nekih validnih zakljucaka. Jbg , znas i sam da nije .

Naravno da nista nije bilo usvirano , naravno da su zvucnic bili daleko od idealnog polozaja itd.

E a sada , da ponovim i podsetim te ,  ja se ne palim lako , ako se secas ovo tvoje "paljenje" je pocelo davno pre nego sam bilo sta kupio , tek kad sam najavio mogucnost , ti si vec sve znao .... ovde je potrebno malo podsecanje jer stvari kod mene traju dugo a i pauze su velike pa se ljudi lako zabune ... 

Da sam lako samozapaljive prirode , ova "rasprava" bi se davno desila , a nije ... reagovao sam tek na pojavu sirenja "zaraze" na druga lica 😄

U sklopu svega navedenog , poceo si da pustas iste crve sumnje vlasniku teme Nikoli , pa reko , da se covek ne zabrine pa da ne moz da spava   ovijeh dana .

PS

Vimberg Tonda je otkrovenje poslednje Axpone, odlican zvucnik .

Link to comment
Share on other sites

On 1. 5. 2023. at 8:32, NL. said:

Pretpojačalo (line stage): NAT audio - Magnetostat SE

Ako postoji mogućnost i dobra volja probaj njihove monoblokove.

Bolje će biti nego Pass 30.8. Prema specifikacijama tvojih zvučnika 30W je nedovoljno. Trio model ima 91dB a tvoji 88 dB osetljivost. 3dB razlike znači da je potrebna dvostruko veća snaga.

Ima zvučnika niže osetljivosti koji su lako pokretljivi. Ima i onih koji su više osetljivosti a ipak im treba jako pojačalo. Mislim da taj model nije u grupi lako pokretljivih, impedansa ide nešto niže l, treba i o tome voditi računa.

NAT je dostupan pa možda sačiniš dogovor koji je prihvatljiv.

Ostatak opreme, naravno uz zvučnike je daleko iznad pass pojačala. Šteta bi bila da ne iskoristiš takav potencijal. 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

On 7.5.2023. at 8:58, NL. said:

Namerno sam pozajmio veći power amp da bih video šta dobijam sa većom snagom. Ako sa XA-30.8 bude falilo kontrole u bassu koju sada imam, znam kojim putem treba dalje da idem :) Sa druge strane, iz iskustava sa Linn uređajima sam primetio da povećanje snage power ampa ne mora nužno da vodi ukupno boljem slušnom doživljaju. Nema sumnje da je kontrola bassa bolja sa većom snagom, ali ta povećana snaga ima uticaja i na srednje i visoke koji malo izgube "na svežini", izgube taj neki sjaj i iskričavost koji jako utiču da ukupni doživljaj. Dakle, mora sve da se isproba.

овде је заиста штета што Marten Parker Duo diamond edition нема дупли пар конектора за конекцију зв.каблова где би бас подручје могао погонити снажна и ефикасна Д класа појачало док би остатак фр.био погоњен неком раскошном "нејаком" А класом и тиме утицати на фини штимунг

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

Ne sumnjam. U kolikoj prostoriji su bese svirali?

I sa kojom / kolikom amplifikacijom? :)

:P:D

Za moj budzet i moju velicinu prostorije jednog dana bi moga da padne Vimberg Mino koji bi nekako isao sa XA30.8 ali bi ipak mozda trebalo pojacanje ...

O tom potom ... zvacu te 100% da me savetujes 🤣

1 hour ago, lars said:

Ako postoji mogućnost i dobra volja probaj njihove monoblokove.

Bolje će biti nego Pass 30.8. Prema specifikacijama tvojih zvučnika 30W je nedovoljno. Trio model ima 91dB a tvoji 88 dB osetljivost. 3dB razlike znači da je potrebna dvostruko veća snaga.

Ima zvučnika niže osetljivosti koji su lako pokretljivi. Ima i onih koji su više osetljivosti a ipak im treba jako pojačalo. Mislim da taj model nije u grupi lako pokretljivih, impedansa ide nešto niže l, treba i o tome voditi računa.

NAT je dostupan pa možda sačiniš dogovor koji je prihvatljiv.

Ostatak opreme, naravno uz zvučnike je daleko iznad pass pojačala. Šteta bi bila da ne iskoristiš takav potencijal. 🙂

@lars XA30.8 ima brat bratu 150 W , stim da je prvih 30W u A klasi  .... slazem se da je NAT bolje resenje, istina i podosta skuplje 

image.png.17e4dbd6127fd7b7298d339c56b42943.png

Fig.4 shows how the THD+noise percentage in the amplifier's output varies with output power into 8, 4, and 2 ohms. While the XA30.5 may give 30Wpc into 8 ohms in class-A (14.8dBW), the distortion at this power level is low, at 0.015%. The amplifier doesn't actually clip (defined as the THD reaching 1%) until a much higher power level: 130Wpc into 8 ohms (21.14dBW). Even higher powers were available into lower impedances before clipping: 195Wpc into 4 ohms with both channels driven (19.9dBW), and 332W into 2 ohms with one channel driven (19.2dBW).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ab said:

овде је заиста штета што Marten Parker Duo diamond edition нема дупли пар конектора за конекцију зв.каблова где би бас подручје могао погонити снажна и ефикасна Д класа појачало док би остатак фр.био погоњен неком раскошном "нејаком" А класом и тиме утицати на фини штимунг

slazem se ali realno mu ni ne treba to , ima tu pregrst pojacala koja ce za proistojne novce da ga poteraju  tako da ce sve da se pusi :-) 

Link to comment
Share on other sites

U pikovima isporučuje znatno više od 30 W po kanalu, izlazi u AB klasu da pokrije tranzijente, kao i svako pojačalo iz XA serije osim XA25.

Čekajte da čoveku stigne pojačalo, slušalačke navike su različite a to jeste dobar amp, jedino je pitanje sinergije sa zvučnicima i na kraju sa vlasnikom.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, lars said:

Ja pišem o datoj nominalnoj snazi. Podatak proizvođača sa njihovog sajta.🙂

Postovao sam ti merenja sa Stereophile  za stariji model XA30..5 koji se neznatno razlikuje , nesto manji trafo i koji par izlaznih tranzistora manje, sto sve skupa ne igra znacajno ... mozda .8 model ima koji W vise  od .5 modela , mozda .

To ti je otprilike sva potrebna istina. Proizvodjac deklarise samo snagu u A klasi. Mozemu se.

Just now, somilenko said:

Nije sve u nominalnoj snazi, prosečna snaga u muzičkom materijalu nije velika, tranzijenti su zahtevni.

Amin.

Link to comment
Share on other sites

Da li će biti OK znaće kada proba pojačalo. 

Proizvođač je svoje pojačalo deklarisao da radi u A klasi. Naveo je precizno snagu od 30 W. Nema drugih podataka. Ako želiš da veruješ da je pojačalo 30.8 snage 150 W u redu je, to je tvoje pravo. Samo elektrotehnika je egzaktna nauka. I savršeno je briga za merenja i novinara u nekom časopisu. (Radi se o ss pojačalu da ne širimo temu na druge topologije)

Kada se kupuje pojačalo bilo kog proizvođača, nominalna snaga koja je zvanično data je jedan od osnovnih podataka na koje treba obratiti pažnju. 

Osetljivost i impedansa zvučnika isto.

Soba u kojoj će biti sve smešteno pre svega.

Sinergija je iskreno i stvar probe i sreće.

Da je drugi model zvučnika ovih 30W bi bilo možda sasvim dovoljno. Pojačalo jeste kvalitetno ali ne kao predloženi NAT.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, lars said:

Da li će biti OK znaće kada proba pojačalo. 

Proizvođač je svoje pojačalo deklarisao da radi u A klasi. Naveo je precizno snagu od 30 W. Nema drugih podataka. Ako želiš da veruješ da je pojačalo 30.8 snage 150 W u redu je, to je tvoje pravo. Samo elektrotehnika je egzaktna nauka. I savršeno je briga za merenja i novinara u nekom časopisu. (Radi se o ss pojačalu da ne širimo temu na druge topologije)

Kada se kupuje pojačalo bilo kog proizvođača, nominalna snaga koja je zvanično data je jedan od osnovnih podataka na koje treba obratiti pažnju. 

Osetljivost i impedansa zvučnika isto.

Soba u kojoj će biti sve smešteno pre svega.

Sinergija je iskreno i stvar probe i sreće.

Da je drugi model zvučnika ovih 30W bi bilo možda sasvim dovoljno. Pojačalo jeste kvalitetno ali ne kao predloženi NAT.

Ne znam druze cime se bavis u zivotu , ali da znas da to sto urednik John Atkinson u Steophile-u radi je jako priblizno istini ...od potpune istine ga verovatno deli stabilisana temperatura u prostoriji merenja ali greska koja se zbog toga generise je verovatno za nasu pricu nebitna.

Ja nisam bas espert za celu pricu oko merenja snage ali sam se ocesao na faxu i vezbama i video kod Karana u njegovoj laboratoriji. 

Ne zelim da te ubedjujem , ali pomisli koje su sve naivcine kupile Pass XA30.8  za silne pare , verujuci da je to zaista pojacalo od 30W kad su mogli da kupe Yamahu od 100W za cca 1.000 $ i da ga Yamaha pocepa od snage ... 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, lars said:

Samo elektrotehnika je egzaktna nauka.

Yep, u pitanju je push-pull A klasa do 30W, kada zvučnik zatraži struju preko biasa ampa, ono "izlazi" u AB klasu da podmiri kratkotrajne potrebe.

Za razliku od SE A klase, koja na raspolaganju ima samo dostupnu "mirnu struju"  i ograničenu struju koju može da isporuči zvučniku, XA30.8 je push-pull A klasa i drugačija je zverka. Zato i ima onaj cajger koji kada se pomeri znači da je amp izašao iz A klase i da su zahtevi za snagom preko 30W i dok god ne dođe do kraja znači da ih amp ispunjava.

Nelson je i napustio topologiju Aleph-a, koji je bio SE A klasa baš zato da bi mogao napraviti topologiju koja će moći da potera i malo zahtevnije zvučnike, sada da li je to nečiji "cup of tee", to je druga priča...

Link to comment
Share on other sites

Ne pričamo o tome. Da je proizvođač naveo da je snaga tog pojačala 150 W AB klase a prvih 30 W radi u A klasi bilo bi u redu. Ja nisam video da je to zvanično napisano. Možda mi je promaklo.

Pusti JA nema on veze sa našom pričom. On treba da proda proizvod kao i svi.

A ovo za naivčine, verovanje da je nešto slabije a nije nego je super jako ali to se krije i Yamahu, ne bih da komentarišem stvarno.

Ako ti i ostali koji naravno nisu naivni veruju da je pojačalo mnogo jače nego što je dato u zvaničnoj specifikaciji u redu, to je vaše pravo. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, lars said:

Ne pričamo o tome. Da je proizvođač naveo da je snaga tog pojačala 150 W AB klase a prvih 30 W radi u A klasi bilo bi u redu. Ja nisam video da je to zvanično napisano. Možda mi je promaklo.

Pusti JA nema on veze sa našom pričom. On treba da proda proizvod kao i svi.

A ovo za naivčine, verovanje da je nešto slabije a nije nego je super jako ali to se krije i Yamahu, ne bih da komentarišem stvarno.

Ako ti i ostali koji naravno nisu naivni veruju da je pojačalo mnogo jače nego što je dato u zvaničnoj specifikaciji u redu, to je vaše pravo. 

Zar nisi ti onaj što je pisao da je Leben od 2 x 15 W elektrana?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...