Jump to content


Putovanje se nastavlja


NL.

Recommended Posts

Drage kolege,

Želim da sa vama podelim izmene u svom audio (A) sistemu. Sistem više nije all-Linn. Udaljavanje od prethodne filozofije zvuka i nastavak traganja za vernom reprodukcijom zaslužuje po mom mišljenju novu temu.

Iz starog sveta ostali su:

  1. Linn LP12 Klimax, gramofon,
  2. Naim CD5 XS, cd player,
  3. Linn Akurate 2200, pojačalo snage (za letnje slušanje),
  4. QNAP TS-253Be, mrežni NAS,
  5. Mikrotik CRS328, mrežni router/switch
  6. Linn kablovi (interkonekti i zvučnički), a od mrežnih Supra Cat8
  7. Naim Fraim, polica,

Novo u sistemu:

Izvori: 1) Studer A807 mk.2, magnetofon, i 2) dCS Rossini Apex DAC sa dCS Rossini clock-om,

Gramofonsko pretpojačalo: Linn Urika 1 

Pretpojačalo (line stage): NAT audio - Magnetostat SE

Pojačalo snage: Pass Labs X-350 (privremeno, dok ne stigne naručeni Pass Labs XA-30.8),

Mrežna oprema: Edisoncreation Silent switch OCXO sa Fiber Box 2, oba u standardnim verzijama,

Zvučnici: Marten Parker Duo diamond edition

 

..... uskoo slede slike, detaljni opisi i ono što je najvažnije - utisci :) .....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala puno svima! Nije lako osliboditi se predrasuda i subjektivkosti pa krenuti dalje. Čini se lakše nego što jeste… skoro kao neka mala izdaja :) 

Evo i par brzinsih slika novog sistema, s tim što gramofon privremeno stoji tu, mesto mu je na polici desno od magnetofona.

250EE197-ACC5-4E9B-AE44-D6BA54DD85A2.thumb.jpeg.03aec868e37eda2f98cdd1d3b9fcdb10.jpeg

37C29246-6EA8-45CB-9E62-1BA7CD0FDD9F.thumb.jpeg.7a07b8433345c416c8027fc69ef9f95d.jpeg

u narednim danima slede dodatne slike i opisi… :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • NL. changed the title to Putovanje se nastavlja

@somilenko @Delija @sondek @petarjovic @ab @Iron man i ostale kolege - predlažem da diskusiju oko povezivanja preampa i power ampa nastavimo u okviru ove teme, jer te komponente nisu Linn/Naim. 

22 sati ranije, somilenko said:

Rekao bih da ti je u sadašnjoj konfiguraciji sistema potpuno neosnovana konverzija analognog u digitalni domen, predstavlja dva nepotrebna koraka na putu signala i još jedan uređaj koji ne mora biti uključen u lanac (mislim na DAC).

Što se tiče BAL/SE diskusije, sam gramofon i ulaz u phono preamp je SE, pa se razlika može svesti samo na to kako linijski preamp i snagaš reaguju na balansirani ili SE signal. Ja bi na tvom mestu sačekao i XA30.8 za definitivnu odluku, ono je, ako sam dobro razumeo, potpuno balansirano pojačalo snage (možda grešim) i može biti da XA30.8 bolje reaguje i bolje radi sa balansiranim ulaznim signalom.

 

17 sati ranije, Delija said:

Nisam se previse udubljivao - .8 generacija ima razlicitu topologiju u odnosu na matori X350? Nesto mi se ne cini da su nesto znacajno menjali ni na .5, a ni na .8. 

 

13 sati ranije, somilenko said:

Mislim da nema ključnih razlika ali je ipak X serija AB klasa, dok je XA u A klasi...

A ipak X350 ima znatno više snage u odnosu na XA30.8...

 

9 sati ranije, Delija said:

Htedoh reci da XA30.8 ne bi trebalo da je "balansiraniji" od X350 koji trenutno ima na zajmu - ako nisam nesto propustio :)

Zvucno, mislim da ce bolje leci uz taj Marten, uz blagu bojazan da ce ipak trebati bar dve grejalice iliti XA60.8.

 

8 sati ranije, somilenko said:

Verovatno si u pravu po oba pitanja...

 

Link to comment
Share on other sites

On 7.5.2023. at 8:22, NL. said:

Što se tiče BAL/SE diskusije, sam gramofon i ulaz u phono preamp je SE

Da li si siguran u ovu tvrdnju? Od gramofonske glave kreće 4 žičice, a konektor na kraju ručke (na koji se priključuje toneatm kabal) ima 5 pinova...

Ne tvrdim da je u pitanju balansirana veza, ali mi je laički gledano čudno. Da je u pitanju čista SE veza, iz gramofonske glave bi trebalo da kreću 3 žičice? ... ili grešim? 

Link to comment
Share on other sites

Sledeća stvar koju sam hteo da prokomentarišem i zbog čega sam predložio da diskusiju prenesemo u okvire ove teme jeste moj preamp. Konstruktor preampa, gospodin Dejan Nikić, mi je nekoliko puta rekao da ću bolji rezultat (kvalitetniji zvuk) da dobijem ako u Nat Magnetostat SE budem priključivao uređaje putem SE veze. Takođe mi je podvukao da se to odnosi i na ulaze i izlaze iz preampa, jer je frekventni opseg koji ću da dobijem SE vezom pun, a isti se sužava ako koristim balansiranu vezu. Tako da sam već dobio savet da koristim SE kad god je to moguće.

Dakle, i što se tiče veze između preampa i power ampa bi bilo bolje da koristim SE, barem na papiru je tako. Balansiranu vezu između ta dva uređaja još nisam probao, ali se naravno ne bih začudio da meni lično bolje zvuči tako :) Inače, i Pass labs X-350 koji trenutno koristim, kao i XA-30.8 koji očekujem su potpuno balansirani, pa bi trebalo da bolje zvuče tako povezani. To ću sve morati da probam naravno i da sam donesem zaključke.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, NL. said:

Zvucno, mislim da ce bolje leci uz taj Marten, uz blagu bojazan da ce ipak trebati bar dve grejalice iliti XA60.8

Načelno se i ja slažem sa ovom konstatacijom, trebalo bi da je tako. Namerno sam pozajmio veći power amp da bih video šta dobijam sa većom snagom. Ako sa XA-30.8 bude falilo kontrole u bassu koju sada imam, znam kojim putem treba dalje da idem :) Sa druge strane, iz iskustava sa Linn uređajima sam primetio da povećanje snage power ampa ne mora nužno da vodi ukupno boljem slušnom doživljaju. Nema sumnje da je kontrola bassa bolja sa većom snagom, ali ta povećana snaga ima uticaja i na srednje i visoke koji malo izgube "na svežini", izgube taj neki sjaj i iskričavost koji jako utiču da ukupni doživljaj. Dakle, mora sve da se isproba.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Da li si siguran u ovu tvrdnju? Od gramofonske glave kreće 4 žičica, a konektor na kraju ručke (na koji se priključuje toneatm kabal) ima 5 pinova...

Ne tvrdim da je u pitanju balansirana veza, ali mi je laički gledano čudno. Da je u pitanju čista SE veza, iz gramofonske glave bi trebalo da kreću 3 žičice? ... ili grešim? 

Iz gramofonske glave kreću po + i - za svaki kanal, što je ukupno 4 žice + uzemljenje same ručke, + je signal a - se vezuje na masu. U pitanju jeste SE veza.

Frekventni opseg ti je na preampu ograničen za BAL vezu jer verovatno ide konverzija preko trafoa a sam preamp je SE, to ograničenje je vrlo verovatno van čujnog opsega.

Link to comment
Share on other sites

On 7. 5. 2023. at 8:58, NL. said:

Načelno se i ja slažem sa ovom konstatacijom, trebalo bi da je tako. Namerno sam pozajmio veći power amp da bih video šta dobijam sa većom snagom. Ako sa XA-30.8 bude falilo kontrole u bassu koju sada imam, znam kojim putem treba dalje da idem :) Sa druge strane, iz iskustava sa Linn uređajima sam primetio da povećanje snage power ampa ne mora nužno da vodi ukupno boljem slušnom doživljaju. Nema sumnje da je kontrola bassa bolja sa većom snagom, ali ta povećana snaga ima uticaja i na srednje i visoke koji malo izgube "na svežini", izgube taj neki sjaj i iskričavost koji jako utiču da ukupni doživljaj. Dakle, mora sve da se isproba.

Kontrola basa inace nije "strongest point" nijednog Pass-a i vec pisah da ne mislim da je to slucajno, vec je zbog ciljanog voicing-a na ostatku spektra. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Delija said:

Kontrola basa inace nije "strong point" nijednog Pass-a i vec pisah da ne mislim da je to slucajno, vec je zbog ciljanog voicing-a na ostatku spektra. 

Ja nisam bas tako iskusan kao ti , do sada sam u sistemu imao XA25 (na jedan dan) i XA30.8 (u stalnoj postavci) i mogu reci da je zmedju ta dva pojacala velika razlika , ne toliko u samom karakteru zvuka koliko po  pitanju kontrole basa ...XA30.8 je jasno glatko tu pobedio.

Ali sad je pitanje da li je XA30.8 zategnut ili razliven , da li mu je kontrola basa dobra ili ne bas tako dobra strana ?

Sa mojim kutijama ( Marten Parker Trio ) je vrlo jasan odgovor da je to sve skroz OK , sve deluje prirodno i ne mirise na problem.

Isprobano je i sa Dynaudio Evoke 50, istina u drugoj nesto manjoj prostoriji, ali takodje, rezultat je veoma slican u pogledu kontrole basa , mada je sve ostalo drugacije jer su te kutije drugacijeg zvucnog potpisa.

Bejahu tu prisutni u raznim prilikama drugari @Pedjica @simplicisius @damic i naravno i ti su bio ali da li smo razlicito culi ? Izgleda da  jesmo . . .

I opet , sam konstruktor , jedan o brace , koji su vlasnici i knstruktori u Martenu , mi je u direktnom razgpovoru na Axponi 2023 explicitno potrvdio da je taj Pass XA30.8  adekvatno pojacalo za Parker Trio , pa gde nece biti za Duo ?

Mirno spavaj druze @NL. , jace je uvek bolje ali gde je granica ?

 

Link to comment
Share on other sites

 Ono sto mene odusevljava kod sistema je da si ladno uzeo jig za Linn :) Sto kazu deca "pro gamer move".

 Inace, jako, jako lepo ovo izgleda iskombinovano. Ne bi se ja brinuo za snagu pojacala, a ni za tip veze. Pass je balansira pa je balansiran, ako ti konstruktor NAT-a kaze da uzmes single ended ti uzmi single ended, to ce pojacalo i dalje da pojacava onako kako je napravljeno.

 Moram da priznam da sam ljubomoran, pre svega na slobodnom vremenu. :) Nadam se da ti i porodica uzivate.

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Za mnoge stvari u istorijatu tvog sistema u oba prostora sam ti rekao da su dobre iili odlicne, pa i sjajne. Bas nikada nije bio na tom spisku.

Pass sam slusao u raznim varijantama veliki broj puta tokom dugog niza godina - popularan je na ovim prostorima :) Stojim iza onoga sto sam napisao uz ogradu da XS seriju nisam ni video uzivo, a jos manje slusao.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

@lalelala

Za mnoge stvari u istorijatu tvog sistema u oba prostora sam ti rekao da su dobre iili odlicne, pa i sjajne. Bas nikada nije bio na tom spisku.

Pass sam slusao u raznim varijantama veliki broj puta tokom dugog niza godina - popularan je na ovim prostorima :) Stojim iza onoga sto sam napisao uz ogradu da XS seriju nisam ni video uzivo, a jos manje slusao.

 

Istorijat mog sistema sa Pass-om je veoma kratak a sve ostalo iz moje HIFI istorije nema veze sa tim , tako da nemoj da razvodnjavaš priču . Ja ceni tvoj kritički stav ali isto tako mislim da si u ovom konkretnom slučaju neosnovano preterao sa sumnjom.

Mogu da se složim da si slušao Pass-a u mnogim sistemima ali ovde se radi o konkretnom primeru za koji tvorac zvučnika kaže da je adekvatan par. Kakve sad veze sa tim imaju sve ostale prilike i neprilike u kojima si slušao možda i neadekvatno spojene neke zvučnike i Pass pojačala ... baš nikakve.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sondek said:

Lepo je sto moze kad god pozeli da odmori usi od Marten tako sto se popne samo sprat iznad 😁

Verovatno , skoro sigurno, da to poželeti neće nikad 😁.

Možda tvojim ušima to tako zvuči ali sumnjam da nekome ko je obišao više od nekoliko ozbiljnih audiofilskih izložbi  i naslušao se svega i svačega po kućnim susretima treće vrste , može nešto tako da se desi ... prosto , mora biti nešto u tom zlom  Martenu makar malo dobro, koliko se god tebi subjektivno činilo da je presvetli i prvovenčani Linn bolji  :-) . 

Put pod noge stari moj @sondek, Minken, Čikago , Toronto ,  pa da pričamo o utiscima , ovako napament i po željama i afinitetima je nekako suvoparno, mada već očekivano.

Zapamti , van teritorije si svoje  samoproglašene republike, koju si manje više izdao ali je i dalje braniš po navici 😂

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, lalelala said:

Verovatno , skoro sigurno, da to poželeti neće nikad 😁.

Možda tvojim ušima to tako zvuči ali sumnjam da nekome ko je obišao više od nekoliko ozbiljnih audiofilskih izložbi  i naslušao se svega i svačega po kućnim susretima treće vrste , može nešto tako da se desi ... prosto , mora biti nešto u tom zlom  Martenu makar malo dobro, koliko se god tebi subjektivno činilo da je presvetli i prvovenčani Linn bolji  :-) . 

Put pod noge stari moj @sondek, Minken, Čikago , Toronto ,  pa da pričamo o utiscima , ovako napament i po željama i afinitetima je nekako suvoparno, mada već očekivano.

Zapamti , van teritorije si svoje  samoproglašene republike, koju si manje više izdao ali je i dalje braniš po navici 😂

 

Ne znam o cemu pricas. Covek zadrzao oba sistema pa mu se moze da "bezi" kud god i kad hoce...svako bi od nas pozeleo dva odlicna i drugacijeg koncepta u kuci. Apsolutno se radujem i cujem za svaku novinu kod NL pre vecine ostalih na forumu, najcesce i dosta pre kupovine. Mslm stavio sam smajli, valjda je jasno svakom da je zayebancija...jbt

Link to comment
Share on other sites

:D

 

9 sati ranije, lalelala said:

Istorijat mog sistema sa Pass-om je veoma kratak a sve ostalo iz moje HIFI istorije nema veze sa tim , tako da nemoj da razvodnjavaš priču . Ja ceni tvoj kritički stav ali isto tako mislim da si u ovom konkretnom slučaju neosnovano preterao sa sumnjom.

Mogu da se složim da si slušao Pass-a u mnogim sistemima ali ovde se radi o konkretnom primeru za koji tvorac zvučnika kaže da je adekvatan par. Kakve sad veze sa tim imaju sve ostale prilike i neprilike u kojima si slušao možda i neadekvatno spojene neke zvučnike i Pass pojačala ... baš nikakve.

Pa cekaj, Lale - slusao sam i tvoj sistem iliti tvoj Pass s tvojim Marten-ima.

Jel ti treba konkretniji primer od toga? :)

U tvom sistemu, u tvojoj sobi - bas nije dobar. Trenutno ga soba terorise (nazalost, to te prati i iz prethodne sobe) - iliti varijanta koju sam slusao nije bila spremna za trazenja krivca u pojedinancim komponentama.

Rekao si da drugi zid radi bolje. Verujem ti. Tu varijantu nisam jos cuo. Boze zdravlja - cucu za par meseci ;) Ako na tom zidu nema vise nikakvih problema sa basom - niko nece biti srecniji od mene (pored tebe, naravno) :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...