Jump to content


Phono preamp


Trulex

Recommended Posts

4 sati ranije, giZ_Mo said:

Кад видим да се преамп напаја путем исправљача као и мобилни, све ми је јасно emoji41.pngemoji849.png

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

A moze i na baterije, ko nece smetnje ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Parton said:

na mom starom nadu i nekom jeftinom marantz gramofonu me ponekad jeza hvatala od nekog holografskog ugođaja dok sam slušao ploče

Preradio sam NAD-ov 1130 preamp sa phono sekcijom u samo pasivni phono preamp, preskačući selektor slušanja i linijsko pojačanje uzevši izlaz phono sekcije na RCA konektore n šasiji. Sve elemente na sekciji napajanja i phono preampa sam zamenio za daleko kvalitetnije i rezultat je izvnaredan. U izvornoj postavci je bilo dosta farbe i sivlj aprezentacija, ali se jasno čuo potencijal i kvalitet tonlanih nijnasi i detalja koje je trebalo osloboditi stege jeftinih delova koji su ih gušili. Bilo je par phonoa u gostima na kraće i duže vreme, ali ga nijedan nije izgurao sa police.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, shon3i said:

A moze i na baterije, ko nece smetnje ;)

Sa ovim sam se igrao sa gosp. Andonovom i najbolje zvučne rezultate daje Litijumjonska baterija. Razlike između više vrsta punjivih baterija u zvuku se na odmah čuju. Litijumske su u svim aspektima najdominantnije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Parton said:

ali deluje kao da je rad sa opštetehničkog, imam utisak da će da se raspadne nakon par okretanja onih smešnih dugmića...

U mom posedu je sad evo vec 4-5 godina, ni jedan taster i pot nisu krcnuli, jako kvalitetne izrade, kuciste jako ko kamen, tesko, odlicni RCA konektori.. Adapter bescujan, ne pravi sum u zvuku. ok mozda ima falicnih primeraka kao i u svakoj tehnici ljudi ce se uvek zaliti. ART frima nije od juce bavi se proizvodnjom dosta pro audio hardvera. Kod mene radi dan danas, cak mi je i par puta padao na pod sa police, na parket, imam ulubljenje na parketu, jer zaboravim kad mi je gramofon ukljucen a krenem nesto da pomeram.. u svakom slucaju nisam se pokajao ni sa te strane, ni sa strane samog zuvka..

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Father said:

Sa ovim sam se igrao sa gosp. Andonovom i najbolje zvučne rezultate daje Litijumjonska baterija. Razlike između više vrsta punjivih baterija u zvuku se na odmah čuju. Litijumske su u svim aspektima najdominantnije.

Nisam imao prilike sa litijumskim da probam jer ih ne posedujem, ali verujem da je tako i ima smisla :)

21 minuta ranije, giZ_Mo said:

Да, ал' таквих је мало.

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Ja sam povezivao umesto adaptera ;)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, sondek said:

Realno, vecina tih jeftinijih preampa su tuga bozja i bolje uzeti neki stari Marantz, Nad ili sl. integralac i iz njega preko tape monotora izvuci signal... Uvek ostane ta prica "za te pare" ..ma lepo to bilo uradjeno i u najjeftinijem integralcu nekad...danas spakuju u par IC pa vozi.

Kako ovo funkcioniše?

Ubodem gramofon u Phono ulaze i dobijem izlaz na Tape monitor Out koji spojim na ulaz Aux na drugo pojačalo?

Znači ne treba mi pojačalo sa Preamp Out-om?

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Krca44 said:

Meni je samo prosto neverovatno da  proizvodjaci tih ultra jeftinih phono-a ulazu pravi R&D tj rade razvoj - verovatno samo uzmu application note za neko chip i odatle sve podatke za phono.

 

Pa i Macura koristi chip ? Ne znam napamet koji, ali ima pravo napajanje.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Trulex said:

Kako ovo funkcioniše?

Ubodem gramofon u Phono ulaze i dobijem izlaz na Tape monitor Out koji spojim na ulaz Aux na drugo pojačalo?

Znači ne treba mi pojačalo sa Preamp Out-om?

Дај објасни, ништа ми није јасно.

Link to comment
Share on other sites

Мислим да је можда лоше објашњено, дакле грамофон на фоно улаз неког уређаја који га поседује а излаз се узима са "Тапе рец" и то се води предпостављам на неки други уређај на "Аукс" улаз!

Можда грешим ал' ајд'.....

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Trulex said:

Da, tako sam ja razumeo, ali ne znam jel to tako može, onda bi svako pojačalo moglo da bude i predpojačalo.

Неће бити баш тако, на "Тејп ауту" немаш регулацију јачине тј. волуме пот.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Iron man said:

Pa zavrneš Tape out na Aux In i ....

Isto kao i sa svakim eksternim phono preampom. Gramofon u njega i izlaz na aux pojacala. Pritom mozes taj amp da koristis i sa drugim parom zvucnika za B sistem ili recimo ako imas neku lampasku grejalicu u letnjem periodu, slusas radio tv i ne trosis lampe ... moze eto da bude i prakticno.

Naravno od svega toga bolje neko krsteno phono predpojacalo. Mislim da onaj Creek koji sam poslao sasvim sluzi svrsi za tu klasu uredjaja, a verujem da ga je i lako prodati bez gubitka para kad se predje na bolje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Borko said:

Pa i Macura koristi chip ? Ne znam napamet koji, ali ima pravo napajanje.

Autor je predvideo na prvoj poziciji OPA627 ili OP134 kao 10x jeftinije resenje.

RIAA je cini mi se pasivno/aktivna, na izlazu je LT1010 ic u to-220 pakovanju pa na izlazu umesto konda ide DC servo sa OP177 ic-om.

 

Meni je zao sto nisam pazario OPA627 dok je kostao 30Eu komad, sad nema normalno pakovanje, samo smd ili u vidu malog 8 pinskog tranzistora ( paket ala to-92 ) - cena za komad je sada 60-70 Funti ( Mouser ).

 

Koliko se secam taj preamp je njegov dizajn, na prethodno poznatoj topologiji ali nije prepisan iz aplikacionih nota - mada i medju njima ima nekih ozbiljnih ( ne znam sad napamet koji to chip i app note jesu ).

 

___

Kvalitetno malo napajanje se moze dobiti od Peaktech AC/AC transformatora koji konvertuje 230/240Vac na 24Vac - pa onda dalje linearno u kutiji ( Peaktech verovatno ima vise modela tih trafoa koji izgledaju kao AC/DC cigle za napajanje malih aparata ).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shon3i said:

U mom posedu je sad evo vec 4-5 godina, ni jedan taster i pot nisu krcnuli, jako kvalitetne izrade, kuciste jako ko kamen, tesko, odlicni RCA konektori...

ma svejedno kad je ružan ko sam vrag...fosi sa druge strane pravi bludnu atmosferu, kažu da je dođi da slušamo ploče ponovo aktuelno ☺️

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Kvalitetno malo napajanje se moze dobiti od Peaktech AC/AC transformatora koji konvertuje 230/240Vac na 24Vac - pa onda dalje linearno u kutiji

Да не буде тих 24В много јер кад се исправи и филтрира буде превише за неки ЛМ фиксни стабилизатор.

Бај д веј зар си ти потрошачи не напајају са симетричним напоном?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, giZ_Mo said:

Да не буде тих 24В много јер кад се исправи и филтрира буде превише за неки ЛМ фиксни стабилизатор.

Бај д веј зар си ти потрошачи не напајају са симетричним напоном?

Nisam otvarao ciglu, znam samo da je unutra trafo...sto se tice potrosaca nisam ni tu kutiju otvarao.

Sto se tice 24Vac ....pa posle rektifikacije stvarno nije tesko oboriti napon sa C-RC filterom, mozda sa dva clana ako je potrebno da otpori ne budu veci od 2W....

Da ne pricam sad napamet o necemu sto ne znam kako je tacno uradjeno - sem da je predmetni phono radio vrlo kvalitetno.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Krca44 said:

Sto se tice 24Vac ....pa posle rektifikacije stvarno nije tesko oboriti napon sa C-RC filterom, mozda sa dva clana ako je potrebno da otpori ne budu veci od 2W....

По мени у овом веку веома примитивно.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, giZ_Mo said:

По мени у овом веку веома примитивно.

Slazem se, samo nekad se mora ako korisceni trafo ima visi napon od predvidjenog jer je pravljen za razlicit opseg napona mada to je druga prica.

Slucajno videh pre neki dan da tu primitivnu metodu koristi Audio Note UK u M7 preampu, u kolu grejanja pre dovodjenja napona na "shunt" regulator ( takodje primitivan ).

😀

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...