Jump to content


VHS hi-fi audio iskustva


ivanovic025

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

11 sati ranije, ivanovic025 said:

Pozdrav. Kakva su vasa iskustva sa hi-fi video rikorderom kao nosiocem zvuka.

Bolje od kaset dekova ili mozda ne?

Postojali su ranije  stereo VHS playeri, ali su daleko od dekova,  CD i striming servisa. Znaci zaobidji.

Link to comment
Share on other sites

VHS je bila ozbiljna priča, što reče @lalelala, pred pojavu CDa. Ko nije bio zadovoljan kasetofonom( a on je namerno ograničen na 15kHz-a, sem par studijskih modela) a nije imao trakaša, probavao je VHS.

Par mojih drugara se igralo stime i rezultati su bili neverovatni. Normalno kad se audio  opseg snima na propusni opseg predviđen za video. 

Bilo je par tih vcra koji su mogli da audio snimaju video glavom. Skuplji modeli. Panasonik neki ako se sećam. 

A onda je došao CD. 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Dragan Penev said:

Ko bre normalan drži VHS u kući?

Onaj ko želi da sačuva takav uređaj. Ti nemaš neki audiofilski staž pa zato i ne razumeš. I ako možeš bez ovog "bre" primetio sam da ga često koristiš. Deluje i grubo i ružno. Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Bandwidth VHSa je 3,4MHz

Naravno da je babaroga za audio od 20kHza

Bolji od studijskog trakaša. 

Uzeti u obzir da je to bio analogni snimak. 

 

Malo je nepraktičan zbog sekvencijalnog prostupa. Ali opet za 2 reda veličine bolji od deka. Uglavnom zgazio ga cd. Zbog konfora.

Kao i strimer što je zavladao zbog lakoće, konfora, neograničenog izbora,... 

Kasnije se probalo sa DATom. Uža traka, smanjen kvalitet u dnosu na vhs ali digitalni zapis. I on je otišao na smetlište istorije. Prekasno se pojavio. 

Link to comment
Share on other sites

Dobar stereo VHS je bio negde izmedju odlicnog troglavog deka i trakasa koji je do danas neprevazidjen po zvuku. Ukljucujuci  sve druge izvore zvuka. Secam se tih poredjenja i po tadasnim casopisima i uzivo. Naravno sve je to istorija.

Bilo bi zaista uljudno da se mladjahne generacija audiofila koji se javljaju na vintage temama uzdrze od javljanja oko uredjaja koji su stariji od njih i nemaju bas nikakva iskustva.

Covek je pitao oko iskustava i ako zeli da koristi nek koristi, koriste ljudi i 70g stare sprave. To je hobi.

Link to comment
Share on other sites

Te vrhunske VHS sprave nisu bile bas jeftine, dobar Panasonic koji je u to vreme bio neki standard za HQ spravu je kostao kao troglavi dek. Ja sam recimo ima Nak bx 300 i bila bi u to vreme dilema ici na bolji Nak , Teac ili sl. Ili ici na Revox trakas ...e u to vreme su se pojavili ti vrhunski VHS i to je bilo bolje od dekova ...ali je taj period kratko trajao. Ako neko hoce da ga ozivi ... sto da ne. Voze ljudi oldtimere koji kostaju kao dva nova, pa sad neko treba da im prica o klimi, abs ...i vec stagod. Ja bih evo pozeleo lampe iz pocetka '60-tih, placaju ljudi pravo bogatstvo za hobi. Ko sam ja da im zamerim jer je to proslost. Proslost je i nasoj deci zvucnik ili slusalice sa kablovima.

Link to comment
Share on other sites

Ako je vcr neki malo kvalitetniji, ne kućni, nego studijski ili ne daj bože medicinski, onda je to nesreća od zvuka. ( mladi sad kažu " bruka")

Standard je isti, 3,4MHz-a opseg, ali je mehanika, kontrola brzine trake, pouzdanost, trajnost mnogo bolja. 

Sad me kontaktirao drugar koji ima vcr koji koristi za muziku. Radi i sad kao sat. Zvuk bolji od trakaša. 

Model Panasonic AG-MD830

 

IMG-210cfeba34f6fe7a0886ff375cf56e36-V.jpg

IMG-9a4ef6aefe504fe21988a9e6ac7f64c8-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Imao sam Panasonic NV F70 hi-fi video recorder i on je pravio zaista sjajne snimke, a sistem rada je bio kao na bilo kojoj hi-fi spravi, sa sve podešavanjem nivoa itd...imam i dalje neke od tih traka, ali prosto nije me privlačilo slušanje više sati materijala sa ipak nekomformim načinom pretraživanja, tako da je to ostalo više kao uvid u mogućnosti jedne takve sprave nego što sam ozbiljno shvatio čitavu stvar...bilo je i nekih testova u to vreme i poređenja sa trakašima baš ovog modela, plus nakamichi dragon, i taj Panasonic se više nego dobro držao u tom društvu, čak je negde bio i ispred ali se zaista ne sećam da li je baš bio najbolji u toj konkurenciji, ili je bio negde barabar sa trakašem...Nemci su radili taj test...

Link to comment
Share on other sites

Odlicni su bili hi-fi video rekorderi. Bilo je modela koji su mogli da snimaju sa standardnom brzinom i sa duplo sporijom, pa je na traku od 4 sata moglo da se snimi do 8 sati muzike. Prvi model koji sam ja imao je bio Panasonic NV-850 ujedno to je bio i prvi VHS hi-fi video rekord na trzistu. Ne secam se tacno koje je godine izasao mislim da je bila 1985. ali se secam da sam ga kupio mozda mesec dana po pojavljivanju i da je placen 4.500 tadasnjih nemackih maraka. Ti prvi modeli 850 su imali problema sa transportom trake i umeli su da je umrse pa je morao da se skida poklopac i da se oslobodi traka. Dva puta sam ga nosio na servis kod Dragana Markovica na Banovo Brdo i posle toga prodao. Posle njega sam opet uzeo jedan Panasonic hi-fi ali sam zaboravio koji je bio model (mislim da je bio NV-F65), a i nije se mnogo zadrzao kod mene jer sam ga ubrzo zamenio za JVC HR-D755 hi-fi dvobrzinac. Ozbiljno dobra sprava u to vreme. Odlicna slika i odlican kao Hi-fi stereo rekorder i plejer. Nisam ga poredio sa trakasem jer ga nisam imao ali je bio zvucno bolji od Nakamichi BX-300 koji sam tada imao.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic NV F65 sam ja trosio jedno 12-13 godina,prvenstvena namena je bilo iskupljivanje trakasa,ili kazetasa u to vreme...najrentabilniji sistem ako si gledao sta snimljen sat kosta....sa low speed varijantom to je bilo 8 sati muzike,ako si uporedjivao recimo: kazeta 90 minuta,cca 4-5 DEM,traka Maxell od 1100m cca 50 DEM,video kazeta,kvalitetnija tipa BASF Gold 11-12DEM....stoji da je neprakticno bilo,i trebao si se dobro administrirati uz pomoc "marker" tacaka na traci,gde se sta nalazi,ali po svim tehnickim parametrima:frekventni odziv,odnos signal sum,bez ikakvog reduktora suma tipa DBX,ili razni Dolby sistemi koji su ipak imali neke blage implikacije na krajnji zvuk i kod kazetasa i kod trakasa,Panasonic nije imao potrebu za time..pojam tzv "drop out" je bio nepoznanica koji se znao javljati i kod ozbiljnijih R2R i na 76cm/s...Negde jos uvek imam te trake,van upotrebe mozda jedno 20 godina,jer je sprava-napajacka sekcija riknula nepopravljivo jednom nakon sto je doslo do nestanka struje,pa je elektrodistribucija vracala struju,pa je doslo do naponskog udara u njoj...u mom drustvu je bilo vise tih sprava u to vreme,99% je to troseno samo za snimanje/reprodukciju u ono vreme prakticki nenabavljivog muzickog materijala po najrentabilnijoj ceni i sa izuzetno dobrim kvalitetom zvuka...danas je to neprakticno,stremer opcije su prakticki iskupele to...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...