Jump to content


Problem sa iglom/ketridžom?


Marko1979

Recommended Posts

Kupio sam nov gramofon, Pioneer 500x i imam problem pri puštanju ploča sa početka.

I na novoj ploči se desi da kad spustim iglu na početak ona odmah preskoči prvih par sekundi prve pesme i onda kreće kako treba.

Naštelovao sam sve kako treba, barem preko uputstva na netu.

Šta da radim?

 

P.S. Izvinjavam se ako je već bila tema, nov sam u ovome a nisam našao nigde savete

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

32 minuta ranije, Marko1979 said:

Naštelovao sam sve kako treba

Izgleda da ipak nisi (ili je igla toliko istrošena da ne može da prati brazdu na ploči).

Prvo treba postaviti gramofon na horizontalnu ravnu površinu (libelom vidiš da nije nagnuta na neku stranu).

Drugo treba namestiti gaznu silu prema podacima za glavu (predpostavljam da si to uradio kako valja)

- prvo se sa utegom dovede ručica u horizontalan položaj da se slobodno kreće levo - desno a anti skejting je na nuli; onda se prsten sa oznakama gramaže polako namesti na nulu i zatim se zajedno sa utegom podesi na preporučeni pritisak; na kraju se antiskejtin podesi na istu vrednost kao i pritisak igle.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zek said:

Izgleda da ipak nisi (ili je igla toliko istrošena da ne može da prati brazdu na ploči).

Prvo treba postaviti gramofon na horizontalnu ravnu površinu (libelom vidiš da nije nagnuta na neku stranu).

Drugo treba namestiti gaznu silu prema podacima za glavu (predpostavljam da si to uradio kako valja)

- prvo se sa utegom dovede ručica u horizontalan položaj da se slobodno kreće levo - desno a anti skejting je na nuli; onda se prsten sa oznakama gramaže polako namesti na nulu i zatim se zajedno sa utegom podesi na preporučeni pritisak; na kraju se antiskejtin podesi na istu vrednost kao i pritisak igle.

Meni je posle svega antiskating na nuli.

Možda mi je tu greška

Link to comment
Share on other sites

Неколико ствари:

  1. Послушај савете који су ти раније дани у овој теми - нивелирај грамофон, поново подеси газну силу, и постави антискејтинг;
  2. Прегледај иглу лупом да не има прљавштине или оштећења;
  3. Користи лифт за спуштање - када се ручица спушта према плочи, прати дали при спуштању се помера и хоризонтално (према центру или према рубу тањира).
Link to comment
Share on other sites

To je izgleda dj zvucnica, otuda verovatno i tolika preporucena gazna sila.
Kao sto ti rekose vec, namesti antiskate koliko je i gazna sila.
Idealno bi bilo da imas test plocu, sa njom bi mogao skoro idealno da podesis.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako imaš neki dupli album koji ima samo 3 strane snimljene može da posluži ona četvrta "gola" strana za podešavanje Antiskatinga. Kada je AS dobro podešen treba (kada se igla spusti na sredinu strane) jako nežno da vuče ka centru ploče, ali vrlo sporo. Na test pločama postoji predviđeno mesto za ovo podešavanje.

Loše podešen AS oslanja dijamant na jednu ili drugu ivicu brazde i samim tim je više troši ... oštećuje vremenom. Ovo podešavanje naizgled nije toliko "važno", ali nema tog podešavanja na gramofonu koje nije od izuzetnog značaja. Nažalost.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Marko1979 said:

Zezao sam se malo sa AS i sad je mnogo bolje ali ne može da stoji ista vrednost kao i VTF.

Igla tada mnogo beži u drugu stranu

I ne mora da stoji ista vrednost - to da se AS postavlja na istu numeričku vrednost kao i gazna sila se nekako pogrešno prenosi sa kolena na koleno.

Ukoliko si sa podešenim AS (kolika god da je to vrednost), kod sebe rešio problem, ne sekiraj se dalje i vozi!

Link to comment
Share on other sites

Po meni ovo ne bi trebalo da kosta vise od 1000 din, ali preprodavci naravno koriste hajp oko vinila pa gledaju da se omaste

https://www.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni-delovi-i-oprema/test-ploca-rtb-odlicna/oglas/148468321?utm_source=kp&utm_medium=interfejs&utm_campaign=social_share&utm_content=oglas

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...