Jump to content


Micro hi-fi


milek

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

нећу ти ни рећи шта си ти, за разлику од тебе имам своје мишљење које смем рећи.

свакоме би у свом послу значила и по нека искрена критика али ти то очигледно не можеш разумети, зато пријатно ти било

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ab said:

нећу ти ни рећи шта си ти, за разлику од тебе имам своје мишљење које смем рећи.

свакоме би у свом послу значила и по нека искрена критика али ти то очигледно не можеш разумети, зато пријатно ти било

Dečko, idi bre izduvaj se malo na svežem vazduhu. Ne može se ne primetiti da svaki tvoj komentar na temama ima jednu veliku dozu sarkazma, podsmevanja i malicioznosti. Idi prošetaj malo, popij kafu i pusti ljude da rade svoj posao. Da si upola kao Srba bio bi sjajan. Ovako... nebitna osoba koja troluje svaku temu.

Ajde sada... pali.

Link to comment
Share on other sites

што се мешаш у мушке разговоре и тамо где ти није место кад лако заплачеш?

мој коментар за дати предлог у овој теми који је био поткрепњен Србиним тестом (Срба је сјајан лик и желим му све најбоље) је био упућен покретачу теме да буде свестан да није увек све како се представља, нарочито када се олаким предлозима неко неискуснији подстиче на куповину нечега за шта нико сем њега и личне пробе не би могао знати шта ће баш њему одговарати - али лако је као и увек располагати туђим новцем.

зато, ево већ други пут - пријатно ти било

Link to comment
Share on other sites

Pitao sam već za kablove, ali ništa. Pa da ponovim, molim da mi napišete šta od kablova da uzmem (presek i karakteristike), gotove kablove, ili nešto što bi sam sekao i montirao konektore. Jasno je već da nisu vrhunski uređaji u pitanju tako da ne bih previše novca davao tu. 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, milek said:

Pitao sam već za kablove, ali ništa. Pa da ponovim, molim da mi napišete šta od kablova da uzmem (presek i karakteristike), gotove kablove, ili nešto što bi sam sekao i montirao konektore. Jasno je već da nisu vrhunski uređaji u pitanju tako da ne bih previše novca davao tu. 

UTP Cat.5E licnasti. Draka ili Belden, ako možeš da nađeš. Ceo kabl koristi za Plus vod i ceo kabl za minus vod, blago uvijeni jedan oko drugog duž potrebne dužine. Znači kada budeš odredio koliko ti metara treba od Ampa do zvučnika, tu dužinu pomnoži sa 4.

Kupljenu dužinu kabla iseci na 4 jednaka dela i po želji terminiši konektorima ili samo poveži krajeve svih 8 provodnika iz jednog i drugog na konektore ampa i zvučnika. Naravno obeleži oba kraja, kako bi znao koji je + (crveni), a koji je - (minus) beli/crni.

255717896

 

Slušaj ovako neko vreme dok se sve ne razradi malo, jer su sve komponente nove, a onda nakon npr. 2 meseca pokušaj da poslušaš neke kvalitetnije zvučničke kablove i vidiš šta realno dobijaš i za koju cenu...

Kada odlučiš koji zvučnički ostaje, opet malo sušaj (ako si zamenio zvučnički i nov je), pa nakon mesec dana možeš da isprobaš i neke napajačke strujne kablove u rangu cena kojih si spreman da se počastiš. I to bi trebalo da ti zaokruži tu priču.

Problem sa kablovima je što je nemoguće znati kako će uređaji da odreaguju na njihovo unošenje i često svemu treba vremena da legne i propeva, tako da je to pitanje vrlo otvoreno za polemike i neslaganja, usviravanja, voodu magije i kuvanja žaba.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, milek said:

Pitao sam već za kablove, ali ništa. Pa da ponovim, molim da mi napišete šta od kablova da uzmem (presek i karakteristike), gotove kablove, ili nešto što bi sam sekao i montirao konektore. Jasno je već da nisu vrhunski uređaji u pitanju tako da ne bih previše novca davao tu. 

Kao što je napisao Father, za početak bilo koji do 5e po metru bez konektora, i ne preterano velikog preseka (max 2.5mm²). Kasnije idu, kada se malo upoznaš sa sistemom i vidiš nedostatke, da kažeš skuplji kablovi za fina podesavanja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, milek said:

Pitao sam već za kablove, ali ništa. Pa da ponovim, molim da mi napišete šta od kablova da uzmem (presek i karakteristike), gotove kablove, ili nešto što bi sam sekao i montirao konektore. Jasno je već da nisu vrhunski uređaji u pitanju tako da ne bih previše novca davao tu. 

https://www.elektrowelt24.eu/shop/Kabel/Oehlbach/Lautsprecher-Kabel/2-x-2-5-mm-Oehlbach-glasklar::214.html

Odlican kabal, za skromnu cenu.

Mnogi audiofili ga koriste.

Da si blizi da ti dam na probu, a imam i deblji presek. 

https://www.elektrowelt24.eu/shop/Kabel/Oehlbach/Lautsprecher-Kabel/2-x-4-0-mm-Oehlbach-glasklar::217.html

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, milek said:

U prvom slučaju, koje konektore biste predložili?

Ja bih išao svakakao bez konektora, pa posle videti kada se probaju neki firmirani kablovi, da li bolje sviraju od ovoga što je za prvu ruku. Ako ostanu ovi network kablovi ili neki firmirani bez terminacije, onda možeš da pokreneš istragu čime ih terminisati.

Link to comment
Share on other sites

On 2.2.2023. at 13:11, milek said:

Nisam napomenuo da trenutno živim u Nemačkoj, tako da kupovinu obavljam ovde. Prostorija, tj. dnevna soba u kojoj će uređaj biti ima dimenzije 4x5x2,4m.

@Nixie milek živi u Nemačkoj, naši lokalni prodavci mu ne znače mnogo. U svakom slučaju može da potraži nešto slično što si preporučio ili da mu neko pošalje poštom ovo odavde. Staje 8 tih u obično pismo. Važno je samo da se drži bakarne osnove konektora, a presvlačenje zlatom, srebrom ili rodijumom (na nekom drugom mestu) je već dodatni izbor.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, milek said:

Tako je, našao bih nešto slično ovde gde živim. Ako piše da je konektor za kablove preseka 6 kvadrata, pretpostavljam da se može montirati i manji (konkretno 2,5)?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

Ima toga u DE. Svi koji se bave prodajom kablova imaju i konektore. Uradice za par min.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6. 2. 2023. at 12:52, Father said:

UTP Cat.5E licnasti. Draka ili Belden, ako možeš da nađeš. Ceo kabl koristi za Plus vod i ceo kabl za minus vod, blago uvijeni jedan oko drugog duž potrebne dužine.

Father, i meni znaci ovaj predlog. Ja sam pravio, isto na tvoju preporuku, onaj "narandzasti" sa punim presekom i dopao mi se. Vrlo cvrst i dubok bas imam, ali nekad se razmisljam da su mi srednji/visoki na ivici da "vriste". Zavisi od snimka i moram malo da pojacam da bi dosao do toga. Ne bih znao tacno gde se to desava, kontam nesto oko 2-3khz. Sad mi pada na pamet da probam sa ton generatorom ili nekim ekvilajzerom da se igram sa tim delom...

Svejedno, jel probao neko oba kabla, narandzasti i cat5 pa da zna kako se porede po zvuku?

Inace, mi se cat5 licnasti svidja sto moze da se savija, dok je ovaj narandzasti toliko nepraktican i gadan, kad pomeram zvucnik oce da ispadne. Bas se tesko "montira", ne moze da se omota lepo i stegne koliko trebalo.

Link to comment
Share on other sites

Nakon par izmena u sistemu kod narandžastog sam uočio mali rolloff u visokim tonovima i počeo je da mi ističe midbass više nego što sam želeo. Sada koristim svoj DIY kabl sa licnastim posrebrenim monokristalnim bakrom u teflonskoj izolaciji.

To što spominješ kao neprijatnost u gornjoj sredini je isključivo do elektronike i na imperfekcije u tom području je izuzetno osetljivo naše uvo. Rafiniranost srednjeg opsega je čarolija HiFi-a i ne dobija se jeftino.

Ako se do sada nisi igrao sa strujnim kablovima, probaj malo sa nekim koji pasivno rade i kao filteri, tj. navode da im konstrukcija ima i te osobine, što bi se reklo "lekoviti strujaši". Struja je krv signalu i ako je ona prljava i oštra zbog smetnji koje prođu u uređaj nema trika da zvuk bude nežan kao harfa.

Kolegi u temi sam predložio LAN kablove jer su lakše dostupni od naradžastog, a jeftino su i vrlo solidno rešenje za prvo vreme. Kod njih je samo izolacija provodnika problematična jer je lošija od silikona koji je korišćen kod narandžastog. ITD...

Interkonekti i strujni kablovi su iz mog iskustva, vrlo prisutni u celovitoj slagalici vrhunske zvučne slike, ali su takođe po potrebi zamenjivi, ako dođe do disbalansa usled zamene nekih komponenti. Sve je sinergija i odnos karakteristika i konačno izrazito utiče na zvuk.

Kao zakjlučak u vezi sa narandžastim, siguran sam da to "vrištanje" ne dolazi od njega jer je meni bio jako dobar dok mi je sistem bio manje rafiniran, da kažem siroviji i on mi je tada vrhunski legao da primiri situaciju. Kako sam poradio na dodatnoj rafiniranosti tako se on pokazao tamnijeg karaktera i bilo je vreme da se ide dalje.

Link to comment
Share on other sites

Evo, dugo sam čekao da dobavim zvučnike (kupio sam Q Acoustics 3020i, nove) i sad predstoji period usviravanja pa ćemo videti kako to zvuči. Povezani su Oehlbach kablovima preseka 2,5mm2, kao što ste savetovali. Prvi utisak je dobar, pretežno slušam jazz preko Internet radija, biram kvalitetniji streaming. Za ulazak u svet hi-fi-ja mislim da nije loše, ako se kasnije rode neke ideje za naodgradnju svakako ću ih razmotriti. Hvala svima na pomoći.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...