Jump to content


Woofer iz Desktop Loudspeaker Systems


zormanic

Recommended Posts

Palo mi je u ruke ovo sa slika, radi se o vuferu iz sistema koji je proizvden od strane:

MANUFACTURER: Desktop Loudspeaker Systems, 4380 Eileen Ave, Simi Valley, CA 93062.

Šta je tačno i čemu je služilo nemam pojma, ono što u Stereophile Vol 7. No. 7 pišu:

 

Quote

THE DESKTOP LOUDSPEAKER SYSTEM

Three-way ultra-compact high-output speaker system. 2 6½" woofers, 3-inch midrange, 3/4 -inch dome tweeter. Frequency range: -5 dB at 47 and 20 kHz. Sensitivity: 87 dB. Recommended amplifier power: 20 to 500 watts. Maximum output: 100 dB average, 113-dB peaks. Crossover: 180 and 3000 Hz. Nominal impedance: 5.5 ohms. Dimensions: Upper-range units 4" H by 7½" W by 3½" D; bass unit 5 1/2 " H by 16" W by 8- V2" D. Price: $650. MANUFACTURER: Desktop Loudspeaker Systems, 4380 Eileen Ave, Simi Valley, CA 93062.
Hmmm? A complete speaker system with separate woofer, small enough to put in a suitcase and have room left over? Capable of reproducing 100 dB and higher without strain?  emarkable! But I keep asking myself "Why? Where does something like this fit into the order of audio things? Who would use it?" An underworked executive who wants to spend his afternoon listening to music at ear-shattering levels? (He would have to be The Boss in order to get away with it.) An advertising executive desiring to audition a radio or TV spot? A home where the residents want loud stereo but don't want to look at two expanses of grille cloth?

DTL's suggested applications also include use in automobiles (with the small speakers on the rear-window deck), attached to the sides of a TV set for betterquality sound in stereo  MTV, for instance), or in a recording studio (presumably for playbacks). Actually I suspect that most people who buy these will do so less for those reasons and more out of a  ascination with anything miniature—especially when it performs like leviathan. The DTL comes in three modular units: two middle/upper-range systems, each about the size of a building brick, and a single bass module with both woofers in it. They are surprisingly heavy for their size, 4 lbs. for each brick and 18 for the woofer. (DTL calls it a "subwoofer," which is an unlikely appellation for a speaker that's rated 5 dB down at 47 Hz.) The crossover components needed for each module are in its cabinet, and four pairs of wires connect the modules to the amplifier (two pairs per output). The bass units are electrically separate (no electrical blending) but are close enough together to behave like a single radiator.
Considering the size of the satellites, I was not surprised to find that they image incredibly well—at least when kept....

 

Realno, drajveri su reparirani, sa novim vešanjem i rade OK.  Zvuk je vrlo, vrlo usko definisan i nije za normalnu kućnu upotrebu. Uzeo sam zbog niske cene i zvog egzotične kombinacije. 

Za sada još razmišljam šta i kako dalje i najbliži sam konstrukciji jednog bas kabineta u koji bih iskoristio ovo što kao da je sa neba palo.

 

PS

Ako je neko upoznat šta je ovo neka kaže na vreme, da ne raskupusam bez potrebe ;( a sigurno ću malo sačekati.

viber_image_2023-01-16_15-27-03-039.jpg

viber_image_2023-01-16_15-27-03-165.jpg

viber_image_2023-01-16_15-27-02-393.jpg

viber_image_2023-01-16_15-27-02-570.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, zormanic said:

 Zvuk je vrlo, vrlo usko definisan i nije za normalnu kućnu upotrebu. Uzeo sam zbog niske cene i zvog egzotične kombinacije.

Ako možeš malo detaljnije da objasniš šta ti ovo znači, možda bi bilo lakše razumeti šta ustvari nameravaš sa ovim zvučnicima.

15 minuta ranije, zormanic said:

najbliži sam konstrukciji jednog bas kabineta

Šta još ima u kutijama - možda neka skretnica (vide se neki kondenzatori, kalem u kutiji i još nešto), kako je to unutra povezano i da li ima neku identifikaciju na poleđini kutije gde su konektori.

Link to comment
Share on other sites

@zormanic sve ti piše lepo u tom tekstu koji si postavio. To su woofer-i i skretnica za satelite, a fale ti sateliti.

Sve je bilo napravljeno kao 3way pasivni zvučnici, samo su woofer- smešteni odvojeno, kao mali pasivni SUB sa skretnicom na 180Hz. Pošto je to koliko se vidi sa slika jedna mala kompresiona kutija, tu nema nekog naročitog basa.

Možeš možda te drivere iskoristiti da napraviš neki 2way sistem, ali bi im prethodno morao izmeriti frekventni opseg, impedansu i TS parametre kako bi video da li su upotrebljivi. Po meni to je gubljenje vremena.

Druga realnija opcija je da im dodaš neke male satelite, nađi nešto jeftino na KP. Tu će sigurno biti problema sa uklapanjem satelita sa postojećom skretnicom i usklađivanje efikasnosti basova i satelita.

Ako praviš sam, može i neki fullrange mali driver Kineski 3-4" u nekoj kutijici, samo treba naći neki od 6oma otprilike koliko su bili originalni sateliti. Po meni i to pravljenje satelita je gubljenje vremena, samo nešto da se kupi baš jeftino na KP i ako može da se sluša, onda im zameniš sve te bipolarne elektrolite.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, zek said:

Ako možeš malo detaljnije da objasniš šta ti ovo znači, možda bi bilo lakše razumeti šta ustvari nameravaš sa ovim zvučnicima.

U opisu koji si kvotovao pominje se i srednjetonac i visokotonac a slika prikazuje samo dva bas drajvera - da li opis odgovara kutijama koje si slikao.

Šta još ima u kutijama - možda neka skretnica (vide se neki kondenzatori), kako je to unutra povezano i da li ima neku identifikaciju na poleđini kutije gde su konektori.

 

Nameravam da ih "iskoristim", ma šta to značilo.

Nema drugih drajvera, samo kutija sa dva drajvera puna zavojnica i kondenzatora.

Opis odgovara, onome što sam do sada video.

Nema nikakve id oznaka.

To što se vidi su dva prikljička za ove zvučnike, označeno samo sa + i - i to su priključci pre skretnice za bas drajvere.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Nixie said:

Pa sve ti piše u tom tekstu. To su woofer-i i skretnica sa satelite, a fale ti sateliti.

Sve je bilo napravljeno kao 3way pasivni zvučnici, samo su woofer- smešteni odvojeno, kao mali pasivni SUB sa skretnicom na 180Hz. Pošto je to koliko se vidi sa slika jedna mala kompresiona kutija, tu nema nekog naročitog basa.

Možeš možda te drivere iskoristiti da naoraviš neki 2way sistem, ali bi im prethodno morao izmeriti frekventni opseg, impedansu i TS parametre kako bi video da li su upotrebljivi.

Po meni to je gubljenje vremena.

Druga opcija je da im dodaš neke male satelite, može i neki fullrange mali driver Kineski u nekoj kutijici, samo treba naći neki od 6oma otprilike koliko su bili originali.

Mislim da je ovo bilo namenjeno ugradnji u vozila/gepek ,

na to mi asocira ovo "BMW 840646" na pločici prve slike.

Isprobao sam kući na par pojačala. Radi bez nekog siljenja i bez distorzije. Čuje se bas, ali ni nalik savremenim vuferima.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, zormanic said:

Mislim da je ovo bilo namenjeno ugradnji u vozila/gepek ,

na to mi asocira ovo "BMW 840646" na pločici prve slike.

Isprobao sam kući na par pojačala. Radi bez nekog siljenja i bez distorzije. Čuje se bas, ali ni nalik savremenim vuferima.

Ako se zovu Desktop zvučnici onda sigurno nisu za kola. A da bi čuo bas kakav je stvarno, trebaju ti ipak i neki sateliti.

Link to comment
Share on other sites

Ma ne trebaju mi sateliti. Imam dovoljno i satelita i podnostojećih kutija itd ...

Otvorio sam, samo d'zvirnem malo ;)

Ništa posebno nema, nečiji DIY koji ću izgreda ja da apgrejdujem dok ne završe na đubrištu. Dva basa sa odvojenim konektorima za pobudu, LC skretnice standardne sa 6dB. 

 

 

 

IMG_20230122_102332.jpg

IMG_20230122_102106.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...